Windows Üzerine Redhat Kurma?

Başlatan CLINTEASTWOOD, 08 Ekim 2010 - 18:01:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

CLINTEASTWOOD

Ben Windows Vista silinmeden Redhat Scientific linux kullanmak istiyorum ve Bilgisayarım a sağ tıklayarak yönet kısmından bölümlendirme yaptım E: ye 20 gb yer ayırdım ama gel gelelimki DVD yi takıp Scientific Linux u kurmak istediğim de E: yi görmüyor. Geri kalan boş yerlere kur diye bir seçenek var onu deniyorum ondada hata veriyor. Bu konuda yardımcı olabilecek bir arkadaş varmı ? Ubuntu ile işim bitti , çünkü kullanmayı düşünmüyorum bundan sonra.

ufuk_k

Bence Ubuntu ile işin bitmemiş senin, wiki ve forumu biraz araştırıp, Ubuntu ya da diğer Linux dağıtımlarının kurulması için disk bölümleme nasıl yapılır, nereye kurulur öğrenmen gerekiyor.
"Waiting for an ideal, a low deal, a no deal.
Play your stereotype,  oh yeah..."

CLINTEASTWOOD

Arkadaşım ubuntu ile işim bitti derken , öğrendim bitti demiyorum , kullanmayacağım o sistemi anlamında demek istedim. Ubuntuyu kurmayı biliyorum Wubi ile kuruluyordu , acaba Redhat'te de buna benzer bir şey varmı merak ediyorum ve bundan sordum. Siz soruma odaklanın lütfen.. !

barış

Ubuntu ile işiniz bitti "paralı bir dağıtım olan" RedHat'ı mı kullanacaksınız? Yani Ubuntu'dan daha zor kullanımı olan bir sistemi.
Wiki'den bakınız kuruluma. RedHat wikisi daha iyi olurdu.
Bu şekilde sert çıkışlar yaparak bir yere ulaşamazsınız bunu da belirteyim. Biz size "burası Ubuntu forumu, RedHat yardımı yapamayız" şeklinde bir cevap da verebilirdik? Bunu neden RedHat Türkiye topluluğuna sormuyorsunuz?

CLINTEASTWOOD

Şu anda Redhat Scientific Linux'u kullanmam gerekiyor. Özel bir program üzerinde çalışıyorum çünkü.
ayrıca burası yardımlaşma forumu. insanların birbirine soru sorması gayet normaldir. sizin ubuntu ile işiniz bitmemiş , açın öğrenin gibi bir lafı söylemekte çok hoş gelmedi bana. siz benim çıkışıma sert diyeceğinize , insanlara yardım ederken biraz daha özen gösterin derim ben.
iyi akşamlar.

barış

Alıntı yapılan: CLINTEASTWOOD - 08 Ekim 2010 - 18:20:39
Şu anda Redhat Scientific Linux'u kullanmam gerekiyor. Özel bir program üzerinde çalışıyorum çünkü.
ayrıca burası yardımlaşma forumu. insanların birbirine soru sorması gayet normaldir. sizin ubuntu ile işiniz bitmemiş , açın öğrenin gibi bir lafı söylemekte çok hoş gelmedi bana. siz benim çıkışıma sert diyeceğinize , insanlara yardım ederken biraz daha özen gösterin derim ben.
iyi akşamlar.
Ben burada gönüllüyüm. Yardım etme tarzım bu şekilde. Eğer beğenmiyorsanız, söylediklerime kulak vermezsiniz.
Ayrıca RedHat dediğiniz sistem RPM paket sistemi kullanır. Çekirdeği diğer Linuxlar ile aynıdır. Özel program üzerinde çalışmanız illa farklı bir linux dağıtımı gerektirmez. Özel bir program üzerinde çalışıyorsunuz ancak nasıl kurulum yapacağınızı bilmiyorsunuz. Bu bana ilginç geldi diyebilirim.
Wiki'ye bakmanız sizin için daha iyi olur. Hazır anlatılmışını araştırmak varken, hazıra konup özel muamele görmek de buradakiler tarafından hoş karşılanmaz.

Yiğit Ateş

Arkadaş bir soru sormuş, bu kadar üstüne gitmeye ne gerek var anlamadım. Burası Ubuntu forumu diye Redhat ile ilgili soru sorulamaz diye bir kural da yok.

Ubuntu çalışan CD'si ile sistemi açıp bakabilirsiniz, Gparted görüyorsa o bölümü ext3 ile biçimlendirin. Daha sonra Scientific Linux kurulumda o bölümü görecektir.

sem

Arkadaş zaten Ubuntu'yu yaladım yuttum artık bu iş bitmiştir yeni ufuklara yol açayım dememiş... Kullanmayacağını belirtmiş. Arkadaşın sorusuna odaklanmak en iyisi olacaktır sanırım.

Bilmiyorum ben hiç denemedimReh Hat fakat Ubuntu'da olduğu gibi kurulum aşamasında disk bölümlendirme yok mu acaba... Ayrıca Windows'tan bölüm açmaya gerek olamyabilir diye düşünüyorum. Umarım sorun çözülür...

Bir de dikkat çekmek olarak; "Diğer Dağıtımlar -> Dağıtım Sorunları" bölümüne açılabilirmiş başlık.. İyi akşamlar diliyorum...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

eribol

fdisk -lçıktısı verebilir misiniz? Kurulumu grafik ekranda mı yoksa konsol tabanlı mı yapıyorsunuz? Yanlış hatırlamıyorsam anaconda denilen bir araçla kurulum yapılıyordu ama pek bir bilgim yok. Siz yine de çıktıyı ekler misiniz?

Konuyu taşıdım, başlığı düzenliyorum.

CLINTEASTWOOD

Alıntı yapılan: barışubuntu - 08 Ekim 2010 - 18:31:31
Alıntı yapılan: CLINTEASTWOOD - 08 Ekim 2010 - 18:20:39
iyi akşamlar.
Ben burada gönüllüyüm. Yardım etme tarzım bu şekilde. Eğer beğenmiyorsanız, söylediklerime kulak vermezsiniz.
Ayrıca RedHat dediğiniz sistem RPM paket sistemi kullanır. Çekirdeği diğer Linuxlar ile aynıdır. Özel program üzerinde çalışmanız illa farklı bir linux dağıtımı gerektirmez. Özel bir program üzerinde çalışıyorsunuz ancak nasıl kurulum yapacağınızı bilmiyorsunuz. Bu bana ilginç geldi diyebilirim.
Wiki'ye bakmanız sizin için daha iyi olur. Hazır anlatılmışını araştırmak varken, hazıra konup özel muamele görmek de buradakiler tarafından hoş karşılanmaz.

Son yorumları yapan arkadaşlar beni gayet iyi anlamışlar zaten , ayrıcada ben live dvd ile çalıştırdım redhat linux'u, benim sorduğum ise sistemi kurmakla alakalı.herneyse , beni anlayanlara teşekkür ederim , sizede özel bir cevap verme gereği duymuyorum,zaten uzatmayada gerek yok.

Eribol kardeş , evet anaconda denen bir sistemle kurulum yapılıyor. 3 tane seçenek soruyor bir tanesi her şeyi silip linux'u yüklüyor. diğerlerinde ise hata veriyor diski bölümlerken...

ve Yiğit ateş , bu gparted bölümünü ubuntuyu kurarken mi görüyoruz ? ubuntuyu CD ile kurmak istediğimde gparted ı , ext e dönüştürebiliyorum yani ?

heartsmagic

@CLINTEASTWOOD, hata veriyor ama ne hatası veriyor? Windows üzerinden ayırdığın bölüm ham mıydı? Söylendiği gibi Ubuntu veya başka bir Linux dağıtımı CD'si ile orayı ext3 olarak biçimlendirip denedin mi?

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

rick

Alıntı yapılan: barışubuntu - 08 Ekim 2010 - 18:14:21
"paralı bir dağıtım olan" RedHat'ı mı kullanacaksınız?
Scientific Linux bedava değil miydi?

CLINTEASTWOOD

Alıntı yapılan: heartsmagic - 08 Ekim 2010 - 23:02:17
@CLINTEASTWOOD, hata veriyor ama ne hatası veriyor? Windows üzerinden ayırdığın bölüm ham mıydı? Söylendiği gibi Ubuntu veya başka bir Linux dağıtımı CD'si ile orayı ext3 olarak biçimlendirip denedin mi?

Kardeş bildiğin NTFS sistemi işte , ham yani ayırdığım bölüm. Ubuntu CD'si ile nasıl ext3 olarak biçimlendireceğiz ?

eribol

Ubuntu Cd sini açıp disk bölümlemeyi denediniz mi? Her kurulumdan önce yaptığınız işlem. Açıp biraz kurcalarsanız zaten göreceksiniz nasıl yapıldığını.

xhektor

ubuntu cdsi ile kurulum yapıyormuş gibi disk bölümlendirmeye kadar gel. sonra ''elle bölümlendirme'' gibi bir seçenek olacak. onu çek et ve ileri de. açılan sayfada üstte tüm diskini grafik olarak göreceksin. ayırdıgın bölümü tıkla ve altta boyutlandır gibi bir seçenek aktif olacak. bunu tıkla. bu bölümde ayırdığın bölümü ext3 e dönüştürebilirsin.

heartsmagic

Alıntı yapılan: CLINTEASTWOOD - 09 Ekim 2010 - 19:00:26
Kardeş bildiğin NTFS sistemi işte , ham yani ayırdığım bölüm.

Bu yanlış bir ifade oluyor. Zira bölüm ya NTFS'dir ya da hamdır, yani biçimlendirilmemiştir daha doğru ifadesiyle. Şimdi, nasıl olursa olsun yapılması gereken şey değişmez, o da @abbas-dehmen'min anlattığı şekilde olabilir. Kuruluma geçmeden, Canlı CD üzerinden Gparted kurarak olabilir. Geçtim bunları, sanırım Scientific Linux'un da bir bölümlendirme yöneticisi vardır mutlaka. Onunla da yapabilirsin bu işlemleri.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.