MAGEIA - Mandriva temelli yeni bir Linux dağıtımı!

Başlatan tarakbumba, 22 Eylül 2010 - 15:27:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Contempt

Hemen indirip kurmam bir oldu. Gnomeyi öntanımlı olarak kurdum ama bir çok paket depoda bulunmadığı için mecbur kdeyi kurmak zorunda kaldım. Kde paketlerinin neredeyse tamamı depoda. Firefox 4 beta 10 olarak gelmekte. Libreoffice ve Ooo paketleri depoda şuan itibari ile yok.
Herşeye Rağmen...

utdmr

Alıntı yapılan: Contempt - 15 Şubat 2011 - 23:40:40
Hemen indirip kurmam bir oldu. Gnomeyi öntanımlı olarak kurdum ama bir çok paket depoda bulunmadığı için mecbur kdeyi kurmak zorunda kaldım. Kde paketlerinin neredeyse tamamı depoda. Firefox 4 beta 10 olarak gelmekte. Libreoffice ve Ooo paketleri depoda şuan itibari ile yok.
Hatalar, çökmeler bulunuyor mu, hızı nasıl?

Dün gece indirmeye başlamıştım, bugün eve gelince kurarım.
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

Contempt

Gördüğüm kadarı ile Gdm giriş yaparken tercihleri kaydetmiyor her defasında kayıt soruyor. Mageia Yazılım kur paket araması yapmıyor. Şimdiye
çökme olmadı. Hız gayet iyi diyebilirim.
Herşeye Rağmen...

utdmr

Alıntı yapılan: Contempt - 16 Şubat 2011 - 16:58:01
Gördüğüm kadarı ile Gdm giriş yaparken tercihleri kaydetmiyor her defasında kayıt soruyor. Mageia Yazılım kur paket araması yapmıyor. Şimdiye
çökme olmadı. Hız gayet iyi diyebilirim.
Sanal makineye kurdum, KDE ile. Bir kaç dakikadır deniyorum ama sorunsuz çalışıyor gibi. Bir ekran görüntüsü vereyim:
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

Contempt

Gnome paketlerinin tamamlanmasını bekliyorum. Netbook kullandığım için Kde işkence gibi geliyor bana :D
Herşeye Rağmen...

eribol

Alıntı yapılan: Contempt - 17 Şubat 2011 - 12:08:29
Gnome paketlerinin tamamlanmasını bekliyorum. Netbook kullandığım için Kde işkence gibi geliyor bana :D
Ben Samsung N150 netbook bilgisayara kde kurdum, tıkır tıkır çalışıyordu en son :)

Bu akşam indiririm Mageia'yı yarın da kurarım büyük ihtimalle. Paketleme sistemi için bir belge vardı, çevrilirse en azından herkes kendi ihtiyaçlarını paketler geçici olarak :)

Contempt

Mandriva Türkiye sitesinde  Toros arkdaşımız mandriva deposunu ekleyebildiğini ve bir kaç programı sorunsuz kurarak çalıştığından bahsetti.
Herşeye Rağmen...

eribol

Kde'li bir mageia kurdum sonunda.

Unetbootin ile indirdiğim iso kalıbını fat32 ile formatlanmış usb diske kopyaladım. Unetbootin ile oluşturulan kurulum diskini Linux seçeneği ile başlattım(Default kernel panic hatası veriyor bende). Text ekranında benden kurulumu nasıl yapacağımı sordu ben de hard disk seçip sonrasında iso dosyasını kopyaladığım diski seçtim. Bu adımlardan sonrasını ise grafik ekranda hallettim. Grafik ekranda ekran kartını ve benim için gerekli bir kaç dosya ve ayarı yaptım. Sonrasında güncellemelerini de aldım. Bu kadar, çok basit bir kurulum oldu :)

Henüz paket deposu iyi değil. Aradığım bir çok paket yok ama sistemi kullanmak için gerekli tüm paketler depoda mevcut. Sürücüler, mp3 dinleme, video izleme, 3. parti yazılımlar vs vs depoda olduğundan sabırla diğer paketleri bekleyebilirim :)

Neptunmavisi

eribol, 

bir kaç ay önce Mandriva yüzünden beni ve Mandrivayı linç ediyordun.  kılıçlarını çekmiştin harp ediyordun benle.   Bugünde Mandrivacımı oldun? Üstelik Mandriva hakkında iftiralarda atıyordun.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,19202.msg234308.html#msg234308
İşlemcide AMD, İşletim sisteminde Linuxtan şaşmam.

heartsmagic

@Neptunmavisi isimli kullanıcı forumumuzda yasaklı olduğu için (farklı bir başlık, farklı bir mesele için) haliyle bundan sonra yazılacaklar için cevap hakkı olmayacak. Bu nedenle @eribol'dan ricam cevap yazmaması. Zira ben durum değerlendirmesi yaparak konuyu nihayete erdirmek istiyorum.

@Neptunmavisi'nin işaret ettiği başlığa bakacak her akıllı insan gibi ben de ortada iftira ve çirkin bir yaklaşım görmedim. @eribol bir yorumda bulunmuş, yorumunun ne kadar doğru olduğunu sadece bu başlığa bakarak bile anlamamız mümkün değil mi? Mandriva'nın tutumundan rahatsız olan bir kısım geliştiriciler dağıtımı çatallıyor, Mageia adında yeni bir dağıtım yapıyor. Keyfileri için yaptıklarını sanmıyorum bunu.

Linç etmek, iftira atmak falan, komik olmuş cidden. Bağlantısı verilen başlığa gidecekler lütfen fazlaca bir beklenti içine girmesinler.
Cevap hakkı doğmuş oldu değil mi...
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eribol

İleri görüşlü olduğumu demiyor kimse, üstüne hakaret :)

Teşekkürler @heartsmagic, ben de bu başlıkta cevap vermeyi düşünmüyordum.