Bilinmeyen Uzantılı Video Dosyasını Açmak

Başlatan mtufan, 08 Ekim 2010 - 14:16:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mtufan

Merhaba. Elimde uzantısı belli olmayan işim gereği seyretmem gereken güvenlik kamera kaydı var. İş yerimdeyken Windows ile de açamadım ancak Ubuntu da hiç bir fikir yürütemedim. Yardımcı olursanız sevinirim. Uygu yazılım var mıdır. Şimdiden Teşekkürler.

Hatasız kul olmaz...

Uzay

vlc player ile denemek belki işe yarayabilir. ancak emin değilim, sadece bir öneri...
Linux user #522783

(\_/)
(O.o) (> <) This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

sem

Linux'ta dosya uzantıları Windows tarafındaki kadar önemli değil sanıyorum/biliyorum.

Örneğin Uzay'ın dediği gibi Totem, VLC gibi uygulamalarda izlemeyi denediniz mi, denediniz de başaramdıysanız karşılaştığınız hatayı buraya aktarırsanız bilgisi olan arkadaşlar için yardım edebilmek adına faydalı olacaktır. Codec sorunu olsa bile Totem kendisi indirmesi lazım gerekli bileşenleri... Yani denemekte fayda var.
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

mtufan

Uçbirimden Totem çalıştırıp açılan toteme videoyu sürükleyip bıraktığımda uçbirimdeki yazıyı aktarıyorum.
mehmet@mehmet-laptop:~$ totem
gsttypefindelement.c(979): gst_type_find_element_activate (): /GstPlayBin2:play/GstURIDecodeBin:uridecodebin0/GstDecodeBin2:decodebin20/GstTypeFindElement:typefind

Aynı şekilde VLC ile uçbirimden denediğimde de uçbirime gelen yazıyı aktarıyorum.
mehmet@mehmet-laptop:~$ vlc
VLC media player 1.0.6 Goldeneye
[0x7f31b001f7e8] main decoder error: no suitable decoder module for fourcc `undf'.
VLC probably does not support this sound or video format.

Hatasız kul olmaz...

canosayan

ikiside tanıyamamış formatı. bir de winff gibi bir ffmpeg guisine verseniz videoyu belki sonuç verir.
oda olmazsa belki http://www.zamzar.com/ gibi bir çevirici tanıyabilir.
Chmod bizim işimiz.

snnkydn

kendin uzantı verip dene? sadece bir öneri tabi ama bak mesela kamera kayıtları hangi uzantıda kaydediyor, manuel olarak o uzantıyı gir, uyarılara evet de bir dene bakalım ??

such

konsolda,

file dosyanın_yolu/dosyanın_adı

şeklinde biraz bilgi alabilirsin diye düşünüyorum. Çünkü file komutu çoğu dosya türünü tanımlayabiliyor.

mtufan

Sanırım olmayacak ilgilenen arkadaşlara şimdiden çok teşekkürler..
Hatasız kul olmaz...

eribol

Hiçbirşey denemeden veya denediğiniz halde herhangi bir bilgi vermeden mi?

heartsmagic

Alıntı yapılan: such - 08 Ekim 2010 - 20:33:46
konsolda,

file dosyanın_yolu/dosyanın_adı

şeklinde biraz bilgi alabilirsin diye düşünüyorum. Çünkü file komutu çoğu dosya türünü tanımlayabiliyor.

Bu çok makul bir istek, en azından dosyanın ne olduğunu anlamaya çalışırız.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mtufan

Uzantı adı yok. Doysanın adı Goruntu olarak kayıtlı bende. Sonuna dat mp4 avi divx vs vs eklemek sorunu çözmüyor. ayrıca file komutunda ayrınltıt bilgi alamıyorum sadece data oldugu belli. aşagı yazdım çıktıyı.
sanırım bir codec ile çözülmesi gerek ancak hangi codec ve ben bu gibi guvenlik kamera kayıtlarını nasıl izleyeceğim. her guvenlik kamerası farklı
bir formatta heralde. su an elimde olan dosyanın herhangi bir uzantısı olmadığı için çözüme ulaşamıyorum.

mehmet@mehmet-laptop:~$ file /home/mehmet/Masaüstü/Goruntu
/home/mehmet/Masaüstü/Goruntu: data
mehmet@mehmet-laptop:~$

Dosyanın nasıl olduğu ile de ilgili bir resim ekledim.
Hatasız kul olmaz...

Papyrux

Merhaba,

İş yerinizde videoyu seyrettiğiniz oynatıcı yazılımın adı nedir?

Synaptic içinde "CCTV" araması sonucu

Zoneminder adlı paket var... Bunu deneyebilirisiniz...
papyrux

if

Bu link işinize yarayabilir. Kamera(camera) ve güvenlik (security) kelimeleriyle arama yapabilirsiniz.

eribol

Zoneminder ip kameraların kontrolünü sağlayan bir web arayüzlü(tam emin değilim şu an) uygulama. Yani video oynatmıyor, sadece kameralardan görüntüyü almak ve koordine etmek için ortam sağlıyor.

Dosya izinleri ile ilgili bir sorun olabilir mi? vlc Masaüstü/Goruntu komutu ne diyor acaba?

krwlng

Papyrux güzel bir öneride bulunmuş, birçok güvenlik kamerası, kayıtlarını çok farklı bir formatta ve farklı şekillerde kodlayarak saklar, bu dosyaları izlemek için kayıt yapılan uygulama veya muadili bir uygulama kullanılabilir. Genellikle .vdr uzantılı olur bu dosyalar fakat sizin dosyada uzantı görünmüyor. Ayrıca google'dan güvenlik kamerası kayıtlarını dönüştürmek veya izlemek diye aratırsanız mutlaka bu konu ile ilgili yazılmış birkaç şey bulursunuz. Denenebilecek, elecard converter studio isimli bir program var fakat linux sürümü var mı bilmiyorum.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

heartsmagic

Hem konunun üzerine gitmek hem de beraberce bir şeyler öğrenmek için şöylece bir bakındım, hoş bir uygulama var daha fazla bilgi alabilmek için:
http://mediainfo.sourceforge.net/tr/Download/Ubuntu
Buradan kendi mimarine göre olan şu üç paketi indir, 32bit'lik bir sistem kullandığını varsayıyorum:

http://downloads.sourceforge.net/mediainfo/mediainfo_0.7.35-1_i386.Debian_5.deb
http://downloads.sourceforge.net/mediainfo/libmediainfo0_0.7.35-1_i386.Ubuntu_10.04.deb
http://downloads.sourceforge.net/zenlib/libzen0_0.4.14-1_i386.Ubuntu_10.04.deb

Bu paketleri tek bir dizine topla ve bu dizinde:
sudo dpkg -i *.deb komutunu ver.
Artık sisteminde mediainfo isminde bir uygulama olacak.

file komutu yetersiz kalıyor bu konuda ama mediainfo gayet güzel gibi görünüyor. Aynı dosya üzerinde bir sorgu örneği vereyim.

file a
Alıntı Yapa: data

mediainfo a
Alıntı YapGeneral
Complete name                    : a
Format                           : Matroska
File size                        : 151 MiB
Duration                         : 24mn 4s
Overall bit rate                 : 876 Kbps
Encoded date                     : UTC 2010-10-05 09:32:32
Writing application              : mkvmerge v4.0.0 ('The Stars were mine') built on Jun  6 2010 16:18:42
Writing library                  : libebml v1.0.0 + libmatroska v1.0.0
Cover                            : Yes

Video
ID                               : 1
Format                           : AVC
Format/Info                      : Advanced Video Codec
Format profile                   : High@L3.1
Format settings, CABAC           : Yes
Format settings, ReFrames        : 8 frames
Muxing mode                      : Container profile=Unknown@3.1
Codec ID                         : V_MPEG4/ISO/AVC
Nominal bit rate                 : 750 Kbps
Width                            : 848 pixels
Height                           : 480 pixels
Display aspect ratio             : 16:9
Frame rate                       : 23.810 fps
Original frame rate              : 23.976 fps
Color space                      : YUV
Chroma subsampling               : 4:2:0
Bit depth                        : 8 bits
Scan type                        : Progressive
Bits/(Pixel*Frame)               : 0.077
Writing library                  : x264 core 98 r1629 2e81ce1
Encoding settings                : cabac=1 / ref=8 / deblock=1:0:0 / analyse=0x3:0x133 / me=umh / subme=7 / psy=1 / psy_rd=1.00:0.00 / mixed_ref=1 / me_range=16 / chroma_me=1 / trellis=2 / 8x8dct=1 / cqm=0 / deadzone=21,11 / fast_pskip=0 / chroma_qp_offset=-2 / threads=1 / sliced_threads=0 / nr=0 / decimate=1 / interlaced=0 / constrained_intra=0 / bframes=6 / b_pyramid=2 / b_adapt=2 / b_bias=0 / direct=3 / weightb=1 / weightp=0 / keyint=240 / keyint_min=24 / scenecut=40 / intra_refresh=0 / rc_lookahead=40 / rc=2pass / mbtree=1 / bitrate=750 / ratetol=1.0 / qcomp=0.60 / qpmin=10 / qpmax=51 / qpstep=4 / cplxblur=20.0 / qblur=0.5 / vbv_maxrate=1927 / vbv_bufsize=1927 / ip_ratio=1.40 / aq=1:0.50 / nal_hrd=none

Audio
ID                               : 2
Format                           : AAC
Format/Info                      : Advanced Audio Codec
Format version                   : Version 4
Format profile                   : LC
Format settings, SBR             : No
Codec ID                         : A_AAC
Channel(s)                       : 2 channels
Channel positions                : Front: L R
Sampling rate                    : 44.1 KHz

Text
ID                               : 3
Format                           : ASS
Codec ID                         : S_TEXT/ASS
Codec ID/Info                    : Advanced Sub Station Alpha

setare

@heartsmagic güzel bir uygulama daha kazandırdın bize teşekkürler.

Konuyu dağıtmak gibi olacak ama bunu  sağ tık'a alabilir miyiz?
Dosyaya sağ tık mediainfo ile aç" veya "mediainfo bilgisi" gibi yapabilir miyiz :)

hitokiri

#/bin/bash
zenity --info --text="`mediainfo  "$1" `"

böyle bi dosyayı .gnome2 deki scripts dizinine taşırsan sağtık betiklerden dosyayı seçip yapabilirsin gibi veya şu şekilde
#/bin/bash
zenity --info --text="`mediainfo "$NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS" `"

heartsmagic

@setare, yapılır sanırım yapılmasına. Belki Nautilus betiği, belki normal betik, biraz zenity falan yapılır, hani yapacak arkadaşlar vardır :)
Ancak uygulamanın arayüzü de mevcut:
http://downloads.sourceforge.net/mediainfo/mediainfo-gui_0.7.35-1_i386.Debian_5.deb
Ancak sistemde libwxbase2.6-0 ve libwxgtk2.6-0 paketleri kurulu olmalı. Uygulamalar-Ses ve Video altına yerleşiyor uygulama. Gerçi ufak tefek sorunlar var gibi ama ilk açıldığında uçbirimdeki bilgiyi basıyor ekrana.

Not: Benden önce cevap gelmiş ve yapılmış bile :) @hitokiri, çıktı biraz uzun kalıyor, kaydırma çubuğu imkânı varsa daha iyi olabilir.

hitokiri

#/bin/bash
mediainfo "$1" > /tmp/bll ; zenity --text-info --filename="/tmp/bll" ; rm -rf /tmp/bll

galiba bu text-info sadece dosyaları açabiliyor ama oldu tabi :)

heartsmagic

setare

Çok teşekkür ederim. @heartsmagic @hitokiri  İyi ki varsınız :)

such

Alıntı Yap[0x7f31b001f7e8] main decoder error: no suitable decoder module for fourcc `undf'.

Eğer bu hata mesajında yazan undf (UNDeFined) anlamına gelmiyorsa codec'in adı bu olmalı

VLC forumunda birisi sormuş http://forum.videolan.org/viewtopic.php?t=4357&

Orada da log dosyasını istemişler soran kişiden ve gelen cevap,

Alıntı YapCodec: undf
type: tone
channels: 1
Data rate: 22050 kHz
bits per sample: 16
bitrate: 24032 bps
Codec Name: Voxware MetaSound
Codec Description: AC24V1 24 Kbps, 22 kHz, Mono

Codec'i indirebileceği adres olarak da burayı buldum. http://www.free-codecs.com/download/VoxWare_MetaSound_Audio_CoDec.htm ama bir sorun var ki bu codec windows için :s

Ve VLC forumundaki sorunun tarihi çok eski Wed Sep 08, 2004 2:43 pm

Benim bulabildiklerim bu kadar. Eğer heartsmagic verdiği programlada tanımlayamazsanız buradan belki bir şey çıkabilir.

stef_q

Ek olarak belirtmek istiyorum ki; çoğu dosyalar ilk bilmem kaç byte'ını (resmi olmasada standartlaşmış diyebilirim) dosya uzantısı olarak saklıyor ki, ilerde yanlışlıkla dosya uzantısı kullanıcı tarafından değiştirilir veya silinirlse oradan da kontrolü yabilabilsin. Dosya uzantısız dosyaların çabuk proramlar tarafından açılmasının sebebi bu diye tahmin ediyorum. Mesela vlc ye dosya uzantısız bir dosya atar atmaz anında açılıyor oysa vlc nin kendisi tonlarca codec içeriyor hangisi oldğunu ekrana doğru dürüst görüntü geldiğini bu kadar çabuk nasıl anlayabilir. Bunun bir başka örneği ise kendim test etmiştim zamanında: Şu anda hatırlayamadığım 4-5 formatı uzantılarını silerek sıkıştırdım. Daha sonra tekrar uzantılarını vererek sıkıştırdım. Her biri için ayrı ayrı test yaptım ve sıkıştırma oranları birdi. Oysa uzantısı için hiç özel tanımlama yapılmamış bir dosyayı sıkıştırma programları bu denli fazla sıkıştırmazdı. O zaman anladım ki dosya türünün ne olduğunu bilebiliyor bu sıkıştırma formatları ama nasıl. Daha sonra foruma girip sorduğumda bana şu anda burada yazdığım cevabı vermişlerdi. (buna benzer olarak yazı (txt-belge) ile hiç alakası olmayan tarzda dosya türlerini herhangi bir txt görüntüleyici ile açtığımda "bu dosya türü bu proram ile yürütülemez" tarzı yazı ile karşılaşıyorum. Yani kısacası bazı meta-dosya bilgileri ilk bytelerde saklanıyor)

Çok ufak bir script tarzı bir programcık yazmayı düşünüyorum. Özellikle linux dağıtımlarında çok işimizi görecektir. Dosyaya sağ tıkladığımızda "open with" menüsünün bir bölümüne dosyanın bir kaç bytesini karakter türü olacak şekilde kullancıya yansıtmayı düşünüyorum. Böylece dosya uzantısı dosya isminde gözükmeyen dosyaların türünü hemen anlayabileceğiz. Hatta daha da ilerletip o kısım için "önerilen programlar" bölümü yani ayrı bir "open with" menüsü yapmayı düşünüyorum.
Windowsta dosya türü için açılacak hiçbir program bulunmadığında "open with" menüsünde "bu dosya türü için internetten program öner" gibi bir seçenek (özellik) var. Buna tıklandığı anda ms nin sitesine bağlanıp o dosya türü için program önerilerinde bulunuyor. Eğer linux programları için buna benzer ortak bir veritabanı mevcutsa bunu da "open with" seçenekleri arasına ekleyebiliriz. Zaten tekrar tekrar dile getirdiğim "yazılım istekleri" bölümündeki güncel konumu da okursanız bunun gerekliliğini birazcık daha da iyi alayacaksınız.

mtufan

Mediainfo isimli uygulamayı kurudum ve uçbirimdmen çıkan çıktıyı ekleiyorum.
mehmet@mehmet-laptop:~$ mediainfo /home/mehmet/Masaüstü/Goruntu
General
Complete name                    : /home/mehmet/Masaüstü/Goruntu
File size                        : 52.8 MiB

mehmet@mehmet-laptop:~$
Hatasız kul olmaz...