[Çözüldü] Ubuntu Netbook 10.04 ten 10.10'a yükseltme hatası...

Başlatan cenin, 11 Ekim 2010 - 12:19:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cenin

Merhaba arkadaşlar, güncelleme yöneticisi ile yükseltme yapmaya çalıştığımda yeni yazılım kaynaklarının eklenmesi aşamasında hata alıyorum. Sorun eklenen adreslerde belirtilen dosyaların mevcut olmaması. Bunu ana dizine girerek baktım ve ubuntu isimli klasörün olmadığını gördüm.

http://tr.archive.ubuntu.com/ubuntu/dist/maverick/.....

yukarıdaki adresin ana dizinine girdiğinizde gentoo, debian vs. dizinler olmasına rağmen malesef ki ubuntu dizininin olmadığını göreceksiniz. ( http://tr.archive.ubuntu.com )

Sorunun halledilebilmesi için ne yapmak gerekir bilemiyorum ancak en azından bildireyim istedim...

stratovarius

Güncelleme yöneticisini açınız. Ayarlar kısmını açıp ilk bölümde sunucular yazan kısımdan ana sunucuyu seçiniz. Tamam deyiniz, yeni sunucu listesini alıcaktır. Sonra güncellemenizi yapınız.

cenin

Teşekkür ederim,
Hata Türkiye sunucusunda olduğu için güncellemeleri alamıyordum ama ana sunucu seçilince yükseltme için yazılım kaynakları yeniden ayarlanabildi, bana garip gelen ubuntu türkiye sunucularından ubuntunun kaldırılmış olması...

stratovarius

Büyük ihtimalle yapılandırılıyordur, ayrıca Türkiye yansılarını kullanmanızı önermem.

cenin

Türkiye yansılarını kullanmamı neden önermediğinizi az çok tahmin edebiliyorum. Keşke ülkemizdeki bağlantı hızları ve ücretleri yani kısaca bilişim ve iletişim teknolojileri dünya standartlarında olmasa da 3. dünya ülkelerinin standartlarının üzerinde olsaydı diye düşünmeden edemiyor insan. Bir tarafta dünya devlerinden biri olma yolunda ilerlediğinden bahsedilen Türkiye diğer yanda hala 1 mbps gibi neredeyse dünyanın büyük bir bölümü tarafından terkedilmiş bir bant genişliğinin 49 - 50 tl gibi fahiş fiyatlara kullanıcıya sunulması. Dolayısıyla kullanıcı ayağındaki yetersizlikler profesyonel alanda sunucu ayağını daha ağır yaralamakta ve uluslar arası arenada rekabet gücümüzü taban yaptırmakta... Sadece hayal ediyorum...

heartsmagic

Son iletiye ufak bir düzeltme yaparak konuyu kapatıyorum. Hepimizin isteği daha ucuza daha güzel ve özgür bir internet erişimi.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.