MAGEIA - Mandriva temelli yeni bir Linux dağıtımı!

Başlatan tarakbumba, 22 Eylül 2010 - 15:27:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tarakbumba

Mandriva temelli yeni bir Linux dağıtımı!

Aşağıdaki yazı, Mageia Ana Sayfasındaki resmi duyurunun tarafımdan Türkçeleştirilmiş halidir. Kısa zamanda yaptığım çeviride anlam düşüklükleri ve yazım hataları olması muhtemeldir.
Mageia – Yeni Bir Linux Dağıtımı
Daha önceden duymuş olabileceğiniz gibi Mandriva Linux dağıtımının geleceği belirsiz bir durumda.

Mandriva S.A.'nın bünyesinde faaliyet gösteren Edge-IT şirketi kapatıldığında, dağıtım üzerinde çalışan bir çok çalışan ayrılmak zorunda kalmıştı. Bizler, Mandriva S.A.'nın planlarına artık güvenmiyoruz ve şirketin (veya herhangi bir şirketin) böylesi bir projeye ev sahipliği yapmasını güvenilir bulmuyoruz.

Son 12 yılda bir çok şey yaşandı. Bazıları oldukça güzeldi: Mandriva Linux topluluğu oldukça genişledi, azimli ve deneyimli bir duruma geldi. Dağıtım kolay kullanımlı, yenilikçi, ödül kazanmış ve en beğenilen dağıtımlardan biri oldu.  Ancak bazı olaylar, insanların en beğendikleri dağıtımın yaşayıp yaşayamayacağından emin olamadıkları kötü bir durum oluşturdu.

Dağıtım üzerinde çalışanlar, dağıtımın ekonomik gelgitlere, şirketin hatalı ve belirsiz stratejik kararlarına bağlı kalmasını istemediler.

Mandriva Linux'u çatallamak? Evet!

Bir açık kaynak projesini çatallamak hiç bir zaman kolay alınan bir karar değildi. Özellikle Mandriva Linux'u çatallamak çok büyük bir görevdi.

Bu, düşünmeden alınan bir karar değildi. Bu konu üzerinde, eski Mandriva çalışanları, Cooker katkıcıları ve kullanıcı toplulukları olarak çokca konuştuk. Bu konu üzerinde daha ileri bir adım atmadan önce  geçtiğimiz haftalarda öne sürülen görüşleri ve tepkileri değerlendirdik.

Bir çatallama yapmaya en iyi çözüm olarak karar verdik ve ortaya yeni bir dağıtım çıktı: Mageia

Yeni Temeller

Mageia bir topluluk projesidir. Hiç bir şekilde bir belirli bir şirketin kaderine bağlı olmayacaktır.

Kar amaçlı olmayan bir örgüt ileriki günlerde oluşturulacak ve topluluk üyelerinden oluşan bir kurul tarafından idare edilecektir. Bir yıl sonunda kurul topluluktan seçilmiş üyelerden oluşacaktır.

Bu örgütlenme, dağıtımı yönlendirecek ve koordinasyonu sağlayacaktır: kod ve yazılıma ev sahipliği yapma ve dağıtma, derleme sistemi, pazarlama, etkinlikleri ve iletişimi arttırma. Veri, eylemler, yol haritaları ve tasarım bu yapı içinde kararlaştırılacaktır.

Ayrıntıları, önümüzdeki günlerde kararlaştıracak ve sunacağız.

Mageia dağıtımı kurul ne olmasını kararlaştırmışsa, tüm topluluğun katkı ve yardımlarıyla  o şekilde olacaktır. Dağıtım için önceden yapılmış planlarımız ve tartışlmış fikirlerimiz var. Bizler;

* Linux'u ve özgür yazılımları herkes için kolay yapmak,
    * Tümleşik sistem araçları sunmak,
    * Temel sistem, masaüstü (GNOME-KDE) uygulamaları ve üçüncü parti yazılımlar (tescilli yazılımlar) arasında yüksek seviyede bütünleşme gerçekleştirmek,
    * Yeni mimarileri ve form-etkilerini hedeflemek,
    * Bilgisayar ve elektronik aygıt kullanıcılarını anlama düzeyimizi geliştirmek istiyoruz.

Sizin de bu konuda fikirleriniz mutlaka vardır. Bu fikirlerinizi paylaşmak için de zaman ayırıyoruz.

Topluluk

Mageia topluluğu dediğimizde şu kişilerden oluştuğunu düşünüyoruz:

* kullanıcılar
    * yapıcılar (geliştiriciler, tasarımcılar, çevirmenler, deneyiciler v.b.)
    * savunucular

Bunlar, tüm dünyadan bize katılan kişiler, kurumlar ve şirketler olabilir.

Bu aşamada aşılması gereken zorluklar da var: farklı ülkeler, farklı diller, farklı kültürler, farklı gereksinimler... Bizce bu harika!

Mandriva Meclisi deneyiminden gördük ki bu hiç de kolay bir iş değil. Ancak daha iyisini yapabileceğimize inanıyoruz.

Kişiler

Hayatta ne yaparsanız yapın, insanlar en büyük ve gerçek yardımcılarınızdır. Mageia ise insanlara yardım etmeyi amaçlamaktadır.

Bu çatallamanın henüz çok başındayız ve zor bir görev olduğunun bilincindeyiz. Ancak bunun bir zorunluluk olduğuna inanıyoruz.

# Ahmad Samir (ahmad78) - Mandriva contributor (bug triage team, packaging)
# Alfonso Vera (Bersuit) - Blograke admin
# Angelo Naselli (anaselli) - Mandriva contributor (packaging)
# Anne Nicolas (ennael) - former Mandriva employee (was packaging, release manager, community management)
# Anssi Hannula (Anssi) - Mandriva contributor (packaging, translations)
# Arnaud Patard (rtp) - former Mandriva employee (was kernel hacker)
# Atilla ÖNTAŞ (tarakbumba) - Mandriva Translator, Mandriva Turkiye Community Admin, MVT packager
# Charles A Edwards (eslrahc) - Mandriva contributor (packaging, patches, testing, user)
# Colin Guthrie (coling) - Mandriva contributor (Pulse Audio, packaging)
# Damien Lallement (dams) - former Mandriva employee (was QA manager)
# Dick Gevers - Mandriva contributor (testing, wiki)
# Dimitrios Glentadakis (dimitrisg) Greek community users
# drakedalfa (blogdrake admin)
# Erwan Velu - Mandriva contributor (packaging, hardware enabling)
# Félix Martos - Blogdrake admin
# Florian Hubold (doktor5000) - Mandriva contributor (moderator and packager for mandrivauser.de)
# Francesc Martínez (XescoMM) - BlogDrake admin and Mandriva contributor (translations, bugs)
# Frédéric CUIF (fredxx) - French Users community (cofounder AUFML)
# Funda Wang (fwang) - Mandriva contributor (packaging, i18n)
# Glen Ogilvie (nelg)- Mandriva contributor (packaging)
# GregoryBravas, Blogdrake Admin and Blogdrake packager.
# Guillaume Rousse (guillomovitch) - Mandriva contributor (packaging, mirror tools)
# Jacen, Blogdrake (contributor and MDKTrans coordinator)
# Jani Välimaa (Wally_) - Mandriva contributor (packaging, translations)
# Jean-Gabriel HAYS (janot) - French contributor
# Jérôme Quelin (jq) - Mandriva contributor (Perl, packaging)
# Luis Daniel Lucio Quiroz (Ruperto) - Mandriva contributor (packaging, security, 3rd party project support)
# Maarten Vanraes (AL13N) - Mandriva contributor (packaging)
# Marek Walczak (mtw) - Mandriva Polish translator
# Marianne Lombard (Jehane) - French community user
# Mehdi Hadjard ( neggwada) - French Users community
# Michael Scherer (misc) - Mandriva contributor (build system, Python, packaging)
# Nicolas Vigier (boklm) - former Mandriva employee (was working on build system, packaging, mandriva research projects)
# Olav Dahlum (olorin_) - Mandriva contributor (translation)
# Olivier Blin (blino) - former Mandriva employee (was Drakxtools, installer, Perl, boot, ...)
# Olivier Mejean (goom) - French users community
# Olivier Thauvin (Nanar) - Mandriva contributor (packaging, mirrors)
# Panos Christeas (xrg)
# Pascal Vilarem (maat) - French users community
# Peťoš Šafařík - Mandriva contributor (packaging, Czech translation)
# Philippe Makowski - Mandriva contributor (packaging)
# Rémy Clouard (shikamaru) - Mandriva contributor (packaging)
# Romain d'Alverny (rda) - former Mandriva employee (was information system manager)
# Samuel Verschelde (Stormi) - Mandriva contributor (some packaging and testing)
# Sandro Cazzaniga (kharec) - Mandriva Contributor (packaging, wiki, bugreport/testing)
# Séverine Wiltgen (sevalienor) - former Mandriva employee (was professional support, server stack)
# SinnerBOFH (BlogDrake founder, member of escomposlinux.org)
# Stephane Flavigny (STEF74) - Mandriva contributor (bug triage team)
# Sylvie TERJAN (erinmargault) - former Mandriva employee and contributor
# Thierry Vignaud (tv) - Former Mandriva employee and contributor (Drakxtools, installer, Perl, packaging)
# Thomas Backlund (tmb) - Mandriva contributor (kernel hacker, translations)
# Tomàs Deltell (Annubis) - BlogDrake admin and packager
# Tomas Kindl (supp) - Mandriva contributor (packaging, bug triage team, mirror provider for CZ)
# Thomas Lottmann (Skiper) - French Users community
# Tomasz Paweł Gajc (_TPG) - Mandriva contributor (packaging, XFCE maintainer)
# Valentín Ferrer (vfmBOFH) - blogdrake admin, maverick collaborator
# Wilson R. Fros (nosXw) - Blogdrake Packager
# Wolfgang Bornath (wobo) - German users community
Diğer katkıda bulunmak isteyenler, isminizin listede yer almasını ve bize destek olmayı düşünüyorsanız, lütfen IRC kanalımızda veya e-mektup ile iletişime geçin.

Sonrası

İlerleyen günlerde bir çok farklı şeyi arıyor olacağız.

* Kod sunumu için donanım
    * Derleme sunucuları ve bu sunuculara ev sahilpliği yapacak veri sunucuları
    * Geliştiriciler, katkıcılar, çevirmenler, deneyiciler,
    * Örgütlenme ve işleyiş konularında danışmanlar v.b.

Yardım ve desteğinize bizim için çok değerlidir.

hayatvelinux.wordpress.com

XRumer

Güzel bir haber, bu tür projeler Mandriva'nın varlığını devam ettireceğini, varlığını güvence altına aldığını gösteriyor.
Destekleyen isimlere baktım da aralarında Anne Nicolas da varmış. Buna çok sevindim.

rick

Söylemeden duramayacağım: Kültürel referans;
Mandrake ünlü bir sihirbazdır tanımayan yoktur. Tanımayanlar için
Mageia, Yunanca (μαγεία) sihir demektir.

GNUbuntu

Elinize sağlık @tarakbumba. Linux dünyasına hayırlı uğurlu olsun. :)
Önce Saygı...

heartsmagic

Mandriva'nın böyle güçlü bir şekilde çatallaşması beni çok sevindirdi. Bu arada gözümden kaçmadı @tarakbumba, tebrik eder katkılarının bolca ve kalıcı olmasını dilerim :)

Not: Çeviri de gayet güzel olmuş.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

amon-ra

mandriva severek kullandığım dağıtımlar arasında umarım bu yeni dağıtım da en az mandriva kadar başarılı olur.

Contempt

Böyle güzel bir oluşumu destekliyorum. Umarım en az Mandriva kadar güçlü bir dağıtımımız olur. Bu arada mandriva cephesinden bir açıklama geldi.
http://blog.mandriva.com/2010/09/20/mandriva-news-by-the-board/
Herşeye Rağmen...

tarakbumba

Olumlu yorumlarınız ve güzel temennileriniz için teşekkür ederim. Parçası olduğum bu proje başarılı olursa, bizlere düşen onu desteklemek olmalıdır. Bu desteği imkanı olanlar bağış yaparak, yayınlandığında dağıtımı kullanarak hata bildiriminde bulunarak, İngilizcesi olanlar bana yardım ederek yapabilirler. Hepimize hayırlı olsun diyelim.

rick

Bu yeni dağıtımda, diğerlerinden farklı ve yeni olarak neler var?

tarakbumba

Proje çok yeni olduğu için henüz ayrıntıları veremiyorum. Ancak topluluk yönetiminde bir Mandriva Linux olarak başlıyoruz. Nasıl Ubuntu artık Debian' dan farklı bir dağıtım olmuşsa ileride biz de Mandriva' dan başka bir konumda olacağız. Hele bir yapılanmayı halledelim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Eylül 2010 - 11:53:51

Mageia projesi maddi desteğinize ihtiyaç duyuyor. İmkanınız varsa üç-beş kuruş yardımda bulunabilirsiniz. Gerekli bilgiler Mageia ana sayfasında yer almaktadır. Saygılar...

eribol

Şu an bu dağıtımın gidişatı hakkında fikri olan var mı? Ortalığı karıştırıyorum lakin güçlü bir oluşum şeklinde başlayan bir serüven şu aralar çok sessiz. Bugünlerde ilk alfa sürümünü duyurması da bekleniyor ama hiç bir takip sitesinde bir ses seda yok. Fırtına öncesi sessizlik mi yoksa ters giden bir şey mi var?

XRumer

Tam şu an ben bu soruyu soracaktım. :) Ben de merak ediyorum. Nedir son durum?

eribol

http://pkgsubmit.mageia.org/

Buradan daha rahat, takip etmek :) Temel sistem paketleniyor ve derlenen her paket buraya ekleniyor.

Contempt

3 gün önce baktıgımda 1500 küsür paketti 3000 bini geçmiş. Şuanda en merakla beklediğim dağıtım..
Herşeye Rağmen...

eribol

@Contempt; valla çok kişi bekleyiş içerisinde bu nedenle heyecanı düşürmemek lazım. Sebepli sebepsiz şu ara haber yapmak gerektiğini düşünüyorum. Belki siz bir şeyler yapabilirsiniz :)

XRumer

Mandriva en sevdiğim Linux dağıtımıydı, Mageia da öyle olacaktır.

Contempt

Evet çıktığında her türlü basın yolunda (Face,Twitter,Msn,Skype.) ne kadar gücüm varsa kullanıcam :D
Herşeye Rağmen...

XRumer

Peki Mandriva tarafında durum nedir? Mandriva yola devam edebilecek mi?

amon-ra

Alıntı yapılan: XRumer - 24 Ocak 2011 - 09:14:00
Peki Mandriva tarafında durum nedir? Mandriva yola devam edebilecek mi?
mandriva yıkılmadım ayaktayım mesajı veriyor sürekli :) ve yeni sürüm haberlerini duyurdu hemen dün de mandriva 2011 tp önizleme sürümü çıkardılar alfa sürümü öncesinde.

XRumer

Evet gördüm haberi. Ben de bugünlerde tekrar Mandriva'ya döndüm.

eribol

http://blog.mageia.org/?p=422

15 Şubat diye bir tarih verilmiş. Ama ilgilenmeyenlerin de "Linux dağıtımları nasıl iso haline gelir" türü merakları için bir kaç güzel grafik var.

heartsmagic

Özetle güzel anlatmışlar. Eğer Magei'ya destek olmak isteyen varsa ilk ISO çıktığında hemen denesin bence. Zira beklenmedik çok hata çıkacaktır, iletip düzeltilmesini sağlamak sizin elinizde olur böylece. Aksi takdirde biraz da aceleye gelen ISO'lar gözden kaçan irili ufaklı birçok sorunu beraberinde getirecektir (kararlı sürümde dahi).
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

utdmr

İlk alpha sürümü çıktı, artık başlayalım bakalım kullanmaya :):

http://blog.mageia.org/?p=492
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

XRumer

eribol

Şükür :) Bir kaç gün sonra bilgisayarımda ki Ubuntu yerine kurmayı düşünüyorum. Umarım mandriva temelli dağıtımların bilgisayarımla olan sıkıntısıyla karşılaşmam.