Kubuntu İpuçları

Başlatan stratovarius, 16 Ekim 2010 - 09:57:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

KemalALKIN

Konuda yazılan dolphin ve efekt sorunu, çoğu dağıtımda benim başıma dert olmuştu artık çözümümüz var :)
www.tckemal.ist

stratovarius

KDE 4.6 için backports deposu eklenmesi de ilk mesaja eklenmiştir.

stratovarius

Başlık 11.04 olarak değiştirilmiştir. 4.6.3 çıktığı için yükseltme yapmak isteyenler ilk mesajdaki update deposunu eklemeniz yeterlidir. Backports deposunda şu anda natty için bir güncelleme olmadığı için eklemenizi önermem.

Ben az önce yükseltme yaptım , şu anda 4.6.3 sistem dosyaları kullanılabilir durumda  ama dil dosyaları yeni depoya girmeye başladı. Bu yüzden yükseltme yapmak isteyenlere önerim ; yükseltme işlemini yarın yapmanız olacaktır.

Kolay gelsin.

bahadirhtp

benım sorunum ekran kartının kasması nedenıye ekranın donması
cozunurlugu dusurme ıle ılgılı konuda da acık yazılmamıs ve konu kıtlenmıs
bu yuzden burdan yazayım dedım ve ek bır soru olarak su var;
windowsta kasmayı azaltmak ıcın ayarları mınumuma ındırır ve klasık ama daha hızlı olmasını saglardık
ubuntu'da da aynı sey var ama sıkıntım şu ki bunu kendı otomatık yapıyor
ben ne yaparsam klasık gorunum ve kasılmayı engelleyen artı bır cok programı kapatıp ekran kartının da kasılmasını engelelrım?
GOD'S A KID WITH AN ANT FARM LADY HE'S NOT PLANNING ANYTHIN'

heartsmagic

@bahadirhtp, sorunun için burası uygun bir başlık değil ne yazık ki. Ayrı bir başlıkta Ubuntu sürümün, masaüstün (KDE olduğunu tahmin etsem de), hafifletme namına neler yaptığın, grafik kartının durumu, kasmanın nerelerde olduğu anlatılırsa daha iyi irdeleriz sorununu.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

superjax

bu başlık 11.10 için güncel midir?

decent

Alıntı yapılan: superjax - 20 Ekim 2011 - 23:15:57

Size kangi kısım gerekli ?

Örnek olarak;
* Güncelleme kaynağına ihtiyacımız yok.
* Masaüstü efektlerini etkinleştirmek/devredışı bırakmak için Alt+Shift+F12
* Nepomuk hizmetini kapatma işlemi aynı
* ...

nasilolcekbuisler

Alıntı yapılan: decent - 21 Ekim 2011 - 00:38:30
Alıntı yapılan: superjax - 20 Ekim 2011 - 23:15:57

Size kangi kısım gerekli ?

Örnek olarak;
* Güncelleme kaynağına ihtiyacımız yok.
* Masaüstü efektlerini etkinleştirmek/devredışı bırakmak için Alt+Shift+F12
* Nepomuk hizmetini kapatma işlemi aynı
* ...

gnome kullanıyordum.sonra kde kurdum depo ekleyip güncelleme yapmama gerek yokmu yani normal güncelleme yöneticisi kde için olan güncellemeleri alacakmı?kde ye geçince firefox daki yer imi silememe sorunu ortadan kalkıyor.

decent

@nasilolcekbuisler,
Fazladan hiç birşeye ihtiyaç yoktur.
sudo apt-get install kubuntu-desktop
komutundan sonrası kullanıcıya kalıyor.

Özellikle güncelleme ve kararlılık durumu konusunda sıkıntı yok diyebilirim.
Çünkü bir geriden takip ediliyor ve gayet güzel gidiyor. 4.7.2 << >> 4.7.3

nasilolcekbuisler

yardım için teşekkürler.ben şimdi bir tema indirdim kurdum güzel ama şöyle birşey de olsun istiyorum ama adını bilmediğim için yapamıyorum.aşşağıdaki ekran görüntüsünde sayfa win98 gibi görünüme sahip ya ben o da değişsin istiyorum :D bunun bilimsel adı nedir nereden değiştirilir :)

decent

O konunun uzmanları @stratovarius ve @Felâsife :)
KDE onlardan sorulur.

nasilolcekbuisler

Alıntı yapılan: decent - 12 Kasım 2011 - 23:52:35
O konunun uzmanları @stratovarius ve @Felâsife :)
KDE onlardan sorulur.

sabırsızlık ile bekleyelm ozaman:D

eribol

Biçim kısmından Parçacık Biçimini değiştirmek gerekiyor. Ancak görüntüde win98 biçimi yok gibi.

nasilolcekbuisler

Alıntı yapılan: eribol - 13 Kasım 2011 - 00:20:21
Biçim kısmından Parçacık Biçimini değiştirmek gerekiyor. Ancak görüntüde win98 biçimi yok gibi.

grizemini ona benzettiğim için söyledim :) o seçili değil ama ondan pekde bir farkı yok.kde de güzelmiş.gnome de bazı acayip sorunlar yaşıyordum şimdilik onlar yok.

stratovarius

Sorununuz renk temasıysa yukarıda paylaştığınız resimdeki renk kısmından değişikliği yapabilirsiniz.

Ayrıca icon teması olarak faenza kullandığınızı görüyorum, ama gnome için olanını tercih etmişsiniz. Tavsiyem kde versiyonunu kullanmanız olur;

http://kde-look.org/content/show.php/KFaenza?content=143890

Simgeler bölümünden bu değişikliği yapabilirsiniz.

Biçim kısımından kde biçimlerini yönetebilirsiniz. Populer biçimler qtcurve, oxygen ve bespindir.

Zamanla kdeye hakim oldukça bunları nasıl kullanabileceğinizi keşfedeceksinizdir.

superjax

bu konuyu 11.10 a güncelleme imkanımız var mı?

stratovarius

Bilişimplatformu için yaptığım düzenlemeyi buraya aktarıyorum. Sürüm önemli olmadan kde için genel düzenlemelerdir.

İlk mesajı düzenledim.

Rbbt

Alıntı yapılan: stratovarius - 13 Kasım 2011 - 10:34:46
Sorununuz renk temasıysa yukarıda paylaştığınız resimdeki renk kısmından değişikliği yapabilirsiniz.

Ayrıca icon teması olarak faenza kullandığınızı görüyorum, ama gnome için olanını tercih etmişsiniz. Tavsiyem kde versiyonunu kullanmanız olur;

http://kde-look.org/content/show.php/KFaenza?content=143890

Simgeler bölümünden bu değişikliği yapabilirsiniz.

Biçim kısımından kde biçimlerini yönetebilirsiniz. Populer biçimler qtcurvei oxygen ve bespindir.

Zamanla kdeye hakim oldukça bunları nasıl kullanabileceğinizi keşfedeceksinizdir.

Yeniden kde kurulumu yacapağım bende. Geçen sefer işlemci %100 kullanıldığı için kullanamadım. Bu arada kde biçimlerinden hangisini öneriyorsunuz?
What happens when I become main source of a pain!!!

stratovarius

Hepsinin kendine göre güzellikleri mevcut. Ben genelde qtcurve kullanırım , ama bu değişmeyecek değil.

Kendiniz deneyerek karar vermeniz en doğrusu.

nasilolcekbuisler

Alıntı yapılan: stratovarius - 13 Kasım 2011 - 11:46:15

o mesajı yazdığımda gnome den daha yeni geçiş yapmıştım.madem burada daçalışıyor çalışsın diye ellemedim.bugün özelleştirme ekşınlarına daha fazla gireceğim :) kde de ati/amd için dikkat edilecek şeyler varmı acaba?yapılması iyi olanlar yapılmaması iyi olanlar.oluyorsa işlemci kullanım miktarları gibi.mesela dolphin çok yavaş açılıyor.belgelerimi görmek için 1 dk bekliyorum :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Kasım 2011 - 16:03:25

Alıntı yapılan: stratovarius - 13 Kasım 2011 - 11:37:14
Bilişimplatformu için yaptığım düzenlemeyi buraya aktarıyorum. Sürüm önemli olmadan kde için genel düzenlemelerdir.

İlk mesajı düzenledim.

http://www.bilisimplatformu.com/forum/konu-kde-4-7-surum-duyurulari-guncel.html  bağlantısında mı acaba yoksa başka bir bağlantı mı?

stratovarius

Bu başlıktaki ilk mesaja gerekli düzenlemeleri yaptım. İlk mesajı okumanız yeterli.

Ayrıca ilk mesajdaki nepomuk işlemini yaparsanız dolphin sorununuz düzelir.

Ati için kde ortamında tek önerim şu olabilir ; sistemin önerdiği sürücüleri kullanınız.

nasilolcekbuisler

Alıntı yapılan: stratovarius - 13 Kasım 2011 - 17:30:40
Bu başlıktaki ilk mesaja gerekli düzenlemeleri yaptım. İlk mesajı okumanız yeterli.

Ayrıca ilk mesajdaki nepomuk işlemini yaparsanız dolphin sorununuz düzelir.

Ati için kde ortamında tek önerim şu olabilir ; sistemin önerdiği sürücüleri kullanınız.
teşekkürler

gufabe

Burası yeridir diye düşünerek; plasma hakkında en temel ipuçlarını gif dosyaları olarak görüntüleyebileceğiniz bir bağlantı geçiyorum.  Sayfa içinde ''HowTo'' kategorisi altındaki bölümlerin gif bağlantıları yeni sekmede açılmıyor. O yüzden direkt fare tekerleğine basmalısınız.

http://userbase.kde.org/Plasma/HowTo

nasilolcekbuisler

kde de aynı uygulama kökeninden gelen pencerelerin gruplanmasını nasıl kaldırabiliriz?(mesela 3 firefox penceresinin gruplandırılması)bakmadığım yer kalmadı.sanırım başka bir isimle kayıtlı.

Felâsife

Soruyu çok anlamadım ama eğer panelde gruplanıyorsa, panelde ki uygulamaya sağ tık > görev yöneticisi ayarlarından gruplandırma kaldırılabilir.
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?