Linux Mint'in İlk Debian Tabanlı Sürümü Yayınlandı

Başlatan eren, 21 Eylül 2010 - 01:56:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eren

Bildiğiniz gibi Linux Mint ile Ubuntu'nun yollarının ayrılma kararı alınmıştı. Bu karar doğrultusunda başlatılan çalışmalar ilk meyvesini verdi ve Linux Mint Debian Edition 2010 (LMDE) isimli ilk Debian tabanlı test sürümü yayınlandı.

İlk sürüm "tamamen" test için hazırlandı ve son kullanıcılar için şimdilik uygun değil. %100 Debian tabanlı olarak hazırlanan ilk sürüm 32 bit olarak DVD formatında hazırlandı.

Sürüm duyurusuna buradan ulaşabilirsiniz. İndirmek için burayı tıklayabilirsiniz. MD5Sum güvenlik kodu ise burada yer alıyor.

Contempt

Mint bence güzel olanı yaptı ubuntu peşinden gitmektense yanında gitmeyi tercih etti :)
Umarım hayırlı olur.
Herşeye Rağmen...

canosayan

32 bit ve dvd olarak?
bir dağıtımın dvd olmasını anlamıyorum. netinstall'ı ise hiç anlamıyorum.
Chmod bizim işimiz.

krwlng

Ubuntu varken mint kullanmayı hiç düşünmedim çünkü birkaç paket dışında hiçbir farkı yok ubuntudan, fakat şimdi debian tabanına geçtiklerine göre kendilerine farklı bir yol çizebilirler, sonuçta mint için özel yazılan uygulamalar var bunların değeri daha iyi kavranmış olur, ubuntu bir başka dağıtımın tabanını kullanırken mint'in ubuntu'yu kullanması garip gelmişti bana, fakat mint doğru yolda olduğunu gösterdi ve kendi yolunu çizmeye karar verdi, tebrik ediyorum.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

GAREZ

Alıntı yapılan: canosayan - 21 Eylül 2010 - 09:27:34
32 bit ve dvd olarak?
bir dağıtımın dvd olmasını anlamıyorum. netinstall'ı ise hiç anlamıyorum.
875MB olduğundan mecburen DVD yapmışlar her şey kurulu olsun demişlerse 700MB CD yetmemiştir... 64B olsa daha iyi olurdu ama sanal pc ile test etmek zorlaşırdı... yada imkansız olurdu...

ufuk_k

Linux Mint'in stratejisi hakkında pek bilgim yok ama, sanırım aşamalı olarak Debian'a geçecek gibi görünüyor (Debian tabanlı sürümleri kararlı hale gelince Ubuntu sürümlerini çıkarmamak gibi). Benim şöyle bir beklentim var. Topluluğu geniş, son kullanıcıya önem veren bir grubun, bir Debian tabanlı, KDE masaüstü öntanımlı dağıtım çıkarması. Eğer Mint bunu yapabilirse çok güzel olur. Yani Ubuntu'nun Gnome ile yaptığını KDE ile yapmak, demek istediğim. Ubuntu'nun, Kubuntucuların tüm çabalarına rağmen KDE'ye üvey evlat muamelesi yaptığı açık (haklı nedenleri vardır, Gnome dışında tam destek vermek zordur, anlarım). Eminim Debian tabanlı KDE dağıtımı vardır ama Linux Mint gibi popülerleşen bir grubun bunu yapması çok isabetli ve ihtiyacıma uygun olurdu :)
"Waiting for an ideal, a low deal, a no deal.
Play your stereotype,  oh yeah..."

canosayan

açıkçası ben kişisel olarak mintin debian tarafına geçmesini çok hoş bulmuyorum. Bu biraz ubuntunun gölgesinden çekilme gibi duruyor. Ama kullanabilirim gibi.
Tabii yok biz kde istiyoruz derlerse öyle hızlı vazgeçerim ki mintten farkedilmesi 3 gün sürer.
Chmod bizim işimiz.

krwlng

Mint'e sıcak bakıyorum şuan için fakat standart olarak kde gibi bir hata yaparlarsa kesinlikle kullanmayacağım dağıtımlar listesine girer. Bundan kde kötüdür dediğim çıkarılmasın yalnızca sevmiyorum işte. Uzun seneler kde kullanmış biri olarak gnome benim vatanım diyebilirim.

rick

Fakat sanırım bu biçimde, Linux Mint, (Ubuntu gibi) Linux acemileri için bir başlangıç noktası olmaktan çıkacak gibi görünüyor. Çünkü (çok kötü bir genelleme olacak ama bu sadece bir şahsi görüş, lütfen hoşgörün) Ubuntu, Debian'ın kolaylaştırılmış versiyonu ve Linux Mint ise onun medya destekli versiyonu; bu şekilde Ubuntu'dan ayrılıp, Debian'a gidecekse basitliğini yitirecek (KDE de cabası) demektir. (demiştim...)

Contempt

Alıntı yapılan: ufuk_k - 21 Eylül 2010 - 18:45:11
Linux Mint'in stratejisi hakkında pek bilgim yok ama, sanırım aşamalı olarak Debian'a geçecek gibi görünüyor (Debian tabanlı sürümleri kararlı hale gelince Ubuntu sürümlerini çıkarmamak gibi). Benim şöyle bir beklentim var. Topluluğu geniş, son kullanıcıya önem veren bir grubun, bir Debian tabanlı, KDE masaüstü öntanımlı dağıtım çıkarması. Eğer Mint bunu yapabilirse çok güzel olur. Yani Ubuntu'nun Gnome ile yaptığını KDE ile yapmak, demek istediğim. Ubuntu'nun, Kubuntucuların tüm çabalarına rağmen KDE'ye üvey evlat muamelesi yaptığı açık (haklı nedenleri vardır, Gnome dışında tam destek vermek zordur, anlarım). Eminim Debian tabanlı KDE dağıtımı vardır ama Linux Mint gibi popülerleşen bir grubun bunu yapması çok isabetli ve ihtiyacıma uygun olurdu :)

+1 fikriniz çok hoşumagitti ve destekliyorum. Deb paket sistemi özel bir  kde veya özel bir destekli kde :)  bence çok güzel yakışacaktır minte
Herşeye Rağmen...

GAREZ

Kubuntu en sevilmeyen ubuntu versiyonu değil mi? ondan Kubuntu'ya fazla önem vermiyorlardır...

ufuk_k

Alıntı yapılan: krwlng - 21 Eylül 2010 - 20:19:03
Mint'e sıcak bakıyorum şuan için fakat standart olarak kde gibi bir hata yaparlarsa kesinlikle kullanmayacağım dağıtımlar listesine girer. Bundan kde kötüdür dediğim çıkarılmasın yalnızca sevmiyorum işte. Uzun seneler kde kullanmış biri olarak gnome benim vatanım diyebilirim.

Hani "KDE kötüdür" demiyorsun ama, Gnome kullanacaksan zaten Ubuntu var. Asıl olarak Mint mi kullanıyorsun bilemiyorum da, Mint'in KDE seçmesini desteklemeyebilirsin KDE sevmediğin için buraya kadar tamam. Ama bu kadar karşı çıkmak biraz fanatiklik gibi duruyor. Dediklerim yalnız sana değil, senin nazarında bu seçime "KDE'ye yoğun bir olumsuzluk bakışı" cephesinden yaklaşan arkadaşlara da. Ben şu an Ubuntu kullanıyorum misal, Gnome ile (KDE'yi sevsem de). Çünkü KDE ile istediğim kullanma zevkine ulaşamıyorum. Fakat bunu, Ubuntu'nun Gnome ile yaptığı şekilde yapan bir Debian tabanlı dağıtım bence bir eksik. Yani Gnome kullanacaksanız zaten hası var. E hani KDE özelleştirilmişi? Hepsi mi Gnome kalsın? Dünya Gnome mu olsun?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Eylül 2010 - 21:17:59

Alıntı yapılan: GAREZ - 21 Eylül 2010 - 21:14:25
Kubuntu en sevilmeyen ubuntu versiyonu değil mi? ondan Kubuntu'ya fazla önem vermiyorlardır...

Sevdiremedikleri için olmasın? En güncel araçlar, özelleştirmeler, şu artık herkesin kullandığı Ubuntu One için bile KDE/Kubuntu namına bir şey yapıldı mı? Kubuntu sevmemek ayrı, KDE sevmemek ayrı bir şey.

krwlng

Alıntı YapÇünkü KDE ile istediğim kullanma zevkine ulaşamıyorum

Aslında yazdığınız o kadar şey içerisinde beni en çok ilgilendiren kısmı çabuk geçmişsiniz. Mandriva, Suse, Pardus hala kde kullanıyorlar, sevilmese bile kubuntu her sürümde yine çıkıyor, destek azmış hiç olmamasından iyidir bence. Kde için söylediklerim gnome fanatikliği yapmak olarak yorumlanıyorsa kusura bakmayın, ben bu işe kde ile başladım ve kendi sistemimi örnek aldığımda az kalsın sorunları yüzünden bırakma noktasına gelmiştim herşeyi, sağolsun ki yeğenim gnome kullan kde sıkıntı çıkarıyorsa dedi ve bu günlere geldik. Yani söylediklerim boş değil bir birikimin sonucu.

GAREZ

Alıntı yapılan: krwlng - 21 Eylül 2010 - 21:34:23

Aslında yazdığınız o kadar şey içerisinde beni en çok ilgilendiren kısmı çabuk geçmişsiniz. Mandriva, Suse, Pardus hala kde kullanıyorlar, sevilmese bile kubuntu her sürümde yine çıkıyor, destek azmış hiç olmamasından iyidir bence. Kde için söylediklerim gnome fanatikliği yapmak olarak yorumlanıyorsa kusura bakmayın, ben bu işe kde ile başladım ve kendi sistemimi örnek aldığımda az kalsın sorunları yüzünden bırakma noktasına gelmiştim herşeyi, sağolsun ki yeğenim gnome kullan kde sıkıntı çıkarıyorsa dedi ve bu günlere geldik. Yani söylediklerim boş değil bir birikimin sonucu.

KDE yüksek donanım istiyor çünkü efektler fazla sistem istiyor... 256MB ram ve 1GHZ işlemci ile kaasarak çalışmasada Firefox yada Chromium çalıştırınca kasar 800MHZ işlemci ile açılışı bile kasıyor... tabi KDE için...

ufuk_k

"KDE ile istediğim kullanma zevkine ulaşamıyorum" demekle, Ubuntu'yu KDE ile kullanmaktan bahsetmiştim. KDE masaüstü ile Ubuntu'yu kullanmak, ya da Kubuntu'yu diyelim, zevk vermiyor, çünkü bahsettiğim sebeplerden, bir çok şeyden mahrum kalıyorsunuz. KDE bana Gnome'un vermediği kullanım zevkini verdiği için zaten böyle bir dağıtımın KDE tabanlı olmasını isterim.

guestwho

Alıntı yapılan: GAREZ - 21 Eylül 2010 - 21:40:17
Alıntı yapılan: krwlng - 21 Eylül 2010 - 21:34:23

KDE yüksek donanım istiyor çünkü efektler fazla sistem istiyor... 256MB ram ve 1GHZ işlemci ile kaasarak çalışmasada Firefox yada Chromium çalıştırınca kasar 800MHZ işlemci ile açılışı bile kasıyor... tabi KDE için...
Konuyu dağıtmak istemem ama öne sürülenlere cevap verme gereği duydum... KDE4'te KWin pencere yöneticisine entegre edilmiş efektler Compiz'in efektlerinden daha abartılı değil ki kassın... Kaldı ki Firefox ya da Chromium Gtk tabanlı yani has KDE yazılımı falan değiller, Gnome ortamında KDE yazılımları acayip verimli mi çalışıyor sanki ? Ayrıca burada konuyla hiçbir ilgisi olmadığı halde KDE'yi ya da Kubuntu'yu (üstü kapalı) taşlayanlar sanki Gnome ortamında hiç bir KDE yazılımını kullanmıyorlar...
    Mint'in yönetim araçları Gtk tabanlı olduğu için LMDE varsayılan olarak Gnome masaüstü ortamıyla gelecektir boşuna KDE ile ilgili yorumlarla olayı saptırmayalım bence...
You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!

Yiğit Ateş

Evet Kwin efektleri Compiz'den daha abartılı değil ama Compiz'in çok rahat çalıştığı sistemlerde Kwin efektleri bilgisayarı çok zorluyor.

GAREZ

benim gördüğüm KDE4 Pardus ile virtualbox ile pardus 2009.2 ile 2008.2 çalıştırınca Pentium D 820 (2.80GHZ ) 1536MB ramli i945GZ ASROCK anakart 80GB 7400 devir hdd kullanan sistem kasıyor... ek olarak her iki işletim sisteminde Firefox çalışıyor 4/8 sekme açık iken... garip olan o sistemin yarısı bile olmayan msi VR601 ile aynısı yapınca hiç kasmıyordu? T2330 1.60GHZ 1024MB ram 160GB disk 5400 devir...

akelek

Debian tabanlı KDE öntanımlı dağıtımdan bahseden arkadaşlara sorayım:
MEPIS dağıtımı hakkında ne düşünüyorsunuz?

ufuk_k

MEPIS köklü bir dağıtım. Stabil, çünkü Debian'nın stabil sürümüyle hazırlanıyor. Bu da az güncelleme demek, daha eski paketler demek. Yani pek Ubuntu ya da diğer son kullanıcı dağıtımlarıyla karşılaştıracağımız bir dağıtım değil.

eren

Yerel ekipler toplantısında KDE, Gnome v.b. olaylar konuşuldu. Linux Mint kararlı Debian sürümü çıktığında Gnome tabanlı olarak devam edecek ancak Gnome kadar KDE sürümüne de öner verilecek. Bu konuda ayrıntılı bilgi burada yer alıyor.

Debian tabanlı sürümde aşağıdaki sürümler olacak.

Linux Mint Gnome Edition
Linux Mint KDE Edition
Linux Mint LXDE Edition
Linux Mint XFCE Edition
Linux Mint Fluxbox Edition

Bu sürümlerin hepsi için ayrı ayrı ekipler kuruldu. Debian tabanına geçildiğinde hepsine tam destek verilecek. Özellikle Debian kullanan ancak Debian'ın sisteminden memnun olmayan pek çok kullanıcı bu konuda destek veriyor.

Ayrıca Linux Mint'in en güzel özelliği 1 numara ile direk görüşebilmeniz. Ben bir fikrim olduğunda yada bana yönetim yetkisi veren topluluğun bir isteği olduğunda direk Clement ile direk bu durumu paylaşıp fikir alışverişinde bulunabiliyorum. Örneğin Linux Mint Planet bölümünde yerel ekipler bayrakları ile ayrı gösterilirse ve onaylananların hepsi eklenirse iyi olur dedim hemen bu isteğim yerine getirildi. Görev aldığım diğer topluluklarda maalesef bu imkan hiç olmadı.

Şu an Linux Mint topluluğunda ast-üst farkı yok. Herkesin fikrine açık bir yapı söz konusu ve 1 numaraya bile ulaşıp birebir görüşme imkanına sahip olabiliyorsunuz. İşte bu nedenle özellikle Debian camiasından bu yapılan son hareket çok fazla destek görüyor.

Bize siz yerel bir ISO hazırlayın ve ülkenizdeki kullanıcıların ihtiyaçlarına göre bir çalışma yapın deniyor. Bu çalışmada resmi ana sayfadan paylaşılabilecek. Kısacası ben diğer görev aldığım topluluklarda görmediğim ilgi, sevgi ve samimiyeti Linux Mint topluluğunda gördüm. Buradan da aldığımız güç ile Linux Mint'in gelecekte daha da iyi yerlere geleceğini düşünüyorum.

GAREZ

kullanım kolaylığı ile ubuntu ile aynı... Windows içinde kurulum seçeneği var ve anlamadığım 32B niye 64B'ten büyük? iso kullanmış?

eren

Alıntı yapılan: GAREZ - 22 Eylül 2010 - 15:12:56
kullanım kolaylığı ile ubuntu ile aynı... Windows içinde kurulum seçeneği var ve anlamadığım 32B niye 64B'ten büyük? iso kullanmış?

Bu ilk sürüm daha Alpha 1 düzeyinde. İstenilen paketler eklendiğinde ISO kalıbı CD'ye sığmadığı için DVD yapmak zorunda kaldılar. Ancak kararlı sürüm ve kararlı sürüm adayı büyük ihtimalle CD'ye sığacak halde dağıtılacak.

Kararlı sürüme Linux Mint 11 ile geçileceği için bu zamana kadar testler devam edecek. Bazı test sürümleri CD bazıları ise DVD boyutunda dağıtılabilir. Şu an için bu konu kesinliğe kavulmuş değil.

GAREZ

benim için fark etmez CD fiyatına DVD+R buldum artık CD-R kullanmam...

krwlng

İlk ağızdan direkt iletişim olayı harika bir durummuş çok hoşuma gitti. Destek verilesi bir dağıtım olduğunu her geçen gün kanıtlıyor mint.