Oracle'ı boykot edelim

Başlatan ozgurilgin, 20 Ekim 2010 - 16:18:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ozgurilgin

SUN Microsystems'i satın alarak Solaris, Star Office, Open Office, MySQL, VirtualBox, Java gibi bilişim sektöründe önemli yere sahip ürün ve uygulamalara sahip olan ORACLE, TheDocument foundation üyelerinin Open Office kurulundan çıkmasını isteyerek açıkça The Document Foundation(TDF) ve Libre Office(LO) ve onların gıyabında çok sesliliğe, rekabete ve yaratıcılığa cephe almıştır. Oracle'ın yapması gereken şey TDF ve LO'ya posta koymak değil, TDF ve LO projelerinin doğmasına yol açan endişeleri gidermektir. ORACLE, elinde bulundurduğu her açık kaynak kodlu proje için için aynı hırçınlığı ve tekelciliği sergileyecekse biz bu oyunda yokuz.

Tüm Özgür Yazılım ve Linux severleri Open Office'i ve diğer ORACLE ürünlerini boykota davet ediyoruz. ORACLE bu konudaki tavrını düzeltene kadar Koffice, OOo 3.2 öncesi sürümleri, Abiword, Gnumeric, Libre Office, BrOffice gibi alternatifleri tercih edelim.
http://ozgurilgin.wordpress.com/oracle-ve-oraclei-boykot-edelim/

AÇIK GÜNLÜK

http://ozgurilgin.files.wordpress.com/2010/10/boykotoracle-1024x768.png

http://ozgurilgin.files.wordpress.com/2010/10/boykotoracle-1280x1024.png

krwlng

Gerekli protesto eylemini, ubuntu 11.4 sürümü ile gerçekleştirmeyi düşünüyor zaten. Biz de elimizden geldiğince bu tip yanlış düşüncelerin ve icraatların karşısında olduğumuzu belirtiriz. Eğer bir süre sonra java için de aynı sorunlar baş gösterirse alternatifsiz bir platform için nasıl bir protesto yöntemi geliştirilir onu bilemiyorum.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

Yiğit Ateş

Diğerleri bir şekilde çatallanır ama Java'yı bilemiyorum. Boykota tam destek :)

canosayan

Hım forum veritabanımız mysql. Mesaj yazmamanız gerekecek.

Açık kaynak ve özgürlükten bahsederken bir şirketin kararlarını protesto etmek manasız değil mi? Örneğin kendi başıma geliştirdiğim projelerimde hangi uygulamaları kullandığım sizi ne ilgilendirir. İster kullanırsınız ister kullanmazsınız. İstediğim aracı kullanmak benim seçimimdir.

Kişisel olarak oracle ürünlerini protesto edebileceğinizi sanmıyorum. Bu durumda belkide blogunuzu kapatarak siz başlarsınız protestoya. sonuçta wordpress'de php+mysql olduğunu söylüyor.
Chmod bizim işimiz.

ozgurilgin

Stallman'ın öngörüleri gerçekleşiyor mu ne:) Ama ben özgür yazılım dünyasına güveniyorum. Açık kaynak kodlu bir alternatif mutlaka gelişir.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Ekim 2010 - 18:28:53

Alıntı yapılan: canosayan - 20 Ekim 2010 - 18:20:09

Açık kaynak ve özgürlükten bahsederken bir şirketin kararlarını protesto etmek manasız değil mi? Örneğin kendi başıma geliştirdiğim projelerimde hangi uygulamaları kullandığım sizi ne ilgilendirir. İster kullanırsınız ister kullanmazsınız. İstediğim aracı kullanmak benim seçimimdir.

Kişisel olarak oracle ürünlerini protesto edebileceğinizi sanmıyorum. Bu durumda belkide blogunuzu kapatarak siz başlarsınız protestoya. sonuçta wordpress'de php+mysql olduğunu söylüyor.
Siz istediğiniz yazılımı kullanın ben de istediğim şeyi protesto edeyim. Kafanıza silah dayayan yok, bu gönüllü bir boykot çağrısı. Bugün Linux da bir unix türevi ve Unix'in kodları kapalı diye Linux'tan da vazgeçmek gerekiyor galiba sizin mantığa göre. Ayrıca "Paşalar gibi Windows" ha? Yakışır :)

eribol

Alıntı yapılan: canosayan - 20 Ekim 2010 - 18:20:09

Protesto niçin manasız olsun ki? Sevmiyorum, bu kadar basit. Hem bu da bir seçim değil mi? Bana kalırsa, önemli olan protestonun amacını ve zeminini iyi belirlemek ve bunları insanlara iyi bir şekilde aksettirmektir. Bundan sonra ki süreç herkesin kendi seçimidir.

Mesaj yazmamak, günlüğü kapatmak biraz uçuk olmuş. Zira wordpress yazılırken mysql bu durumda değildi. Hakeza SMF'de öyle. Oracle aldı ve birçok araç riskli şu an Açık Kaynak açısından. Yani elimizdeki araçlara el koysun ve biri bunu protesto edince de laf yesin :) Bu biraz ağır bence.

canosayan

Alıntı yapılan: m.eribol - 20 Ekim 2010 - 18:30:02
Protesto niçin manasız olsun ki? Sevmiyorum, bu kadar basit. Hem bu da bir seçim değil mi? Bana kalırsa, önemli olan protestonun amacını ve zeminini iyi belirlemek ve bunları insanlara iyi bir şekilde aksettirmektir. Bundan sonra ki süreç herkesin kendi seçimidir.

Mesaj yazmamak, günlüğü kapatmak biraz uçuk olmuş. Zira wordpress yazılırken mysql bu durumda değildi. Hakeza SMF'de öyle. Oracle aldı ve birçok araç riskli şu an Açık Kaynak açısından. Yani elimizdeki araçlara el koysun ve biri bunu protesto edince de laf yesin :) Bu biraz ağır bence.

Eribol bilirsin fikirlerim biraz anormaldir. Önerilerim de uçuktur.

Oracle ürünlerini protesto etmek için bir oracle ürünü kullanmak komik değil mi? Benim mantığıma göre bir şeyi yapacaksan tek başına dik yapmak gerekiyorBu gün monoyu beğenmiyoruz net kütüphanelerine güvenmiyoruz diye. Oracle'ı beğenmiyoruz open office diye. Ama kendi başımıza yaptığımız bir şey yok. Çoğu zaman kaba gürültüden başka bir şey değiliz.

Oracle'ı protesto etmek için oracle ürünü kullanmamak gerekir. Oracle'a gidip biz seni protesto ediyoruz, bak biz mysql forumlar, bloglar kullanıyoruz dersek oracle sadece güler. Oracle'ı protesto etmek için oracle ile ilişkiyi kesmek gerekir. Bu facebookun zararlarını facebook grubuyla duyurmaya benziyor.
Chmod bizim işimiz.

raspacı

Arkadaş zaten openofficeden bahsetmiş. Bence başlığı yanlış atmış ama. Oracle boykot edilecekse javayı ve mysqli de etmek lazım. Bu konuda Canosayan haklı. Başlık openoffice'i boykot etmek olsaydı tartışmaya gerek kalmazdı. Zaten libreoffice çıkınca kimsenin openoffice kullanacağını sanmıyorum. Oracle mysql ve diğerlerini açık sunduğu sürece problem de olmaz. Mysql'i elimizden almaya kalkarsa o da çatallanır bir şekilde herhalde. Olmazsa postgresql var. Ortada panik yapacak bir durum yok yani.
Ama isteyen istediğini boykot edebilir elbette.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

eribol

Başlığa dikkat etmemiştim. Şirketi protesto etmek için yazılımlarını kullanmamayı seçebilirsiniz ama bunu tek bir yazılıma sığdırmak olmaz. Düzelttim. Ayrıca amaç yazılımı değil şirket politikasını eleştirmek.

guestwho

Alıntı yapılan: canosayan - 20 Ekim 2010 - 18:41:15
Oracle ürünlerini protesto etmek için bir oracle ürünü kullanmak komik değil mi? Benim mantığıma göre bir şeyi yapacaksan tek başına dik yapmak gerekiyor.

Çok doğru...

Alıntı YapAma kendi başımıza yaptığımız bir şey yok. Çoğu zaman kaba gürültüden başka bir şey değiliz.

Alternatiflere yönelmek kaba gürültü müdür ? MySQL'e alternatif olarak PostgreSQL kullanmak açık kaynak gönüllüsü herkesin gösterebileceği en düzgün ve etkili tepkidir kanımca...

Alıntı YapKişisel olarak oracle ürünlerini protesto edebileceğinizi sanmıyorum. Bu durumda belkide blogunuzu kapatarak siz başlarsınız protestoya. sonuçta wordpress'de php+mysql olduğunu söylüyor.

Protesto etmek için blogunu niye kapatsın ki ? Hosting firmasıyla görüşüp pekala WordPress ile PostgreSQL veritabanını kullanmak istediğini dile getirebilir... Ya da PostgreSQL desteği olan bir Hosting'e taşınabilir...

http://wordpress.org/extend/plugins/postgresql-for-wordpress/

Alıntı yapılan: m.eribol - 20 Ekim 2010 - 19:06:09
Ayrıca amaç yazılımı değil şirket politikasını eleştirmek.

Öyle de burada tuhaf bir durum söz konusu; Oracle'ın dışladığı kurucu üyeler de (Google, Red Hat, Canonical and Novell) henüz OpenOffice komitesinden ayrılmadan LibreOffice komitesine kurucu üye oldular, bu da bir spor kulübünün yönetim kurulunun istifa etmeden başka bir spor kulübünün yönetim kadrosuna geçmelerine benziyor... Olaya bu pencereden baktığımızda Oracle'ın henüz resmi olmayan bu kararını çok da yadırgamamak gerek; bu arada Oracle'ın politikalarına karşı olduğumu da belirtmek isterim...

@ozgurilgin henüz ortada konuya ilişkin resmi bir karar yok. Tabii hakaretvari ithamlarla dolu şu IRC toplantısı kaydının resmi olduğunu düşünmüyorsan...
http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Community_Council_Log_20101014
You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!

eribol

Alıntı YapÖyle de burada tuhaf bir durum söz konusu; Oracle'ın dışladığı kurucu üyeler de (Google, Red Hat, Canonical and Novell) henüz OpenOffice komitesinden ayrılmadan LibreOffice komitesine kurucu üye oldular, bu da bir spor kulübünün yönetim kurulunun istifa etmeden başka bir spor kulübünün yönetim kadrosuna geçmelerine benziyor... Olaya bu pencereden baktığımızda Oracle'ın henüz resmi olmayan bu kararını çok da yadırgamamak gerek; bu arada Oracle'ın politikalarına karşı olduğumu da belirtmek isterim...
Başlık Oracle ve Open Office'yi protesto etmek idi ve bu anormal olduğundan dolayı başlık düzenlendi. Eğer eleştirilecekse şirket eleştirilir, şirketin tek bir yazılımı değil. Diğerlerinin yaptığı da eleştirilebilir. Örneğin Google'ı eleştireceksek bunu sadece gtalk uygulmasıyla sınırlandıramayız.

krwlng

Şirket politikasını eleştirmekle şirket ürünlerini ve şirketi toptan boykot etmek arasında büyük fark var. Öncelikle iş şirketi boykot aşamasına gelirse canosayan sonuna kadar haklıdır ancak şuan için sıkıntı oluşturan yazılımın boykot edilmesi diğer yazılımlar için de yapılabilir mesajı verdiği için düşünülebilecek bir strateji bence. Hani dersiniz, ben openoffice yazılımını boykot ediyorum, dolaylı yoldan oracle şirketini eleştiriyorum, yani diğer yazılımlar için de openoffice için yapılan yanlış yapılırsa onlarıda kullanmayı bırakırım gibi. Zaten şu aşamada benim görüşüm hala aynıdır, java hariç çok fazla sıkıntı çıkaracak bir durum yok kullanıcılar için, ama java bence çok büyük bir sıkıntı olur, özellikle de programcılar için. Keşke openjdk diyebilseydik fakat o da oracle ürünü oldu. Bence belirleyici rolü olan özgür kaynak çevrelerinden bu konu ve konular ile ilgili açıklamalar gelmesini beklemek daha mantıklı olabilir, ofis olayı için alternatifimiz zaten hazır, eğer oracle bize hatalı gelen hamleler yapmaya devam ederse, bence bunun devamı da gelir.

eribol

Oracle niçin güven vermiyor ve Google niçin bu işin peşinde diyenler için http://www.androidturkiye.info/2010/08/14/oracle-android-os-ile-java-patent-haklarini-ihlalden-googlea-dava-aciyor/

Burada az çok kavga belli olmuştu ve benim tahminim Google bu hamlesiyle Oracle'a gözdağı vermeye çalışıyor. Biz burada OpenOffice'yi boykot ederken Java'dan darbe geldi ve eğer dava açılır ve Oracle davayı kazanırsa Android'in durumu hiçte iç açıcı olmaz. Şimdi Java'nın lisansında ufak bir ayrıntı yakalayıp bunu paraya dönüştürmeye çalışan bir şirketi eleştirmek ve tepki göstermek çok doğal. Elim java'ya mahkum ise bilemem ama elimden geldiğince de bu duruma karşı bir tavır sergilerim. Ama bu tavrı sergilerken antipati toplamak hoş olmaz. O yüzden ben gibi durumlarda daha sakin olmayı yeğlerim(yapamam belki bazen ama olsun :) ).

ozgurilgin

Arkadaşlar eleştirilerinizi okudum ama bir noktayı kaçırıyormuyuz? Halen açık kaynak kodlu olan bir uygulamayı alıp istediniz gibi değiştirip kendi yazılımınızı yapabilir misiniz? Evet....Libre Office de OOo kaynak kodunu kullanarak bunu yaptı ve kendini de Oracle'dan ayrı bir yere koydu. Yarın Oracle başka bir icraatla karşımıza çıktığında mesela MySQL için aynı tekelci tavrı sergilemeye kalktığında açık kaynak kodu camiası gene aynı cevabı verecek: Mesela çık kaynak kodundan (atıyorum) LibreSQL i geliştirecek. İnsanlar da MysQL'in yerine bunu kullanacak. Şimdilik Open office'in alternatifi var. Oracle insanları tedirgin ettiği için diğer açık kaynak kodlu Oracle ürünlerinin de muadilleri ortaya çıkacak., biz de bu ürünlere taşınacağız. Ayrıca şu an Oracle'ın elinde olan açık kaynak kodlu ürünlerin mevcut çatışma öncesi versiyonlarını kullanmakta ahlaki olarak bir sorun yok. Çünkü OOo veya Java'yı  Oracle yazmadı. Ama hiç bir kuvvet yeni çıkacak OOo 3.3'ü bilgisayarıma sokamaz.

canosayan

Alıntı yapılan: ozgurilgin - 20 Ekim 2010 - 21:22:47
Arkadaşlar eleştirilerinizi okudum ama bir noktayı kaçırıyormuyuz? Halen açık kaynak kodlu olan bir uygulamayı alıp istediniz gibi değiştirip kendi yazılımınızı yapabilir misiniz? Evet....Libre Office de OOo kaynak kodunu kullanarak bunu yaptı ve kendini de Oracle'dan ayrı bir yere koydu. Yarın Oracle başka bir icraatla karşımıza çıktığında mesela MySQL için aynı tekelci tavrı sergilemeye kalktığında açık kaynak kodu camiası gene aynı cevabı verecek: Mesela çık kaynak kodundan (atıyorum) LibreSQL i geliştirecek. İnsanlar da MysQL'in yerine bunu kullanacak. Şimdilik Open office'in alternatifi var. Oracle insanları tedirgin ettiği için diğer açık kaynak kodlu Oracle ürünlerinin de muadilleri ortaya çıkacak., biz de bu ürünlere taşınacağız. Ayrıca şu an Oracle'ın elinde olan açık kaynak kodlu ürünlerin mevcut çatışma öncesi versiyonlarını kullanmakta ahlaki olarak bir sorun yok. Çünkü OOo veya Java'yı  Oracle yazmadı. maa hiç bir kuvvet yeni çıkacak OOo 3.3'ü bilgisayarıma sokamaz.

Eğer bir açık kaynak projesinin çıkacağı aklınıza yatıyorsa ne demeye oracle'ı protesto ediyorsunuz ki? Gidip yeni projeye ön ayak olun. Libreoffice geliştirin. Bunlar boykottan daha faydalı değil mi? Oracle hadi ki böyle bir şey yaptı. Zaten bu protestoları göze almıştır. Pek bir etkisi olmayacaktır.
Chmod bizim işimiz.

garafatma

Artı zaten sadece boykot edelim, karşı çıkalım, muhalefet olalım ama daha iyisini veya alternatifini sunmaya gelince destek verdiğimizi söyleyelim oturduğumuz yerde. @canosayan'ın dediği gibi sadece kuru gürültü...
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

xhektor

Alıntı yapılan: keiser_soze - 20 Ekim 2010 - 22:23:22
Artı zaten sadece boykot edelim, karşı çıkalım, muhalefet olalım ama daha iyisini veya alternatifini sunmaya gelince destek verdiğimizi söyleyelim oturduğumuz yerde. @canosayan'ın dediği gibi sadece kuru gürültü...

buna tamamen katılıyorum. yapacak pek bir şey yok. java ise söylemeye gerek bile yok. ne yani java eklentilerini silip nete böylemi bağlanacağız? boş bir boykottan öteye gitmez.

ozgurilgin

Alıntı yapılan: keiser_soze - 20 Ekim 2010 - 22:23:22
Geliştirici düzeyinde yazılım bilgisine sahip olmayan, gündüzleri herkes gibi çalışıp geceleri de karınca kararınca Özgür Açık kaynak Kodlu yazılımlar ile ilgilenmeyi seven, kırık parmağı yüzünden de oturup bir gecede alternatif ofis yazılımı yazamayan bir elektrik mühendisi olarak bütün troll arkadaşlarımdan özür dilerim:)İyi yapıyor Oracle müstehak hepimize:)

krwlng

@ozgurilgin, çabuk pes ettiniz, bu forumda 3 mesaja karşı bunları yazabiliyorsanız, sizin boykotunuzun samimiyetine kimin inanmasını bekleyebilirsiniz ki. Ayrıca troll yakıştırmasını ne amaçla yaptığınızı anlayamadım, üzerime alınmadım fakat burada biz birbirimizi birşeylere benzeterek imalı konuşmalar yapmıyoruz, 1 konu 5 mesajla bunu anlayamamanız normal. Kısmen de olsa boykotunuza destek çıkan biri olarak, son mesajınızdan sonra kişisel tepkiler vermeyi daha yerinde buldum, toplu düşünce yapısını kaybettiğimize inanıyorum.

Yiğit Ateş

Arkadaş serzenişinde haklı bence. Boykot etmek isteyen eder, istemeyen etmez. Edenlere söylenenlere ise katılmıyorum, zorla insanlar boykota çağrılmıyor sonuçta. 

canosayan

Zaten asıl mesele bu değil mi? Elimizde sadece az sayıca bir şeyler yapmaya çalışan geliştirici ve onların karşısında kararlarını, fikirlerini yaptıklarını her fırsatta protesto eden, beğenmeyen ve bir şeyler yap dendiğinde bahaneler sıralayan kullanıcı var.
GNU lisansı kimseye para ödemiyor. Çoğu insan gündüz çalışıp akşamları bir şeyler geliştiriyor. Bu durumda ben geliştiriciler ve eleştiriciler arasında tarafımı çoktan seçtim.
Chmod bizim işimiz.

sabian

Arkadaşlar bence protesto ve boykota karşı bir histeri söz konusu burda. Sonuçta kod yazmayı bilen kişiler geliştirici konumuna ulaşabilir. Ben mesela obykota katılabilirim ve ortaya çıkabilecek alternatifi sahiplenerek destekte bulunabilirim, ama kod yazma becerisine ya da bilgisine sahip olmadığım için geliştirici aşamasına ulaşamam. Neden insanların her eylemini kuru gürültü olarak algılıyorsunuz, bu büyük saygısızlık.

Boykot etmeyecekseniz kullanmaya devam eder ORACLE'a güven verirsiniz. Boykot eden de kendince protesto etmiştir ve kullanıcı istatistiklerinde oracle ürününden vazgeçenler arasında yerini alır. Konuyu açan arkadaşa fazla yüklenildiğini düşünüyorum.

Alıntı YapZaten asıl mesele bu değil mi? Elimizde sadece az sayıca bir şeyler yapmaya çalışan geliştirici ve onların karşısında kararlarını, fikirlerini yaptıklarını her fırsatta protesto eden, beğenmeyen ve bir şeyler yap dendiğinde bahaneler sıralayan kullanıcı var.

Sevgili dostum, siz çok şey biliyorsunuz galiba bu konularda, yani kodlama ve program yazma konularında uzmansınız sanırım. Neden siz bir atakta bulunmuyorsunuz? Benim bilgim olsa asla yerimde durmam destek verirdim buna. Eleştirilerin ölçüsü kaçmış biraz, o bir avuç da olsa var olan geliştiricinin yaptığı herşey doğru olsa sanırım protesto edilmezler. Ters giden birşeyler var demek ki...
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

krwlng

Ben openoffice yazılımını boykot ediyorum, buraya kadar tamam, fakat iş oracle firmasını boykot ediyoruma geldiği zaman, kaybeden çoğunlukla kullanıcı olur. Bir yazılımı boykot etmek, firmayı boykot etmek zorunluluğunu getirmez bence, burada imalı bir yaklaşım söz konusu olur. Openoffice için böyle yapıldı, bizim tepkimiz bu oldu gibisinden, yarın birgün bu Vbox için yapılırsa o yazılım için de tepkimi koyarım. Ama şimdi google ile oracle restleşti ve openoffice bizim için düşünce yapısı olarak özgürlüğünü kaybetti diye, tutup ta mysql kullanmaktan da vazgeçmem. Özgürlüğünü koruduğu sürece, benim için bu ürünler hala sun microsystem ürünleridir, aynı kalite ve kararlılığı gördüğüm müddetçe altındaki küçük bir oracle logosuna takılmam yani.

sabian

Bu arada ben boykota destek veriyorum ve OpenOffice'yi sistemden kaldırdım. Çok da kullanmıyordum zaten, diğer alternatifler de aynı işi göreceklerdir nasıl olsa.

@krwlng

son esajınıza binaen söylemek gerekirse, durumu sadce OpenOffice protestosu olarak düşünürsek, alınan kararın mimarının ORACLE olduğu gerçeğini gözardı etmiş oluruz. Ama hakkınız olan konu söz konusu programların kimilerinin aynı ayarda alternatifleri yok, eğer boykot distrolar tarafından desteklenir ve ORACLE'a bir hesap sorulursa ancak başarıya ulaşır. Buradaki boykot iyi niyetten başka birşey değil. Açık kaynağın giderek parsellenmesi sinir bozucu bir durum olmaya başlıyor. Buna karşı geliştirilen bir kullanıcı refleksi.

Önceki mesajımda da değindiğim gibi bazı arkadaşlar ölçüyü kaçırmışlar. Eleştiri kavga edercesine yapılmaz, burada Debian ya da başka bir açık kaynak yazılıma karşı bir refleks geliştirilmiş olsa anlayacağım durumu ama ortada windows ve mac gibi tekelleşmeye çalışan bir "firma" var.

Bu arada @canosayan bilgisayarınızda Windows kurulu mu, merak ettim?
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

heartsmagic

Başlık kişiselleşmezse sevinirim, bunu iki taraftaki arkadaşlar için de söylüyorum. Hani protestoyu makul bulanlarla, bulmayanlar. Şu var mı, bu var mı, şunu kullanıyor musun, bunu kullanmıyor musun tarzındaki yaklaşımlar cidden çok yavan kaçıyor.

Protesto bir haktır ve işe yarasın veya yaramasın bunu ifade etmek özgürlük sınırları içindedir. Kuru gürültü vs. gibi açıklamalar da sahiplerini bağlar, bu da onların görüşüdür. Tabii bu görüşü bu şekilde ifade etmek birilerini kırabilir, bu da ihtimaller dahilindedir, hatta yüksek bir olasılığa sahiptir.

Zaman zaman söylerim, hayatın pratik tarafındayım ben. Stallman gibi değilim, fakat tutup da kendisi için "boş işlerle uğraşıyor" demem, demek istemem. Kendi düşüncesidir, kendi felsefesidir. Bana ve yaptıklarıma saygı duymasa, doğru bulmasa bile. Örneğin grafik kartımın üreticisinin çıkartmış olduğu kapalı kaynak kodlu sürücüleri kullanmaktayım. Skype da kullanabilirim ara ara. O bunları doğru görmez, desteklemez hatta ileri gidecek olursa belki saygı da duymaz. Zira onun felsefesine göre bu saygı duyulacak bir şey değildir. Ancak bugüne kadar beni kıracak bir şey söylediğini görmedim, GNU felsefesine uymuyor diyor kendisi, doğru da diyor.

Bağlayalım konuyu, fikir belirtirken bence daha nazik olalım. İsteyen istediği şeyi yapabilir. OoO'yu kullanmayarak Oracle'ı protesto edebilir. Şimdilik Mysql kullanmaya devam da edebilir, hayatın pratik yanındadır. Zamanı gelince onu da protesto eder.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.