Parted Magic hakkında UbuntuViki bünyesinde bir yazı yazsam olur mu?

Başlatan such, 21 Ekim 2010 - 19:07:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

such

Merhaba, Parted Magic dağıtımı hakkında bir yazı yazmayı düşünüyorum, bu yazıyı ubuntu-tr wikisine yazsam uygun olur mu?.

Bilenler bilir, bilmeyenler için Parted Magic, çok amaçlı bir Linux dağıtımıdır. Çok amaçlıdan kasıt, veri kurtarma, grub1/2 yeniden kurma, disk bölümleme ve daha bir sürü özelliği bulunan bir dağıtım. Sizce nasıl olur?

Parted Magic Resmi sitesi http://partedmagic.com/
Parted Magic Distrowatch sayfası http://distrowatch.com/table.php?distribution=partedmagic

ufuk_k

Bence olur, sonuçta çok amaçlı, hafif bir araç olarak kullanılabilecek bir dağıtım. Ben Ubuntu diski takıp aynı işlemleri yapmak yerine, Parted Magic'i hızlı bir şekilde RAM'e yüklemeyi daha pratik buluyorum. Aynı işlemler derken, biçimlendirme, Testdisk vb. uygulamalardan bahsediyorum.
"Waiting for an ideal, a low deal, a no deal.
Play your stereotype,  oh yeah..."

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

eribol

Wikiye isteyen herkes istediği zaman istediği bilgiyi ekleyebilir :) Ancak sizden özel bir isteğim olacak :) Özelden size e-posta adresimi yazsam ve siz yazıyı bize yollasanız nasıl olur? Wikiye isteyen herkes istediği zaman istediği bilgiyi ekleyebilir dediğim gibi ama benim başka bir düşüncem var :)

such

Grub2 ilk çıktığında çok uğraştırmıştı o zaman parted magic ile bir kaç saniye bile sürmedi grub2yi geri getirmek o zamandan beri içimde bir uhde kaldı yazsam ama nereye diye. ubuntu-tr wikisine eklemek sonradan aklıma geldi ama bir sorayım dedim belki kabul ederler belki etmezler boşa gitmesin.

sem

Güzel detaylı bir anlatım ile önce SUDO sonra da Wiki'ye eklenirse daha çok kişiye de ulaşılabilir (bu cümle yanlış anlaşılmaz umarım =) anlaşılırsa açıklamasını yaparım tabi =)). Ben de merak ettim açıkcası... Bir çok dağıtım adı duyuyorum ama ilk defa duydum bunu.
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

hitokiri

Alıntı yapılan: sem0900 - 23 Ekim 2010 - 05:55:52
Güzel detaylı bir anlatım ile önce SUDO sonra da Wiki'ye eklenirse daha çok kişiye de ulaşılabilir (bu cümle yanlış anlaşılmaz umarım =) anlaşılırsa açıklamasını yaparım tabi =)). Ben de merak ettim açıkcası... Bir çok dağıtım adı duyuyorum ama ilk defa duydum bunu.
Sen emekli olmadın mı yahu :P :D

sem

Oldum oldum... =)

Ama yardım/bilgilendirme amaçlı bir emek verilecek ve  ne kadar fazla kişiye ulaşılırsa o kadar güzel olacaktır diye dedim =) Tayfa'dan biri değil yani üye olarak diyorum =)

Şimdilik kaçar, saat 8 de trenim var =) Görüşmek üzere Anıl =)
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

hitokiri

İyi yolcuklar sana tabi konu hakkında habersiz olunması önce Sudo daha mantıklı tabi :)

such

Yazı yazacağım ama daha önce dağıtım incelemesi gibi bir şey hiç yazmadım. Yeterince detaylı olur mu detaylı demek için ne gerekir pek fikrim yok açıkcası. Wikiye yazacak olsam aklımda bir şema vardı ama dergi biraz daha değişik gibi sanki. Neyse zaten başladım yazmaya ama nasıl bir şey olsa iyi olur sizde fikrinizi belirtirseniz benim için de kolaylık olur. Yani bir dağıtım için yazılan yazıdan beklenilen nedir. Benim ne beklediğimi sormayın ben dağıtım incelemesi okumuyorum genelde, sadece ilk bir kaç cümleye bakıyorum ilgimi çekerse kurup deniyorum :D

hatas

Alıntı yapılan: such - 23 Ekim 2010 - 19:25:32
Yazı yazacağım ama daha önce dağıtım incelemesi gibi bir şey hiç yazmadım. Yeterince detaylı olur mu detaylı demek için ne gerekir pek fikrim yok açıkcası.

Konunun üzerinden 4-5 sene geçmiş ama yine de düşüncelerimi paylaşmak isterim. Günümüzde Viki'de çeşitli Linux dağıtımları hakkında detaylı tanıtım sayfaları açmıyoruz. Sadece belli başlı bir kaç dağıtım hakkında kısa kısa bilgiler verdiğimiz Linux dağıtımları kılavuzu adında bir belgemiz var. Bunun dışında Linux dağıtımlarının tanıtımına yönelik sayfalar açmıyoruz. Ancak Parted Magic, masaüstü kullanıcılarına yönelik bir Linux dağıtımından çok disk bölümlendirme, sistem/veri kurtarmaya yönelik, Linux tabanlı bir canlı sistem. Boot-Repair maddesine benzer şekilde UbuntuViki'de ya da Türkçe Vikipedi'de yer verilebilir diye düşünüyorum. Parted Magic için açılması düşünülen madde içinde Ubuntu'ya özgü olarak anlatılacak bir bilgi olmayacak ise, Yazılım tanıtma politikası gereğince maddenin Vikipedi bünyesinde açılması daha yerinde olur diye düşünüyorum.

Alıntı yapılan: eribol - 21 Ekim 2010 - 19:13:39
Wikiye isteyen herkes istediği zaman istediği bilgiyi ekleyebilir...
Son bir kaç yılda Vikimizde bazı politika değişikliklerine gittik. Yine isteyen herkes katkıda bulunabiliyor tabii ki. Ancak açılabilecek konular konusunda bazı sınırlamalara giderek ağırlığımızı Ubuntu ile alakalı konulara vermeye başladık. Vikimizde hangi türden belgelere yer verilebileceği konusunda Politika ve yönergeler ve Yazılım tanıtma politikası sayfalarından bilgi edinilebilir.