Mageia Linux dağıtımı için yardım talebi

Başlatan tarakbumba, 21 Ekim 2010 - 11:28:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tarakbumba

Merhaba arkadaşlar. Mandriva Linux' un çatallanması ile ortaya çıkan ve benim de katkıcıları arasında bulunduğum yepyeni bir GNU Linux dağıtımı için çevirilere yardımcı olacak arkadaşlar arıyorum. Tek başıma bu işin altından kalkmam mümkün değil. Kısaca sizleri nelerin beklediğini yazayım:

* Proje henüz yapılanma aşamasında olan bir topluluk projesi. Bu nedenle yakın zamanda bir yayın (indirebileceğiniz bir iso imajı) olmayacak.
* Proje, özellikle topluluk oluşturma ve topluluk ile hayat bulma arayışında. Bu nedenle hemen her konuda topluluğu bilgilendirmeye, topluluktan görüş istemeye ve topluluğun taleplerini hayata geçirmeye yönelik çalışıyor. En önemlisi yerelleştirmeye olağanüstü önem veriliyor.
* Yerelleştirme ekibi:

• Mageia web günlüğünün İngilizce yazılarını çevirecek (kendi toplulukları ile ilgili özgün yazılar da yazabilecek)
  • wiki sayfaları hazıralayacak ve var olan İngilizce sayfaları çevirecek
  • Mageia dağıtımını Türkçeleştirecek ( bu iş kolay, zira Mandriva temelli olduğu için hali hazırda %99,8 oranında Türkçeleştirilmiş durumda)
  • E-posta listelerinde tartışılan önemli konuları sıcağı sıcağına Mageia Türkiye topluluğuna (şu anda Mandriva Türkiye topluluğunun bir parçası ve Mandriva Türkiye forumunda faaliyet gösteriliyor) yetiştirecek

Şu an henüz bir çeviri altyapısına karar verilmedi. Transifex veya svn kullanılması muhtemel. Ne yazık ki Launchpad kullanımını kabul ettiremedim; Launchpad kaynak kodlarının lisansı ile ilgili bir sorun varmış.

Yardımcı olmak isteyen arkadaşlarım benimle iletişime geçebilirler. Saygılar sunarım...

Yiğit Ateş

Transifex fena bir sistem değil aslında, ama tabii ki Launchpad kadar rahat değil. Yardımcı olmak isteyenler mutlaka olacaktır, inşallah ben de arada vakit bulabilirim. Çalışmalarında başarılar @tarakbumba. Emeğin çok büyük, hakkın ödenmez. Buradan bir kez daha teşekkürlerimi sunayım.

if

9 Kasım 2010 Salı günü saat 21:00 civarlarında ufak bir toplantı yapmayı planlıyoruz.
İçerik şöyle olacak:

* Bayramdan sonra yapılacak olan toplantının tarihi belirnecek ayrıca konu başlıkları konuşulabilir
    * Aramıza yeni katılanlar olursa ihtiyaç duyulan konular konuşulabilir
    * Neler yapabileceğimiz konuşulabilir (bir sonraki toplantı için ön çalışma maksadıyla)
    * Birazda gülüp eğlenebiliriz(Sınır yok:) )

Amacınız ne olursa olsun sizide aramızda görmekten mutluluk duyacağız:)

mandrivatürkiye

Contempt

Bir aksilik olmazsa inşallah katılırım. Peki nerde Yapılacağına dair bilgi yok ?  Sanırım İrc kanalında olucak?
Herşeye Rağmen...

if

Alıntı yapılan: Contempt - 09 Kasım 2010 - 09:28:36
Bir aksilik olmazsa inşallah katılırım. Peki nerde Yapılacağına dair bilgi yok ?  Sanırım İrc kanalında * olacak?

Evet, yazmayı unutmuşum:) freenode.net sunucularının #mageia-tr kanalı

canosayan

çeviri zor ama altyapı gibi konularda yardım etmeye çalışabilirim.
Chmod bizim işimiz.

if

Alıntı yapılan: canosayan - 09 Kasım 2010 - 12:21:33
çeviri zor ama altyapı gibi konularda yardım etmeye çalışabilirim.

Şimdiden teşekkür ederim @canosayan.

rick

Çeviriye yardım edebilirim ama, bırakın Mageia'yı, Mandriva'dan bile anlamam.

if

Alıntı yapılan: Rick - 09 Kasım 2010 - 17:48:15
Çeviriye yardım edebilirim ama, bırakın Mageia'yı, Mandriva'dan bile anlamam.
:) Çeviride yardım etmeniz bile yeter.

barış

Çeviri pek anlamam ancak Türkçe Wiki işlerinde yardımcı olabilirim. Konu taşınması, konu aktarımı, Wiki düzenleme vs.
Bir ara Mandriva kullanmışlığım da var :)

if

Alıntı yapılan: barışubuntu - 09 Kasım 2010 - 18:04:22
Çeviri pek anlamam ancak Türkçe Wiki işlerinde yardımcı olabilirim. Konu taşınması, konu aktarımı, Wiki düzenleme vs.
Bir ara Mandriva kullanmışlığım da var :)

Ardı ardına güzel haberler geliyor.:)

ubuntuki lilith

Kanala geldim; ancak kimse yok. Kanal adı yanlış verilmiş olabilir mi? Şifreli sanırım bana iletirseniz gelmeyi isterim.

if

Alıntı yapılan: ubuntuki lilith - 09 Kasım 2010 - 21:37:01
Kanala geldim; ancak kimse yok. Kanal adı yanlış verilmiş olabilir mi? Şifreli sanırım bana iletirseniz gelmeyi isterim.

Kusura bakmayın mesajınızı yeni görüyorum. Kanal ismi yanlış değil. freenode üzerinden #mageia-tr. Şifre de yok.

Tekrardan özür dilerim, katılmanızı çok isterdim. Bayramdan sonra bir toplantı daha olacak ki bu toplantı ona hazırlıktı, umarım ona katılırsınız. Bu toplantı ile ilgili duyuru Mandriva Türkiye sitesinin Mageia duyuruları kısmında yayınlanacak.

ubuntuki lilith

if

Alıntı yapılan: ubuntuki lilith - 10 Kasım 2010 - 13:22:01
Buraya da bir ileti geçerseniz sevinirim.

Mandriva forumundan @ufukuyalhas dağıtımın çevirisi konusunda yardımcı olmak istediğini belirtti ve çeviri ekibine katıldı. @utdmr çeviriler konusunda zaman zaman yardımcı olabileceğini belirtti.

Ubuntu Türkiye forumundan @canosayan altyapı konularında,  @Rick uygulama çevirisi konusunda @barışubuntu ise wiki konusunda yardım edebileceklerini ilettiler. Bu arkadaşlar toplantıya katılamadılar fakat bu konuki mesajlarına binaen isimlerini toplantıda zikrettim, umarım uygunsuz bir davranışta bulunmamışımdır.

Toplantının asıl konusu olan bayramdan sonraki toplantı zamanının kararlaştırılması için Mandriva Türkiye forumunda bir anket açılmasına karar verdik. Ankete bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Bayram sonrası toplantı için @mopened tarafından girilen ileti:

Bayram sonrasına Mageia`ya destek olmak isteyen herkesin katılmasını rica edeceğimiz bir toplantı yapmayı düşünüyoruz.
Toplantıda :

* Görev dağılımı
    * Neler yapabiliriz?
    * Nasıl yapacağız?

gibi çeşitli konuları görüşmeyi planlıyoruz. Toplantı bir süre sonra yapılacağı için yeni konularda eklenebilecektir.
Yer : freenode.net sunucularının #mageia-tr kanalı

Mageia, Mandriva Linux`un çatallanması sonucu oluşan bir topluluk   projesidir. Mageia geliştiricilerinin büyük bir kısmını eski Mandriva   çalışanları ve/veya gönüllüleri oluşturuyor. Mageia, tamamen gönüllü bir   topluluktan beslenen çok yeni bir Linux dağıtımıdır. Bu yüzdendirki   gönüllü arkadaşlara oldukça fazla ihtiyacımız var. Konu ayırt   etmeksizin, yardımcı olabilecek herkesi aramızda görmek isteriz.   Birlikten kuvvet doğar sözünü hatırlatarak, ÖZGÜRLÜK uğruna çıkılan bu   yola herkesi bekliyoruz.

Mageia`ya destek olmak isteyen herkesin katılmasını rica edeceğimiz bir toplantı yapmayı planladık.
Toplantıda :

* Görev dağılımı
    * Neler yapabiliriz?
    * Nasıl yapacağız?

gibi çeşitli konuları görüşmeyi planlıyoruz. Toplantıya sonradan yeni konularda eklenebilecektir.

Yer : freenode.net sunucularının #mageia-tr kanalı
  Zaman : 21 Kasım 2010 Pazar Günü Saat: 21:00

Görüşmek dileğiyle.. Mutlu ve Özgür kalın..

Mandriva Türkiye forumunda @mopened tarafından açılan başlıktan aktarılmıştır.

Toplantı başlamıştır, katılmak isteyen arkadaları memnuniyetle karşılarız:)