Disket sürücü ulaşamıyorum

Başlatan BlackExplotioN, 09 Ekim 2010 - 14:03:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

BlackExplotioN

Ubuntuda disket sürücüsüne ulaşamıyorum  usbden bağladığım  disket sürücüsünede ulaşamıyorum  lsusb yazdığımda hepsini görüor.

heartsmagic

USB aygıtı makineye takıp
lsusb
dmesg | tail
komutlarının çıktılarını görebilir miyiz?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

BlackExplotioN

lsusb komut çıktıları
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 003 Device 003: ID 057b:0000 Y-E Data, Inc. FlashBuster-U Floppy
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 09 Ekim 2010 - 18:05:11

31818.463258] scsi 6:0:0:0: Direct-Access     Y-E DATA USB-FDU          5.01 PQ: 0 ANSI: 0 CCS
[31818.464397] sd 6:0:0:0: Attached scsi generic sg2 type 0
[31819.375220] sd 6:0:0:0: [sdb] 2880 512-byte logical blocks: (1.47 MB/1.40 MiB)
[31819.391202] sd 6:0:0:0: [sdb] Write Protect is off
[31819.391207] sd 6:0:0:0: [sdb] Mode Sense: 00 46 94 00
[31819.391212] sd 6:0:0:0: [sdb] Assuming drive cache: write through
[31819.487245] sd 6:0:0:0: [sdb] Assuming drive cache: write through
[31819.487259]  sdb:
[31819.663287] sd 6:0:0:0: [sdb] Assuming drive cache: write through
[31819.663302] sd 6:0:0:0: [sdb] Attached SCSI removable disk

Yiğit Ateş

Kullanıcınız disket grubuna ekli mi?

BlackExplotioN

Yiğit Ateş

Sisteminizdeki udisks paketinin sürümü nedir? İlgili hata kaydından alıntı:

1. Allow yourself to use the floppy by going to System->Administration->Users and Groups->Advanced Settings->User Privileges and click on "Use floppy drives"
2. Use the old version of udisks () by going to System->Administration->Synaptic Package Manager, find the udisks package, mark udisks for reinstallation, click on Package->Force Version, and select the 1.0.1-1build1 version (which is the old version). Then click on apply to finish the installation.
3. Remember to unclick udisks whenever Update Manager wants to install new updates, or you'll get the new version and floppy disks won't work anymore!

BlackExplotioN

udisks (1.0.1-1ubuntu1)  sürümü

heartsmagic

Tak şimdi bir disket sürücüye.

sudo mkdir /mnt/disket
sudo mount /dev/sdb /mnt/disket
dediğinde ne oluyor?

BlackExplotioN

Sistem mi yeni kurduğumda görüyor ama sistem güncellemsi yapıldıpnda yerel ve usb disket sürücüsünü görmüyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Ekim 2010 - 11:45:19

sudo mount /dev/sdb /mnt/disket

bu komutu yazdığım  oluyor ama   bilgisayarım içinde floopy disket sürücüsünü tıkladığım zaman okuyor  sistem içersinde  mont klasörüne girdiğimde  oluşturmuş olduğum floopy0  kullanabiliyorum.

heartsmagic

Son durumu anlayamadım ben, biraz karışık anlatmışsın.

BlackExplotioN

Şöyle anlatayım   verdiğiniz komutunu terminal ekranından yazdığımda  sudo mount /dev/sdb /mnt/disket    sorun yok disket sürücünü kullanabiliyorum. ama Normalde bilgisayarm tıklayıp disket sürücüne tıkladığımda ortama bağlı değil hata veriyor ama dosya sistemi içersine girip ortan mnt klasörün içersine girdiğimde anca disketi kullanıyorum. ve bilgisayarı yenıden başlatıığımda bütün ayarlar gidiyor tekrar komut yazmam gerekıyor.

Yiğit Ateş

BlackExplotioN

fstab işli zaten

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 14 Ekim 2010 - 15:21:54

/dev/fd0 /media/floppy0 vfat noauto,iocharset=ucs2,gid=1000,uid=1000 0 0
UUID=c9dbcbbc-9d06-4992-8e7b-382d2e118ec1 / ext4 defaults 0 1
UUID=a23ef8e4-0d30-4b8b-97d4-45d521c4017c swap swap sw 0 0

İçeriyi yerel disket sürücüsünü dahi kullanamıyorum.

heartsmagic

sudo mkdir /mnt/flpoppy0 komutundan sonra fstab dosyası içindeki ilgili satırı şu şekilde değiştir:
Alıntı Yap/dev/sdb /mnt/floppy0 vfat noauto,iocharset=ucs2,gid=1000,uid=1000 0 0

Hani pek hoşnut olacağım bir deneme değil bu ancak denemekten zarar çıkmaz.

BlackExplotioN

Çok ilginç bir durum yenı kurulumda update edilmeden once usb diski masa üstünede görüyor otomatik kullanabiliyorsun ama günceleme yapıldığı zaman gidiyor. Bunu aslında düzeltilmesi gerekiyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Ekim 2010 - 13:31:31

Yazdığınız komutta olmadı  sabitlemiyor komut yazmadan okumuyor.

heartsmagic

O zaman sorun kendiliğinden bağlanmaya kadar daraldı. Açıkçası eski bir iki başlık var bu konu hakkında, hatta hata kayıtları da mevcut. Ancak belirgin bir çözüm yolu yok, güncellemelerle sorun çözülmüş. Sende ise durum tersine işlemiş. Güncelleme haricinde ne bekleyebiliriz bilmiyorum.

BlackExplotioN

Ubuntunun buna bır çözüm bulması  lazım  bence  yamalar demekki yeterkli değil ben  linux kurumsal firmalara kuruyorum ve artık bazı engellerinde aşılması gerekıyor. en basit sisteme fedora kurdum otomatık disket sürücüsün tanıdı. artık ınsanları bu kadar uğraştırmamak lazım.

bytan

sudo mkdir /mnt/disket

İle bağlama noktası oluşturup fstab içinde ayarı alttaki gibi düzenle. Belki auto seçeneği istediğini sağlar.

Alıntı Yap/dev/sdb /mnt/disket vfat auto,iocharset=ucs2,gid=1000,uid=1000 0 0
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

heartsmagic

Alıntı yapılan: BlackExplotioN - 16 Ekim 2010 - 10:52:05
Ubuntunun buna bır çözüm bulması  lazım  bence  yamalar demekki yeterkli değil ben  linux kurumsal firmalara kuruyorum ve artık bazı engellerinde aşılması gerekıyor. en basit sisteme fedora kurdum otomatık disket sürücüsün tanıdı. artık ınsanları bu kadar uğraştırmamak lazım.

Elbette öyle ancak bu her konuda sorun olacağı anlamına gelmez. Kaldı ki X dağıtımında olan bir sorun Y dağıtımında olmayabiliyor. Fedora'da olan bir sıkıntı örneğin Ubuntu'da olmayabilir. Bu sıkıntının aşılması için de senin geri bildirim yapman lazım. Kurumsal bir şirket eğer faydalanacaksa Ubuntu'dan, bunu da sen yapacaksan en azından elindeki donanım üzerinden bir hata kaydı açabilirsin.

@bytan'ın önerisi de yerinde, belki çözer sorunu.