Kubuntu 10.10 gözlemlerim

Başlatan xwes, 14 Ekim 2010 - 15:29:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

xwes

Yeni kubuntu'yu deneyen oldu mu bilmiyorum, şu an kendi bilgisayarım olmadığından arkadaşın bilgisayarında denedim, güzel yenilikler var diyebilirim. Gözlemleyebildiklerim:
-Bluetooth desteği arttıtılmış, bluetooth aracında artık daha fazla seçenek var.
-Wireless arayüzü değiştirilip geliştirilmiş.
-Kurulum dısarında interneti bağlamanızı istiyor, eğer bağlarsanız kodek, flash gibi yazılımları kurulum sırasında hallediyor.
-Kurulumun disk bölümleme aşamasından sonra hemen kurmaya başlıyor sistemi, bu şekilde siz kullanıcı adı, şifre benzeri bilgilerinizi belirlerken bir yandan kurulum devam ediyor. Böylece kubuntu kurulummu daha kısa sürüyor.
-Kurulum sonrasında ekran kartı kurulu olmamasın rağmen temel KDE efektleri çalışıyordu. Bu nasıl olabilir anlamadım açıkçası. İnternet bağlantım da yoktu o nedenle internetten de indirmiş olamaz ancak bir şekilde basit br kaç efekti ekran kartsız sağlayabiliyor.
-Kubuntu plasma netbook ve plasma desktop görünümleri bir araya toplanmış. Masaüstüne sağ tıklayarak seçim yapabiliyorsunuz. Netbook görünümü oldukça orjinal bir şey, mac, windows ya da herhangi bir sistemde muadiliyle karşılaşmadığım bir görünüm. Netbook'lar için tasarlanmış olsa da desktop ve notebooklar için de kullanışlı bir arayüz.
-Global Menü kurulu geliyor. Plasma eklentisi olarak çalışıyor. Gayet başarılı isterseniz mac'teki gibi yan yana isterseniz google chrome browser'daki gibi tek butunda toplanmış menüleri kullanabiliyorsunuz. Öte yandan bir başka güzelliği ise hem KDE hem de GTK uygulamalarını desteklemesi.
-KPackageKit uygulaması geliştirilmiş. İlk defa kubuntu kurulumundan sonra Synaptic kurmak zorunda kalmadım: Kurulu programlar ve geçmiş gibi kategorilerin yanısıra video, internet vs. gibi kategoriler de var. Artık bir çok farklı programı kurulum için işaretleyip sonra toplu br kurulum yapabiliyorsunuz ki bu kullanışlılığı arttırıyor. Bir diğer yenilik ise programların listelerde ikonlarıyla yer alması ve populer br çok program için de ekran görüntülerinin mevcut olması.
-Artık tarayıcı olarak konqueror değil Rekonq geliyor ki kendisi gayet sade ve kullanışlı. Chrome'a oldukça benzettim. Webkit tabanlı. Speed Dial benzeri bir hızlı başlangıç sayfası, adres satırından site arama özelliği ve menülerin tek buton altında toplanmış olması Google Chrome'u hatırlatan özellikleri.
-Ubuntu'nun yeni fontları kurulu geliyor.

Biraz daha hızlı bir sistem olduğunu söyleyebilirim ancak netice itibari ile yeni kurulum bir işletim sisteminin hızlı olması beklenilen bir şeydir.
Bir günlük kullanım sonucu hissedebildiğim ve 3-4 gün sonra aklımda kalanlar bunlar.

Yiğit Ateş

Eğer Nvidia kullanıyorsan Nouvau sürücüsü artık çekirdeğe gömülü geliyor, efektler ondan olmuş olabilir. Aslında KDE'yi ve Kubuntu'yu genel olarak seviyorum ama Dolphin'in Nautilus'a göre yavaşlığı beni deli ediyor, biraz da alışkanlık sanırım. Kubuntu'nun geliştiğini görmek güzel, umarım ileride herkesi tatmin edecek seviyeye ulaşır.

Megatron

Gerçektende KDE kendini baya toparlamış. Bende tümleşik VIA CN896/VN896/P4M900 ekran kartı gibi basit bir grafik görevlisi olmasına rağmen efektler kabul edilebilir şekilde çalıştırıyor. Kubuntu 10.10 geçtiğimde beni en çok şaşırtan bu olmuştu. :)
GNU/Linux kıtasında, kayıp penguen.

stratovarius

Kubuntu cidden kendini çok geliştirmiş. İki hafta performans ayarları üzerine uğraştım ve sonunda dün baştan kurulum yaptım.

Yaptığım performans ayarlarıyla daha iyi ve kararlı bir masaüstü oluşturdum diyebilirim.

Hatta biraz abartı gelebilir ama şu anda gnome+compiz den daha hızlı ve daha az ısınan bir masaüstüm oldu (kde+kwin):D

Megatron

umarım KDE SC 5' te dahada kararlı ve kişileştirilebilir olur. Şu an kazandığı saygıyı kaybetmez inşalla. :)

omerismail

such

Alıntı yapılan: Megatron - 31 Ekim 2010 - 09:29:13
umarım KDE SC 5' te dahada kararlı ve kişileştirilebilir olur. Şu an kazandığı saygıyı kaybetmez inşalla. :)

Kararlılık gerektiği kesin. Ama daha fazla nasıl özelleştirilebilirlik gerekiyor merak ettim gerçekten :) Zaten KDE nin her yeri ayar dolu.

Megatron

Alıntı yapılan: such - 31 Ekim 2010 - 15:11:53
Alıntı yapılan: Megatron - 31 Ekim 2010 - 09:29:13

Kararlılık gerektiği kesin. Ama daha fazla nasıl özelleştirilebilirlik gerekiyor merak ettim gerçekten :) Zaten KDE nin her yeri ayar dolu.
Tepkini anlayabiliyorum, hakta veriyorum. Zaten ileri seviyede kişiliştirilebilir bir tarzı var. Gerçektende her yeri ayar dolu. Hayal gücümüzün sınırlarını aşarcasına yazmıştım o yorumu. :)

amon-ra

Deneme amaçlı bende dün kurdum ve sevdim aslında ubuntuyu seviyorum ama biryerden sonra sadeliği sıkıyor insanı :) kde maşallah cıvıl cıvıl :P
efektlerde takılma sorunu ortadan kalkmış ati kullananlar bilir o işkenceyi en sevdiğim özelliği o oldu benim için.
kwin daha çökme iletisi vermedi buda ayrı bir gelişme
birkaç basit ayarla gayet kullanışlı hale geldi kubuntu.

xwes

Herkes Gnome'un altını üstünü biliyor ancak pek azımız KDE'ye hakimiz. O yüzden öntanımlı ayarlarıyla gelen KDE'yi tecrübe edenler birçok sebepten dolayı beğenmiyorlar. Oysa biraz uğraşılıp isteme hakim olunsa, ne nedir ne işe yarar bilinse, @stratovarius gibi kişisel ayarlamalar yapılsa birçok kişi memnun kalacaktır KDE 4 serisinden. Mesela herkese garip gelebilir ama ben cidden KDE'ün gnome hızında ve hafifliğinde çalıştığını düşünüyorum.

such

Evet ama bence KDE geliştiricileri bunu  insan kullanacak  diyerek stratovarius emek veremeyecek ya da vermeyecek olanları da düşünerek bir orta yol bulsa bence daha iyi olacak gibi :)

Ben de arasıra kurup deniyorum, ellerine sağlık geliştiricilerin, güzel güzel ama bir şey var tam olarak nedir bulamadım ve bulamadığımdan  dolayı galiba uzun süre kullanamıyorum. Ve hatta yanlış hatırlamıyorsam bir dağıtım üniversitenin biri ile ortak çalışmayı düşünüyordu. Nasıl daha kullanıcı dostu arayüz yapabiliriz diye.

İş, X mi Y mi? tartışmasına dönsün istemem ama düşüncelerim böyle.

stratovarius

@such yaptığım işlemler çok zor ayarlamalar değil. Buna benzer ayarlamaları gnome kullanırkende yapıyorsunuz.

Şayet merak ediyorsanız aşağıdaki başlıkta yaptığım işlemler mevcut;

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,22962.0.html

Normalde çokta önemli olmayan birkaç efekti kapatarak kararlı bir masaüstü yakalamınız sadece 5 dakikanızı alır.

xwes

@such benim bahsettiklerim aslında KDEyi kendi isteklerine göre özelleştirme ayarlamaları genelde. Mesela klasörlerin tek tıkla açılması, oturumun önceki oturumdan devam etmesi, resim önizlemelerinin kapalı olması gibi eksik ya da yanlış olmayan sadece gnome kullanıcısına alışılmadık gelen özelliklerin düzenlenmesi.

amon-ra

kubuntu çok mu fazla bellek tüketiyor yoksa benimkinde mi bir sorun var anlayamadım. windows 7 bile boştayken 700mb civarı bellek kullanıyor ama kubuntuda bu 2 gb altına düşmüyor.çalışan çok fazla sayıda programda yok gereksiz birçok şeyi kapattım açılıştan.

such

Alıntı yapılan: amon-ra - 03 Kasım 2010 - 20:39:36
kubuntu çok mu fazla bellek tüketiyor yoksa benimkinde mi bir sorun var anlayamadım. windows 7 bile boştayken 700mb civarı bellek kullanıyor ama kubuntuda bu 2 gb altına düşmüyor.çalışan çok fazla sayıda programda yok gereksiz birçok şeyi kapattım açılıştan.

Toplam kaç gb bellek var makinede? 2gb altına düşmüyor dediğine göre 2 den fazla? Ben 1gb belleği olan makine de genelde aşağı yukarı 400 mb kullandığını gördüm. Ama aynı makine başka bir KDE dağıtımı daha az bellek kullanıyordu.

stratovarius

Hım 2 gb biraz fazla nasıl bakıyorsun ram miktarına. Şu çıktıyı verebilir misin?

free -m

Birde şu başlığı incelediniz mi?

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,22962.msg280598.html#new

amon-ra

3gb bellek var wubi ile kurdum takas alanı ayırmadım yani.

stratovarius

Benim 4 gb ramim var maksimum 1 gb gördüm şimdiye kadar. O yüzden fazla geldi bana.

amon-ra

total       used       free     shared    buffers     cached
Mem:          3022       2598        423          0        760       1117
-/+ buffers/cache:        720       2302
Swap:          254          0        254

sistem ayarlarında bilgi merkezinden bakıyorum ram kullanımına.

rick

Ben KDE'nin Dolphin'e geçmesini saçma buluyorum. Şöyle anlatmaya çalışayım:
Alıntı Yap
KDE = iyi: bolca özellik - kötü: fazla ayrıntı
GNOME = iyi: sadelik - kötü: ayrıntı yetersizliği

Nautilus; son derece kararlı ve sabit. Yalnızca tek bir şey yapıyor, o da dosya yönetmek. Ama bunu son derece iyi yapıyor.
Konqueror; biraz sabit. Çok fazla şeyi birden yapabiliyor ve ayrıntılı (KDE'ye yakışır şekilde).
Dolphin; oldukça kararsız. Nautilus'a benzetilmeye ve basitleştirilmeye çalışılmış.
Bu yüzden, eğer KDE kurarsam; yapacağım ilk iş Dolphin'i silip Konqueror kurmak olacaktır.

amon-ra

Alıntı yapılan: Rick - 03 Kasım 2010 - 20:56:56
Ben KDE'nin Dolphin'e geçmesini saçma buluyorum. Şöyle anlatmaya çalışayım:
Alıntı Yap
KDE = iyi: bolca özellik - kötü: fazla ayrıntı
GNOME = iyi: sadelik - kötü: ayrıntı yetersizliği
Nautilus; son derece kararlı ve sabit. Yalnızca tek bir şey yapıyor, o da dosya yönetmek. Ama bunu son derece iyi yapıyor.
Konqueror; biraz sabit. Çok fazla şeyi birden yapabiliyor ve ayrıntılı (KDE'ye yakışır şekilde).
Dolphin; oldukça kararsız. Nautilus'a benzetilmeye ve basitleştirilmeye çalışılmış.
Bu yüzden, eğer KDE kurarsam; yapacağım ilk iş Dolphin'i silip Konqueror kurmak olacaktır.
sorunun o olduğunu sanmıyorum başka kde dağıtımlarıda kullandım ama bu kadar bellek yemiyordu yinede

such

Alıntı yapılan: amon-ra - 03 Kasım 2010 - 20:51:17
3gb bellek var wubi ile kurdum takas alanı ayırmadım yani.

Takas yok diyorsun ama yine senin verdiğin çıktıda takas alanı gözüküyor :)

Alıntı yapılan: amon-ra - 03 Kasım 2010 - 20:53:14
Mem:          3022       2598        423          0        760       1117
Swap:          254          0        254

sistem ayarlarında bilgi merkezinden bakıyorum ram kullanımına.

Ben htop kuruyorum karşılaştırmayı onun üzerinden yapıyorum. Free -m ile bakmak bana biraz karışık geliyor. Orada cache var buffer var bir sürü şey var bunları hesaplayana kadar  htop kurarım karşılaştırmayı buradan daha kolay yaparım :)

Bu arada sordun diye söylüyorum,

Kubuntu 10.10 free -m

Mem:          1001        976         24          0         74        493
-/+ buffers/cache:        409        592
Swap:            0          0          0

Aynı makine Ubuntu 10.10 free -m
Mem:          1001        770        230          0         64        511
-/+ buffers/cache:        194        807
Swap:            0          0          0

stratovarius

Bu gerçek değerlerindir. 720 mb normal Kubuntu için. 

such

Alıntı yapılan: stratovarius - 03 Kasım 2010 - 21:14:40

Bu gerçek değerlerindir. 720 mb normal Kubuntu için.

Nasıl bakmışım şimdiye kadar, evet asıl bakılması gereken yere bakmadığım için demek karışık geliyormuş bana. Asıl bakılması gereken yer meğer -/+ buffers/cache: burasıymış sayende farkettim teşekkürler :)

amon-ra

@such wubi ile kurarken takas alanı ayır diye bir seçenek çıkmıyor demekki sistem kendisi ayırmış o 256 mb tı. :)

@stratovarius
ben direk ram tüketimine bakıyordum ve bana çok fazla geliyordu o değerler.
teşekkürler bilgilendirdiğin için