[Nasıl] Elektronik imza (E-imza) Kurulumu

Başlatan bytan, 17 Ekim 2010 - 18:47:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

if

@Murat Erdemir, çıktıları görsek yorum yapabiliriz belki. Eğer bir türlü olmuyorsa bu Akis yazılımını yapan firmaya başvurmayı deneyebilirsiniz.

heartsmagic

Ayrıca JDK yerine Sun'a ait JRE denendi mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

avrasya44

ubuntuya yeni başladım . anlatımlar doğrultusunda javayı kurdum . ancak bağımlıkları ve akıs  dosyalarında instaal.sh dosyasının üzerine tıkladığımda terminalde çalıştır çıkıyor tıklıyorum terminal açlılıp kapanıyor. Nasıl yapmam gerektiğini anlatacak bir arkadaş arıyorum.acemilerin proğram kuracağını düşünerek basit şekilde anlatacak arkadaş

if

@avrasya44, nautilus-open-terminal paketini kurun; instal.sh dosyasının bulunduğu dizine girip sağ tıklayın; uçbirimi buraya aç deyin; sudo sh install.sh komutunu yürütün.

m.nisanci

Arkadaşlar benmi yanlış biliyorum bilemedim. Ben geçin şöyle yaptım.

1. sudo apt-get icedtea-plugin  dedim.
2. Firefox açıyorsunuz turkiye.gov.tr adresine girip e-imza ile girişi seçiyorsunuz.
3. Açılıyor gibi yapıyor daha sonra bir kütüphane ihtiyacı olduğunu ve indirmeniz gerektiğini söylüyor. onu işletim sisteminize göre seçip indiriyorsunuz.
4. indirdiğiniz dosyası usr/lib içine atıyorsunuz işlem tamamdır.

arkhon

Sorunum çözülmüştür. Aynı sorun ile karşılaşma ihtimali olan diğer insanlara yardımcı olmak için sorunu nasıl çözdüğümü izah edeyim.

1 Öncelikle dağıtımın kurulumunda gelen OPEN JDK 7 yi sistemde kaldırmanız yerine yine sun java 6 yada Open jdk 6 kurmanız gerekmektedir ki bunun için koda gerek yok depolar yeterlidir

2- KAMUSM sitesinde http://www.kamusm.gov.tr/islemler/surucu_yukleme_servisi/tıklayarak dağıtımınıza uygun USB arayüz aygıt sürücüsü ve AKIŞ yazılımlarını LİNUX versiyonunu indirip kurun

3- FİREFOX ile sorun yaşamadan giriş yapılabilir

heartsmagic

Geri bildirim için teşekkürler @arkhon.

m.nisanci

Arkadaşlar merhaba. Ben daha önce bu akiaLinuxPaketv1.2 paketini birinci sayfada anlatıldığı şekilde kurup denemiştim. Daha sonra bilgisayarıma format attım şimdi kuramıyorum. Kuruyorum ama kısayol oluşturmada sorun oluyor. menü içine geliyor ancak tıklandığı zaman çalışmıyor. konsoldan java -jar /usr/share/akia/akia.jar komutunu verdiğimde Error: Unable to access jarfile /usr/share/akia/akia.jar yetki olmadığını söylüyor böyle bir hata mesajı alıyorum. root veya sudo yetkisi ile girince çalışıyor. root olarak erişip akia klasörü ve dosyaların erişim yetkilerini tüm açtım yine olmuyor sorun ne olabilir. Root olup klasöre eriştiğim zaman akia.jar çalışıyor sorunsuz. Tek sorunum root ve sudo yetkisi olmadan çalışmaması. Ubuntu 14.04 kullanıyorum.

heartsmagic

ls -ld /usr/share/akia/
ls -l /usr/share/akia/akia.jar

ne diyor?

m.nisanci

Alıntı yapılan: heartsmagic - 22 Ocak 2015 - 12:50:18
ls -ld /usr/share/akia/
ls -l /usr/share/akia/akia.jar

ne diyor?

mustafa@mustafa-LEADER:~$ ls -ld /usr/share/akia/
drwxr-xr-x 3 root root 4096 Oca 22 14:26 /usr/share/akia/
mustafa@mustafa-LEADER:~$ ls -l /usr/share/akia/akia.jar
-rw------- 1 root root 573019 Oca 22 14:26 /usr/share/akia/akia.jar
mustafa@mustafa-LEADER:~$

bu şekilde çıkıyor.

heartsmagic

sudo chmod 755 /usr/share/akia/akia.jar
komutundan sonra sudo olmadan da çalışması gerekir.

m.nisanci

Alıntı yapılan: heartsmagic - 22 Ocak 2015 - 14:30:56

mustafa@mustafa-LEADER:~$ java -jar /usr/share/akia/akia.jar
Exception in thread "main" java.io.FileNotFoundException: /etc/akis/akia.conf (Erişim engellendi)
at java.io.FileInputStream.open(Native Method)
at java.io.FileInputStream.<init>(FileInputStream.java:138)
at java.io.FileInputStream.<init>(FileInputStream.java:93)
at BusinessLayer.InitializationFile.loadInitParameters(InitializationFile.java:28)
at BusinessLayer.Main.main(Main.java:47)
mustafa@mustafa-LEADER:~$

Olmuyor. Bunu ben root olup klasör izinlerinden yaptım ama yine olmamıştı. senin dediğin şekilde yaptım bu mesajı aldım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Ocak 2015 - 14:38:08

Alıntı yapılan: heartsmagic - 22 Ocak 2015 - 14:30:56

/etc/akis/akia.conf erişim ayarlarını değiştirdim oldu. tamam teşekkür ederim. grup ve diğer erişim ayarlarını salt okunur yaptım düzeldi.

bytan

Alıntı yapılan: m.nisanci - 16 Kasım 2014 - 21:00:49
Arkadaşlar benmi yanlış biliyorum bilemedim. Ben geçin şöyle yaptım.

1. sudo apt-get icedtea-plugin  dedim.
2. Firefox açıyorsunuz turkiye.gov.tr adresine girip e-imza ile girişi seçiyorsunuz.
3. Açılıyor gibi yapıyor daha sonra bir kütüphane ihtiyacı olduğunu ve indirmeniz gerektiğini söylüyor. onu işletim sisteminize göre seçip indiriyorsunuz.
4. indirdiğiniz dosyası usr/lib içine atıyorsunuz işlem tamamdır.

Kartın türüne bağlı olarak salt turkiye.gov.tr üzerinde kullanmak istendiğinde libpkcs11wrapper.so kütüphanesi yeterli olabilir. Örneğin akis kart için eksikliği gidermek için libakisp11.so dosyasının da yüklenmesi gerekiyor. Başlıkta anlatılanlar hem bu eksiklikleri kapsıyor hem de kartın kendi uygulamasının kullanılabilmesini sağlıyor.   
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

simyaci

imzager mobil-imza(cep telefonunu ile alınan elektronik imza) ile çalıştırılabiliyor mu?

avrasya44

Anlatımlar tübitak AKİS ACR39 T kırmızı renkli e imza içindir.

Öncelikle  http://www.akiskart.com.tr/dosyalar/akis_2.0_amd64.tar

ve https://www.kamusm.gov.tr/islemler/surucu_yukleme_servisi/suruculer/AcsReader/64bit/Hepsi/ACS-Unified-PKG-Lnx-116-P.zip

adreslerindeki sürücüleri indirin.

İndirdiğiniz yerde mouse sağ tıklayıp AKİS 2.0.deb adlı dosyayı yazılım kur ile kurun

daha sonra zıp dosyasını sağ tıklayıp buraya çıkar dedikten sonra oluşan klsörde bulunan .deb uzantılı dosyayı yazılım kur ile kurun.

Bundan sonra

https://drive.google.com/open?id=18TvIMixMcOW9CBRNZqrQMlAEcPV9nD63
bu adreste buluna  javayı indirin.

İnidrdikten sonra inidrilen .deb dosyasını  sağ tıklayıp yazılım kur ile kurun

kurulum bittikten sonra uç birim terminal açın
ve

sudo apt-get install  icedtea-netx 

komutu ile icedtea i kurun
daha sonra

sudo update-alternatives --config java
komutunu girin ve çıkanlardan hangi rakamın yanında oracle-java8-jdk yazıyorsa o rakamı girip enter yapın,
geriye tek bir şey kalıyor uyap editörü kurmak onuda
https://rayp.adalet.gov.tr/resimler/2/dosya/uyap-pardus-v5.0.2.zip
adresinden indiriyoruz. İndiridiğimiz yerde sağ tıklayıp buraya çıkar diyoruz. Çıkan dosyalar içinde olan uyap editör .deb dosyasına sağ tıklayıp yazılım kur ile kur diyoruz kuruyoruz.

Bu kadar uyap editör ve akis çalışyor uyap editörde imzalama yapılıyor. E imza ile uyapa  giriliyor.

mahferer

Ben bugün Xubuntu 20.04'de kurdum ama farklı yöntemle..

https://sourceforge.net/projects/e-imza-kur/ adresinden *.deb paketini indirip (sayfadaki yönergelere göre önce deb paketi kurup sonra terminalden e-imza-ayarla komutu ile) kurdum..

sudo apt-get install  icedtea-netx  ile icedtea kurdum

https://uyap.gov.tr/UYAP-Editor adresinden pardus ve debian için 5.4.0 kurdum..

Bu kadar ancak avukat portala E DEVLET ARACILIĞI ile giriliyor (normal firefox ile, çünkü bir de e-imza-kur paketinin kurduğu başka bir firefox var, ona gerek kalmıyor), YENİ UYAP UYGULAMASI ile loginde beklemeye alıyor, Firefox açılmıyor (bu zaten genel bir sorun linuxda galiba)

yakusha

Pardus'da durumlar nasıl, onlar biraz daha bu konuya hakim olabilirler.
Artık bu forumu kullanmıyor.

mahferer

Alıntı yapılan: yakusha - 24 Ocak 2022 - 23:18:47
Pardus'da durumlar nasıl, onlar biraz daha bu konuya hakim olabilirler.

Pardus'ta aynı şekilde kurdum ama icedtea ayrıca kurmaya gerek kalmıyor fakat yeni uyap ile yine olmuyor, e devlet ile bağlan yöntemi ile oluyor, editör imzalamada her ikisinde de sorun yok

mahferer

İlginç
Xubuntu 20.04 LTS 'ye eimza kurdum çalıştı, 22.04.1 LTS 'ye yükselttim çalışmaya devam etti ama Xubuntu 22.04.1 LTS kurduğum diğer pc'de imza çubuğu iki yanıp sönüyor ve kart görmüyor ? 

Şu olaya bir çözüm bulun arkadaşlar, 2 gündür denemediğim kalmadı, yani şu an sistem çökse 20.04 kurup eimza kuracağım sonra 22.04e yükselteceğim'den başka çözümüm yok..

yakusha

Aslında kararlı bir sistemi bozmadığınız sürece çok Xubuntu 2025 yılı nisan ayı sonuna kadar destekleniyor. Çok paket kurup kaldırıyorsanız bağımlılık vs sebebiyle sistemi bozabilecek paketler yerine flatpak veya snap paketlerini kullanabilirsiniz.

Bir de Timeshift kurabilirsiniz. Düzgün ayarlarsanız ve çok önemli değişikliklerde yedek alırsanız ilgili yedek konumuna kolayca sistemi geri döndürebilirsiniz (kullanıcı dizininiz hariç)

Artık bu forumu kullanmıyor.