Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat Rehberi

Başlatan Yiğit Ateş, 21 Ekim 2010 - 00:22:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: enes - 21 Ekim 2010 - 19:54:15
Sendeki gibi yaptım ayarları. Üst kısımdan teste gelip test yaptığımda hepsi sorunsuz şekilde bağlanıyor. Fakat hala tepsiye yerleşmedi.
Yeniden başlattın değil mi? Başka da bir şey aklıma gelmiyor maalesef.

enes

Evet defalarca hem de =) Ben biraz daha kurcalayayım. Teşekkürler.
Özgür kalabildiğimiz sürece...

Yiğit Ateş

Tamam şimdi anladım. Onun için ufak betikler kullanıyordum ben bu şekilde:

[IMG]http://i52.tinypic.com/a2f2gp.jpg[/img]

Betikleri de buradan alabilirsin: http://ubuntuone.com/p/LVn/

enes

Oops! (403)
It seems you don't belong here! You should probably try logging in?
Hata veriyor, dropbox'a giriş yapmama rağmen. Başka bir ortamdan paylaşabilir misin?

Yiğit Ateş

enes

/home/enes/.Write new e-mail.sh %s
/home/enes/.Open address book.sh %s

bu şekilde mi yapayım örneğin satırları? Attığın dosyaların isimleri bu şekilde de.

Yiğit Ateş

Ben gizli dosya haline getirmiştim, o yüzden başında nokta var. Gizli dosya yapmayacaksan başındaki noktaları kaldırıp o şekilde de yazabilirsin. Konum neresiyse orası yani :)

enes

Gizli yaptım denedim. Açıkta yaptım denedim. İsimlerini seninkilere benzer yaptım denedim nafile :) Neyse konu burdan çok uzamasın. Deneye deneye bulurum bir şeyler =)

Yiğit Ateş

Betiklerin ev dizininde ve gizli dosya olmadığını varsayıyorum. Headline command şu şekilde olmalı: /home/enes/headline.sh %s Belki dosya adında arada boşluk olduğu için falan olmuyordur. O yüzden sen adını headline olarak değiştirip dene bir de.

AguilaNegra

Alıntı YapÖzelleştirme

İlk işimiz Ubuntu Tweak'i kurmak olmalı. Gerek paket temizliği bölümüyle, gerek PPA bölümüyle, gerekse diğer ince ayar araçlarıyla gerçekten muhteşem bir uygulama. Buradan benim önereceğim PPA depoları: 64 bit flash, Medibuntu, Nautilus-Elementary ve Ubuntu Tweak ppa'ları. Nautilus Elementary ile çok daha şık bir Nautilus elde edebilirsiniz. Üst taraftaki menü dizilimini elde etmek için Nautilus ayarlarının Tweak sekmesinden show like breadcrumbs seçeneğini işaretliyoruz ve daha sonra aşağıdaki komutları veriyoruz:

Kod: [Seç]
cd /home/kullanıcıadınız/
wget http://gnaag.k2city.eu/nautilus-breadcrumbs-hack.tar.gz
tar -xvf nautilus-breadcrumbs-hack.tar.gz
nautilus -q

Belirtilen komutları verdim ama son komutta hata mesajı alıyorum:
Alıntı Yap(nautilus:15738): Unique-DBus-WARNING **: Error while sending message: Message did not receive a reply (timeout by message bus)

stratovarius

Hım önemli değil o hata şimdi nautilus açıp değiştir /tercihler bölümünü açınız.

Tweaks kısmından show like breadcrumbs seçeneğini tıklayıp nautilusu kapatıp açınız.

Ekrandaki şekle gelmesi lazım.

AguilaNegra

Alıntı yapılan: stratovarius - 27 Ekim 2010 - 11:58:47
Hım önemli değil o hata şimdi nautilus açıp değiştir /tercihler bölümünü açınız.

Tweaks kısmından show like breadcrumbs seçeneğini tıklayıp nautilusu kapatıp açınız.

Ekrandaki şekle gelmesi lazım.
Cevap için teşekkür ederim ama belki de ben farkı fark edemedim,yani bir fark olmuyor da :)

stratovarius

Seçili hale getirdiyseniz, nautiusu yeniden başlatmak için;

nautilus -q

yapıp kontrol ediniz tekrar.

Yanlız bu yama sadece şu kısım içindir;

Şayet resimdeki gibi bir nautilus istiyorsanız.

Nautilus-elementary kurmanız lazım. Forumda anlatımı mevcuttur.

Kolay gelsin.

AguilaNegra

Tekrar teşekkürler @ stratovarius,
fark verdiğiniz resimdeki ise,bende zaten daha önce de öyle idi,
Nautilus-elementary kurulu.

stratovarius

Hım daha önceden o zaman bu yamayı yapmış olmalısınız. Tam olarak böyle gözükmüyor çünkü bu yamayı yapmadan.

querme

gerçekten güzel anlatım omuş. tek tek herşeyi anlatmışsınız.

maydin95

Alıntı YapPlymouth ise yine bildiğimiz gibi. Ekran kartı kurulumdan sonra evlere şenlik bir görüntüye bürünüyor  Düzeltmek için uçbirimde
cd
wget http://launchpadlibrarian.net/57638460/fixplymouth
chmod +x fixplymouth
./fixplymouth
komutlarını veriyoruz ve bir betikle otomatik olarak düzeltiliyor. Betik size ekran çözünürlüğünüzü ve kaç bit olduğunu soruyor. Korkmayın, ekranda monitörünüzün desteklediği çözünürlük ve bit değerleri önünüze seriliyor.

Bunu nasıl geri alabilirim? Galiba yapamadım da. Çözünürlüğü anlamadım. Enter dedim geçtim ama olmadı galiba. Başlarken de hata veriyor sanki.
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

stratovarius

Plymount scripti şu başlıktaki işlemleri yapıyor. İlk mesajdaki anlatımı incelerseniz, kolayca işlemleri geri alabilirsiniz.

Pashaes

ellerin agzina calismana saglik . tesekkurler