Gentoo 2008 çıktı!

Başlatan munirekinci, 06 Temmuz 2008 - 15:59:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

munirekinci

DeFacto

Her ne kadar kurulumu cefalı da olsa kullanımının sefası da bir ayrı sürülüyor :D ( sefadan kastım kolaylık değildir ! Yeni kullanıcılara tavsiye edilmez aslında pek )

izzetguntalaz

@munirekinci

Bu işaretli iso hem live hem kurulan mı?

hikmet Murat

Alıntı yapılan: izzetguntalaz - 07 Temmuz 2008 - 10:16:07
@munirekinci

Hangisini inidreceğiz.Bir tanesini indirmeye çalıştım ama 79 mgb dedi ve kaldı.

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: hikmet Murat - 07 Temmuz 2008 - 11:28:06
Hangisini inidreceğiz.Bir tanesini indirmeye çalıştım ama 79 mgb dedi ve kaldı.

80mb olan network install olması lazım. "Gentoo 2008.0 Minimal CD/InstallCD" olanı indirmişsin.

Yeterli bilgin varsa onunlada kurulumu yapabilirsin.

http://bouncer.gentoo.org/fetch/gentoo-2008.0-livecd/x86/
Benim bahsettiğim bu.

heartsmagic

Gentoo her ne kadar yeni kullanıcılar için tavsiye edilmese de, yeterli tecrübeye ulaştığınıza inanıyorsanız ve İngilizceniz iyiyse Gentoo'yu deneyebilirsiniz. Ancak şahsi tavsiyem öyle GUI ile falan uğraşmayın. Gentoo El Kitabını açın ve Stage3 (3/1) ile yolunuza devam edin ve "minimal" yoldan kurulum yapın (daha doğrusu derleme). Temel sistemi hallettikten (stage dosyalarını falan açıp ayarlamaları yaptıktan) sonra, Ubuntu üzerinden chroot ile tıkır tıkır derleme ve kurulum işlerinizi yapabilirsiniz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

malzeme_muhendisi

Şu [1] bağlantıda görüldüğü gibi hiçbir kurulum cd'si falan kullanmadan sadece stage3 ve o an ki en güncel portage ağacı indirilerek de kurulabiliyor. Host sistem olarak Debian kullanmıştım ama tüm Linux dağıtımları aynı işi görür.

[1] http://www.linuxnet.com.tr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=11547

munirekinci

Alıntı yapılan: izzetguntalaz - 07 Temmuz 2008 - 10:16:07
@munirekinci

Minimal CD/InstallCD -  Sadece kurulum CD'si grafik arayüzü yok.
LiveCD - Emin değilim ancak hem kurulum hemde Live CD olarak biliyorum.
Package CD - İçinde türlü türlü paketler vs. olsa gerek.

izzetguntalaz

Live cd generic derlenmiş bir çekirdekten oluşuyor diymi.

Gentoo nun felsefesine biraz aykırı. Vazgeçtim zaten.

munirekinci

Tabi Live olarak açılabilmesi için içinde derlenmiş Kernelin bulunması lazım. Gentoo felsefesine ne kadar aykırıdır orası tartışılır.

heartsmagic

Aykırı olan bir şey yok, kernel olmadan sistem nasıl açılacak?
Sonuçta o sadece kuluçka sistem, sen daha sonra sistemi oluşturma esnasında zaten kendin kernel derleyeceksin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ufuk_k

Serkan'nın dediği gibi stage3 kurulumu yapmak gerek. Livecd ile açınca karşınıza çok da farklı bişey de çıkmayacak çünkü :) Olay konfigurasyonda. Chroot ile Ubuntu altında hiç keyif bozmadan da kurulabilir. Hepsi Gentoo Handbook içinde anlatılıyor.

DeFacto

Chroot ile ubuntu üzerindeyken ikinci HDD'eme de kurabilirmiyim ? Biraz sıkça sorulan sorular gibi oldu :)

ufuk_k

raixu

ınternet gereksinimi olmadan intel işlemcili pcme gentoo kurulumu yapabilecegim bir cd varmi ?

Eren

İyi bir İngilizce + iyi bir İnternet bağlantısı + bolca vakit + temel Linux tecrübesi olmadan bu işe kalkışmanızı önermiyorum. Bende zamanında dağıtım kurma delisiydim, Gentoo da kurdum, öyle Ubuntu ile arasında ahım şahım bir fark yok.

Artık dağıtımlara işimi görüyor mu, bana vakit kazandırıyor mu, sorunsuz çalışıyor mu şeklinde bakıyorum. :)

ciwans

Alıntı yapılan: Eren - 28 Ağustos 2008 - 03:23:18
İyi bir İngilizce + iyi bir İnternet bağlantısı + bolca vakit + temel Linux tecrübesi olmadan bu işe kalkışmanızı önermiyorum. Bende zamanında dağıtım kurma delisiydim, Gentoo da kurdum, öyle Ubuntu ile arasında ahım şahım bir fark yok.
bendede şu anda dağıtım kurma delisiyim
Alıntı yapılan: Eren - 28 Ağustos 2008 - 03:23:18
Artık dağıtımlara işimi görüyor mu, bana vakit kazandırıyor mu, sorunsuz çalışıyor mu şeklinde bakıyorum. :)
bunun sonucunda hangi dağıtımı kullanıyorsunuz?
Adresinde yokluğunu kıyamet bilerek, Sadece susarak özlüyorum seni, Hiç tanımadan ne garip...

Eren

Ubuntu Solaris (Nexenta OS) ve Pardus kullanıyorum. Ubuntu Linux da sistemde kurulu.

fadike

Alıntı Yapbunun sonucunda hangi dağıtımı kullanıyorsunuz?

Bende Gentoo kurmuştum el kitabını okuya okuya ve sonunda Debian da hidayete erdim.
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz." Uğur MUMCU
"Hepimiz özgür yazılımın sendikalı emekçileriyiz." Fadike
http://fadike.org
http://pedalsorler DELL Vostro 5470 i5 4. nesil Ubuntu ön yüklü