[Çözüldü] wine ile oyunlarda executable bit hatasi

Başlatan spxln, 14 Ekim 2010 - 22:15:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

spxln

The file '/media/OS/Program Files (x86)/Activision/Blur(TM)/Blur.exe' is not marked as executable.  If this was downloaded or copied from an untrusted source, it may be dangerous to run.  For more details, read about the executable bit.
aldiğim hata bu ve benzeri..
küçük bir araştirma yaptim. çözüm için sağ tıklayip özelliklerden bir program gibi çaliştirilmasina izin ver kutucuğunu işaretleyin demisler. işaretliyorum ama anında işaret kendiliğinden kalkiyor. yani tik atiyor ama aninda tik kalkiyor.
2. bir çözüm yolu olarak uçbirimde wine yol adi dosyaadi.exe yazip açin demiş fakat onda da şöyle bir hata aliyorum
freshit@freshit-K61IC:~$ wine /media/OS/Program Files (x86)/Activision/Blur(TM)/Blur.exe
bash: beklenmeyen dizgecik `(' yakınında sözdizimi hatası
bu yol ismini dosyayi sürükleyip uç birime bırakarak aliyorum ki yazim hatasi olmasin. yine de boyle bir söz dizimi hatasi aliyorum.
bu konuda ne yapabilirim?

bytan

İlgili dizine geçip alttaki gibi bir komut verdiğinde sonuç ne oluyor?

chmod +x falanca.dosya
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

spxln

Alıntı yapılan: bytan - 14 Ekim 2010 - 22:27:01
İlgili dizine geçip alttaki gibi bir komut verdiğinde sonuç ne oluyor?

chmod +x falanca.dosya
ilgili dizine uçbirimde nasil gideceğim? örneğin açmak istediğim dosya şurada
'/media/OS/Program Files (x86)/Activision/Blur(TM)/Blur.exe'
bir de neden işaretleme yöntemi ile denediğimde tik kendisi kalkiyodur acaba?

such

Aynı şey ben de de oluyor neden olduğunu bilmiyorum ama ne olduğunu biliyorum. /media/ altına bağlanan bütün bölümler için bu geçerli yani bu bölüm altına bağlanan dosya/dizinlerin öznitelikleri (salt okunur, çalıştırılabilir vb) değiştirilemiyor. Ben /media yerine başka bir yere bağlayarak çözmüştüm ama neden kaynaklandığını merak etmediğim için araştırmamıştım.

spxln

Alıntı yapılan: such - 14 Ekim 2010 - 22:47:55
Aynı şey ben de de oluyor neden olduğunu bilmiyorum ama ne olduğunu biliyorum. /media/ altına bağlanan bütün bölümler için bu geçerli yani bu bölüm altına bağlanan dosya/dizinlerin öznitelikleri (salt okunur, çalıştırılabilir vb) değiştirilemiyor. Ben /media yerine başka bir yere bağlayarak çözmüştüm ama neden kaynaklandığını merak etmediğim için araştırmamıştım.
tüm harddisk media altinda.. ubuntu dosya sistemi bile.. nasil , nereye değitirdin?

heartsmagic

Dosyaya sağ tıkla, izinlerden çalıştırabilme iznini işretle. Ayrıca hatayı forumda arar mısın rica etsem? Sanırım en az on defa konuşulmuştur.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

spxln

Alıntı yapılan: heartsmagic - 14 Ekim 2010 - 23:14:57
Dosyaya sağ tıkla, izinlerden çalıştırabilme iznini işretle. Ayrıca hatayı forumda arar mısın rica etsem? Sanırım en az on defa konuşulmuştur.
yazinin sadece başliğini okudunuz galiba. konuyu açmadan önceki açilmiş wine konularini okudum, denedim ve neden olmadiğini yazdim.

krwlng

Programın bulunduğu dizine erişim izninizin olduğundan emin misiniz? Yani herhangi bir dosya oluşturup silebiliyor musunuz? Eğer erişim sorunu varsa "ntfs-config" ile diske yazma yapılandırmasını kontrol edin.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

spxln

Alıntı yapılan: krwlng - 16 Ekim 2010 - 12:56:59
Programın bulunduğu dizine erişim izninizin olduğundan emin misiniz? Yani herhangi bir dosya oluşturup silebiliyor musunuz? Eğer erişim sorunu varsa "ntfs-config" ile diske yazma yapılandırmasını kontrol edin.
evet oluşturup silebliyorum . şimdi denedim yine . söylediğim uygulamalar windows sistemine kurulu . kurulu olan dizinde dilediğim gibi at koşturabiliyorum.
yine de verdiğiniz ntfs-config komutunu uçbirimde yazdiğimda şöyle bir uyari aliyorum
freshit@freshit-K61IC:~$ ntfs-config
'ntfs-config' programı şu anda kurulu değil.  Yüklemek için şunu yazabilirsiniz:
sudo apt-get install ntfs-config

heartsmagic

Alıntı yapılan: spxln - 16 Ekim 2010 - 12:45:57
yazinin sadece başliğini okudunuz galiba. konuyu açmadan önceki açilmiş wine konularini okudum, denedim ve neden olmadiğini yazdim.

Başlığı değil de hızlıca ilk cümleleri okumuştum, özür dilerim dediğin gibi ilgili kısmı kaçırmışım. Bu durumda @bytan'ın önerisi ile meseleyi irdeleyebiliriz. Uçbirimden de oraya TAB kullanarak gidebilirsin. cd komutundan sonra /media/OS ile devam et ve Program Files'tan itibaren Tab kullanmaya başla. Yani Pro yaz Tab ile tamamla ve böylece devam et. Zira aradaki boşluklar sıkıntı yapar doğrudan yazarsan. İlla böyle olmasın diyorsan sana üç öneri daha sunayım.

Not: Aşağıdaki önerilerden sonra başlığa bir daha bakınca Windows tarafındaki bir uygulama olduğunu gördüm. Orada chmod veya izin değiştirmek işe yaramaz zira Ntfs dosya sistemi chmod ile iş görmez. Nasıl bağlandığı ile ilgilidir. Aşağıda yazılanları şimdilik görmezden gel, üzerine bir çizgi çiziyorum, önce bize /etc/fstab dosyanı bir göster lütfen.

1.
cd "/media/OS/Program Files (x86)/Activision/Blur(TM)/"

2.
cd /media/OS/Program\ Files\ \(x86\)/Activision/Blur\(TM\)
Gördüğün gibi her boşluk ve parantezden önce ters bölü kullanıyoruz.

3.
sudo apt-get install nautilus-open-terminal
Nautilus'u kapat, aç. Uygulamanın olduğu dizine normal şekilde dosya yöneticisi yani Nautilus ile git. Ardından boş bir yerde sağ tıkla ve "Open in terminal" de. Ardından da @bytan'ın verdiği komutu dene.

sudo chmod +x Blur.exe

Nasıl yaparsan yap, amacımız bu komutu denemek.

spxln

@heartsmagic;
bunu :sudo apt-get install nautilus-open-terminal yaptim. istediğim klasore gelip bos bir alanda sağ tıklayarak open in terminal diyorum. ardından wine programadi.exe deyince desteklenen bir programsa açiyor. sorun kısmen çözüldü. fakat hala program olarak çaliştirda tik kendisi kalkiyor bir de direk çift tıklama ile açma hala çalişmiyor ve konsolda öğrettiğiniz yontemle açiliyor sadece

bu da istediğiniz fs tab dosyasi
# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid -o value -s UUID' to print the universally unique identifier
# for a device; this may be used with UUID= as a more robust way to name
# devices that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
proc            /proc           proc    nodev,noexec,nosuid 0       0
/dev/sda6       /               ext4    errors=remount-ro 0       1
10.04 de problemsiz çalişiyordu wine. şimdi hangi exe yi açmaya çalişsam aynı hatayi veriyor

heartsmagic

sudo apt-get install ntfs-config ile NTFs uygulamasını kur, ardından menülerden açıp Windows bölümünü bağlattır. Bakalım bu durumda nasıl tepki verecek Wine.

spxln

yükledim fakat yüklenen program açilmiyor? yükledikten sonra üçbirimde ntfs-config yazdım. ilk bi uyari geldi bunu açmak için yetki gerekli diye. sudo ntfs-config yazdim bu sefer de soyle bir uyari aldim
freshit@freshit-K61IC:~$ sudo ntfs-config
Traceback (most recent call last):
  File "/usr/bin/ntfs-config", line 102, in <module>
    main(args, opts)
  File "/usr/bin/ntfs-config", line 75, in main
    app = NtfsConfig()
  File "/usr/lib/pymodules/python2.6/NtfsConfig/NtfsConfig.py", line 56, in __init__
    os.mkdir(HAL_CONFIG_DIR)
OSError: [Errno 2] Böyle bir dosya ya da dizin yok: '/etc/hal/fdi/policy'

heartsmagic

Anlaşılan bir bilgi başlığı daha açacağız. Ubuntu 10.10 ile beraber Hal kullanılması (10.04'ten itibaren de olabilir) kaldırıldığı için ntfs-config artık çalışmıyor, elden geçmesi gerekiyormuş. Elle bağlayalım bölümleri.

sudo fdisk -l çıktısını geçer misin buraya? Ayrıca o çıktıda hangi bölümün (birden fazla Windows bölümü varsa) senin açmaya çalıştığın uygulamayı barındırdığını da belirt lütfen.

spxln

Disk /dev/sda: 320.1 GB, 320072933376 bayt
255 heads, 63 sectors/track, 38913 cylinders
Units = silindir of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk kimlikleyicisi: 0x76692ca8

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sda1               1        1912    15356928    7  HPFS/NTFS
/dev/sda2   *        1913       11640    78140160    7  HPFS/NTFS
/dev/sda3           11641       38914   219071525+   f  W95 Ext'd (LBA)
/dev/sda5           11641       33171   172946034+   7  HPFS/NTFS
/dev/sda6           33171       38914    46125056   83  Linux

çıktı böyle
tek windows bölümü var . kurulumu yaparken yanlis hatirlarmiyorsam sda2 olan kısımda win7 vardı.

heartsmagic

Şu şekilde bir deneyelim.
sudo mkdir /media/windows ile dizin oluştur.
sudo gedit /etc/fstab
ile fstab dosyasını aç ve en altına şunu ekle:

Alıntı Yap/dev/sda2 /media/windows  ntfs    defaults,nls=utf8,umask=007,gid=46 0       1

sudo mount -a
ile bağla tüm bölümleri tekrar. Ardından gidip bir bak bakalım çalıştırılabilme izni sahiplenmiş mi uygulamalar.

spxln

evet oldu sanırım. Çok teşekkür ederim.bu sefer o hatayi vermiyor.

yanliz bir sorum var. hani tik otomatik kalkıyor demistim ya o düzeldi mi diye izinler kısmını açtım, o sistemin yonetici olarak root olarak gorunuyor ve izinleri düzenme yetkiniz bulunmamaktadır diyor.. bu bir güvenlük açığı oluşturmaz değil mi? yeterince bilgim olmadiği için bir danışayım dedim.

heartsmagic

Başlık kapatılmış ancak ben cevap vereyim, hayır oluşturmaz. NTFS bağlama işini sistem yapıyor şu anda ve haliyle dosya sahiplikleri root'a ait, ancak gruplar değil, onlar plugdev'e aittir.