10.10 kurulumu sonrası ses problemi

Başlatan gelturi, 12 Ekim 2010 - 00:34:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gelturi

selam arkadaşlar temiz bir kurulum amacıyla 10,04 den güncellemeyle gelen 10,10 maverick imi silip 64 bit xubuntu yüklemiştim ama kurulum sonrası ses problemi yaşamaktayım, şöyleki; xfce ile birlikte gelen ses düzenleyicisi usb hoparlörleri görüyor ama sesi kontrol edemiyorum ses sadece ekranda bulunan iki küçük hoparlörlerden geliyor bu durum daha önce olmuştu yine ben bu sorunu şöyle aşıyordum ubuntu kurulumu yapıp onun üstüne xfce yüklüyordum ama tabi sistem biraz karışık oluyordu menülerde oldukça zengin duruyordu... aynı sorunu debian lada yaşamıştım onuda şöyle aşmıştım debian benim kamerayı ses kartı olarak tanıyordu kameranın fişini çekip yeniden başlatınca sorun olmuyordu ama sürekli fişi takıp çekmek gerekiyordu galiba alsa derlemesi yapmam gerekiyor ama benim aklımda şöyle bir şey var;ubuntuda kullanılan ses uygulamacığını acaba xubuntuya yükleyebilirmiyim ? ki,daha önceki kurulumlarımda xfce nin ses uygulamasını panelden silip ubuntununkini kullanıyordum...tavsiyeleriniz varsa  beklerim büyük bir merakla... :)

mehmetux

Bende 10.10(ubuntu) sürümüne geçtim ses sorunu yaşıyorum, artık şu ses olayına çözüm bulmaları lazım her defasında 2-3 gün sorun çözmekle uğraşıyoruz...
Soru sormadam önce empati kurmak lazım.

xpower38

10.10'u dün yükledim hiç bir problem yoktu. az önce işten geldim şu an ses yok. herşeyi kontrol ettim, hoparlör kablolar herşey tamam ama ses yok. ses tercihlerinden herşeyi denedim olmadı. ne yapacaz arkadaşlar..

mehmetux

Alıntı Yap10.10'u dün yükledim hiç bir problem yoktu. az önce işten geldim şu an ses yok. herşeyi kontrol ettim, hoparlör kablolar * her şey tamam ama ses yok. ses tercihlerinden herşeyi denedim olmadı. ne yapacaz arkadaşlar..
Aşağıdaki adreslerde sorununa yanıt aramak daha az zaman kaybı sağlar...
https://help.ubuntu.com/community/Sound
http://ubuntuforums.org/

gelturi

Alıntı yapılan: mehmetfun - 12 Ekim 2010 - 20:01:56
Alıntı Yap10.10'u dün yükledim hiç bir problem yoktu. az önce işten geldim şu an ses yok. herşeyi kontrol ettim, hoparlör kablolar * her şey tamam ama ses yok. ses tercihlerinden herşeyi denedim olmadı. ne yapacaz arkadaşlar..
galiba bu forumdaki herkesin ingilizce bildiğini varsyarak link verdin ;ama ne yazıkki ben bilimiyorum ve bu ayıpsa gerçekten ayıp etmişim... ;)

mehmetux

Herhangi bir varsayımda bulunmadım, google translate kullanıp az çok makalelerde ne anlatılmak istendiğini anlayabilirsin, ses problemi yaşıyorsan arama kutucuğuna ses kartının adını girip ilgili makaleleri görebilirsin, onun dışında ses ile ilgili konularda bu forumda sorununa birilerinin cevap vermesini beklemektense ingilizce öğrenmeye çalışmak daha mantıklı kimseyi eleştirmiyorum mesela hearstmagic var her bölüme mesaj yazıyor insanlara yardımcı oluyor onun gibi yardım eden burda faydalı bilgiler paylaşan arkadaşlarımızda var saolsunlar ama burda paylaşılan çoğu şey onların ingilizce makalelerden öğrendiği şeyleri burda paylaşmaları yada çevirmeleri, çok uzattım konu dağıldı, uzun lafın kısası kimseyi ayıplamak gibi bir niyetim yok. ;)

xpower38

Alıntı yapılan: mehmetfun - 12 Ekim 2010 - 20:01:56

usta verdiğin linklerden bir şey anlamadım. benim ses kartım ile bir sorunum yok. dediğim gibi dün çalışan ses, bugün niye çalışmıyor. ses tercihlerinde kartım görünüyor.

mehmetux

@xpower38 Açıkcası ben bu konuda pek tecrübeli değilim henüz 3 ay bile olmamıştır ubuntuya başlayalı, ama her yeni kurulum yapışımda ses sorunu yaşadım sana bir kaç tavsiyede bulunabilirim konsolu açıp sudo aplay -l kodu yazdıktan sonra ses kartının görünüp görünmediğine bakabilirsin, eğer görüyorsa konsola alsamixer yazıp  kapalı  ses seviyesi varsa  açmalısın,  onun dışında geçen hafta güncelleme yaptıktan sonra başıma gelen bir olay pc nin 2 ses çıkışı var biri kasanın önünde diğeri arkasında önündeki ses çıkşından ses alamıyordum ama arkadaki çıkıştan ses alabiliyordum bunuda deneyebilirsin, son olarak  forumda alsa derleme ile ilgili bir başlık var inceleyebilirsin..

heartsmagic

Arkadaşlar, tek bir başlıkta birden fazla kullanıcının sorun iletmesi inanın çok karışık oluyor. Sorun sahibi olan arkadaşlar kendilerine ait bir başlıkta lütfen durumu ayrıca iletsinler. Bunu yaparken de lütfen bize biraz bilgi verin. Kartınız nedir? Neler yaptınız vs. gibi. Aksi takdirde tek başlıkta birden fazla kişinin sorununa çare aramak çok kafa karıştırıcı oluyor.

@mehmetfun'un İngilizce konusunda haklılık payı var elbette. İngilizce biliyor olmak güzel bir artı, fakat herkesin öğrenmesini bekleyemeyiz elbette. Bizler de sistemleri yalayıp yutmuş insanlar değiliz, söylendiği üzere birçok sorun için (eğer daha önce tecrübe etmemişsek) arama/araştırma yapıyoruz. Tek artımız tecrübemiz, arama/araştırma sonucunda çözüme ulaşmamız tecrübesiz arkadaşlardan daha rahat oluyor haliyle.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cumali

Ubuntu 10.10 kurulumu yaptıktan sonra aynı ses sorununu bende yaşamıştım.Sistem>Tercihler>Ses menüsü yolunu izleyerek çıkış ses seviyesini % 100'e getirerek soruna çözüm bulmuştum.

palandoken

Alıntı yapılan: mehmetfun - 13 Ekim 2010 - 00:24:49
@xpower38 Açıkcası ben bu konuda pek tecrübeli değilim henüz 3 ay bile olmamıştır ubuntuya başlayalı, ama her yeni kurulum yapışımda ses sorunu yaşadım sana bir kaç tavsiyede bulunabilirim konsolu açıp sudo aplay -l kodu yazdıktan sonra ses kartının görünüp görünmediğine bakabilirsin, eğer görüyorsa konsola alsamixer yazıp  kapalı  ses seviyesi varsa  açmalısın,  onun dışında geçen hafta güncelleme yaptıktan sonra başıma gelen bir olay pc nin 2 ses çıkışı var biri kasanın önünde diğeri arkasında önündeki ses çıkşından ses alamıyordum ama arkadaki çıkıştan ses alabiliyordum bunuda deneyebilirsin, son olarak  forumda alsa derleme ile ilgili bir başlık var inceleyebilirsin..
palandoken@palandoken-H55M-S2:~$ sudo aplay -l
aplay: device_list:235: ses kartı bulunamadı...
palandoken@palandoken-H55M-S2:~$

bu durumda ne yapmak gerek
ses kartını tanımlamamış
bu arada ses kartım Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset High Definition Audio

mehmetux

@palandoken, Yeni bir başlık açıp sorununu yazman daha fazla kişinin soruna yardımcı olmasını sağlar, üretici sitesine gidip linux icin driver olup olmadığına bakmakla başlıyabilirsin, şu an biraz yoğunum vakit bulduğumda senin için araştırma yapacağım ancak dediğim gibi yeni bir başlık açmalısın..

heartsmagic

@palandoken'le beraber dördüncü kişi oldu başlığa sorun iletisi bırakan...

gelturi

bir benim sorunuma tavsiye gelmedi konuda...sadece bir polemiğe davet geldi ama ben polemiklere girmemeyi sevmem.... :)

heartsmagic

@gelturi, senin isteğin olur mu bilemiyorum ancak Gnome şu anda ayrı bir uygulama kullanmıyor. Gösterge uygulamacığına bağlı bir paketle geliyor ses uygulamacığı: indicator-sound. Şansını dene derim ancak bu haliyle Gnome panele tümleşik olarak çalışan bir uygulama, kullanılabilir mi bilemiyorum. Uçbirimden kullanabileceğin alsa-mixer iş görmüyor mu?

mehmetux

@palandoken https://help.ubuntu.com/community/SoundTroubleshootingProcedure burdaki işlemler sanırım sorununu çözecektir, yinede olmazsa daha tecrübeli arkadaşlar çözüm bulabilir.

guestwho

Alıntı yapılan: gelturi - 18 Ekim 2010 - 22:02:11
bir benim sorunuma tavsiye gelmedi konuda...sadece bir polemiğe davet geldi ama ben polemiklere girmemeyi sevmem.... :)

Xfce paneliyle uyumlu çalışan bir ses karıştırıcısı (mixer) uygulaması arıyorsan:

sudo apt-get install xfce4-mixer

Başlık birkaç kez sabote edilmiş :) sorununu yanlış anladıysam kusura bakma artık...
You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!

gelturi

alsa mixer gnome ses uygulamalarının hepsini indirdim sorun devam ediyor ama sorun şöyle usb hoparlör tanınmış vaziyette ama ses açıp kapatamıyorum uygulama sesi kontrol etmiyor ama ediyor gibi gözüküyor yeniden ubuntu kurdum üzerine xfce yükledim ne hikmetse sadece xubuntu kurduğumda sesi kontrol etmeyen ses uygulaması ubuntu üzerine xubuntu  kurunca gayet güzel çalışıyor keramet ubuntuda galiba artık bu şekilde kullanacağım hem daha iyi bir bakıma ,istediğim zaman ubuntuya çeviriyorum xubuntu yu  :)   not :xfce 4 mikserde aynı sorun oluyor ses kartım normal olarak tanınıyor seçeneklerden usb hoparlör ü seçiyorum uygulama çalışıyor gözüküyor ama sesi açıp kapatmıyor yani ses açma kapatma simgesi çalışıyor gözüküyor. ilgilenenlere teşekkürler... ayrıca bilemiyorum sorun çözüldü olarakmı etiketlenmeli o yüzden yönetici arkadaşlara bırakıyorum kararı... ::)

heartsmagic

Çözüldü olarak etiketlemiyorum ancak konuyu kapatıyorum. Zira hem çok karıştı hem de zaten farklı bir şekilde çözüme gidildi.