Sonradan deb paketlerini toplamak

Başlatan Mx0Ub, 14 Ekim 2010 - 18:10:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mx0Ub

Söyle izah edim
Kurulumus deb paketlerini sonrada tekrar deb haline getirip bağımlıkları ile birlikte alabilirmiyiz
Not:
Hic bi sorumluluk kabul edilmez yapılan yorumlardan ve verilen kodlardan

stratovarius

Forumda biraz arama yapınız başlık açmadan. Paket yöneticisi ile yaptığınız kurulumlarda deb dosyaları ;

/var/cache/apt/archives

Bu konumda depolanır. Buranın nasıl yedeğini alabileceğiniz forumda anlatıldı birçok kez.

sem

Ben daha değişik anladım soruyu, yani bir paketi yükledik, XXX.deb paketini aldık yükledik, bu deb paketinden bir kaç dosya çıktı, kuruldu bilgisayara mesela. Bilgisayarda XXX programının çalışması için bütün her şey mevcut. Sonra XXX.deb paketi yok, örneğin silindi yanlışlıkla, daha sonra, "zaten bilgisayara kurulu olan dosyalardan XXX.deb paketini tekrar oluşturabilir miyiz" gibi anladım soruyu..
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

Mx0Ub

Not:

hitokiri

Eğer ordan silindiyse yoksa
Alıntı Yapdpkg -s paket adı > paket ve bağımlılık ağacı bilgisini
dpkg -L paket adı > paket dosyalarının açıldığında dosyaların hangi dizinlere dağıldığını,
yeninden deblemek için teorik olarak şöyle bi şey denenebilir ,
Örneğin ;
dpkg -L totem
çıktısındaki dosylar örneğin .deb diye bir dizinin içine /usr/.../...dosya
şeklinde yerleştirir
dpkg -s totem dosyada bu .deb dizinin içindeki DEBIAN klasöründe "control" dosyasına yazar
.deb 'in bulunduğu dizine geçip
dpkg -b ./deb  ./totem.deb
komutunu vermek yeniden deblemeyi sağlar amma da şatafatlı bi fikir başka kolay basit bi yoluda olabilir bende mereak ettim şimdi :)

sem

Alıntı yapılan: hitokiri - 14 Ekim 2010 - 18:27:55
komutunu vermek yeniden deblemeyi sağlar amma da şatafatlı bi fikir başka kolay basit bi yoluda olabilir bende mereak ettim şimdi :)

Gönderdiğin kodlara göre bağımlılıklar elde edilebiliyorsa belki pratik olarak da bir yolu vardır, ama bu senin yolu da denemek lazım... Ben de merak ettim, sorunun çözümü varsa, nasıl olduğunu...

/*Soru buna yönelik olmadığı için, tekrar deb indirme ihtimalinde durmaya gerek yok sanırım =)*/
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Burası dünya?

hitokiri

Alıntı yapılan: sem0900 - 14 Ekim 2010 - 18:33:58
Alıntı yapılan: hitokiri - 14 Ekim 2010 - 18:27:55

Gönderdiğin kodlara göre bağımlılıklar elde edilebiliyorsa belki pratik olarak da bir yolu vardır, ama bu senin yolu da denemek lazım... Ben de merak ettim, sorunun çözümü varsa, nasıl olduğunu...

/*Soru buna yönelik olmadığı için, tekrar deb indirme ihtimalinde durmaya gerek yok sanırım =)*/
bağımlılıkta bi paket bağımlılıkları sağlamak içinde aynı işlemler yapılabilir :D
Benim ki bi fikir tabi böyle bi betik falan olsa (komut yoksa) yapılabilir :)

Alıntı YapGönderdiğin kodlara göre bağımlılıklar elde edilebiliyorsa belki pratik olarak da bir yolu vardır, ama bu senin yolu da denemek lazım... Ben de merak ettim, sorunun çözümü varsa, nasıl olduğunu...
Bende merak ettim dediğim gibi :)

stratovarius

Şöyle bir yolda belirtilmiş;

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=819396

Not: yanlış anlama için özür.

hitokiri

Alıntı YapŞöyle bir yolda belirtilmiş;

Not: yanlış anlama için özür.
İşte budur bu çok iyimiş :)
sağol @stratovarius :)

Mx0Ub

Not:

stratovarius

Kimse yüzde 100 herşeyi yedekler diyemez, ama programların bu şekilde deb olarak yedekleneceği belirtilmiş.

Yüzde 100 bir çözüm remastersys gibi bir backup programı kullanmak olur, oda deb olarak yedekleme işlemine girmez.

Deneyip sonuçlarını siz aktarabilirsiniz, bu sayede tam çözüm mü ? Bizde öğrenmiş oluruz.

Mx0Ub

Not:

sem

Alıntı yapılan: stratovarius - 14 Ekim 2010 - 19:05:58
Yüzde 100 bir çözüm remastersys gibi bir backup programı kullanmak olur, oda deb olarak yedekleme işlemine girmez.

Katılıyorum. Ve yedekleme merak değil de zorunlu ise, öneriyorum... /*remastersys*/
Burası dünya?

hitokiri

Alıntı yapılan: nefretmy - 14 Ekim 2010 - 18:56:32
burdaki tam olarak çözümmü .pek anlmadım
sudo apt-get install dpkg-repack fakeroot
mkdir ~/dpkg-repack; cd ~/dpkg-repack
fakeroot -u dpkg-repack totem ; ls |grep deb
tam olark bu şekilde ordaki komut tüm kurulu programları listeliyor,
yine
dpkg -s totem|grep Depend
ile istediğin programın bağımlılıklarınada öğrenip
fakeroot    -u dpkg-repack paketler olarak tam istediğin olur :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 14 Ekim 2010 - 19:55:28

Heim galiba şu şekilde de  tamamen bağımlılıkların listesi eklenebilir gibi yani denedim bende oldu :D
fakeroot -u dpkg-repack  `dpkg -s totem|grep Depend|sed -e "s/(/(\n/g" -e "s/)/\n)/g" -e "s/Depends//g"|tr -d "()|,><=:"|grep [A-Z,a-z]`