Kubuntu 10.10 gözlemlerim

Başlatan xwes, 14 Ekim 2010 - 15:29:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

such

Alıntı yapılan: amon-ra - 03 Kasım 2010 - 21:25:02
@such wubi ile kurarken takas alanı ayır diye bir seçenek çıkmıyor demekki sistem kendisi ayırmış o 256 mb tı. :)

@stratovarius
ben direk ram tüketimine bakıyordum ve bana çok fazla geliyordu o değerler.
teşekkürler bilgilendirdiğin için

Bu arada konu ile doğrudan alakalı değil ama, bellek durumunu gösteren bir widget var, masaüstüne eklersen her an kaç mb bellek kullanıyor görebilirsin.

[IMG]http://imgur.com/CzICB.png[/img]

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: Rick - 03 Kasım 2010 - 20:56:56
Bu yüzden, eğer KDE kurarsam; yapacağım ilk iş Dolphin'i silip Konqueror kurmak olacaktır.

Thunar'da denemeye değer.

raspacı

Alıntı yapılan: Megatron - 14 Ekim 2010 - 18:32:28
Gerçektende KDE kendini baya toparlamış. Bende tümleşik VIA CN896/VN896/P4M900 ekran kartı gibi basit bir grafik görevlisi olmasına rağmen efektler kabul edilebilir şekilde çalıştırıyor. Kubuntu 10.10 geçtiğimde beni en çok şaşırtan bu olmuştu. :)
Bu efektler nedir merak ettim. Bende de aynı ekran kartı var ve bu yorumundan sonra kubuntu 10.10 denemeye karar verdim. Şu an ubuntu 10.04 teyim. Gnomedan vazgeçemiyorum , kde4 ü 1 haftadan çok kullanamadım şimdiye kadar.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

stratovarius

@raspacı açıkcası ben hiç beklemediğim kadar performans aldım. Hatta şu anda gnome kullanmıyorum. Kurulumu yaptıktan sonra şu iki başlığı incelemenizi öneririm;

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,22962.0.html

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,22796.0.html

Not: Pulseaudioyuda kaldırdıktan sonra iyice sevmeye başladım :D

rick

Alıntı yapılan: 9N0M3 - 05 Kasım 2010 - 12:05:49
Alıntı yapılan: Rick - 03 Kasım 2010 - 20:56:56
Bu yüzden, eğer KDE kurarsam; yapacağım ilk iş Dolphin'i silip Konqueror kurmak olacaktır.

Thunar'da denemeye değer.
KDE ile Xfce'yi karıştırmak istemiyorum. Zaten adı K ile başlayan her uygulamayı sildim. :D

if

Kubuntu kullanıp da buradaki önerileri uygulayan arkadaşların bilgisayar bilgilerini eklemeleri-cpu,ram vs- Kubuntu kullanmak isteyen arladaşlara yardımcı olacaktır diye düşünüyorum.

bashfulfish

kubuntu kurup iki gün denedikten sonra "neyse abi ben kaçıyorum, bi ara tekrar uğrarım" deyip ubuntu'ya döndüm..kubuntu'nun sürekli şaşkın damat modunda takılması beni pek tatmin etmedi..

raspacı

Stratovarius teşekkürler bilgiler için. Kde ile ilişkimiz hep tek taraflı oldu. Ben ona gönül versem o bana soğuk davrandı. Ben de kapıyı çekip çıktım her dağıtımda. Gnomeun sevecen kollarına koştum. Kubuntu farklı olacak sanki.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

amon-ra

sistemde donmalar meydana gelmeye başladı bende.durduk yere yada bir program açıkken 2-3 saniye donma oluyor sonra kendiliğinden düzeliyor.umarım güncellemelerle düzelir.ilk kurulumda böyle bir sorun yoktu.

stratovarius

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: bashfulfish - 05 Kasım 2010 - 19:44:38
kubuntu kurup iki gün denedikten sonra "neyse abi ben kaçıyorum, bi ara tekrar uğrarım" deyip ubuntu'ya döndüm..kubuntu'nun sürekli şaşkın damat modunda takılması beni pek tatmin etmedi..
İyi güldüm ya :D Ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi, aynen katılıyorum.

amon-ra

guestwho

Alıntı yapılan: bashfulfish - 05 Kasım 2010 - 19:44:38
kubuntu'nun sürekli şaşkın damat modunda takılması beni pek tatmin etmedi..

Beşer şaşar, işletim sistemleri değil...
You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!

kaansef

Ben ilk Linux olarak(Belki 2. filan olabilir.) Kubuntu 7.04 kullanmıştım.Çok hoşuma gitmişti doğrusu.Ama Ubuntu'yu kullanınca KDE'yi bıraktım.KDE'nin en iyi yönlerinden biri özelleştirilebilir olmasıydı.Menünün resmine kadar herşeyi değiştirebiliyordunuz.Ubuntudada keşke böyle olsaydı.Mutlaka bir yolu vardır ama.Neyse benim söyleyeceklerim bu kadar.Herkese iyi forumlar.
# 28065

utdmr

KDE'nin 3.* sürümlerini hiç kullanmamış, ancak 4. sürümünü ilk betasından beri kullanan biri olarak(http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,1074.msg9395.html#msg9395, forumda ilk mesajım sanırım :D), KDE'nin başka hiç bir yazılımda görmediğim kadar hızlı geliştiğini söyleyebilirim. Genel söylenenin tersine, kullandığım bilgisayarlarda Gnome'dan daha stabil çalıştı yaklaşık 4.3'ten beri, 4.5 güncellemesinden beri ise tek bir çökme yaşamadım daha. Hem Gnome'dan daha kişiselleştirilebilir, istenirse sade, istenirse de gösterişli bir masaüstü oluşturulabiliyor rahatlıkla. KWin'in yetenekleri de cabası.

Kubuntu 10.10'u kullanmadım ama, KDE ile beraber onun da çok daha stabilleştiğine ve hızlandığına eminim. Yenilikçi ve açık fikirli projeler iyidir bence :).
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

amon-ra

kubuntudaki donma sorununa bir çözüm bulamadım bende çoktandır denemek istediğim mandriva 2010.1 gnome kurdum bakalım o nasıl gidecek :)

sabian

Nepomuk denilen uygulamayı tamamen kaldırırsak sistemden, bir kararsızlığa sebep olur mu?

Zira işlemciyi sömürüyor resmen, bi baktım işlemci % 90 kullanımda. Açık olan uygulamalar, amarok ve Chromium. Hemen sistem monitöründen baktım Nepomuk % 60-70 arası kullanıyor. Güncellemeler de çözüm olmadı.

Var mı bir öneriniz? Kaldırmam sorun yaratır mı?
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

eribol

Devre dışı bırakabilirsin. Sistem Ayarlarından Masaüstü aramasına gidip nepomuk devre dışı kalınca sistem baya rahatlıyor.

Leroy

peki ben bu kde i ubuntuma ekleyebilir miyim eklersem hangi komutla olur :)

hitokiri

Alıntı YapKubuntu, Debian dağıtımını temel alan Ubuntu dağıtımının GNOME masaüstü ortamı yerine KDE masaüstü ortamını kullanan türüdür. Ubuntu projesinin bir parçasıdır ve aynı temeli kullanır. Kubuntu ve Ubuntu, ubuntu-desktop ve kubuntu-desktop paketlerinin yüklenmesiyle beraber çalışabilirler. Kubuntu da Ubuntu ile eşzamanlı olarak altı ayda bir yeni sürüm çıkartır ve CD'leri ShipIt hizmeti ile ücretsiz temin edilebilir.
sudo apt-get install kubuntu-desktop
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Kubuntu
diyor wikide :)

Megatron

Alıntı yapılan: sabian - 24 Aralık 2010 - 00:40:28
Nepomuk denilen uygulamayı tamamen kaldırırsak sistemden, bir kararsızlığa sebep olur mu?
Zira işlemciyi sömürüyor resmen, bi baktım işlemci % 90 kullanımda. Açık olan uygulamalar, amarok ve Chromium. Hemen sistem monitöründen baktım Nepomuk % 60-70 arası kullanıyor. Güncellemeler de çözüm olmadı.
Var mı bir öneriniz? Kaldırmam sorun yaratır mı?

Kapatıp başlangıçta açılmamasını sağlamak yeter. İstersen kaldır. Sorun olucağını sanmıyorum.

Alıntı yapılan: Leroy - 24 Aralık 2010 - 10:52:44
peki ben bu kde i ubuntuma ekleyebilir miyim eklersem hangi komutla olur :)

Ubuntu' ya sonradan KDE ekledim bir çok kez. Hepsinde de sorun çıktı. Korkutmak istemem ama Kubuntu kullanıcaksan .iso kalıptan sıfır kurulum yapmanı tavsiye ederim.
GNU/Linux kıtasında, kayıp penguen.

MURATSPLAT

Alıntı yapılan: xwes - 14 Ekim 2010 - 15:29:02
-Kurulum sonrasında ekran kartı kurulu olmamasın rağmen temel KDE efektleri çalışıyordu.

Bu durum ATI kartlarda da geçerli. Pardus 2011 ile gelen  KDE'de, sürücü kurmadan effektler gayet hılzı başarılı çalışıyor. Hatta sürücü kurma ihtiyacı da duymadım.
Donanım:
GA-MA790XT-UD4P Anakart
AMD Phenom(tm) II X4 945 Processor
2048*2 DDR3(1333MHZ) + 2048*2 DDR3(1600MHZ) = 8 GB  Asus Nvidia GeForce GT-430 1GB DDR3 128bit Samsung HD502HJ 500 GB + Samsung HD322HJ 320 GB + Western Box USB 640 GB =1.4 TB ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA) SkyStar HD 2 Digital Uydu Kartı Logitech MK250

guestwho

Alıntı yapılan: Megatron - 24 Aralık 2010 - 11:18:31
Kapatıp başlangıçta açılmamasını sağlamak yeter.

Doğru olan da bu zaten.

Alıntı Yapİstersen kaldır. Sorun olucağını sanmıyorum.

KDE 'nin geri kalanının da kaldırılması dışında mı ?
You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!