[Çözüldü] Parola-KdeSudo Dejavusu !

Başlatan Megatron, 02 Ekim 2010 - 11:14:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Megatron

KDE 4.5 çıktıktan sonra okuduğum bir makalede KDE' nin yeni sürümünün (K)Ubuntu' da eskisi gibi sorun çıkarmadığı yazıyordu. Bende kurup denemek istediğim. KDE SC 4.5' in duyurulmasından bir kaç gün sonra KDE SC' yi Ubuntuma kurdum. O günden beri Kubuntu' yu her açışımda "Parola-KdeSudo" Başlıklı pencere benden 4-5 defa parola girmemi istiyor. "Sistem yönetimi"ni karıştırdım, buna bir çözüm bulamadım. "Parola-KdeSudo" penceresi neden benden parolamı 4-5 kez girmemi istiyor ? Tekrar tekrar istemesini nasıl durdurabilirim ?
GNU/Linux kıtasında, kayıp penguen.

ufuk_k

Ben daha önce böyle bir sorun yaşamadım. Bahsettiğin şifre, şifrelerin saklandığı cüzdanın, yani KWallet'ın şifresi olabilir mi? KDE, masaüstünde kullanılan tüm şifreleri (WPA dahil) bu cüzdan aracılığıyla saklıyor. Amarok bile yapılandırıldığında bu şifreyi istiyor açılırken.
"Waiting for an ideal, a low deal, a no deal.
Play your stereotype,  oh yeah..."

Megatron

Alıntı yapılan: ufuk_k - 02 Ekim 2010 - 22:40:47
Ben daha önce böyle bir sorun yaşamadım. Bahsettiğin şifre, şifrelerin saklandığı cüzdanın, yani KWallet'ın şifresi olabilir mi? KDE, masaüstünde kullanılan tüm şifreleri (WPA dahil) bu cüzdan aracılığıyla saklıyor. Amarok bile yapılandırıldığında bu şifreyi istiyor açılırken.
Hayır o şifre değil. "KDE Cüzdan" şifresini ayrı ve bir kez istiyor istiyor. Bununla birlikte bahsettiğim "KdeSudo" ile ilgili şifre istiyor. Yoksa ilk benim başımamı geliyor bu problem. :)

guestwho

Alıntı yapılan: Megatron - 02 Ekim 2010 - 11:14:45
KDE 4.5 çıktıktan sonra okuduğum bir makalede KDE' nin yeni sürümünün (K)Ubuntu' da eskisi gibi sorun çıkarmadığı yazıyordu. Bende kurup denemek istediğim. KDE SC 4.5' in duyurulmasından bir kaç gün sonra KDE SC' yi Ubuntuma kurdum. O günden beri Kubuntu' yu her açışımda "Parola-KdeSudo" Başlıklı pencere benden 4-5 defa parola girmemi istiyor. "Sistem yönetimi"ni karıştırdım, buna bir çözüm bulamadım. "Parola-KdeSudo" penceresi neden benden parolamı 4-5 kez girmemi istiyor ? Tekrar tekrar istemesini nasıl durdurabilirim ?

Benzeri bir durumdan şu hata raporunda bahsedilmiş...
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/kdesudo/+bug/626323

Anlattığına bakılırsa arkadaş her bir "Ntfs" formatlı bölümün bağlanması esnasında "kdesudo" parolası girmek zorunda kalıyormuş. Şu komutun çıktısını aktarır mısın?
cat /etc/fstab
You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!

Megatron

@guestwho buyur;

panthera@ubuntu-e1:~$ cat /etc/fstab
# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid -o value -s UUID' to print the universally unique identifier
# for a device; this may be used with UUID= as a more robust way to name
# devices that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
proc            /proc           proc    defaults        0       0
# / was on /dev/sda1 during installation
UUID=8940c36f-7fc0-4d52-9e50-098be47c6e56 /               ext4    errors=remount-ro 0       1
# swap was on /dev/sda7 during installation
UUID=0bee19ac-dcd6-4b3b-ac19-5dcf80bb4ce7 none            swap    sw              0       0
/dev/scd0       /media/cdrom0   udf,iso9660 user,noauto,exec,utf8 0       0

Sorunu anladım. Gerçektende diğer (hepsi ex4 biçimli) bölümleri bağlamak için parola istiyor.

guestwho

"Kmenu > System Settings > Removable Devices" (Başlat menüsü > Sistem Ayarları > Çıkarılabilir Aygıtlar) penceresinden "Enable automatic mounting of removable media" seçeneği (en üstteki seçenek) işaretliyse onu kaldırıp sistemini yeniden başlatmayı denesene bakalım tekrar açılışta "kdesudo" parolası isteyecek mi...
You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!

Megatron

Alıntı yapılan: guestwho - 03 Ekim 2010 - 22:04:31
    "Kmenu > System Settings > Removable Devices" (Başlat menüsü > Sistem Ayarları > Çıkarılabilir Aygıtlar) penceresinden "Enable automatic mounting of removable media" seçeneği (en üstteki seçenek) işaretliyse onu kaldırıp sistemini yeniden başlatmayı denesene bakalım tekrar açılışta "kdesudo" parolası isteyecek mi...

Yoldaş dediğini yaptım. Değişen bişey olmadı, yine aynı parolayı 4 kez istedi.
Diğer (ext4 biçimli) bölümleri bağladığına eminim. Aygıt bildiriciden her bir parolayı girerken takip ettim. Şimdi anlamadığım nokta; "Çıkarılabilir aygıtları otamatik olarak etkinlerştir" i (Enable automatic mounting of removable media) pasifleştirmeme rağmen yine ollması.

guestwho

"/usr/share/polkit-1/actions/" altındaki "org.freedesktop.udisks.policy" dosyasını sonraki iletine ekler misin ?

Megatron

Alıntı yapılan: guestwho - 03 Ekim 2010 - 22:27:18
    "/usr/share/polkit-1/actions/" altındaki "org.freedesktop.udisks.policy" dosyasını sonraki iletine ekler misin ?

İlginden dolayu teşekkür ederim. Buyur yoldaş: http://www.dosya.tc/file/olxwAx/org.freedesktop.udisks.policy.zip.html

guestwho

Öncelikle şu şekilde "org.freedesktop.udisks.policy" dosyasının yedeğini almalısın:
cd /usr/share/polkit-1/actions
sudo cp org.freedesktop.udisks.policy org.freedesktop.udisks.policy.yedek

Ardından dosyayı yönetici olarak kate ile açıp;
kdesudo kate org.freedesktop.udisks.policy

34. satırdaki "<allow_active>" etiketindeki "auth_admin_keep" ibaresini silip onu "yes" olarak değiştirmelisin. Kate'de satır numaralarını görüntülemek için F11 'i kullanabilirsin, 34. satır şöyle olacak:
<allow_active>yes</allow_active>

Daha sonra dosyayı kaydedip sistemini yeniden başlat bakalım düzelecek mi...

Megatron

Alıntı yapılan: guestwho - 03 Ekim 2010 - 23:21:25
    Öncelikle şu şekilde "org.freedesktop.udisks.policy" dosyasının yedeğini almalısın:
cd /usr/share/polkit-1/actions
sudo cp org.freedesktop.udisks.policy org.freedesktop.udisks.policy.yedek

Ardından dosyayı yönetici olarak kate ile açıp;
kdesudo kate org.freedesktop.udisks.policy

34. satırdaki "<allow_active>" etiketindeki "auth_admin_keep" ibaresini silip onu "yes" olarak değiştirmelisin. Kate'de satır numaralarını görüntülemek için F11 'i kullanabilirsin, 34. satır şöyle olacak:
<allow_active>yes</allow_active>

Daha sonra dosyayı kaydedip sistemini yeniden başlat bakalım düzelecek mi...

Denedim. Yeni dosyanın hali: http://s1.dosya.tc/file/Xo3cqf/org.freedesktop.udisks.policy_1.zip.html

guestwho

İletini yaptığın alıntının içine yazmazsan daha kolay anlaşırız. :) Bir de iletini yazarken dosya eklemek için alttaki "Ek Seçenekler" bağlantısını kullanabilirsin.
"/usr/share/polkit-1/actions/" altındaki "org.freedesktop.udisks.policy" dosyasını da bu şekilde değiştirdiysen tamamdır, sistemi yeniden başlattığında hala "kdesudo" parolası istiyor mu ?

Megatron

Alıntı yapılan: guestwho - 04 Ekim 2010 - 00:30:15
    İletini yaptığın alıntının içine yazmazsan daha kolay anlaşırız. :) Bir de iletini yazarken dosya eklemek için alttaki "Ek Seçenekler" bağlantısını kullanabilirsin.
"/usr/share/polkit-1/actions/" altındaki "org.freedesktop.udisks.policy" dosyasını da bu şekilde değiştirdiysen tamamdır, sistemi yeniden başlattığında hala "kdesudo" parolası istiyor mu ?

Evet dosyayı bu şekilde değiştirdim. Hala parolayı istiyor. Ek seçenekelrde sadece 4 biçimde resim dosyası kabul ediyor. Oraya bu yüzden ekliyemedim. :)
İletiyi yanlış yere yazdığım için kusura bakma gece gece kafa dağalmış. :D

heartsmagic

Dosyayı bir yere yükleme, daha doğrusu artık dosya istendiğinde senden bir yere yükleme. Hem beklemesi ayrı bir dert, hem de abuk sabuk reklamlar görmek istemeyiz. Dosyayı doğrudan yüklemek yerine içeriğini http://pastebin.com adresine yapıştırıp, ilgili bağlantıyı buraya aktar. Aşağıya bir örneğini geçiyorum.

http://pastebin.com/6zPhUAeX

Sorununu bu şekilde çözemediysek elle bağlama yöntemini deneyelim.

sudo fdisk -l
çıktını aktarırsan yardımcı olmaya çalışırız.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Megatron

Buyur @heartsmagic
panthera@ubuntu-e1:~$ sudo fdisk -l
[sudo] password for panthera:

Disk /dev/sda: 250.1 GB, 250059350016 bayt
255 heads, 63 sectors/track, 30401 cylinders
Units = silindir of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk kimlikleyicisi: 0xe12a2d3e

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sda1   *           1        5099    40957686   83  Linux
/dev/sda2            5100       10326    41985877+  83  Linux
/dev/sda3           10327       15680    43006005   83  Linux
/dev/sda4           15681       30401   118246432+   5  Ek
/dev/sda5           15681       22054    51199123+  83  Linux
/dev/sda6           22055       30336    66525133+  83  Linux
/dev/sda7           30337       30401      522081   82  Linux takas / Solaris
panthera@ubuntu-e1:~$

heartsmagic

Şimdi, toplam yedi bölüm var burada. sda1 kök, sda4 genişletilmiş bölüm, sda7 de takas. Haliyle senin bağlamak istediğin bölümler sda2, sda3, sda5 ve sda6. Her biri için ayrı bir dizin oluşturacağız /media altında ve fstab dosyasına işleyeceğiz. Açacağın dizin isimleri sana kalıyor, ben normal bölüm isimleriyle açıyorum, isteğin doğrultusunda değiştirebilirsin buraları. Örneğin yedek, film vs.

sudo mkdir /media/{sda2,sda3,sda5,sda6}

Bu komutla dizinler oluşturulur. Ardından:

sudo gedit /etc/fstab ile dosyayı aç ve en sonuna şu dört satırı işle.

Alıntı Yap/dev/sda2 /media/sda2       ext4    defaults    0       0
/dev/sda3 /media/sda3       ext4    defaults    0       0
/dev/sda5 /media/sda5       ext4    defaults    0       0
/dev/sda6 /media/sda6       ext4    defaults    0       0

Sonra sistemi yeniden başlatıp duruma bir bak.

Megatron

Alıntı yapılan: heartsmagic - 04 Ekim 2010 - 12:07:40

sudo mkdir /media/{sda2,sda3,sda5,sda6}

Bu komutla dizinler oluşturulur. Ardından:

sudo gedit /etc/fstab ile dosyayı aç ve en sonuna şu dört satırı işle.

Alıntı Yap/dev/sda2 /media/sda2       ext4    defaults    0       0
/dev/sda3 /media/sda3       ext4    defaults    0       0
/dev/sda5 /media/sda5       ext4    defaults    0       0
/dev/sda6 /media/sda6       ext4    defaults    0       0

Sonra sistemi yeniden başlatıp duruma bir bak.

Bu yöntem işe yaradı çok teşekkür ederim. :) (Başlığı sanırım yöneticiler çözüldü olarak işaretleyebiliyor sadece.)

heartsmagic

İlk iletini, "değiştir" dedikten sonra sen de ekleyebilirsin [Çözüldü] etiketini.
Kulağı biraz tersten gösterdik ancak sorun çözülene kadar bu şekilde olması hiç ama hiç sorun yapmayacaktır. En temel çözümdür bu, eskiden de sürekli kullanılırdı. @guestwho'nun işaret ettiği hata kaydı takip edilebilir (tabii neticelenmediyse).