[Nasıl] Ubuntu'da Çekirdek Derleme

Başlatan erginemr, 05 Temmuz 2008 - 00:54:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bytan

Bende bugün "Alpasya neden sessiz?" diyordum.  :)

Eline sağlık.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

garafatma

Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

canosayan

alpasya benden çok çalışır oldu wikide.

gerçi benimda az işim kaldı.
Anasayfaya bir takım yenilikler geliyor. sürekli.
sırada güncel olaylar ve topluluk portalı var.

Gerçi topluluk portalı için fikirlerim biraz daha geniş.
Chmod bizim işimiz.

Kenzi

Merhaba herkese,iki üç aydır forumu takip ediyorum,esaslı bilgiler paylaşılmış,bir çok kişiden istifade ettim,bu anlamda katkıda bulunan herkese teşekkür ederim öncelikle.

Başlık kalabılığı yapmamak adına burda paylaşmak istediğim birkaç sorum olacak,

1-Kernel derlemenin performansa katkısı var mıdır?
2-pentium dual core e2200 intel işlemci için processors menusunde  386 seçmek yeterlimidir yoksa özel bir ayar yapmak gerekir mi? (erginemr in paylaştığı http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=1174954&postcount=507 yapmak yeterli midir?)

3-(bu konudan bağımsız olarak) 2.69 a hız aşırttım işlemciyi,yalnız sistem gözlemcisinde 2.20 olarak gözüküyor;
i)2.20 olarak görmesi sistemin hız aşırtılsa bile 2.20 de çalışacağı anlamına mı geliyor,yoksa aslında 2.69 da mı çalışıyor,bunun sağlamasını nasıl yaparız ubuntu'da?

heartsmagic

1. Şahsi tecrübelerimden yola çıkarak kernel derleme performansa katkıda bulunmaz. Evet gereksiz şeyler çekirdekten çıkmış olabilir ancak bu performansa doğrudan etki etmez, ettiğini görmedim.

2. Uzun süre olmuş çekirdek derlemeyeli. Bahsettiğin yerde tam olarak hangi seçenekler var? Ben işlemciye uygun bölümler olduğunu hatırlıyor gibiyim. Ancak elbette e2200 gibi bir seçenek olmaz.

3. Belki sistem hız aşırttığını göremiyordur. Başka bir işletim sisteminde hış aşımının başarılı olduğunu teyit edebiliyor musun?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Kenzi

Alıntı yapılan: heartsmagic - 28 Mart 2009 - 00:22:28
1. Şahsi tecrübelerimden yola çıkarak kernel derleme performansa katkıda bulunmaz. Evet gereksiz şeyler çekirdekten çıkmış olabilir ancak bu performansa doğrudan etki etmez, ettiğini görmedim.

Tamam bu konuyu anladım.

2. Uzun süre olmuş çekirdek derlemeyeli. Bahsettiğin yerde tam olarak hangi seçenekler var? Ben işlemciye uygun bölümler olduğunu hatırlıyor gibiyim. Ancak elbette e2200 gibi bir seçenek olmaz.

Şimdi e2200 yok  evet,zaten olmazda dünya kadar işlemci mevcut hangi biri için özelleştirme yapacaksın,orda yukarda da bahsettiğim gibi 386,486.. pentium II,III core 2 gibi seçenekler var.Bunlar işlemci mimarisi mi?
Benim e2200 hangi sınıfa giriyor? onu öğrenmek istiyorum.

3. Belki sistem hız aşırttığını göremiyordur. Başka bir işletim sisteminde hış aşımının başarılı olduğunu teyit edebiliyor musun?

xp'de cpu-z denen programlarla ve ayrıca anakartın programı ile gözüküyor.Performans olarak katkısında ise ahım şahım bir katkıda bulunmuyor ama gerek oyun oynarken gerek büyük boyutlu dosya kurulumunda (oyun vs) işlemleri daha çabuk bitirmesinden de anlayabiliyorum.

işin açığı ben eksikliğini hissetmiyorum ubuntuda film,müzik  ve internet ağırlıklı olduğu için işlemlerim o hızda bana yetiyor,benimkisi sadece merak ve öğrenmek.Ubuntu da bu mevcut mu?

heartsmagic

Bu e2200'ler intel'in 64bit'i "emule" ettikleri işlemciler mi?

Hız aşımı için sanırım Linux farkına varamıyor durumu diye düşünüyorum.

Kenzi

Alıntı yapılan: heartsmagic - 30 Mart 2009 - 11:08:55
Bu e2200'ler intel'in 64bit'i "emule" ettikleri işlemciler mi?

Evet dediğiniz gibi ama biostan da seçmek lazım gelirmiş.Oyle anladım yarım ingilizcemle.

http://processorfinder.intel.com/details.aspx?sSpec=SLA8X

heartsmagic

Bu işlemciler

cat /proc/cpuinfo

komutunda nasıl görünüyor?

Kenzi

Alıntı yapılan: heartsmagic - 30 Mart 2009 - 11:31:55
Bu işlemciler

cat /proc/cpuinfo

şu an evde değilim bakma imkanım yok,ama size akşam bakıp geri dönüş yapayım.
Teşekkür ederim ilginiz için ayrıca.

heartsmagic

Google'da da bir araştırılabilir. Kabaca bakıp e2200 sahipleri ne olarak belirliyorlar bulmak lazım.

bilonemsi

güzel bilgiler saols bende denedim ama 3 4 saat süreceni bilmiyordum keşke baştan söyleseydin..:):)
uzak durun bağımlılık yapıyor...

http://www.qutuphane.com/

garafatma

Alıntı yapılan: bilonemsi - 30 Mart 2009 - 15:22:50
güzel bilgiler saols bende denedim ama 3 4 saat süreceni bilmiyordum keşke baştan söyleseydin..:):)

saols? kullandığımız türkçeye biraz daha dikkat lütfen.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

erginemr

saols -> Türkçe'nin katledildiği an!...

heartsmagic

Aynı meseleden ötürü bundan önceki bir iletini ben düzenlemiştim @bilonemsi. Senden ricamız Türkçe konusunda daha hassas davranman.

Kenzi

Alıntı yapılan: heartsmagic - 30 Mart 2009 - 11:31:55
Bu işlemciler

cat /proc/cpuinfo

Bu şekilde gözüküyor.

kenzi@kenzi-desktop:~$ cat /proc/cpuinfo
processor : 0
vendor_id : GenuineIntel
cpu family : 6
model : 15
model name : Intel(R) Pentium(R) Dual  CPU  E2200  @ 2.20GHz
stepping : 13
cpu MHz : 2926.321
cache size : 1024 KB
physical id : 0
siblings : 2
core id : 0
cpu cores : 2
apicid : 0
initial apicid : 0
fpu : yes
fpu_exception : yes
cpuid level : 10
wp : yes
flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe syscall lm constant_tsc arch_perfmon pebs bts rep_good pni dtes64 monitor ds_cpl est tm2 ssse3 cx16 xtpr pdcm lahf_lm
bogomips : 5852.64
clflush size : 64
cache_alignment : 64
address sizes : 36 bits physical, 48 bits virtual
power management:

processor : 1
vendor_id : GenuineIntel
cpu family : 6
model : 15
model name : Intel(R) Pentium(R) Dual  CPU  E2200  @ 2.20GHz
stepping : 13
cpu MHz : 2926.321
cache size : 1024 KB
physical id : 0
siblings : 2
core id : 1
cpu cores : 2
apicid : 1
initial apicid : 1
fpu : yes
fpu_exception : yes
cpuid level : 10
wp : yes
flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe syscall lm constant_tsc arch_perfmon pebs bts rep_good pni dtes64 monitor ds_cpl est tm2 ssse3 cx16 xtpr pdcm lahf_lm
bogomips : 5852.14
clflush size : 64
cache_alignment : 64
address sizes : 36 bits physical, 48 bits virtual
power management:

kenzi@kenzi-desktop:~$

Dixie

Adım 6.11'i uygulamaya kadar geldim ancak şöyle bir hata mesajı ile hevesim kursağımda kaldı

make[2]: *** Hedef `fs/fs_struct.o' i derlemek için  hiçbir kural yok, `fs/built-in.o' tarafından gereksinim duyuluyor. Durdu.
make[1]: *** [fs] Hata 2
make[1]: `/usr/src/linux-2.6.29' dizininden çıkılıyor
make: *** [debian/stamp/build/kernel] Hata 2

Nerde hata yaptım acaba?

FıratikUS

@Heartsmagic;
Çekirdek derlemenin performansda pek bir etki yapmayacağını söylemiş.
Yani tam olarak anlamadım bu işlemi neden yaptığımızı.Hem riskli hemde uzun süren bir uğraş.
Nasıl bir yararı var çekirdek derlemenin.Yoksa sadece deneyim kazanmak adınamı yapılıyor?
Açıklarsanız iyi olur...
"Yok boşluktan başka bir şey toz nereye konacak"

erginemr

Alıntı yapılan: firaticus - 03 Haziran 2009 - 06:13:05
@Heartsmagic;
Çekirdek derlemenin performansda pek bir etki yapmayacağını söylemiş.
Yani tam olarak anlamadım bu işlemi neden yaptığımızı.Hem riskli hemde uzun süren bir uğraş.
Nasıl bir yararı var çekirdek derlemenin.Yoksa sadece deneyim kazanmak adınamı yapılıyor?
Açıklarsanız iyi olur...

Hız kazancı artık ihmal edilebilir seviyede. Ancak geçmişte bazı donanımların tanınması için, çekirdeği yeniden derlemek de çözümler arasındaydı. Normal bir Linux kullanıcısı için en doğru yanıt, "deneyim kazanmak adına" olacaktır.

FıratikUS

Soruyu birde şu şekilde sorayım,tahminimce bir çok bilgisayar kullanıcısının merak ettiğ bir konu.
Farz-ı mahal;çekirdek derlemek veya başka bir yöntem,kullandığımız sistemi daha kararlı bir hale getirirmi.Siz ustalarda durum nedir?!
En azından ben fotoğrafcılık ve müzik gibi  faaliyetler için ubuntu kullanıyorum.Yanii bizim durumumuzdaki kişilerin pek sevdiği konular değil sistem müğendisliğinin derin suları.Kafam çok karışık resmen ikiye bölündüm....

erginemr

Kendimi Linux derleyicisi olarak değil de, iyi bir Linux masaüstü kullanıcısı olarak görüyorum. Dolayısıyla, bu alanda "usta" sayılmam. Yine de yanıt vermem gerekirse; "bence" sistemi kararlı hale getirmez. Linux çekirdeklerinin "kararlı" sürümleri zaten kendi içinde kararlı ve tutarlıdır. Sistemi kararlılığını, kurulu paketlerin tümü ve birbiriyle uyumu belirler. Ve çoğu zaman, daha yoğun olarak geliştirilen X grafik araçları, ekran kartı sürücüleri ve Compiz gibi görsel programlar bozar.

Bu açıdan, eğer ilgi alanınız bilgi işlem ve Linux'un çalışma prensipleri değilse, çekirdeke yeniden uğraşmanıza hiç mi hiç gerek yoktur. Mevcut olan çekirdek yeterince hızlı ve kararlıdır. Bu çekirdek, fotoğrafçılık ve müzik dinleme ve amatör kayıt / düzenleme işlemleri için de yeterlidir.

Buna bir istisna olarak, profesyonel müzik kayıt ve besteleme yazılımlarını daha hızlı (real-time) çalıştırmaya olanak sağlayan parametrelerle derlenmiş olan ve depolardan kurulabilecek alternatif çekirdeği sayabiliriz:
http://packages.ubuntu.com/jaunty/linux-image-rt

İlginizi çekerse, bu özelleştirilmiş çekirdeği kullanan "Ubuntu Studio" isimli bir Ubuntu türevi de (spin-off) mevcuttur:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,1312.0.html

heartsmagic

@erginemr, güzelce anlatmış. Ben de kendi bildiklerimi ekleyeyim veya bilinenleri tekrar edeyim.

Her durumda performans kazancı olmaz diye bir kaide yok tabii ki, ancak çoğu zaman belirli bir kazanç görülmez. Ubuntu gibi dağıtımların kernelleri zaten şişkin olarak gelir. Hatta ecbeniler Ubuntu gibi dağıtımlar için "bloated" terimini kullanırlar. Burada maksat şudur: Mümkün mertebe her şeye destek vererek kerneli derlemek ve kullanıcıların suya sabuna dokunmasını engellemek.

Biz ne zaman kernel derleme ihtiyacı hissederiz?

- Donanımız çok özel bir şeydir, kernel derlenirken sürücüsü/desteği dahil edilmemiştir.
- Kullanmayacağımız modüller vardır, gömülü sürücüler vardır istemeyiz.
- Tecrübe olsun diye görmek isteriz.

Burada performans arttırıcı sebep ne olabilir?
Eğer kendi donanımımız için bazı şeyler eksik veya hatalı yapılmışsa bu düzeltilir ve biz verim alırız.
Başlangıçta yüklenen modüller yüklenmez, (belki bir miktar) performans artışı sağlanır.

FıratikUS

"vindovzdan bıktım artık linux kullanmak istiyorum.Linux harika.Bir daha o pis zildoşu kullanmayacağıma yemin ederim."
Genelde ilkez linux kullananların ilk mesajı buna yakın olur. Linux forumlarındaki ileti sayıları 1 ila 6 arasındadır:)
Spontane bir patlama,evrim sürecini tamamlamadan devrim yapmak.Ubuntu forumdada çok gördüm bu tür mesajlar 6.mesajda
radara yakalananlar.Budistler ikici durumlarda yanii iki şeyden(iyi-kötü,savaş-barış v.b)birisini seçme konusunda orta yolu seçerler.Savaş ve barışın ortasındaki yolu tahmin edebiliyormusunuz:))
Bakmayın ben tamamen gnu felsefesini kendime rehber edindim ve benim için soru acaba kırmızıyla beraber yeşil hapıda alsammıydı.
Yoksa kernel derlemekde bir şeymi.Bir ara dener sonucu bildiririm sevgili yol arkadaşlarım;)

erginemr

Alıntı yapılan: firaticus - 03 Haziran 2009 - 11:38:33
"vindovzdan bıktım artık linux kullanmak istiyorum.Linux harika.Bir daha o pis zildoşu kullanmayacağıma yemin ederim."
Genelde ilkez linux kullananların ilk mesajı buna yakın olur. Linux forumlarındaki ileti sayıları 1 ila 6 arasındadır:)
Spontane bir patlama,evrim sürecini tamamlamadan devrim yapmak.
Ubuntu forumdada çok gördüm bu tür mesajlar 6.mesajda radara yakalananlar.

Komik ama çok yerinde bir tespit olmuş. Ne demiş şair:
"Saman alevi gibi parlayan, ayran gönüllü özlemlerim oldu benim..."

Alıntı yapılan: firaticus - 03 Haziran 2009 - 11:38:33
Budistler ikici durumlarda yanii iki şeyden(iyi-kötü,savaş-barış v.b)birisini seçme konusunda orta yolu seçerler.Savaş ve barışın ortasındaki yolu tahmin edebiliyormusunuz:))

Konu dışı olacak ama bu, benim hayat felsefeme de çok uyuyor. Bütün seçimlerimde iki aşırı uçtan da uzak durarak, orta yolu seçmek. Eski Yunan'da böyle bir doktrin olsaydı, "mediocrism" gibi bir ismi olurdu herhalde... Hayattaki bir diğer düstur da "yutamayacağım lokmayı ağzıma almamak", yani başaracağıma kani olmadığım işlere hiç girmemek. (Foruma yeniden kavuşunca çenem düştü. :P)

FıratikUS

Alıntı Yap"Saman alevi gibi parlayan, ayran gönüllü özlemlerim oldu benim..."
Harika söz...
Alıntı Yap(Foruma yeniden kavuşunca çenem düştü. :P)

Sormayın forumun yokluğunda çok kötü ve yalnız hissettim kendimi.Ama demekki bu sevgiyi idrak etmek için şems ve mevlana gibi ayrılığı yaşamak gerekiyor...