[Çözüldü] Gimp Renklendirme Eklentisinin Kullanımı

Başlatan maydin95, 18 Eylül 2010 - 20:06:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

maydin95

http://laylaylomgimp.blogspot.com/2008/07/alamak-istiyorum.html

Yukarıdaki sayfada renklendirme eklentisi var. Ben bunun derlenmiş halini indirdim ve gerekli kütüphaneleri yükledim. Sonra çalıştırınca şunlar geliyor:

maydin@maydin:~/Masaüstü/colorize-gimp$ ./colorize
./colorize is a GIMP plug-in and must be run by GIMP to be used
maydin@maydin:~/Masaüstü/colorize-gimp$

Sonra başlangıç dizinindeki gimp plugin konumuna kopyaladım olmadı. Sonra usr/lib deki plugin dizinine kopyaladım fakat yine olmadı. Maidis blogda kullanımı hakkında bilgi vereceğim demiş fakat öyle bir şey bulamadım şimdi ne yapacağım.
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

bytan

@maydin95,

Bu bir plug-in olarak gimp içerisinden çalıştırılması gerekmiyor mu?
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

maydin95

Ben plugin dizinlerine attım ama Gimp içinde bulamadım. Dİğer eklentilerde de aynı yazı geçiyor çalıştırınca.
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

maydin95

eribol 2. verdiğiniz galiba benim eklenti ama bir türlü çalışmadı. Yani çalıştı da tersten. Her nasıl denediysem renklendirme yaptığım katmanın rengi siyah beyaz resme göre değişiyor fakat tersi olmadı.

1. örnekteki ise oluyor fakat biraz zor bir yöntem sanırım.

xxx3

İkinci linkteki eklentiyi bende çalıştıramadım  :(

eribol

2. link eski gimp2.4 üzerinde denenmiş. Ama sanırım bu plugin artık gimp içerisine gömülü. Ben anlamam gimpten sadece google dan bakıp linkleri verdim :)

maydin95

Tamam tamam bu sefer oldu örnek katmanı seçmeyi unutmuşum.

xxx3

Alıntı yapılan: maydin95 - 19 Eylül 2010 - 21:52:27
Tamam tamam bu sefer oldu örnek katmanı seçmeyi unutmuşum.
Nasıl yaptınız acaba anlatabilmeniz mümkün mü ?

maydin95

Aşağıdaki resimde renkli görünen üstteki katmandır. Bu renkler siyah beyaz katmana hangi renklerin uygulanacağını gösteriyor. (Ben bu resmi kendi sitesinden aldım ve siyah beyaza çevirdim.)

Aşağıdaki resmin yukarısında bir açılır menü var. Oradan renkli katmanı -örnek katmanı- seçeceksiniz. Sonra tamama basın.

Ancak benimki çok güzel olmadı.

xxx3

Yardımınız için teşşekkür ederim ama anlamadım biraz açarsanız daha iyi olucak  :D

rick

Ben nereden indirildiğini bulamadım. :) Yardımcı olur musunuz?

maydin95

Gimp TR sitesinde bir anlatım yapayım. Buradaki kısaca yazdım.

http://sites.google.com/site/ozbekanil/ikilikler

Sayfasından inidiriliyor. Eğer ./colorize diyerek çalıştırabilirseniz başlangılçtaki gimp plugin dizinine atın. Bazı kütüphanelere bağımlı. İlk olarak suitesparse paketini kurun hata olursa özel ileti gönderin oradan cevap veririm. Burayı meşgul ederiz gibime geliyor. Zaten sorun çözüldü, galiba konu kilitlenecek onun için özel ileti gönderin dedim.