[Çözüldü] Ati x1250 ekran kartım var restarttan sonra ekrana hiç görüntü gelmedi

Başlatan Kaisiersose, 04 Temmuz 2008 - 11:03:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kaisiersose

Birkaç gün önce mevcut ekran kartı sürücümü ati'nin sitesinden indirdiğim driveri ile yeniden yükledim sonrasında herhangi bir sorunla karşılaşmadım,bir kaç kerede yeniden başlatma açma ve kapama yapmıştım sisteme.
Dün gece tekrar başlatma yaptıktan sonra açılışta ekrana hiç görüntü gelmedi.
Açılış anladığım kadarıyla normal olarak gerçekleşiyor çünkü başka bir bilgisayardan bilgisayarıma bağlantı sağlayabiliyorum(ftp,ssh,web sever vs.) ama ekrana herhangi bir görüntü gelmiyor.
Ctrl+Alt+backspace yapıldığındada xwindowsu restart yaparmış gibi yapıyor ekranda yazılar çıkıyor ama öyle takılı kalıyor yine Ctrl+Alt+Del yapınca sistemi tamamen restart yapıyor.
Eskiden açılışta ekranda dalgalanmalar olurdu bir kere olup normal görüntü formatına geçerdi ve açılırdı ama bu sefer bu birkaç kere oluyor ama sonra öyle kalıyor ve açılmıyor.
Bu açma kapamalarımın sadece birinde onuda ben yapmadım arkadaşımın şansıydı Ctrl+Alt+backspace yapınca sistem açıldı ama kullanıcı adı paralo girme ekranı gelmedi direkt desktop açıldı ve çözünürlük 800*600 idi,hardware driver da ati ekran kartı görünüyordu ama ekran çözünürlüğü ayarlarına girince maksimum çözünürlük 800*600 ün üstüne çıkmıyor.
Bunun dışında başka * bir şey yapmadım ne ekran kartı ayarlarını oynadım nede başka * bir şey yaptım ubuntu normal güncellemerini yaptı sadece ve bende masaüstünü ingilizceden türkçe hale getirdim.
Arkadaşımın şansına 1 kere düşük çözünürlükte açıldı sonrasında ben yine beceremedim.

Ne yapmam gerekiyor konsoldan açıp tekrar ati sürücülerinimi yükleyeyim ve sistem neden bu hale gelmiş olabilir???

ufuk_k

Kernel güncellemesi olmuş ve modüller yüklenememişse böyle şeyler olabilir. Konsolda dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg komutu ile X'i toparlamayı dene. Sonra startx ile tekrar başlat. Daha sonra da glxinfo | grep render yes döndürüyor mu ona bak.

Kaisiersose

Öncelikle Ufuk_k kardeşim çok teşekkürler.

Hemen neler oldu anlatayım(bu arada ben ubuntu hardy heron kullanıyorum)

ssh ile arkadaşımın kubuntusundan kendi açık ama görüntü olmayan bilgisayarıma bağlandım "dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg " konsldan çalıştırdım,hemen akabinde kendi bilgisayarımda ekrana kullanıcı adı paralosu açılış ekranı geldi ama yine çözünürlük minumun ve hardware device da ati accelerator enable olarak aktif gözükmüyordu,ekranda tanınmıyor ve çözünülüğüde 800*600 üstüne çıkaramama durumum devam ediyordu.

Sonrasında hardware device da bulunan ati ekran kartımı enable edip yeniden başlattım sistemi yine aynı şekilde açıldı görüntü yok.

Bende yine ati driverını kurdum yeniden başlattım sistemi bu seferde ekran çözünürlüğü normal değerine döndü ve mouse ikonuda gözükür oldu ama bu seferde ekran tamamen bembeyaz bir şekilde kalıyor mouse hareketli gözüküyor.

Düşük çözünürlük ile açtığımda "glxinfo | grep render" komutunu çalıştırdığımda NO yanıtını aldım opengl 3d renderla ilgili sanırım bu özellik.

Son durum budur neler yapmam gerekityor tekrardan teşekkürler...

ufuk_k

Sistemi düşük çözünürlükte açarak ya da konsoldan envy ile kurmayı dene. Forumda envy başlığı var.

Kaisiersose

Evet envy`i kurdum sorun cozuldu mevcut surucuyu unisnatall ettim tekrar baslattim sonra otomatik driver install yaptim oldu.

Yadim icin tesekkurler ayni sorunlari yasayanlarda insallah cozum bulabilirler...