.NET Gerekliliği Nasıl Sağlanıyor?

Başlatan sem, 21 Eylül 2010 - 03:17:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sem

Arkadaşlar şöyle bir şey soracağım ben, öncelikle şunu sorayım Mono'da .NET kütüphanelerini mi kullanıyoruz, yoksa Mono için .NET kütüphanelerinin benzleri yazılıyor mu? Yani aynı işlevi görev Linux için yazılmış farklı kütüphaneleri mi kullanıyoruz?

"Ne fark eder?" derseniz şundan soruyorum, mesela bir component bulduk diyelim bir yerden (ücretsiz olsun =)), mesela Open Office bağlantı için gerekli COM olsun. Bunu doğrudan Mono ile kullanabiliyor muyuz yoksa Linux muadilini mi bulmamız gerekiyor?

Merak ettiği bir bu, bir de;
Mesela Mono ve Visual Studio ortamında, iki tarafta da olması zorunlu olan kütüphaneler ile bir program yazdık diyelim... Mesela G/Ç(I/O) kullanarak yazdık programı, bu programı Windows ortamında bile .NET bulunmayan bilgisayarda çalıştıramıyoruz, Linux ortamında .NET gerekliliği nasıl sağlanıyor?

Ya da kodları doğrudan Mono ile derlediğimiz zaman .NET yüklü olmasına gerek olmuyor mu programı derleyecek olan değil de çalıştırılabilir dosyayı kullanacak bilgisayarda?

NOT: Çoğu kişi Mono'dan hoşlanmıyor ama, bu aralarda da bir Mono'dur gidiyor forumda, kusura bakmazsınız artık, merak işte ne yapalım =)=)
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

hitokiri

eribol

Alıntı yapılan: hitokiri - 21 Eylül 2010 - 03:52:37
Konu Dışı:
http://live.gnome.org/Vala merak etmeni istiyebilirler :)
İkisi bambaşka mantıkla çalışıyor, yoksa geliyordu öneri :)

hitokiri

Alıntı yapılan: eribol - 21 Eylül 2010 - 03:59:21
Alıntı yapılan: hitokiri - 21 Eylül 2010 - 03:52:37
Konu Dışı:
http://live.gnome.org/Vala merak etmeni istiyebilirler :)
İkisi bambaşka mantıkla çalışıyor, yoksa geliyordu öneri :)
Ah bi de anlasam neler dicem ama işte " konu dışı" takılıyorum, ben bi taksime gideyim :))

sem

Bu C'nin harbi kullanılmadığı yer yok... Vala kütüphaneleri de C ile yazılmış... İlk olarak dikkatimi çekeni söyleyeyim;

"Vala is a new programming language" ilk cümle zaten, ilk olarak dikkatimi çekmesi doğal sanırım =) Dilmiş yani bu, bir çalışma ortamı değil... Gnome için hem de... Değişik aslında öğrenmek lazım gerçekten... Windows'a yönelme zorunluluğum ortadan kalkarsa ya da yeterince yönelirsem doğrudan inceliyorum bu Vala'yı...  İlgimi çekmedi demezsem yalan olmaz yani öyle diyeyim...

Not: Taksim'de iyiymiş =)=)
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

krwlng

@sem0900 kendi deneyimlerimden gördüğüm kadarı ile .net kütüphanesi de pek bir işe yaramaz o durumda çünkü monolib olması gerekiyor makinede. Belki windowslarda .netfx ile çalışabilir uygulamalar fakat linux olsun mac olsun mono ile yazılan uygulamaları çalıştırmak için mono uygulama.exe gibi bir komut kullanmak gerekiyor ve dikkat ettim mono ile rahat çalışan bir uygulamayı wine ile çalıştıramadım. Birkaç uygulama denedim fakat nafile, belki bana öyle denk geldi fakat hiç tepki vermemesi ayrıca ilginç.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!