Acer Aspire 5820 tg Timeline X Kurulum sonrası sorunlar ve çözümler

Başlatan MaXSpeeD, 29 Eylül 2010 - 19:47:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MaXSpeeD

Yeni bir model olduğundan dolayı sanırım gerçekten kurulum sonrası çok fazla sorun olduğunu söyleyebilirim. Bir iki sorunu çözdüm fakat daha çok iş var gibi görünüyor.

Aşağıda yazılanların hepsi amd64 bit 10.04 ubuntu için yapılan işlemlerdir.

1. DVD'nin açılmaması ve bluetooth

Bios'u windows üzerinden update ederek saatin bozulma sorunu, wireless sorunu, Dvd'nin açılması gibi problemler ortadan kalktı.

http://global-download.acer.com/GDFiles/BIOS/BIOS/BIOS_Acer_1.18_A_A.zip?acerid=634193563571898790&Step1=Notebook&Step2=Aspire&Step3=Aspire%205820TG&OS=721&LC=en&BC=Acer&SC=EMEA_25

2. Ethernet kartının çalışmaması

Bunun için de http://partner.atheros.com/Drivers.aspx bu siteden AR81Family-linux-v1.0.1.13.tar.gz adlı driver'ı indiriyoruz.

Sonrasında aşağıdaki işlemleri uyguluyoruz.

tar zxvf AR81Family-linux-v1.0.1.13.tar.gz
sudo su
apt-get install build-essential
apt-get install linux-generic-header
make install
modprobe atl1e

Benim internetim yok build-essential fln yükleyemiyorum diyor iseniz;

Kurulum yaptığınız cd yi takın;

sudo apt-cdrom add
sudo aptitude update
sudo aptitude install build-essential
sudo aptitude install linux-generic-header
gcc -v

Daha sonra tekrar yukarıdaki işlemi uygulayın.

Bunlar yapıldıktan sonra internet geliyor ve update'leri yaptım. sonrasında Hardware-drivers'dan Ati ekran kartını aktifleştirdim.
Restart attıktan sonrada bir daha bilgisayarım açılmadı maalesef...

3. Değişebilir Ekran Kartı

....

4. Touch pad sorunu

...

Bildiklerim şimdilik bunlar çözenler olursa yazarsanız sevinirim...

heartsmagic

Çözüm ve sorunları aslında beraber konuşmuyoruz. Açılmama sorunun için yeni bir başlık açabilir misin?
Açılmamayı da detaylandırırsan güzel olur. Mesela sistem mi açılmıyor, yoksa X mi açılmıyor? Yani sistemde başka bir yerde mi sorun var yoksa sorun grafik kartı sürücüleri mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

MaXSpeeD

Aslına bakarsan pc açılıyor ubuntu seçiyorum bişeyler işleniyor ama siyah ekranda kalıyor. Pc donmuyor çalışmaya devam ediyor. ctrl+alt+delete yaptığım zaman ise ubuntu simgesi çıkıyor kapamaya hazırlıyor sistemi ve kapanıyor sonra tekrar açılıyor. Bu şekilde gidiyor. Login ekranına gelemiyorum. Intel ile çalışıyordu anladığım kadarıyla Ati ekran kartını actifleştirdikten sonra bu sorun ortaya çıktı.

stratovarius

Sorun fglrx desteği ile alakalı gibi duruyor. Yeni bir başlık açmanız önerilmiş sorununuz için. Yeni başlık açarsanız oradan devam edelim. ;)

Bu sırada bilgisayarını ubuntu recovery modundan giriş yapıp,  düşük çözünürlük modunda açınız.

Yeni açıcağınız başlığa şu çıktılarıda eklerseniz daha yardımcı olucaktır.

lspci | grep VGA
fglrxinfo
glxinfo | grep render
cat /etc/X11/xorg.conf