Yazılım Geliştirme Ekibine Proje Öneri/İstekleriniz

Başlatan sem, 28 Eylül 2010 - 01:44:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sem

mencoder'ın işlevi nedir acaba?

BÖlümler bir arşiv biçimde olunca hepsi aynı dizin içerisindeyken sanırım birinci bölümü (ya da herhangi birisi de olabilir emin değilim) çıkartınca otomatik olarak diğer bölümleri kendisi çıkartarak birleştiriyor olması lazım.

mencoder'ın yaptığı, arşiv biçimde olmayıp da parçalanmış dosyaları birleştirmek ise eğer dosyaları +a modu ile açıp, bir biri üzerine ekleme yapacak herhagi bir uygulamacık iş görecektir.

Sanırım önemli olan buradaki mencoder'ın işlevi...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Ağustos 2011 - 23:17:59

Ya da doğrudan mencoder'ın ilgili komutuna bir arayüz giydirilecek =) Tabii bu biraz basite kaçmak olacak ama iş görür sanıyorum.
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

yakusha

işin basiti gibi görünse de işin aslında başlangıcı olur...

yazılım olarak ele alınırsa farklı öneriler de sunulabilir... bir video birleştirme yazılımından beklenecek şeyler?

1: örneği var mı, varsa örnek yazılım hangi özellikleri sunuyor
2: müşteri istekleri nelerdir
3: müşterinin görmediği lakin yazılımcının gördüğü eksiklikler
4: fantazi veya ileriye dönelik istekler

örnek yazılım(lar):
basit: http://www.x2xsoft.com/productlist/vamerger.html
işlevsel: http://www.avs4you.com/guides/how-to-merge-several-video-files.aspx
komplex: http://www.vidmex.com

1) örnek yazılımlar var ve sundukları özellikler
- farklı video formatları ile çalışabilme
- export edilecek videonun formatını ayarlayabilme
- export edilecek videonun kalitesini ayarlayabilme
- export edilecek videonun ses düzeyini ayarlayabilme

2) müşterinin isteği:
- birden fazla videoyu birleştirip tek video yapabilmek

3) yazılımcının gördüğü eksiklikler
- ses dosyaları da aynı yöntemle birleştirilebilir

4) fantazi veya ileriye dönük istekler
- kesilmiş bir video görüntüsü ile başka bir ses dosyasını birleştirmek

fikir vermek amacıyla proje dosyası olur diye oluşturdum...
Artık bu forumu kullanmıyor.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

KAKASHI

Yazılım Geliştirme Ekibi için alımlar başlığı kitlenmiş. Ben Python Geliştiricisi olarak ekibe katılmak istiyorum özel mesaj atamıyorum henüz belli bir mesaj sayısını doldurmadığım için bana yardım edebilecek biri var mı acaba ?

heartsmagic

Gören arkadaşlar illa ki yorum yapacaklardır fakat bilgini ve neler yapabileceğini yazman onların karar vermesini kolaylaştıracaktır. Kaldı ki başlık kapatılmışsa muhtemelen bir alım düşünülmüyordur, tekrar değerlendirmeleri gerekebilir konuyu.

KAKASHI

Alıntı yapılan: heartsmagic - 20 Kasım 2011 - 01:30:36
Gören arkadaşlar illa ki yorum yapacaklardır fakat bilgini ve neler yapabileceğini yazman onların karar vermesini kolaylaştıracaktır. Kaldı ki başlık kapatılmışsa muhtemelen bir alım düşünülmüyordur, tekrar değerlendirmeleri gerekebilir konuyu.

Hocam ekibe nasıl ve ne kadar destek verebileceğimi, ne bildiğimi ve daha fazlasını göndermek istiyorum. Fakat şöyle bir durum söz konusu henüz özel mesaj gönderemiyorum ve bu konuyla ilgili kişi/kişilerin kullanıcı adlarını da bilmiyorum. Eğer ilgilenilirse güzel yardımlar yapabileceğimi düşünüyorum.

eribol

@travego0403 ve @sem0900 adlı kullanıcılara ulaşmak gerekiyor(diğer arkadaşlardan özür :) ) ama bence beklemeye gerek yok. Hemen bu başlığın altına neler yapabileceğinizi yazabilirsiniz. Alım yoksa bile site-forum içerisinde projelerinizi paylaşabilirsiniz veya takıldığınız noktalarda bilgi alışverişi yapabilirsiniz.

sem

Merhabalar,  aslında sizin kapalı olarak görmüş olduğunuz başlık UGT'nin ilk kurulum duyurusu başlığı. Daha sonra duyurular kısmından konuyu kilitleyerek normal şekilde devam etmeye başladık.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=24091.0

Bu başlıktan bildiğiniz alakalı şeyleri bize bildirebilirsiniz. Pythoncu arkadaşları aramızda görmek isteriz =)

İyi çalışmalar.
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Burası dünya?

zeusmaster

Bilimsel projelere destek verme şansı nedir YAZILIM GELİŞTİRME EKİBİ nin?
Kendi bilimsel kodlarını kullanarak bilimsel camiada da Türklerin adını duyurmak hoş olurdu diye düşünüyorum.
Up and Running...

travego0403

Bilimsel projelerde biraz da bilimsel bilgi gerekiyor. :)
Örneğin bir yatay atış hareketini modelleyerek, çözüm üreten bir program için programcının yatay atış hareketini ve gerekli eşitlikleri bilmesi gerekiyor. Aslında ben de programramlamayı hep ufak bilimsel hesaplar için kullandım. İstatistikle alakalı olarak 2-3 paranın yazı-tura gelme olasılıklarını (N=10000 atış için), 2 veya 3 zarın atıldığında üst yüze gelen sayıların toplamlarının '4' gelmesi gibi olayları simule ederek hesaplattırdım.Bu olasılık dağılımlarının Binom, Gauss, Poisson gibi dağılımlara uyduğunu göstermiştim. Ayrıca bu hesapların daha iyi yorumlanabilmesi için grafiklerinin çizdirilmesini falan yapmıştım.

Siz isteğinizi yazın belki ilgilenmek isteyen arkadaşlar olabilir.
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

sem

@travego0403 dediği gibi bazı şeyler için kalifiye bilgi birikimi gerekiyor. Ama ekip içerisinde çeşitli alanlardan arkadaşlar var. Aklınza gelen bir şey varsa ve ekip içerisinde hem ilgili alanda hem de kodlama alanında yeterli bilgiye sahip bir ortaklık çıkartabilirsek bence de güzel olabilir. Ama burada kalifiye bilgi en önemli nokta sanırım =)
Burası dünya?

zeusmaster

Alıntı yapılan: sem0900 - 21 Kasım 2011 - 12:03:43
@travego0403 dediği gibi bazı şeyler için kalifiye bilgi birikimi gerekiyor. Ama ekip içerisinde çeşitli alanlardan arkadaşlar var. Aklınza gelen bir şey varsa ve ekip içerisinde hem ilgili alanda hem de kodlama alanında yeterli bilgiye sahip bir ortaklık çıkartabilirsek bence de güzel olabilir. Ama burada kalifiye bilgi en önemli nokta sanırım =)

Fizik alanında ciddi manada kod ihtiyacımız oluyor.Benim fiziksel bilgim yeterli kod bilgim de temel seviyede. Birkaç arkadaşla bazı güzel işler çıkarırsak yazdığımız makalelerle de bu yazılımların adı duyulur :)
Up and Running...

sem

Proje tekliflerinizi/önerilerinizi/fikirlerinizi bekliyorum. Böyle bir konuda elimden geldiğince destek olmaya çalışırım. Sanırım UGT'deki arkadaşlar da bilgileri ve zaman ayırabildikleri kadarı ile destek olacaklardır.

Buyrun dinliyoruz...

Burası dünya?

travego0403

Ben de elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım... :)
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

zeusmaster

ilk olarak bize bir input dosya hazirlayici lazim :) input dosyasi metin dosyasi oluyor ve yirmiye yakin degisken var bunlari elle grmktnse bi arayuze oturtsak baya kullanisli olur :)
sonra buyuk kodlara is gelir :)
Mesela :http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=30287.0#lastPost
Up and Running...

sem

Burası dünya?

eribol

Başlığı görmüş iken istek belirteyim :) Blogilo alternatifi bir gnome aracı yok. Bir kaç adet var ama ihtiyacı tam olarak karşılamıyor. Olursa güzel olur :)

utdmr

@eribol, Blogilo'nun sorunu KDE ise, örneğin kdelibs kullanılmadan PyQt ile yazılabilir mi? Yoksa GTK mı olsa daha iyi olur?
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

eribol

Kde ve doğal olarak qt sorunu bu. Asıl istediğim gnome ortamı için uygun bir blog aracı açıkçası. Gnome tarafında böyle bir program göremediğim için rica ettim.

sem

Programı inceleme fırsatım olmadı şimdilik. Şu an önümüzde iki prıoje var. Birisi octopus uygulamasının arayüzü, bir diğeri ise Mercek'i ayağa kaldırmak istiyoruz. Projeyi incelemek için alalım sıraya, size bu başlık altından dönüş yaparız. Kolay gelsin..
Burası dünya?

fghty

Benim de bi önerim var. Aslında bu öneriyi java bölümünde de sordum ama olsun. En azından pythonla böyle bişeyin mümkün olup olmayacağı konusunda fikir sahibi olurum. :D

Benim önerim. Bilgisayar ve telefon bağlantısı ile ilgili olacak. Bunu bluetooth üzerinden yapacak. Mesela bilgisayarda açtığımız bi müziği yada filmin sesini telefondan dinlemeyi sağlayacak bi kod. Yani bilgisayarın hoparlorü yerine telefonunkini kullanmış olacaz.

microanaliz

İnadına hep aynı yazılımı istiyorum yada yanlış yere yazıyorum artık bilemiyeceğim.Tüm sürümlerde çalışabilecek paketleme programı yazılmasını istiyorum.Hepimiz için kolaylık olur.İcon ekleyen hangi dosya altına kurulacak exe tarzımı olacak yoksa açıkmı vb.Kısacası adam akıllı bir paketleme programı istiyorum ve tüm işletim sistemlerde çalışacak.Bana iş düşerse yardımcı olmaya hazırım.Umarım incelersiziniz.Saygılar...
MicroAnaliz

cagriemer

@microanaliz size dusen is su. Ornegin Apache'nin yapilandirma dosyasini  (tek bir dosya) Ubuntu, FreeBSD ve RedHat'te ilgili dizinlere yerlestirme islemini sihirli bir sekilde yapan makefile yazin. Ardindan bu makefile'i butun bilinen dagitimlar icin duzenleyin. Ikinci asamada konseptin gecerliligini kanitlamak adina Ubuntu'daki apache2-mpm-prefork paketiyle birlikte bind9 paketinin makefile dosyasini yazin butun bilinen dagitimlar icin. Bu iki paketi bitirdiginizde uygulama gelistirme tayfasi eminim gerisini halledecektir.

microanaliz

Ben bunları hallettiğimde geride ne kalıyor.Ama yapmaya çalışacağım bildiğin Türkçe kaynak varsa kitap yada e-kitap bana bildir gerisini düşünme...
MicroAnaliz

heartsmagic

@microanaliz, geride ne kalıyor dediğin uygulamanın yazılması. Uygulama kodlama meselesi ile @cagriemer'in söylediği şeyler farklı. Ayrıca bu meselenin tek bir kaynağının olması, tek bir belgesinin bulunması mümkün değil. Olayı baştan yanlış anlıyorsun sen. Olay zaten bunu yapabilmekte. Her dağıtım, her paketleme sistemi kendisine özgüdür ve her uygulamayı bunun içine gömerek bir paketleme uygulaması yazmak bir şekilde mümkün olsa bile emin ol çok çok zordur. Zaten öyle olmasa sence şu ana kadar birileri hemen yazmış olmaz mıydı?

Kısacası bu iş yapılacaksa "hadi yapalım" şeklinde olmaz. Ciddi ciddi, tüm dağıtımları tanıyan, tüm paketleme sistemlerini bilen, bunlarla paketleme yapmış, elini kirletmiş ve Linux'u iyi bilen bir ekibin bir araya gelerek bir şeyler yapması lazım. Bu durumda bile ortaya güzel bir şeyler çıkar mı? Bilemiyorum.