Sistemin özellikleri hakkında?

Başlatan Leroy, 13 Ekim 2010 - 22:49:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Leroy

Benim yakın bir zamanda yeni bir kasa aldım özellikleri
Intel® Pentium® Processor E5300 (2M Cache, 2.60 GHz, 800 MHz FSB)
4 GB Kingston Ram
512 PCI Ekran kartı 512 MB sini RAM den alıyor şekilde toplam 1 gb
320 GB de HDD

Fiyatı 800 lira çok ucuza aldığımı sanmıyorum ama herneyse o konuyu geçeyim en iyisi, sorum şu 64 bit kurucam ama aradım taradım kaç bit olduğuna kesin gösteren bir ibare bulamadım nedir bu işlemcinin genel özellikleri overlock için eleşverişli olduğunu söylüyorlar, ama overlock yapıp ömrünü kısaltmak gibi bir niyetim olmadığından pek ilgilenmedim, sizce bu işlemci 64 bit ubuntuyu destekler mi iyi midir nedir :)

Bir de gene de aklıma takıldı sizce fiyat- performans notu 10 üzerinden kaç üzerinden verilir böyle bir sistemin?

Yiğit Ateş

Önceden de söylediğimiz gibi 64 biti destekliyor, o konuda için rahat olsun :) Diğer parçalar konusunda bir yorum yapamıyorum, çünkü gerekli bilgileri vermemişsin. Örneğin bellekler ddr kaç, hızları ne, 5-5-5-15 mi çalışıyorlar 6-6-6-18 mi? Ekran kartının tam modeli nedir, kaç bit, saat hızı ne? Sabit diskin hızı nedir vs. Bunları bilmek lazım.

Leroy

Açıkçası ben bile bilmiyorum :)
Rahatlatıcı bilgin için teşekkürler :)

Leroy

Yiğit Bey Everest Ultimate den aldıklarımı yazıyorum pek anlamadım ama belki bir düşünce sahibi olmanıza yarar diye düşündüm :)

Ekran kartım ATI Radedon 3450 512 +(512 de RAM den almakta) 1 GB 64 bit ekran kartı(bunun için yorum bekliyorum oyun konusunda ne kadar başarılı)
Intel® Pentium® Processor E5300 (2M Cache, 2.60 GHz, 800 MHz FSB)
Bu kısmı pek anlamadım gördüklerimi yazıyorum;Ultimate nin verisi
DDR2 667 DDR2 SD RAM
2GB DR2 667(5-5-5-13)@333 MHZ(4-4-4-12)@266MHZ(3-3-3-9)@200 MHZ
2GB DR2 667(5-5-5-13)@333 MHZ(4-4-4-12)@266MHZ(3-3-3-9)@200 MHZ
Bu da CPU IZ diye program var ondan aldığım veri,
DRAM FREQUENCY 333,4 MHZ
FSB RAM 3.5

Bu veriler nedir emin olun hiçbir fikrim yok yazılanları aldım.

Ana kart ile ilgili yazan İntel Bearlake G31-VS2 diye birşeydi artık bu mudur lazım olan bilmiyorum

DVD yazıcı (Hİç bakmadım ama DVD yazıcı pek bir önemi yok pek veri yazdırma peşinde değilim :) )
320 Gb HDD (RPM si kaç bilmiyorum)

Şimdi az da olsa fiyat/performans karşılaştırması ve ekran kartının bana sağlayabileceği görüntü ve oyun kalitesi ne kadar olabilir?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Ekim 2010 - 20:38:31

Bir de sanırım ana kartta RAM için 4 slot mevcut umarım bir yardım sağlar.

Yiğit Ateş

Diğer parçalar az çok ortalama seviyede olsa da ekran kartı konusunda aynı şeyi söyleyemeyeceğim maalesef. O kartın 1 GB belleğinin olması tamamen göz boyamadır. ATI 3450 ile eski oyunları oynarsınız belki ama güncel oyunlar konusunda pek umutlanmayın bence.

Leroy

Evet o ekran kartına baktım oyundan çok multimedya amaçlı tasarlanmış ben de diyorum niye GTA4 kasıyor :)
Anlamıştım zaten çok oyun düşkünü değilim Ubuntu da çalışan genel oyunlarda işimi görür mü peki ya da şunu diyeyim 128 bitlik 512 MB lik bi ekran kartı bu mevcut kartımla fark edecek bir performans sergiler mi ilerleyen dönemlerde ekran kartını değiştireceğim kasayı yeni topladım da :)

Ama RAM ler biraz eski teknoloji sanki 667 Mhz ben en düşük 800 tahmin ediyordum hayal kırıklığına uğramadım ama araştırdım ki 800 ile 667 arasında bariz bir fark yokmus yine de iyi bir ekran kartıyla önümüzdeki 5 yıl pek bir ek donanıma yöneleceğimi sanmıyorum :)
Pek oyun bağımlısı değilim de :)

Yiğit Ateş

Ekran kartı için para harcayacaksınız bence 256 bit bir kart alın ve Linux'ta da düzgün kullanmak istiyorsanız Nvidia'ya yönelmeniz doğru olur. 512 mb olması da iyi olur, özellikle GTA oynamak istiyorsanız.

Bellekler için 667 ile 800 arasında pek bir fark yoktur. Yapacağınız masrafa değmez. Ufak bir hızaşırtma ile onları 800'de çalıştırın bence. Çalışma frekansını da 5-5-5-15'e alırsanız bellek konusunda pek sıkıntınız olmaz.

Leroy

Peki RAM de hız aşırtmayı nasıl yapabiliyorum abartmadan tabii ya da gerek var mı benim biraz nostaljik yapım var :)
NFS Underground 1 (2 değil yani)
Usko :)
Bir de Call Of Duty :) (Bu pek nostaljik değil :))
Bu oyunları oynarım en fazla bir de Frozen Thorne olur olursa o da çok bi gereksinim istemez sanırım ama bilmiyorum siz daha iyi bilirsiniz.

Ekran kartı olarak Nvidia diyorsunuz peki bu önerinizi dikkate alıcam şu hız aşırtma olayını da bi öğreneyim bakalım araştırayım netten :)

Yiğit Ateş

Hız aşırtmayı BIOS'tan yapabilirsiniz. Pek oyun oynamadığım için o oyunları bilmiyorum maalesef, ama çok gereksinim istemez sanırım.

Leroy

Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için :)

Bir deeeeeee
Ana kartım acba kaç MHz ye kadar destekliyor biliyor musunuz ?

matrax_41

Resmi olarak 667 mhz destekliyor g31 çipsetli anakartlar. Overclock anakartınıza ve raminize bağlı olarak değişir.

Leroy

O zaman kazık yedik demek oluyor bu :)
800 tl sadece kasa ama ubuntu kurunca alacağım fevkalade bir performans olacak gibime geliyor fazla oyun falan kurmadan :)

matrax_41

Ubuntu kurduğunuzda tek sorun ekran kartını tanıtmakta olabilir.

Leroy

Elimde driver CD si var fakat bilmiyorum gene de sorun çıkabilir ama hala kafamda ? işaretleri var bu fiyata uygun mu aldım diye sırf ubuntu kurucam diye eve 2. bir pc aldım :)

matrax_41

Aslında pek uygun almamışsınız :) Elinizdeki sürücü cdsi windows içindir. Ubuntu kurulduğunda zaten açık kaynak kodlu sürücüler kurulur. Bir sorununuz olursa forumda birçok ati başlığı var yardımcı olur size.

Leroy

Evet gidereken fiyat ile karşılaştırınca durumun farkına varıyorum içime kurt düştü illa ki dedim ram den ram e ekran kartından karta fark vardır dedim ana kartın bile...
İş yerinde anlaşmalı olduğu yer var mı diye sordum IT Department a onlar oldugun söyledi gerçi nakit olarak taksitle aldım o sayede kredi kartım olmadığı için özellikleri verdim 600 700 arası fiyat 2 GB ram ile oldugunu söylediler ben de 4 de karar kılmıstım 4 oldu fiyat oldu 800 :) gidip abi bilgisayarın özellikleri konusunda takıntıdayım onlar dedi biz toptancılardan fiyat alıyoruz bunların bize verdiği daha uygun sen kafana takma dediler ama gene de taktım 800 mhz ram ile 667 ram ile arada 20 30 lira fark oynuyor nihayetinde ekran kartı desek 100 tl bile değil o yüzdendi bunca forumda (gereksiz yere ubuntu ile alakasız olduğu) yazılar yazmam kusura bakmayın belki amacı dışında kullandım ama forumu en sık burayı ziyaret ediyorum o yüzden başka yere sormadım...

Bakalım desteklemezse Nvidia cinsi * bir şey alırız matrax_41 :)

matrax_41

Belki başka bir yere gitseniz daha yüksek fiyat verirlerdi işin bir de o yönü var. Çünkü benim uygun değil demem online alışveriş sitelerinden tahmini parça toplam fiyatı üzerinden. Ekran kartına gelince ati kartları sorunsuz kullananlar da var forumda sorunlu olanlar da. Ekran kartı sorun çıkartırsa aslında nvidia kart almanıza gerek yok. Ati kartınızı çıkartmanız yeter. Çünkü anakartınız üzerinde onboard intel ekran kartı var.

Leroy

Belki haklısınız bir o yönü var internet fiyatlarına baktım ben de ondan dolayı böyle bir hissiyat oluştu :)
Bakalım ekran kartını ilerleyen zamanlarda değiştirebilirim sorun çıksın çıkmasın :)

matrax_41

Değiştirmeye niyetiniz varsa ve oyunları iyi oynatmazsa kartınızın sınırlarını zorlayabilirsiniz o zaman :)

Leroy

Ya dikkat ettim ram DDR2 SDRAM diyor bu acaba 667*2 mi oluyor wikipedia da baktım 2 katıdır diyor DDR SDRAM e göre anlamadım ben şimdi >:(

Yiğit Ateş

Hayır, öyle olmuyor. DDR2, DDR belleklere göre daha üstündür çünkü daha yüksek hızlara çıkabiliyorlar. Örneğin DDR bellekler en fazla 400 MHZ'tirler. DDR2 ise 1066 MHZ'e kadar modellere sahiptir.

matrax_41

Alıntı yapılan: Leroy - 18 Ekim 2010 - 09:30:54
Ya dikkat ettim ram DDR2 SDRAM diyor bu acaba 667*2 mi oluyor wikipedia da baktım 2 katıdır diyor DDR SDRAM e göre anlamadım ben şimdi >:(

Bazı programlar tam hızı verir, bazı programlar da tek kanaldan ulaşabildiği hızı. Ddr2 bellekler çift kanaldan veri iletebildiği için ikiyle çarpılır standart frekansı. Ama sizin belleklerin frekansı 667 mhz'dir.

Leroy

Hımm :)
Teşekkürler bu gidişle ubuntu kurma ve optimize esnasında başınızın etini çok yiyeceğim :)

Leroy

Konuyu yerli yersiz üstlere taşıyorum belki de ama kusura bakmayın sormak istediğim bir soru daha var.

ASUS
GT220 DDR2 1GB 128Bit Nvidia DX10.1 PCIE 2.0 düşündüğüm ekran kartı DDR2 ,sanırım benim anakartım da DDR2 destekliyor,
GDDR  GDDR 2   GDDR 3  GDDR DDR2   DDR3   bunlar ile ilgili acaba diyorum ddr2 hariç bu tipler dışında desteklediği kart türevleri mevcut mudur yoksa üstte yazdığım kart uygun mudur yahut bu yazdığım listedeki kart türevlerinden uygun olanı neyse(bu konuda yardımınız lazım tabii ki) ondan keseme uygununu mu alayım sizce?

Yiğit Ateş

Ekran kartı DDR'ı ile bellek DDR'ının bir ilgisi yoktur :) Anakartın bütün GDDRx ekran kartlarını destekler (güç kaynağı yettiği sürece tabii ki).