[Çözüldü] Windows7+Ubuntu+Pardus Kurulumu

Başlatan QoPuQ, 18 Ekim 2010 - 01:22:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

QoPuQ

Öncelikle * herkese merhaba

Sitedeki ubuntu ile ilgili tüm dökümanları indirmiş bulunmaktayım paylaşımlarınız ve emekleriniz için tşk ederim

Yeni aldığım hddimi 3 e bölüp hem win7 hem ubuntu hemde pardus kurmak istiyorum fakat bu konuda henüz bi bilgim yok

Nasıl kurulur önce hangisi kurulur kurulurken farklı bi ayar varmıdır

Yiğit Ateş

Windows 7 - Pardus - Ubuntu sırası ile kurarsanız iyi olur. Kurulum için wikide anlatım var, inceleyebilirsiniz.

QoPuQ

Özür dilerim ama ben bulamadım anlatımı  :-[
Mümkünse link verebilirmisiniz

heartsmagic

Wiki'de haliyle Ubuntu kurulumunun anlatımı var, ona da anasayfadan erişebilirsin. Diğerleri sana kalıyor fakat pek de zor değildir. Windows'un usulünü biliyorsun, ardından Pardus, ardından Ubuntu kuracaksın. Sadece disk bölümlendirmelerini güzelce yap. Onun örnekleri de forumda mevcut. Temel Bilgiler ve Acemiler Bölümünde en azından iki başlık mevcut.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

QoPuQ

Ubuntu ve pardus kurulumunu yaptım daha önce onlarda sıkıntı yok
disk bölümlendirmelerinde ise dediğim gibi 3 partition yapcam
windows 7 pardus ve ubuntu kurduktan sonra
hangi işletim sisteminin açılacağını soracakmı yada hangisinin önceliği nasıl değiştirlir

sem

Alıntı yapılan: Yiğit Ateş - 18 Ekim 2010 - 01:42:12
Windows 7 - Pardus - Ubuntu sırası ile kurarsanız iyi olur.

Sanıyorum bu tavsiye açılışta hangsinin açılacağını sorması için verilmiş. Örneğin, önce Ubuntu sonra Pardus kuran arkadaşlar sıkıntı yaşıyordu forumda... Önce Ubuntu sonra Windows kurulunca da sıkıntı oluyor... GRUB2 siliniyor ve doğrudan Windows açılıyor...

Alıntıdaki tavsiye sırası ile kurarsanız sıkıntı olmayacaktır diye düşünüyorum... Bu şekilde kurarsanız en son GRUB2 yüklemiş olacaksınız (10.10 GRUB2 kullandığı için)... Menüyü düzenleme ise;

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,11844.msg146248.html#msg146248

".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

QoPuQ

Herkese yardımlarından dolayı Tşk ederim  win7 bitti şimdi pardusa geldi sıra onu kurcam sonrada ubuntu kurcam inş bi sıkıntı çıkmaz

Tilki

Hiçbir sıkıntı olmaz QoPuQ. Win7+Pardus+Ubuntu olarak da kurabilirsin Win7+Ubuntu+Pardus olarak da. Değişen tek şey bilgisayarını açtığında karşılaşacağın grub ekranı olacaktır. Pardus'u en son kurarsan varsayılan olarak açılışta Pardus grubuyla karşılaşacaksın. Ubuntu'yu son kurarsan, Ubuntu'nun grubuyla karşılaşırsın.
Ubuntu'yu son kurduğunda, Pardus'u otomatik olarak grubta görebileceksin diye hatırlıyorum. Ben hep Pardus'u son kurduğum için unuttum.

krwlng

@Tilki, Win+Pardus+Ubuntu tavsiyesi, çoğu zaman pardus grubunun ubuntu'yu tanımamasından dolayı yapılmış. Yani önce ubuntu sonra pardus kurulduğunda sorun çıkma riskini en aza indirmek için Yiğit ve sem bu öneriyi yapmışlar.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

Tilki

Haklısın üstat. Yerinde bir hatırlatma. Olur da en son Pardus kurmak zorunda kalınırsa aşağıdaki linkte, Açılış Yöneticisi'ne Ubuntu ekleme metodu anlatılmış. Faydalanılabilir.
http://linuxsever.wordpress.com/2009/11/03/pardus-grubuna-ubuntu-9-10-eklemek/

QoPuQ

Airties Air 2410 v2

Driverını ne pardusta ne ubuntuda tanımadı

ve kablo ile baglanacagım internet bağlantım yok kablosuz olarak internete bağlanıyorum

forumda arastırdım internetten güncelleme yapınca tanıyormus fakat güncelleme yapamıyorum

bu konudada yardımcı olursanız çok sevinirim

rick

Alıntı yapılan: QoPuQ - 18 Ekim 2010 - 17:29:38
Airties Air 2410 v2

Driverını ne pardusta ne ubuntuda tanımadı

ve kablo ile baglanacagım internet bağlantım yok kablosuz olarak internete bağlanıyorum

forumda arastırdım internetten güncelleme yapınca tanıyormus fakat güncelleme yapamıyorum

bu konudada yardımcı olursanız çok sevinirim

Bildiri Alanı uygulamacığındaki hat sembolüne tıkladığınızda hattı (Varsayılan: Auto eth0) görebiliyor musunuz?

QoPuQ

hemen ubuntuya geçip bakıyorum hocam

Resmin çektim sayfaya ekledim çok büyük oldugu için sildim direk link koydum

http://img183.imageshack.us/img183/8753/screenshotnn.png

heartsmagic

@QoPuQ, forumda tek bir başlıkta tek bir sorun konuşmaya gayret ediyoruz. Anladığım kadarıyla kurma işlemi bitti, haliyle bu konuyu etiketleyip kapatalım. İlgili bölümde (Örneğin Network) yeni bir konu aç son sorun hakkında. Aşağıdaki komutların çıktılarını da iliştir lütfen.

lspci
lsusb
ifconfig
iwconfig
iwlist scan
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.