RedHat Hakkında Bilgi?

Başlatan Kubilay, 18 Eylül 2010 - 13:48:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kubilay

Merhaba arkadaşlar,
Bir Ubuntu Kullanıcısıyım,Netbook versionunu kullanıyorum.
Uzun zamandır RedHat Hakkında bilgi edinmeye çalışıyorum ama hiç biryerde bu dağıtım hakkında elle tutulur ve işe yarar kesin bilgiler edinemedim. Bu sistemin resmi web sitesinde ücretli olduğu yazıyor sanırım. Linux yazılımları ücretsiz değilmiydi?

Ayrıca RedHat PC için kullanılabiliyorsa,kullanan var mı ? Nasıl bir sistem? Türkçe dağıtımı mevcut mu?
Ücretsiz ise eğer,nereden temin edebilirim? Biraz bilgi verirseniz RedHat hakkında sevinirim.
Teşekkürler.

DoGuKaN

Redhat ücretli bir Linux dağıtımıdır. Masaüstünde de kullanılabilir ama genelde sunucularda kullanılıyor. Masaüstünde kullanmak için Fedora'yı deneyebilirsiniz, ücretsizdir. Aynı ekip tarafından geliştiriliyor. Benimde bildiklerim bu kadar Redhat hakkında.

plymouth

Merhaba.

-Red Hat temin etmek için ücret gerekmeyen ama destek (güncelleme, sorun çözümü vs.) için ücret ödemeniz gereken Solaris gibi genellikle Server sistemleri için tercih edilen bir Linux sistemidir.
-Güncel versiyonu Red Hat Enterprise Linux 5.5'dir.
-Kurulumu sırasında türkçe seçeneği ile kurulabilir. Günümüzde kullanılan bir çok teknoloji üzerinde Red Hat desteği vardır. Grub, disksiz terminalleri boot edip kullanma projesi (adını hatırlayamadım), Untangle vs...   
-`Default` olarak Gnome kurulur. Paket sistemi rpm, ve yum isimli paket yöneticisini kullanır.
-Neredeyse tüm Server üreticilerinin driverları Red Hat ile birlikte gelir. Ama Laptopda kullanmak zor olur. Haliyle Serverlar için demiştim...
-Gnu lisansına tabi olan tüm yazılımlarda olduğu gibi Red Hat DVD ve CD'leri ücretsiz indirilebilir.
- rhn.redhat.com adresine mail adresiniz ile üye olup güncel sürümün 30 günlük deneme sürümünü indirmeniz gerekli. Tüm server servisleri kurulabilir durumda bir dvd indirebilirsiniz. Kurulum sırasında sizden kullanıcı lisans bilgisi isteyecek. Bu kısımda skip deyip kurulumu tamamlayabilir sonrada tüm uygulamaları kurup istediğiniz kadar kullanabilirsiniz... Süre dolunca sizi uyaracağını zannetemeyin.
-İndirdiğiniz sürümle birlikte mail adresinize bir çift kod gönderilir ki bunları kullanarak dosya indirmenize izin verirler.
Bu kısmı 30 günlüktür. Haliyle 30 gün sonunda kod expire olur. Ancak siteminizdeki uygulamalar bu durumdan etkilenmezler. Ekranda hiç bir zaman beni
lisansla, beni legalleştir gibisinden bir uyarı almazsınız... Tek yapmanız gereken
rm /etc/yum.repos.d/rhel-eval.repo (yada kod ile birlikte kullandığınız repo ne ise onu kaldırmaktır)
Bilgisayarınız yarılana kadar kullanabilirsiniz. Unutulmaması gereken Red Hat bir masaüstü dagıtımı değildir. Ubuntu kadar görsel değildir. Ama Server işlemleri "sorunsuz" noktasında çalışır.
-Ubuntu gibi herşeyi sizin yerinize yapmaz . mount, vi, fdisk, repoları kullanmak ve program kurm - derleme gibi komutları/programları Red Hat sayesinde öğrendim. Siz belirtmedikçe hiçbirşeyi otomatik olarak yapmaz. Repoları kullanmanıza 30 günün sonunda izin vermez ama başka free depolar var. Rpmforce, dag-wieers gibi...
-SElinux pakedinin/programının tam olarak kullanılmaya çalıştığını söylemeliyim. Kurulum yaparken size SElinux ve iptables ayarlarını soracak disable ile kapatarak kullanabilirsiniz kurduktan sonra da yapabilirsiniz.
-Türkçe desteği var ama tercümeleri sanıyorum Almanya da yaşayan bir Türk yapmış o sebeple mükemmle olmadığını bilmelisiniz. Hdd için mıknatıslı disk gibi tercümeler görmek mümkün.
-Anlatmak için daha çok şey var ama bunlar geldi aklıma. Kendim RHEL 5.4 kullanıyorum. Bazı progaramları kullanma imkanı yoktur bazılarını ise iyice zorlamanız gerekebilir. Mesela compiz, reiserFS...
-Görülen tek eksik depoların kullanımı konusunda. Siz Red Hat'ın Fedora isimli yeni teknolojileri test etmek için kullandığı (debian testing gibi) fedorayı kurabilirsiniz. Ya da resmen desteklenmeyen sürümü olan CentOS kurabilirsiniz.

Güzel bir işletim sistemi olduğunu düşünüyorum.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,7133.msg226216.html#msg226216

Başlığında biraz daha başka bilgiler de var.
This life is not the real thing.
It is not even in Beta.
If it was, then OpenBSD would already have a man page for it

Kubilay

Verdiğiniz eşsiz bilgiler içinn çok teşekkürler..

heartsmagic

Alıntı yapılan: Kubilay - 18 Eylül 2010 - 13:48:43
Linux yazılımları ücretsiz değilmiydi?

Kısa ve öz cevap: Hayır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

plymouth

Alıntı yapılan: heartsmagic - 19 Eylül 2010 - 01:39:40
Alıntı yapılan: Kubilay - 18 Eylül 2010 - 13:48:43
Linux yazılımları ücretsiz değilmiydi?

Kısa ve öz cevap: Hayır.

Valla diyecek sözüm yok... Kısa ve öz cevap Hayır...
This life is not the real thing.
It is not even in Beta.
If it was, then OpenBSD would already have a man page for it

rick

Eğer amacın Red Hat'in dağıtımını ücretsiz kullanmaksa, Fedora daima hazır. Red Hat artık bir dağıtım değil, sanırım 2004'te kapatıldı ve geriye sadece Red Hat Enterprise Edition denilen şirketler ve sunucular için olan dağıtım ve tamamen bedava ve çok amaçlı olan Fedora'yı (ve daha bir çok Red Hat bazlı dağıtım) bıraktı.

fyodor

beylar red hatın ticari olmayan ücretsiz indirebileceğim kullanabileceğim ve ticari sürümü ile aynı özelliklere sahip dağıtımı var mı? varsa linki nedir, birde redhat server hakkında azda olsa bilgelenebileceğim komutlarının ne olduğunu ne zaman ne yapılması gerektiğini izin ve sınırlama değerlerinin ne olması gerektiğini öğrenebileceğim bir kitap var mı e-kitapta olabilir. ayrıca ilgilenen ve kendini denemek isteyen arkadaşlar olursa buyursun:

http://www.bga.com.tr/?p=1668

heartsmagic

İlk sorun için @plymouth'un bu başlıktaki iletisini okuyabilirsin. Kitap meselesi için sanırım Google yardımcı olur. Kitap haricinde bilgiler de bulabilirsin.

Alıntı yapılan: fyodor - 14 Kasım 2010 - 20:54:51
ayrıca ilgilenen ve kendini denemek isteyen arkadaşlar olursa buyursun:

http://www.bga.com.tr/?p=1668

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=22527.0
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.