[Nasıl] Ubuntu'da Çekirdek Derleme

Başlatan erginemr, 05 Temmuz 2008 - 00:54:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

med_cezir91

Yeni başlayanlar için biriside  çekirdek düzenleme olayı nedir açıklayabilir mi ?
"Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kafidir (yeterlidir)."

M.K.Atatürk

bytan

Merak ettiğin bilgiler bu başlığın ilk sayfalarından itibaren anlatılmaya çalışılmış. Daha farklı bir şeyi merak ediyorsan ve daha açık sorarsan yardımcı olmaya çalışırız.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

screenshot

Alıntı yapılan: erginemr - 05 Temmuz 2008 - 00:56:03
6.7. Yama kaynak dosyasına uygulanır:
bzcat patch-2.6.25.9.bz2| patch -p1

Bu adımda takılı kaldım. Biraz daha ayrıntıya girilebilirmi?

bzcat patch-2.6.33.2.bz2| patch -p1 komutunu verdiğimde

Aşağıdaki gibi bir soru ile karşılaşıyorum. Bu adımda kabul etmek için ne yapmam gerekli?
root@www:/usr/src/linux# bzcat patch-2.6.33.2.bz2| patch -p1
patching file Documentation/filesystems/tmpfs.txt
Reversed (or previously applied) patch detected!  Assume -R? [n]
"Zihin Fukara Olunca , Fikir Ukala Olur"

erginemr

@screenshot,

%100 emin değilim ama benim o mesajdan anladığım, derlemeye çalıştığınız çekirdek kaynak dosyası sürümü, bu yazının yazıldığı zamanda güncel olan "patch-2.6.25.9.bz2" yama dosyasının sürümünden daha yeni. Dolayısıyla yama zaten çekirdeğe uygulanmış olmalı.

Bence varsayılan (önerilen) seçenek olan "n" diyerek bu yama işlemini atlamalısınız.

screenshot

Alıntı yapılan: erginemr - 12 Nisan 2010 - 17:16:02
@screenshot,

%100 emin değilim ama benim o mesajdan anladığım, derlemeye çalıştığınız çekirdek kaynak dosyası sürümü, bu yazının yazıldığı zamanda güncel olan "patch-2.6.25.9.bz2" yama dosyasının sürümünden daha yeni. Dolayısıyla yama zaten çekirdeğe uygulanmış olmalı.

Bence varsayılan (önerilen) seçenek olan "n" diyerek bu yama işlemini atlamalısınız.

linux-2.6.33.2.tar.bz2 çekirdeğini indirmiştim. Ve bu sürüme yama için patch-2.6.33.2.bz2 dosyasını indirmiştim. Dediğiniz gibi indirdiğim çekirdekde zaten bu yama güncel olabilir. Sanırım indirdiğim yama bir önceki çekirdeği güncellemek için kullanılıyor.

Çok teşekkür ediyorum

erginemr

Alıntı yapılan: screenshot - 12 Nisan 2010 - 17:19:58
linux-2.6.33.2.tar.bz2[/b] çekirdeğini indirmiştim. Ve bu sürüme yama için patch-2.6.33.2.bz2 dosyasını indirmiştim. Dediğiniz gibi indirdiğim çekirdekde zaten bu yama güncel olabilir. Sanırım indirdiğim yama bir önceki çekirdeği güncellemek için kullanılıyor.

Özür dilerim. Mesajınızın son kısmı ve 2.6.33 ibaresi dikkatimden kaçmış.

Çekirdek derlemedeki amacınız linux'te tecrübe kazanmak mı? Yoksa mevcut çekirdekle ilgili bir sorununuz mu (sistem kararsızlığı, donanım tanınmaması, vb.) var? Eğer ikincisiyse, hiç çekirdek derlemeden depolara özel bir PPA depo adresi ekleyerek de çekirdeği güncelleyebilirsiniz...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Nisan 2010 - 18:25:23

Her ihtimale karşı, ben yine de bağlantısını vereyim. PPA deposu şu adreste:
https://launchpad.net/~kernel-ppa/+archive/ppa

Bu adresi depolara eklemek için:
sudo add-apt-repository ppa:kernel-ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

Ancak şu an bu PPA adresi sorunluymuş. Onun yerine elle kurmak için,
İlgili paketler şu adreste bulunuyor:
http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/

En güncel olan kararlı sürüm:
http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v2.6.33/

Buradaki işlemci mimarinize uygun "linux-headers" ve "linux-image" paketlerini bir dizine indirip "sudo dpkg -i linux-*" komutuyla kurabilirsiniz.

screenshot

Alıntı yapılan: erginemr - 12 Nisan 2010 - 18:00:22

Özür dilerim. Mesajınızın son kısmı ve 2.6.33 ibaresi dikkatimden kaçmış.

Çekirdek derlemedeki amacınız linux'te tecrübe kazanmak mı? Yoksa mevcut çekirdekle ilgili bir sorununuz mu (sistem kararsızlığı, donanım tanınmaması, vb.) var? Eğer ikincisiyse, hiç çekirdek derlemeden depolara özel bir PPA depo adresi ekleyerek de çekirdeği güncelleyebilirsiniz...
Estağfurullah :)

Hem tecrübe edinmek hemde wireless adaptörümü kullanmak için derleme yapmak istiyorum.

Ralink RT3070 chipseti olan wireless adaptörüm var. Mevcut çekirdeklerde Ralink rt2800 (USB) modülü kapalı olduğu için kullanamıyorum. Yaptığım araştırmalarda bu modülün aktif edilmesi ile Ralink RT3070 chipseti olan wireless adaptörümü kullanabileceğimi öğrendim.

Öncelikle KernelCheck programı ile deneme yaptım. 404 hatası aldıktan sonra programın sitesine giderek düzeltilmiş olan sürümünü indirdim. İndirdiğim programda 404 hatası olmadı. Fakat yaşadığım sorun bilgi alırken %0 da kalıyor. yaklaşık 10 dk kadar bekledim. Herhangi bir aktivite olmadığı için konsoldan yapmaya karar verdim.

Patch ile yaptığım ilk kernel denemesinde hata aldım. Yamayı eklerken bütün soruları es geçtiğimden kaynaklanıyor olabilir. Birde bi kaç kez yama yaparken sorulan soruyu anlamadığım için işlemi iptal edip tekrar yama yapmaya çalıştım bundan dolayıda hata almış olabilirim.

Ubuntu 10 sürümü ile gelen  çekirdek hariç tüm dosyaları silip şimdi sıfırdan ve yama yapmadan derlemeye başladım. Yaklaşık 15 dk filan oldu herhangi bir hata ile karşılaşmadım.

Düzeltme : Son eklediğiniz http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v2.6.33/ adresindeki kernelde bahsettiğim Ralink rt2800 (USB)  modülü açıkmıdır acaba?

erginemr

Alıntı yapılan: screenshot - 12 Nisan 2010 - 18:42:36
...
Düzeltme : Son eklediğiniz http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v2.6.33/ adresindeki kernelde bahsettiğim Ralink rt2800 (USB)  modülü açıkmıdır acaba?

Bunu bilemiyorum. Eğer öncekilerde kapalı ise, bunda da kapalı olması daha mantıklı. Bir kurup denemek lazım. Aksi takdirde, elle derlemek tek seçenek gibi görünüyor.

Ancak derleme esnasında ses modüllerinin (ALSA) seçili olduğundan emin olun. Zira "menuconfig" seçeneklerinde varsayılan olarak kapalı geliyorlar.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Nisan 2010 - 11:39:10

Kablosuz adaptör problemine ek olarak:

Şu başlıkta RA2800 yonga setinin modülünün yüklü olduğundan bahsedilmiş:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?p=8786744

Şu başlıkta ise  RT3070 tanınması için, kendi sitesindeki sürücü paketinin kurulması önerilmiş:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1208438

Bir de, körlemesine bir atış olacak ama; varsayılan ağ yönetim aracı (network manager) yerine Wicd ağ aracını kurup kullanmak da bazı durumlarda faydalı olabiliyor:
http://wicd.sourceforge.net/

Wicd'yi kablolu olarak İnternet'e bağlıyken depolardan kurabilirsiniz.

screenshot

Israrla ve inatla 10.04-beta2 sürümünde yaptığım 7 kernel derleme denemesi başarısız oldu. 2 denemede bilgisayarım kapandı diğerlerinde ise derleme hatası aldım. 10.04 sürümünde kernel denemesi yapan oldumu?
En kötü ihtimalle hiç bir şey yapamazsam 9.10 sürümüne geçiş yapıp denemelere orda devam edeceğim.

@erginemr

1nci linke baktım Ordaki çıktıda yüklü görünüyor fakat benim çıktıda yüklü olarak görünmüyor.

2nci linkde ise driver yüklemeden bahsedilmiş. Bende bu driver mevcut fakat bi türlü yüklemede başarılı olamamıştım. Son mesajda sembolik link oluşturmakdan bahsetmiş. Bu kısmı anlamadım.

Hocam network managerle alakalı bir sorunum mu var diye wicd ile daha önce deneme yapmıştım.

erginemr

Alıntı yapılan: screenshot - 13 Nisan 2010 - 13:50:53
2nci linkde ise driver yüklemeden bahsedilmiş. Bende bu driver mevcut fakat bi türlü yüklemede başarılı olamamıştım. Son mesajda sembolik link oluşturmakdan bahsetmiş. Bu kısmı anlamadım.

Benim anladığım, bu sürücü /etc/Wireless klasörüne kuruluyor. Ancak bu klasöre RT3070STA atılmasına rağmen, ayrıca aynı klasör içinde bu dosyanın RT2870STA isminde bir kısayolu (sembolik link) oluşturulması gerekiyor. Sembolik link (kısayol) şu komutla yapılıyor:
ln -s <mevcut dosya ismi> <yeni oluşturulacak kısayol ismi>

Buna göre;
cd /etc/Wireless
sudo ln -s RT3070STA RT2870STA

screenshot

Alıntı yapılan: erginemr - 13 Nisan 2010 - 14:29:16
Alıntı yapılan: screenshot - 13 Nisan 2010 - 13:50:53

Benim anladığım, bu sürücü /etc/Wireless klasörüne kuruluyor. Ancak bu klasöre RT3070STA atılmasına rağmen, ayrıca aynı klasör içinde bu dosyanın RT2870STA isminde bir kısayolu (sembolik link) oluşturulması gerekiyor. Sembolik link (kısayol) şu komutla yapılıyor:
ln -s <mevcut dosya ismi> <yeni oluşturulacak kısayol ismi>

Buna göre;
cd /etc/Wireless
sudo ln -s RT3070STA RT2870STA

Malesef driver kurulumunu tamamlayamadım.  Make file dosyasında bazı değişiklikler yapmam gerekliymiş anlamadığım için düzenleyemedim. Konuyu dağıtmamak adına yeni bir başlık açmam doğru olacak sanırım.

cebuntu

merhaba
beni de merak sardı çekirdek derleme işi ve farklı kaynaklardan anlayabildiğim kadar ayni şekilde yapılmakta.
dün kernelchek 1.2.5  son kararlı sürümü ile denedim ve derleme sonunda hata verdi, hatayı kaydetmedim ama sanırım bu günkü deneme hatasının ayniydi.
bu gün de önerilen komutlar ile denedim sonuç yine hüsran.
ultimate edition 2.4 kullanıyorum ve sanırım  9.10 tabanlı almış olduğum hatalar alttaki gibidir, herhangi bir fikri olan var mı acaba ?
Alıntı Yapdrivers/staging/vme/bridges/vme_tsi148.o: In function `__tsi148_master_get':
/usr/src/linux/drivers/staging/vme/bridges/vme_tsi148.c:1189: multiple definition of `crcsr_bus'
drivers/staging/vme/bridges/vme_ca91cx42.o:/usr/src/linux/drivers/staging/vme/bridges/vme_ca91cx42.c:267: first defined here
drivers/staging/vme/bridges/vme_tsi148.o: In function `__tsi148_master_get':
/usr/src/linux/drivers/staging/vme/bridges/vme_tsi148.c:1189: multiple definition of `crcsr_kernel'
drivers/staging/vme/bridges/vme_ca91cx42.o:/usr/src/linux/drivers/staging/vme/bridges/vme_ca91cx42.c:265: first defined here
/usr/src/linux/drivers/staging/vme/bridges/vme_tsi148.c:1179: multiple definition of `lm_callback'
drivers/staging/vme/bridges/vme_ca91cx42.o:/usr/src/linux/drivers/staging/vme/bridges/vme_ca91cx42.c:265: first defined here
drivers/staging/vme/bridges/vme_tsi148.o: In function `tsi148_slot_get':
/usr/src/linux/drivers/staging/vme/bridges/vme_tsi148.c:2148: multiple definition of `dma_queue'
drivers/staging/vme/bridges/vme_ca91cx42.o:/usr/src/linux/drivers/staging/vme/bridges/vme_ca91cx42.c:258: first defined here
ld: Warning: size of symbol `dma_queue' changed from 12 in drivers/staging/vme/bridges/vme_ca91cx42.o to 24 in drivers/staging/vme/bridges/vme_tsi148.o
/usr/src/linux/drivers/staging/vme/bridges/vme_tsi148.c:1192: multiple definition of `vme_int'
drivers/staging/vme/bridges/vme_ca91cx42.o:/usr/src/linux/drivers/staging/vme/bridges/vme_ca91cx42.c:1225: first defined here
/usr/src/linux/drivers/staging/vme/bridges/vme_tsi148.c:1179: multiple definition of `iack_queue'
drivers/staging/vme/bridges/vme_ca91cx42.o:/usr/src/linux/drivers/staging/vme/bridges/vme_ca91cx42.c:260: first defined here
/usr/src/linux/drivers/staging/vme/bridges/vme_tsi148.c:1189: multiple definition of `vme_rmw'
drivers/staging/vme/bridges/vme_ca91cx42.o:/usr/src/linux/drivers/staging/vme/bridges/vme_ca91cx42.c:267: first defined here
make[5]: *** [drivers/staging/vme/bridges/built-in.o] Error 1
make[4]: *** [drivers/staging/vme/bridges] Error 2
make[3]: *** [drivers/staging/vme] Error 2
make[2]: *** [drivers/staging] Error 2
make[1]: *** [drivers] Error 2
make[1]: Leaving directory `/usr/src/linux-2.6.33'
make: *** [debian/stamp/build/kernel] Error 2
root@cez-laptop:/usr/src/linux#

denemeyi son kararlı 2.6.33  ve 2.6.33.3 yamalı kernel ile yaptım, belki de o kadar da kararlı değil ve ya seçmeler esnasında ben hatalı seçimler yapmış olabilirim.
hata mesajlarından birileri bir yorum yapabilirse sevinirim.
önceden teşekkürler
herkese kolay gelsin

screenshot

@cebuntu hemen hemen aynı hatayı bende almıştım. Drivers kısmında hata veriyor bende de. Normalde kapalı olan 1 modülü açıyorum. Acaba bir yerde hatamı yapıyorum diye 7 kez denedim. Hiç birinde başarılı olamadım.
kernelchek ubuntu beta sürümünde hiç çalışmadı. Şu an lts kullanıyorum denemedim. Sende çalışmış tekrardan deneyeceğim.

---------------------------------------

Kernelchek ile yaptığım denemede başarıyla deb uzantılı dosyalar oluşturuldu fakat kurulumunda hata verdi.

Tekrar elle derlemeye karar verdim. Derlemeyi hatasız tamamladım. Fakat aynı şekilde kurulumda hata aldım.

Sorun ile alakalı yeni konu açtım.

or

merhaba,
http://www.ksplice.com/pricing
Fedora kullanıcıları sitesi'nde, bazı linux işletim sistemlerin de kullanılacak kernel yaması paketleri bulunduğunu okudum. Firma sitesi yukarı da eklidir.
Bu konuda tecrübeli arkadışların fikirlerini rica. 

heartsmagic

Sistem hayati güncellemeler sonrasında sistemlerin yeniden başlatılmasını gerektirmeyen bir araç sağlıyor. Kısacası sistemin yeniden başlatılmasını gerektiren bir güncelleme alınırsa Ksplice bu güncellemeleri alıyor ve yeniden başlatılmayacak şekilde ayarlıyor. Sen de alıp sistemine kuruyorsun.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

or

teşekkür ederim. Anladığım kadarı ile ev kullanıcılarından ziyade, %99,9 uptime garanti veren serverlar için gerekli.

heartsmagic

Evet öyle diyebiliriz aslında. Sıradan bir ev kullanıcısı için ne kadar gerekli olur bilemiyorum söylediğin gibi.

Rbbt

Arkadaşlar dün gece gözüme kernel 3.0 ve 3.0.1 ilişti indirip bir derleme yapayım dedim ama başarısız oldum (:

3.0'ı sadece usr/src klasörüne attım derlemedim ama. 3.0.1'i derledim 2 saat falan bekledim herhalde, bir tek ekran kartıyla ilgili bir uyarı çıktı grubta da görünüyor ama seçince sadece siyah ekran geliyor öylece kalıyor her neyse; şu an /usr/src altında linux 3.0 ve 3.0.1 klasörleri bulunuyor ve toplam 5GB yer kaplıyor bunları silmek istiyorum ama bir türlü beceremedim, taşıyamıyorumda klasörleri :S

Bu Klasörleri nasıl silebilirim acaba ?
What happens when I become main source of a pain!!!

finix

Rbbt

Sonunda silmeyi başardım klasörleri (: kısaca bir anlatayım belki takılanlar olur benim gibi (su komutu bende hata verdiği için root olamıyordum sudo -i komutunu bulunca sorunu çözdüm)

Öncelikle sudo -i komutu ile root oldum, sonra /usr/src altındaki linux 3.0 ve 3.0.1 klasörlerini sıkıştırdım ondan sonra cd /usr/src/ komutunu verdim ve son olarak rm -rf [klasör adı] komutu ile sildim. Bu arada sıkıştırdığınız klasörleri nereye gönderdiyseniz onlarıda silersiniz isterseniz.

heartsmagic

@Rbbt, sen tersten gidiyorsun sanki :) Kullanıcı önce sudo'yu sonra çekirdek derlemeyi öğrenir. su ile doğrudan root olunmaz Ubuntu'da.

sudo su
ile olabilirdin. Kaldı ki buna ve sudo -i'ye de gerek yok.

sudo rm -rf /nerede/silinecek/bu/dizin
yeterli olacaktır.

Rbbt

Alıntı yapılan: heartsmagic - 13 Ağustos 2011 - 00:09:59
@Rbbt, sen tersten gidiyorsun sanki :) Kullanıcı önce sudo'yu sonra çekirdek derlemeyi öğrenir. su ile doğrudan root olunmaz Ubuntu'da.

sudo su
ile olabilirdin. Kaldı ki buna ve sudo -i'ye de gerek yok.

sudo rm -rf /nerede/silinecek/bu/dizin
yeterli olacaktır.

Valla hocam ne bilim işte gözüme takıldı bir deneyeyim dedim; ama başka bir sitedeki anlatımla yaptım buradakilerden farklı haliyle sorun çıktı (: ama uğraşa uğraşa çözdüm sonunda, grubu da düzenledim yeniden her şey eski halinde, iyiki eski çekirdekleri silmemişim (: (:

heartsmagic

Çekirdek derlemek biraz mazide kaldı gibi. Gentoo, Slackware, LFS'ci arkadaşları saymazsak tabi :) Ek bir ihtiyacın yoksa uğraşma çekirdek derlemeyle.

aurora

Alsa'yı bir türlü bulamıyorum. Bir çok modül var, (Tv,usb,ağ adaptörü vs) bunların hepsini kaldırıyorum bana yabancı gelen :) Fakat bir türlü Alsa'yı bulamadım. Biraz daha bulamassam Alsa'sız yükleyeceğim. :) Alsa'nın nerede olduğunu bilen var mı? Arama komutuyla da bulamadım. Çekirdek 3.0.4. Derleme işleminden sonra çekirdeğe daha sonra ekleyebilir miyiz?

Ek: Buldum. :) Aramayı ''sound'' olarak yaptığımda bana yolu gösterdi :)

Bu arada oldukça karışıkmış bu iş, yani hangi seçeneklerin yer alıp hangilerinin yer almayacağını bilmek terimlere aşina olmakla gerçekleşecek sanırım. :)

heartsmagic

@aurora, hepsine aşina olman imkânsız. Zamanında bunun için ben de kaynak aramıştım da bulabilmiş miydim hatırlamıyorum. Bir kısmını herkes anlatıyor da tamamını anlatabilen yok. menuconfig açıklama getirmiyordu hatırladığım kadarıyla fakat xconfig açıklamalarını da veriyordu sanki.