Yazılım Geliştirme Ekibine Proje Öneri/İstekleriniz

Başlatan sem, 28 Eylül 2010 - 01:43:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

noktakom

Biraz zor * bir şey isteyeceğim ama yapabilirseniz köşeyi dönersiniz. 

Bir sesli çeviri programı olacak.

programa cümlelerin yabancı dillerdeki karşııklarını sesli şekilde kaydedeceğim ve eşleştireceğim.

mesela  "adın ne?" diyeceğim, karşılığını da  "what is your name?" olarak eşleştireceğim.

daha sonra bir yabancıyla sohbet ederken programı açıcam "adın ne?" diyeceğim program da daha önceden kaydettiğim çeviriyi bana söyleyecek

böylece hiçbir kelime veya cümle ezberlelememe gerek kalmadan isteğim şeyi program aracılığı ile karşımdakine söyleyebilmiş olacağım...

Unutmadan telif hakkı bana aittir . baştan anlaşalım diye söylüyorum,  sonra sorun çıkmasın  :)

Kolay gelsin....

hrgn

@hkndvc  bahsettiğin programda her iki sesi de daha önceden kullanıcı kaydetmiş olacak değil mi?

noktakom

Evet, öyle olur diye düşündüm. Öbür türlü programın cümleleri kendi kendine çevirmesi ve talaffuz etmesi mümkün olur mu ? veya ne kadar zor olur bilemiyorum.

İkinci bir yöntem olarak ta program sesi yazıya döktükten sonra google translate'e online olarak bağlanarak yazılı ve sesli çevirisini oradan alıp bize söyleyecek şekilde de yazılabilir.

ilk yöntemde, ekstra olarak program farklı kişilerin seslerini de algılayabilecek şekilde tasarlanabilirse, çok daha güzel olur...

Bu arada siz yazılım ekibinden misiniz ? öyleyse son durum nedir ?değilseniz bunu neden soruyorsunuz? ve bu öneri, hayata geçirilmeye çalışılacak mı ?

sem

Arkadaş evet yazılım ekibinden... Projeye daha başlamadık... Aramızda konusu da geçmedi... Şu an C++ kodlayan arkadaş yani hrgn sudusleri arkadaşın getirdiği öneri üzerinde çalışıyor.. C ekibi ise film arşiv yöneticisi tadında bir program üzerinde çalışıyor...

Arkadaş ise yapılabilir program ise sıraya koymak için sordu sanırım programı...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

sudusleri

Alıntı yapılan: sem0900 - 09 Ocak 2011 - 15:53:37
Şu an C++ kodlayan arkadaş yani hrgn sudusleri arkadaşın getirdiği öneri üzerinde çalışıyor..

:) sevindim...

naçizane önerilerim...

- hesap tablosundan içe aktarma
- hesap tablosuna aktarma
- ödünç alma verme işlemleri...
- geç getirilen kitaplar için ücret hesaplaması vs..

özellikle ücret mevzusu ve içe-dışa aktarma çok önemli bence... büyük bir kullanım koolaylığı sağlayacaktır. Gönül platform bağımsız olmasını dilerdi ama..

hrgn, çok çok kolay gelsin.. merakla bekliyorum...
Düşten yumak oldun... alıp gittin günahları...

eribol

Benim bir önerim değil de isteğim var.

Bu program sadece tepside görünecek ve yaptığı işte aktive edildiğinde klavyeden basılan tuşu/tuşları ekranın herhangi bir yerinde gösterecek.

sem

Sistem tepsisinde gözüken bir key logger gibi olacak yani... Program sistem tepsisinde iken GTK üzerinden dinleme yapmak zor... Arka planda klavye dinlenerek bir fonksiyon ile GTK'ya aktarmak gerekir sanırım...

Çok basit mantıklı bir keyloggler denemem olmuştu ama deneme olarak kaldı... Şu anki projeler bittikten sonra denenebilir, çünkü merak ettiğim bir konu aynı zamanda benim de... Hem bu proje biterse yarım kalan denememi de sürdürmüş olurum ben... Umarım diğer arkadaşların da ilgi alanına giriyordur =)

Sıradaki projeler;

1.) MovieList Manager (bir dizinde bulunan film isimlerine göre, istenildiği takdirde internet üzerinden filmin oyuncuları, özeti ve puanını indirip kullanıcıya gösteren bir uygulama)

2.) Bumerang (İstenilen IP ile iletişimi sağlayan program)

3.) Karma (istenilen türe göre araya yaparak (resim, ses, video, ofis belgesi,  ya da kişinin gireceği 15 tür ya da isim), kaynak ve hedef dizin belirleyerek kesme, kopyalama işlemleri yapan program)

Daha sonra bu isteği yapabilmek isterim kendi adıma...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Burası dünya?

noktakom

sem

@hkndvc, açıkcası şimdiye kadar aramızda muhabbeti geçmedi... Nasıl yapılacağına dair fikri olan var ise sanırım konuşulurdu... Yine çok emin olmamak ile beraber yapabileceğimizi sanmıyorum aslında... Yine diğer arkadaşların görüş ve bilgilerini de almak lazım tabii, farazi konuşuyorum şu anda...
Burası dünya?

sem

Alıntı yapılan: eribol - 24 Şubat 2011 - 23:11:23
Benim bir önerim değil de isteğim var.

Bu program sadece tepside görünecek ve yaptığı işte aktive edildiğinde klavyeden basılan tuşu/tuşları ekranın herhangi bir yerinde gösterecek.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,25799.msg316532.html#msg316532
Burası dünya?

eribol

Hemen buraya istekte bulunduğum program ile ilgili bilgi geçeyim. key-mon adındaki yazılım tam olarak istediğim türden olmasa da yeterince iyi.
http://code.google.com/p/key-mon/

if

Lua için açılmış bir başlığımız olmadığı ve luanın cden esinlenerek geliştirildiği için burada affınıza sığınarak bir talebde bulunmak istiyorum. Aşağıdaki resimde masaüstü duvar kağıdı olarak görünen şeyin lua ile yazılmış bir script sayesinde elde edildiğini öğrendim fakat hem bu scripti yazandan hem de lua ile yazıldığını söyleyenlerden öyle bir scriptin nasıl yazılacağını, nerden başlanılacağını öğrenemedim. Olurda aranızda bilen biri vardır diye sizlere danışmak istedim. Bana bir yol gösterebilir misiniz?

sem

Açıkcası bilmiyorum fakat resimde imagemagic'in büyüklüğünden anladığım kadarı ile imagemagic ile alakalı bir şey sanıyorum... Imagemagic'in resim işleme özelliği var ise incelemek lazım...
Burası dünya?

if

sem

Rica ederim...

Bir de ek olarak script ile yapıldığına göre komut satırı argümanlarından yararlanmak gerekecek sanırım... Eğer imagemagic ile yapılıyorsa...

http://www.imagemagick.org/script/command-line-tools.php?ImageMagick=lkgn7ahol9en4fqj46r0fcjne1

bu ve buradaki command-line tools bölümünün faydası olabilir...
Burası dünya?

if

Alıntı yapılan: sem0900 - 23 Nisan 2011 - 23:11:00
Rica ederim...

Bir de ek olarak script ile yapıldığına göre komut satırı argümanlarından yararlanmak gerekecek sanırım... Eğer imagemagic ile yapılıyorsa...

http://www.imagemagick.org/script/command-line-tools.php?ImageMagick=lkgn7ahol9en4fqj46r0fcjne1

bu ve buradaki command-line tools bölümünün faydası olabilir...

@sem0900, sanırım bir anlaşmazlık oldu. lua dediğim conkyde kullanılan lua.

sem

Aslında anlaşmazlıktan ziyade bilmemezlik durumu söz konusu... Lua ile ilgili bilgi sahibi değilim. Vermiş olduğunuz resimdeki ekran görüntüsünü daha önceden bir arkadaş forumda paylaşmıştı... O arkadaş da nasıl yapıldığını soruyordu (yanlış anımsamıyorsam UGT'den bir arkadaş)...

LUA'nın ne olduğunu bilmiyordum fakat şimdi üstün körü baktığımda az çok tahmin ettiğim gibi bir şey olduğunu gördüm... Ben conky ayarlarına yönelik geliştirilmiş bir çeşit script dili olarak düşünüyordum. Fakat conky için geliştirilen bir şey değil üstün körü bakınma ile anladığım kadarıyla...

Ben ekranın görüntüsünün şöyle bir mantık ile oluşturulacağını düşündüğüm için imagemagic'in ilgili bağlantısını verdim...

* Süreçleri CPU || RAM harcamasına göre elde et.
* Yedikleri birime göre doğru orantılı olarak boyutlandır.
* Bunları resim olarak kaydet ve birleştir
* Resmi ekran görüntüsü olarak ayarla

burada resim olarak kaydedip, birleştirme işini imagemagic'e bağlamamın sebebi ise ekrandaki imagemagic yazısının diğerlerine nazaran büyük olması. ekran görüntüsünü paylaşan arkadaş bu şekilde; süreç/Program isimlerinin boyutlandırıldığından bahsediyordu.

Yani iki ihtimal var gibi geldi bana... Birisi conky gibi metin tabanlı bir sistem ile arka planda döndürülecek bu süreç iisimleri. Ya da resim olarak birleştirilip duvar kağıdı olarak ayarlanacak. Imagemagic'in ekran görüntüsündeki büyüklüğünden dolayı ikinci alternatif daha cazip geldi bana... Eğer image magic ile yapılacaksa da script dili ile imagemagic'i yönlendirebilmek için komut satırı argümanlarını kullanmak gerekecek. Bu doğrulta da size göndermiş olduğum bağlantıya vardım...

Gidişatta anlayacağınız üzere ve daha öncede belirttiğim gibi bunlar şahsi "sanı"mdır...  =)
Burası dünya?

if

@sem0900, şimdi aklıma yattı.:) Proğramla dillerinden anlamayan biri olarak sorularım yersiz gelmiş olabilir. Tekrardan teşekkür ederim.

sem

Hayır sorularınız yersiz gelmedi.

Yalnız ben de çok merak ettim =) Eğer duvar kağıdının yapılışına dair benimkiler gibi varsayımdan daha somut bilgiler bulabilirseniz eğer, paylaşırsanız sevinirim... Ben de vakit buldukça araştırayım... Şık durmuş...

Kolay gelsin, iyi geceler...
Burası dünya?

if

Alıntı yapılan: sem0900 - 24 Nisan 2011 - 00:40:43
Hayır sorularınız yersiz gelmedi.

Yalnız ben de çok merak ettim =) Eğer duvar kağıdının yapılışına dair benimkiler gibi varsayımdan daha somut bilgiler bulabilirseniz eğer, paylaşırsanız sevinirim... Ben de vakit buldukça araştırayım... Şık durmuş...

Kolay gelsin, iyi geceler...

Elbette paylaşırım. İyi geceler.

guestwho

You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!

if

sem

Alıntı yapılan: sudusleri - 22 Kasım 2010 - 21:06:55
Bir kütüphane programı... Kitapların kayıtlarının tutulduğu... Üyelerin kayıtlarının ve ödünç alıp verme işlemlerinin takip edilebildiği bir yazılım güzel olurdu... Hem ihtiyacım var hem de kolay kolay bulunabilen bir yazılım olmadığı için ilgi görecektir diye düşünüyorum.. Görsel anlamdaki tasarımlarda (logo vs..) yardımcı da olurum..

@sudusleri bu alanda yazılmış ve güzele benzeyen bir uygulama var. Adı Kutya idi yanılmıyorsam, bana da UGT'den bir arkadaş göndermişti. Hatta ben de size ileteyim

Alıntı yapılan: egcodes - 16 Mayıs 2011 - 19:03:55
Semetey

http://kutya.googlecode.com/files/kutya-0.7.tar.gz

bu adresde kodlar mevcut bir hayli uğraşmış arkadaş. İstersen o arkadaşla bağlantıya geçip beraber devam edebilirsin ya da kodları alıp kendin devam edebilirsin. Güzel öğretici bir program veritabanı konusunda

iyi çalışmalar.

Sizin işinizi de görebilir belki program. Denemekte fayda var. Ben de bir yandan bu tarz bir uygulama geliştiriyorum. Uygulamanın adı mercek. Büyük ihtimal bu aralar beta sürümünü görücüye çıkartırız.

Uygulamanın adı Mercek ve 1. kararlı sürümünde düşünülen özellikler şunlar;

1- ) Üye bilgileri (isim, soy isim, mail, tel1, tel1, adres, notlar)
2- ) Kitap bilgileri (isim, tür, yazar, çeviren, basım yılı, kitap evi, adet, Yer/konum/raf)
3-) Kitap evi bilgileri (isim, fax, tel1, tel2, adres, notlar)
4-) Ödünç bilgileri (üye, aldığı kitap, başlangıç tarihi, bitiş tarih, kitaptan kaç adet aldığı)

Ve bu tablolar arasında detaylı bir ara düşünüyorum. Ek olarak 1. sürümden sonraki versiyonlarda;

* Rapor kısmı (en çok okunan kitap, en çok okuyan kişi, en çok okunan kitap evi gibi)
* Tarihi geçen ödünç bilgilerini göster
- vs...

Ek olarak olmasını istediğiniz özelikler var mı acaba? Programa dahil olursa daha kullanışlı hale geleceğini düşündüğünüz. Belki aklınıza gelecek bir özellik veri tabanını değişik şekilde yapılandırmasına gerek duyarsa eklemek sıkıntı olur. O nedenle şimdiden sormak istedim...

Burası dünya?

serenler

Arkadaşlar daha önce böyle birşey istenildi mi ya da zaten mevcut mudur bilmiyorum ama şu şekilde bir istekte bulunacağım: Yabancı dil sınavlarına hazırlanıyorum (ÜDS, KPDS) ve elime daha önce Dr. M. Burhan Oflaz isminde bir hocanın hazırladığı kelime ezber programı geçti. Sağolsun bunu yapan kişi programın lisans kısmına "Dağıtmak ve kullanmak tamamen ücretsizdir" yazmış. Fakat program windows ortamına göre yapılmış ve kodları kapalı (anladığım kadarıyla) ve linux altında da wine ile çalışabiliyor. Çalışmasına rağmen benzer bir programı istememin nedeni ise güncel kelimeleri de eklemek istiyorum. Basit haliyle programın görselliği ve temeli oluşturulursa kelimeleri ben girebilirim.

LearnWordV2_5.exe indir
https://launchpad.net/~serenler07
www.dahianlamindakideayriyazilir.com

travego0403

Programı indirdim, Wine ile çalıştırdım. (Sırf bu program için Wine kurdum, uzun zamandır Wine den uzak durmaya çalışıyordum :) ) Program güzel hazırlanmış. Yeni kelimelerin eklenemiyor olması kötüymüş. Bunun gibi bir şey yapılabilir.Tabi ilk etapta bu program kadar geniş özellikli olmaz. Kelimeler veritabanından çekilebilir, fakat böyle bir uygulama için Veritabanı gerekli midir? Yoksa kelimeler bir dosyaya da yazılabilir.

UGT nin yol haritasında şu an octopus adlı bir bilimsel hesap programına bir GUI yazmak ve daha önceden yazılmış olan Mercek(Kütüphane) programını iyileştirme çalışması var. Diğer arkadaşlarda göz attıkları zaman belki bir araya sıkıştırabilirler. :)
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman