.iso dosyasini flasha yazdirma

Başlatan ZooM, 25 Eylül 2010 - 13:10:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ZooM

forumda ve google da arattim ama bulamadim.  var olanlarda windowsla ilgiliydi Arkadaslar Archbang diye sistem indirdim. elimde CD olmadigi icin mp3 playerima boot edilebilir seklinde  yazdircam. Ama nasil yapabilirim? Yani sistemi flash bellege kurmicam sadece CD yerine flasha yazdirmak istiyorum.
If I was your vampyre...

Bloodless

sudo dd if=xXx.iso of=/dev/sd[a,b,c..] bs=1024 conv=sync

Şeklinde yazdırabilirsin. if input file yani giriş dosyası, of output file çıkış dosyası veya birimidir. of kısmında taktığın belleğin sürücü kısmına dikkat etmelisin. Bu konuda forumda ufak bir arama ile birden fazla örnek veya açıkmala bulabilirsin.
Samsung R620-FS03TR Kullanıcısı

heartsmagic

sdX kısmını yanlış vermen durumunda normal diskini de sıfırlayabilirsin, uyarmış olalım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Bloodless

Örnek olarak ilk taktığın USB /dev/sdb iken ikinci taktığın /dev/sdc sonraki taktığın /dev/sdd gibi akıp gidiyor. Gerçekten dikkatli olmlısın. Ben yanlışlıkla 500 gblik arşivimi silip 500 gblik diskin içine arch isosu kurmuştum. =)
Samsung R620-FS03TR Kullanıcısı

ZooM

Alıntı yapılan: Bloodless - 25 Eylül 2010 - 16:04:05
Örnek olarak ilk taktığın USB /dev/sdb iken ikinci taktığın /dev/sdc sonraki taktığın /dev/sdd gibi akıp gidiyor. Gerçekten dikkatli olmlısın. Ben yanlışlıkla 500 gblik arşivimi silip 500 gblik diskin içine arch isosu kurmuştum. =)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Eylül 2010 - 21:41:25

evet yaptim oldu :) peki u sekilde HDDye gomerek backup sistemi olusturabilir miyiz?
If I was your vampyre...

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ZooM

Arkadaslar flasha iso yu yazdirdim fakat boot edince "no bootable partition in table" uyarisi ile karsilasiyorum nedendir acaba ?
If I was your vampyre...

ZooM

Benim kuracagim Linux Mint Debian sürümü verdiginiz lprogramda bu yok... Ustelik onceki yazdirisimdan ArchLinux yazdirdim. Sorun cikmadi. Simdi neden cikiyor diye merak ediyorum
If I was your vampyre...

reis33

Bu yazılım özellikle birden fazla iso kalıbını aynı belleğe yazabilmesi ve sorunsuz çalıştırabilmesi ile öne çıkıyor. :)

ZooM

Alıntı yapılan: reis33 - 24 Ocak 2011 - 20:13:07
Bu yazılım özellikle birden fazla iso kalıbını aynı belleğe yazabilmesi ve sorunsuz çalıştırabilmesi ile öne çıkıyor. :)

iyide daha indirdigim kalibi bulamiyor. Su an bi ise yaramiyor...
If I was your vampyre...

reis33

Listedeki kalıplardan birinden bahsediyoruz değil mi ?

ZooM

If I was your vampyre...

reis33

Alıntı yapılan: ZooM - 25 Ocak 2011 - 10:36:45
Evet...
İstediğiniz kalıpları hazırlamak/yazdırmak konusunda video hazırlayabilirim.

Örnek olarak az önce PCLinuxOS yazdırdım ve sistemi onunla başlattım:

CD başlangıcından yaklaşık 2 kat daha hızlı; CD okuma hızı : ~10 MB/s,,, Bellek okuma hızı : ~ 18 MB/s

s7e7v7e7n

@reis33 ; peki burada bahsettiginiz proğramla şunu yapabilirmiyim mesela elimde 2 3 tane Linux sistemleri var bazısını USB ye yazdırıp PC ye kurmak icin kullanacağım diğerini ise aynı flash bellek üzerinden Live olarak Flash bellekden çalıştırarak kullanabilirmiyim bu proğram bu işlevi yapıyor mu acaba ?
Ubuntu Desktop 11.10 Oneiric Ocelot

reis33

Alıntı yapılan: s7e7v7e7n - 15 Şubat 2011 - 03:43:28
@reis33 ; peki burada bahsettiginiz proğramla şunu yapabilirmiyim mesela elimde 2 3 tane Linux sistemleri var bazısını USB ye yazdırıp PC ye kurmak icin kullanacağım diğerini ise aynı flash bellek üzerinden Live olarak Flash bellekden çalıştırarak kullanabilirmiyim bu proğram bu işlevi yapıyor mu acaba ?

Yukarıda belirttiğim PCLinuxOS ve Ubuntu türevleri hem çalışan sistem olarak kullanılabilir, hem de istenirse bellekten sabitdiske kurulum yapılabilir.
Takdir edersiniz ki bunların dışında kalanları deneme imkanım/ihtiyacım olmadı.
Tavsiyem Linux Mint 10 sürümü başta olmak üzere belleğe (isterseniz birkaç dağıtım) yazdırmanızdır.

s7e7v7e7n

Alıntı yapılan: reis33 - 15 Şubat 2011 - 07:40:33
Alıntı yapılan: s7e7v7e7n - 15 Şubat 2011 - 03:43:28

Yukarıda belirttiğim PCLinuxOS ve Ubuntu türevleri hem çalışan sistem olarak kullanılabilir, hem de istenirse bellekten sabitdiske kurulum yapılabilir.
Takdir edersiniz ki bunların dışında kalanları deneme imkanım/ihtiyacım olmadı.
Tavsiyem Linux Mint 10 sürümü başta olmak üzere belleğe (isterseniz birkaç dağıtım) yazdırmanızdır.

sorun olur mu bilmiyorum ozaman şöyle * bir şey düşünüyorum 16gb lık bir bellege Linux Mint 10,Ubuntu, Sabit icine kurarım birde çalışan CD olarak işimi görecek * bir şey kurarım daha hafif * bir şey. aslında birde Netbook için daha hafif * bir şey arıyorum ama Ubuntu Netbook kasıyor galiba bilgisayarlarda bu Puppy Linux Ubuntu tabanlı oldu acaba o şuan tam olarak stabil çalışıyor mudur 125mb * bir şey :)

reis33

16 GB bellek var ise Slax + Mint 10 tavsiyemdir.
Gerektiğinde kullanmak üzere ve istediğiniz bilgisayarda çalışan sistem açmak için silmeden bellekte kalmaya devam edebilir

Netbook konusuna hiç girmedim.

s7e7v7e7n

slax'ı türkçe yapamıyorum ve artık geliştirilmiyor. slax yerine başka bir alternatif bakıyorum türkçe olmalı ki ingilizce den anlamıyorum malesef. şuan Puppy Linux var 125mb bunun hakkında tam olarak bilgisi olan var mı Ubuntu tabanına geçiş yapmışlar kendileri

s7e7v7e7n

çoklu boot etme programını kullandım veya kullanmaya çalıştım malesef başarılı olamadım tam olarak kullanıldığı hakkında biraz açıklama yapabilir misiniz veya döküman sunum hazırlarsanız memnun olurum.

2. sorum olacak

1-bellege kurulum yapmak isteyince hangi yolları izlemem gerekiyor.
2-belleğe yazdırıp boot ederek bilgisayara kurmak.

teşekkürler.

kelebek333

Alıntı yapılan: s7e7v7e7n - 18 Şubat 2011 - 11:55:58
slax'ı türkçe yapamıyorum ve artık geliştirilmiyor. slax yerine başka bir alternatif bakıyorum türkçe olmalı ki ingilizce den anlamıyorum malesef. şuan Puppy Linux var 125mb bunun hakkında tam olarak bilgisi olan var mı Ubuntu tabanına geçiş yapmışlar kendileri

Slax'ı türkçe yapmak çok kolay .
Slax internet sitesine girip modules - modüller kısmında turkish.lzm diye arat . Türkçe kde'yi barındıran turkish.lzm dosyasını indirip slax klasöründeki modules klasörüne atıyorsun. Aslında base klasörüne atarsan daha iyi, çünkü extra ayar yapmadan direk türkçe kde ile başlıyor.

USB'de multiboot yapmak çok kolay ve programsız yapabilirsiniz.

Bununla ilgili bir yazı hazırlayayım....

Not: Slax artık geliştirilmiyor demek çok kolay deposunda hemen her ihtiyaca hitap edecek yazılm var ve gönüllüler her an destek veriyor. Mesela ben openoffice 3.3 lzm dosyasını bitirdim. denemeler sonrasında birkaç gün içinde upload edeceğim. Slax'a destek bitmez . Tamam 7. versiyon değişik nedenlerle gecikti ama bu sözlerde biraz yanıltma içeriyor...

Şahsen ben slax'ı kde 4.6 ile kullanıyorum .

Değişiklikleri yapıp nasıl .lzm dosyası hazırlayacağınız ile ilgili bkz. aşağıdaki konu

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,19171.0.html

GAREZ

Unetbootin usb bellege niye bootloader kuramiyor bilen var mi?

kelebek333

unetbootin alternatifi için aşağıdaki konaya bakabilirisiniz

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,26476.0.html

Ama illa unetbootin diyorsanız ne kurmaya çalıştığınızı ve nasıl hata aldığınız hakkında biraz daha ayrıntı verin, biliyorsam yardımcı olmaya çalışayım.

barış

Alıntı yapılan: Bloodless - 25 Eylül 2010 - 13:18:25
sudo dd if=xXx.iso of=/dev/sd[a,b,c..] bs=1024 conv=sync

Şeklinde yazdırabilirsin. if input file yani giriş dosyası, of output file çıkış dosyası veya birimidir. of kısmında taktığın belleğin sürücü kısmına dikkat etmelisin. Bu konuda forumda ufak bir arama ile birden fazla örnek veya açıkmala bulabilirsin.
Bunu yapmadan önce diski bilgisayarına bak,
fdisk -l komutunu root haldeyken ver. Daha sonra sdX kısmını rahatça görebilirsin. Alt tarafta X kısmının b olduğunu varsayıyorum. Sdb1 falan yazar orada alt tarafta, alıntıdaki komutta sdb1 yazma, sdb yaz doğrudan :) Ben hep böyle yapıyorum.

GAREZ

sadece no bootable media diye yazı çıkartıp diskten boot ediyor...