Dansguardian Kurulum

Başlatan erhancoult, 21 Mart 2008 - 15:20:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

erhancoult

Herkese Merhabalar; (Ubuntu 7.10)

Yapı:
Network ıd: 192.168.2.0
Squid Proxy Server: 192.68.2.10

Ubuntu üzerinde squid proxy server u kullanıyorum.Yalnız her cliente gidip teker teker proxy ayarı yapmak açıkcası biraz uğraştırıcı bir iş.
Bende bu yüzden dansguardian kurmaya karar verdim.Kurulumda herhangi bir sorun yok.Synaptic kısmından yüklemeyi yaptım.Yapılandırma kısmında da aayrlarım aşağıdaki gibi
Öncelikle dansguardian.conf dosyasında şu ayarları aynen yaptım.

UNCONFIGURED ifadesini #UNCONFIGURED  olarak değiştirdim.

filterip =   boş
filterport = 8080
proxyip = 127.0.0.1(Squid ve dansguardian bir arada olacak.)
proxyport = 3128

Ayarları aynen bu şekilde yapıyorum.Daha sonra dansguardian restart edliyorum.Clientlerde herhangi bir proxy ayarı yapmıyorum.Ama clientler dansguardian ve squiz üzerinden nete çıkmıyorlar.Yine emin olmak için dansguardian loglarını çalıştırıyorum.

root@erhan:~# tail -f /usr/local/var/log/dansguardian/access.log
tail: "/usr/local/var/log/dansguardian/access.log" okumak için açılamadı: No such file or directory mesajını alıyorum.Bu yüzdende çalışıp çalışmadığını anlayamıyorum.

Bide şu var ben squid altında bir kaç web filtreleme işlemi yapmıştım.Clientlere proxy ayarı yaptığım zaman bu filtreleme işlemleri çalışıyordu.Dansguardian squid le çalışacagı için benim düşüncem şu oldu ben sadece dansguardian ile proxy ayarı yapmaktan kurtulucam squid teki filtreler yine çalışacak.Ama clientlere proxy ayarı yapmadan onalrda çalışmıyor.
Bide ek olarak sistemde sarg da kurulu ve squid report webmin aracılığıyla sargtan kontrol ediyorum.
Acaba nasıl bir sorun bu yapılandırmada mı bir eksik var..

İlgili arkadaşların yardımlarını bekliyorumm..

Zaken

aynı sorunları bende yasadim . sana önerim untangle kurman paralı paketlerinin yanı sıra opensource paketleride gayet guzel. amacın sadece web filtrelemek antispam koruması firewall ise zaten bunlar free paketlerinde mevcut. ben kurdum denedim gayet etkili lakin web filtresi yabanci siteler icin etkili . turkce siteler icin kendi word listini olusturman gerekecek. umarim yardimcı olmusumdur.

BootStrap

Cevap için geç olmuş ama belki başkalarının işine yarar.

1. Squid'i transparan modunda kurarsan böyle bir şey ile karşılaşmazsın. Clientlarda ayar yapmana gerek kalmaz, ama işleyiş açısından transparan'ı önermiyorum. En iyi mod normal mod dur :)

2. Bu yüzden dansguardian kurma, çünkü dansguardian içerik filtreler, sorununun çzümü bu değil. Ama dansguardian kesinlikle kullanman gereken bir yazılım..

3. dansguardian kullanacaksan ve squid ile dansguardian aynı makine üzerinde koşacaksa, filterip=127.0.0.1 yapmalısın ki dansguardian loopback bacağını dinleyerek squid ile çalışsın.