Thunderbird'de gmail kurucusu yok!!

Başlatan 1DOST, 05 Temmuz 2008 - 22:02:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

1DOST

Selamlar Ubuntu Hardy kullanıyorum ve Thunderbird kurdum. Fakat Thunderbird 2 sürümlerinde olan Gmail için özel hesap oluşturma menüsünü göremedim. Tamam biliyorum normal pop ayarlarından da oluşturulabiliyor fakat ayrı klasör oluşmuyor. Yani normal yoldan yapınca yerel klasöründe oluşuyor. Ama gmail hesap oluşturucusu olsa idi ayrı klasör oluşacaktı ve daha düzenli olacaktı. Neyse neden yok diyecektim :) Nasıl oluşturabilirim ayrı dizini

ufuk_k

Internetten mail adresine gir. Orada ayarlar kısmında, yönlendirme/pop bölümünde Thunderbird için yönergeler var, linkleri verilmiş. Bir incele.

hasanyılmaz

erginemr

Sanırım 1DOST'un aradığı şey GMail ya da diğer POP desteği sağlayan sunucular için yapılan standart ayar değil de, IMAP diye isimlendirilen (benim de yabancı olduğum) ve klasörleri senkronize bir şekilde güncelleyebilen ayarların yapılması...

ufuk_k

IMAP ayarı yapılandırması da google ayarlarında yazıyor. Ve oldukça kolay. POP3'ten tek farkı (ayar konusunda) farklı port seçimi. Geri kalan herşey eş (pop.gmail.com--imap.gmail.com ve smtp.gmail.com--smtp.gmail.com). Ben Kontact (kmail) ile kullanıyorum, eminim Thunderbird'de ayarlamak daha da kolaydır.

erginemr

Peki POP yerine IMAP kullanmamızın ne gibi avantajları var?
http://tr.wikipedia.org/wiki/IMAP  :-\

ufuk_k

Ben de kısa süre oldu IMAP'e geçeli. Sanırım birincisi, daha güvenliymiş. Çok ayrıntısını bilmiyorum. İkincisi ise, başka bilgisayarda, mobil cihazda yapılandırmak ve postaları tutabilmek daha kolay oluyor. Gmail sitesinde de dizinler yaratıp orada saklıyor, yedeği alınıyor gibi.

erginemr

Sağ ol Ufuk, :)

Ben de biraz kurcalayım şu IMAP ile bağlantı işini...