[Çözüldü] Windows 7 Masaüstü Özelliği (Aero Snap)

Başlatan Tanshaydar, 21 Ekim 2010 - 02:53:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Tanshaydar

2 numaralı yanıta bakın.

Merhabalar;
Uzun süredir Linux kullanıyorum. Birincil işletim sistemimdir kendileri. Bir süre bir başka linux dağıtımı ile yoluma devam ettikten sonra birkaç problem yüzünden tekrar Ubuntu'ya döndüm. Okulum ve bazı işlerim gereği Windows 7 ile dual boot kullanmaktayım.
Giriş faslını geçtikten sonra, Windows 7'nin bir masaüstü özelliğini özlediğimi farkettim. Adını hatırlayamadığım ve aramama rağmen bulamadığım (acınası bir durum, farkındayım) bir başlık açmaya karar verdim.

Şimdi, Windows 7'de pencereleri üstteki çubuklarından tutup masaüstünün en sağına, en soluna veya en üstüne sürüklediğinizde pencereler şekil alıyor. Yani en sola sürükleyince masaüstünün sol yarısını, en sağa sürükleyince masaüstünün sağ yarısını, en yukarı sürükleyince de masaüstünün tamamını kaplıyor. Aynı anda birden fazla pencere ile ilgilenmem gerektiği için bu özelliği sıklıkla kullanıyorum. Linux'un çoklu masaüstü desteği bu konuda çok yardımcı oluyor, Nautilus'un F3 ile iki pencere göstermesi apayrı; ama şu nalet Windows 7 özelliğini bir türlü çözemedim.

Ubuntu'da Gnome üzerinde bunu yapmak mümkün mü? Var mı böyle bir şey? Eğer bu Windows 7 özelliğinin adını biliyorsanız o da yeter, ona göre arama yaparım.

Teşekkürler.
Not: Gnome dışında bir masaüstü kullanmayı düşünmüyorum.

ufuk_k

Compiz ayarlarında snapping gibi bir şey olması gerek, compiz-config-settings-manager uygulaması yüklü olmalı. Compiz olmadan dediklerin olmuyor. Başka masaüstü önerme demişsin de, ekleyeyim, KDE'de kwin efektlerinde bu özellik öntanımlı geliyordu yanlış hatırlamıyorsam.
"Waiting for an ideal, a low deal, a no deal.
Play your stereotype,  oh yeah..."

Tanshaydar

KDE ile aram oldukça kötü, o yüzden geçmeyi düşünmüyorum. Snapping özelliğine bir bakayım, compiz yüklü; ama genelde efekt kullanmadığım için pek kurcalamadım.
Çok teşekkürler.

Düzenleme: "Snapping Windows" imiş özelliğin ismi; eğer kayda değer bir şey bulursam eklerim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Ekim 2010 - 03:52:23

Kullanmak isteyenler için anlatım:

Önce wmctrl eklentisini compiz için kuruyoruz:
sudo apt-get install compizconfig-settings-manager wmctrl

Sonrasında Compiz Config Settings Manager'da en yukarıda Commands (Komutlar) butonu var, tıklayın.

Şimdi, önemli olan masaüstünüzün çözünürlüğünü bilmek. Benimki 1366x768, ona göre anlatacağım.

WMCTRL şu komut ile pencerelerin boyutlarını ayarlıyor:
wmctrl -r :ACTIVE: -e <Gravity>,<X>,<Y>,<Width>,<Height>

Gravity: Bunu 0 olarak bırakıyoruz.
X,Y: Bu, pencerenizin sol üst kısmının pozisyonu (Yani: pencerelerin çizilmeye başlandığı yer.)
Width,Height: Pencerenizin boyutları.

Command Line 0(Komut Satırı 0)
wmctrl -r :ACTIVE: -e 0,0,0,683,726

Command Line 1(Komut Satırı 1)
wmctrl -r :ACTIVE: -e 0,683,0,683,726

Command Line 2(Komut Satırı 2)
wmctrl -r :ACTIVE: -b add,maximized_vert,maximized_horz

Önemli olan ne?
*Gördüğünüz üzere 683 yazdığım yerler masaüstünüzün genişliğinin yarısı oluyor. Mesela 1280x1024 genişliğinde bir masaüstü için 640 olmaları gerekecektir.

*726 olan yerler ise daha da önemli, onlar masaüstünüzün yüksekliğinden panellerinizin yüksekliğini çıkarmanız gerek. Mesela ben bir altta bir üstte olmak üzere iki adet panel kullanıyorum ve ikisi de 21 piksel yüksekliğinde. Demek oluyor ki, 768 - (2 x 21) = 726

*Unutmayın ki, bu durum eğer panelleriniz sağda veya soldaysa masaüstünüzün genişliğini ayarlamak için de önemlidir. Yani sağda solda panelleriniz varsa 683 yazılı kısımı 1366/2 şeklinde değil de, (1366 - panel genişliği)/2 şeklinde ayarlamalısınız.

Sonraki Adım:
Şimdi en sağda kalan Edge Bindings (Türkçe'si nedir bilmiyorum) kısmına gelerek Run Command (Komut Çalıştır) masaüstünün kenarlarını seçeceğiz.

Run Command 0 - Left(Sol)
Run Command 1 - Right(Sağ)
Run Command 2 - Top(Üst)

diye ayarlıyoruz.

Son Ayar:
Geri gelerek General Options(Genel Ayarlar)'a gelerek Edge Trigger Delay (Türkçe Compiz var mı?) kısmını 0'dan daha yüksek bir değere ayarlıyoruz. Ben 300'e ayarladım, daha hassas isterseniz daha az, daha az hassas isterseniz daha yüksek ayarlayın.

Bu kadar :)

Kaynak