Java hakkında tecrübesi olanlardan her türlü döküman,video,öneri,uygulama

Başlatan necromencer, 13 Ekim 2010 - 16:50:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

necromencer

Arkadaşlar java öğrenmeye yeni başladım ve internette bu konuyla ilgili görsel eğitim ararken  Mimar Aslan isimli bir mühendisin kendi hazırladığı videolara ulaştım. Anlatımı çok sade ve anlaşılır.
İlgilenen arkadaşlar için youtube sayfası http://www.youtube.com/user/mimaraslan#p/u

Dediğim gibi java da yeniyim ve bu konuda tecrübesine güvenen arkadaşlar her türlü döküman,video,öneri,uygulama,vs.. paylaşırlarsa gerçekten çok memnun olurum.
Şimdiden ilgi,alakanız ve yardımlarınız için teşekkür ederim...

heartsmagic

Tecrübesine güvenme kıyası nedir peki? Kısacası bunu kestiremeyen öneri sunmasın mı? Bence başlıkta ufak bir değişiklik yap.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

necromencer

dyrnade

necromencer

@dyrnade
Çok teşekkür ederim paylaşımın için. Gerçekten çok yararlı bir blog yapmışsın.
Peki bir şey soracam en temel anlamda ubuntuda uçbirim üzerinden nasıl kod yazıyoruz. Bende netbeans ve sunjava sdk yüklü  ve uçbirim üzerinden kodları derleme ve çalıştırma yapamıyorum.
Çoğu siteden ve elimde bulunan bora güngören'in kitabından kodlar giriyorum ve hiç bir şey olmuyor.
Bu konuda yardımcı olur musun.
Hiçbir programlama altyapısı olmayan ama çok istekli bir java programcısıyım:))

guestwho

Alıntı yapılan: necromencer - 16 Ekim 2010 - 13:37:09
@dyrnade
Çok teşekkür ederim paylaşımın için. Gerçekten çok yararlı bir blog yapmışsın.
Peki bir şey soracam en temel anlamda ubuntuda uçbirim üzerinden nasıl kod yazıyoruz. Bende netbeans ve sunjava sdk yüklü  ve uçbirim üzerinden kodları derleme ve çalıştırma yapamıyorum.
Çoğu siteden ve elimde bulunan bora güngören'in kitabından kodlar giriyorum ve hiç bir şey olmuyor.
Bu konuda yardımcı olur musun.
Hiçbir programlama altyapısı olmayan ama çok istekli bir java programcısıyım:))

Netbeans geliştirme ortamının "Project Properties" (Proje Özellikleri) penceresinde "Compile on Save" (kaydederken derle) gibi bir seçeneği olması lazım, onu etkinleştirdiğinde yazdığın java kaynak kodunu kaydettiğinde otomatik olarak derleyecektir. Daha sonra yazdığın kodu F6 ile çalıştırabilirsin.

Yahut herhangi bir editörle yazdığın java kodunu ".java" uzantısıyla kaydettikten sonra uçbirimde derlemek için:
javac Dosya.java

Çalıştırmak için:
java Dosya

Şurada video anlatımlı dersler falan var: (niye böyle site ismi koyarlar ki :) )
http://www.banadersanlat.com/index.php/java-video-dersleri.html
You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!

necromencer

@guestwho
netbeans'da dediğini yaptım oldu teşekkür ederim.

Şurada video anlatımlı dersler falan var: (niye böyle site ismi koyarlar ki :) )
http://www.banadersanlat.com/index.php/java-video-dersleri.html

Siteye ilgi çekmek içindir heralde:))

dyrnade

Merhaba necromencer,
guestwho çok güzel açıklamış nasıl derleyip çalıştırcağını.Fakat ilk kodlarını Netbeanste yazıp sonra kendin konsoldan derlemeye çalışırsan hata alırsın.Hata almamak için kodların başındaki package paket_adı; ifadesini kaldırman yeterli.Bir de tavsiyem konsolda bi kere dene nasıl oluyor gör ve daha sonra Netbeansi kullanman :) rahat edersin.

Ayrıca  sana kitap olarak tavsiyem Herbert Schildt'in Java Beginners Guide kitabı fakat türkçeye çevrilmiş mi kitap bilmiyorum.Bide kitaplarda veya videolarda yazılan kodları deneyip ötesine gitmen lazım.Zaten Java öğrenirken zahmetli zor bi dil ona göre :)

necromencer

@guestwho
çok teşekkür ederim. dediğin tavsiyeleri dikkate alacağım merak etme:)
Bu arada bir sorum olacaktı kişisel bir soru
Ben işletme 3. sınıftayım ve geleceğimle ilgili java programlaması üzerine çalışmak ve bu alanda uzmanlaşmak istiyorum.(Biliyorum bölümümle yakından uzaktan alakası yok ama ilgim var :))
Sizce önümüzdeki 2 sene zarfında yani okulu bitirdiğim zaman eğer çok sıkı çalışırsam(kendi kendime) yeterince uzmanlaşabilir miyim. Çünkü yaşım büyük ve okul biter bitmez bir işe girmek istiyorum.
Çok kişisel bir soru ve programlamacı arkadaşların bu konuda tavsiyelerine ve önerilerini bekliyorum. Teşekkürler şimdiden...

dyrnade

Kitaplar vardır Teach Yourself Java in 24 Days falan filan saçma kitaplar bunları unutun hiç bi programlama dili 24 günde öğrenilmez sadece dili tanımış olursunuz böyle , diğer yandan bi programlama dilinde uzmanlaşmak için 5 yıl 10 yıl artık ne kadar süreyse emek harcanması gerekir hatta bu Java için daha farklı.Bir de zaten hiç bi dil yerinde saymıyo sürekli gelişiyor bişeyler öğrenmek zorundasınız gene.2 yılda genede bişeyler yapabilirsiniz tabikide Java için diyorum çünkü Java o kdr büyük bi derya ki boğulma ihtimali var :D
Siz 2 senede ne kadar uzmanlaşcağınızı düşünmeyin programlama mantığını ve syntax'ı çözdünüz mü sürekli projeler yapın.Proje yaptıkça yeni sorunlar , ihtiyaçlar oluşur ve yeni şeyler öğrenirsiniz.

İyi çalışmalar

krwlng

Java öğrenmek için sürekli birşeyler geliştirmeye çabalayın, zamanla uygulamalara eklemek istediğiniz özellikler arttıkça bilgi dağarcığınız ve pratikliğinizde bu oranda artar. Hepsini okuyayım öğreneyim sonra birşeyler yapayım derseniz icraat esnasında okuduklarınızı tekrar tekrar okursunuz, benim tavsiyem projelerle uğraşarak kendinizi geliştirmeniz.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

necromencer

tavsiyeleriniz ve önerileriniz için gerçekten çok teşekkür ederim dyrnade ve guestwho.
Senin anlatım videolarının hepsini indirdim gerçekten çok faydalı dökümanlar .
peki size bir şey soracağım dyrnade ve guestwho . Projelerden kasıt nedir? Bir de ben kendi kendime mi çalışsam . Yoksa bir kursa gitsem ya da bir yerde staja mı başlasam?

dyrnade

Teşekkürler.Kursa gitsenizde veya kitaptan ya da videolardan öğrenmeye çalışsanızda gösterilen kodları tekrar yazmanız lazım çalışmanız lazım.Java'yı güzel anlatan bi kitap alın çalışın bence en güzel kitaptan öğrenilir zaten bence veya bi kursuda düşünebilirsiniz ya da internet koskocaman sonu olmayan bilgi kaynağı www.google.com sağolsun :)

Şimdi aklıma geldi size kıyak geçeyim hadi :D  http://download.oracle.com/javase/tutorial/reallybigindex.html  burda Java en temelden ta Socket programlamaya kadar anlatılıyor çok süper Really Big İndex olmasındanda anlaşıldığı gibi koca bi bilgi deryası var .Baş ucu kitabınız gibi olur netteki :) JavaDocu da kurun NetBeanse netten bakabilirsiniz veya ben blogumda anlattım.

Başarılar

necromencer

Çok ama çok teşekkür ederim dyrnade. İngilizcem çok iyi değil onun için türkçe kaynaklardan bakıyorum Bora Güngören'in java ile temel programlama kitabına bakıyorum ve çok faydalı bir kitap.Ayrıca internetten google.com sağolsun:))
Java görsel eğitim seti indirdim 2 cd ve çok uzun ,yeterli videolar var içinde.
Her türlü yardımın için çok teşekkür ederim sağolasın..

heartsmagic

Java hakkında paylaşım (fikirler, öneriler) bizleri de sevindirir ancak @necromencer, açtığın başlığın isminden çok uzaklaştığının farkında mısın? Forumda ismiyle tezat içinde ileti yumağına dönen bir başlık daha ediniyoruz böylece. Kastettiğim şey şu, sence bu başlık ismini görüp de açan bir Java kodlayıcısı (ya da adayı) ne görmek ister? Başlıkta yazan şeyleri görmek ister. Evet, başlık Java üzerine öneri/soru şeklinde gidiyor fakat isminden tamamen uzaklaşmış durumda, haliyle amacından da.

dyrnade

http://download.oracle.com/javase/tutorial/reallybigindex.html Java için çok büyük bi kaynak.En temelden Socket Programlamaya kadar çok geniş içeriği var.
İnternetten sürekli bakamam diyenler için komple indirdim siteyi :D

http://turkceprogramming.blogspot.com/2010/10/java-icin-kaynak-ingilizce.html

necromencer

@heartsmagic
Bence yanılıyorsun. Çünkü dikkat ettiysen tam da başlığa göre gidiyor konuşmanın gidişatı.
Döküman diyince bir çok kitap,site,program vs konuşuldu. Öneri diyince java programlasıyla uğraşan arkadaşların bu yola yeni başlamış birilerine önerileri oldu. Yani tam da senin dediğin gibi başlığı görüp de açan bir java kodlayıcısının(ya da  adayı) görmek isteyeceği türden şeyler var.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Ekim 2010 - 08:14:20

@dyrnade
çok faydalı olmuş. Gerçekten çok sağol..

dyrnade

Aynen bu konu güzel gidiyor hem hiçte alakasız bişey yazılmadı burda.

heartsmagic

Peki arkadaşlar, ben yanılmışım. Dilediğiniz doğrultuda gidebilir konu.

necromencer

Yukarda bahsettiğim 2 cd'lik görsel eğitimin linki burda ilgilenen arkadaşlar için.

http://www.gorselegitimsatis.com/default.asp?git=9&urun=21

Not: İndirme bağlantısı, eğitim setinin dağıtım serbestliği olmadığı için silinmiştir.

dyrnade

heartsmagic

Canım sıkılmadı, kaldı ki Java ile ilgim yok. Benim başlık hakkındaki tespitlerim kişisel bir ifadeydi sadece, doğru veya yanlış buna Java ile ilgili olan/olacak insanlar karar verirler.

necromencer

Bence burda kimsenin canını sıkacak bir durum yok drynade. Heartsmagic forum yöneticisi olarak fikrini söyledi ki bu gayet normal. Ve sonra biz de bu konuda yanıldığını söyledik hepsi bu. Ayrıca Heartsmagic'in forumun düzeniyle ilgili tespitlerini ve yorumlarını çok gerekli görüyorum . Çünkü öbür türlü diğer bir çok forum gibi çöplüğe dönüşebiilrdi forum. Bu forumu sade ve anlaşılır kılan da bu zaten.

Linuxman.

Alıntı yapılan: dyrnade - 18 Ekim 2010 - 03:00:31
http://download.oracle.com/javase/tutorial/reallybigindex.html Java için çok büyük bi kaynak.En temelden Socket Programlamaya kadar çok geniş içeriği var.
İnternetten sürekli bakamam diyenler için komple indirdim siteyi :D

http://turkceprogramming.blogspot.com/2010/10/java-icin-kaynak-ingilizce.html

Teşekkür ederim. İngilizcem çok iyi olmasada en sonunda bir hello world programı yazabildım :) Bakalım ilerde anlamakta sıkıntı yaşayacakmıyım :)
Bu arada Linux tecrübesi biraz bile olsa,kodlamayı Linux'ta yapmanızı öneriyorum. Bilmiyorum bu benden de kaynaklanıyor olabilir ama Windows'ta uygulama yazamıyorum.
Forever Linux....
In theory,there is no difference between theory
and practice.In practice,there is !

bahadirhtp

GOD'S A KID WITH AN ANT FARM LADY HE'S NOT PLANNING ANYTHIN'