İşlemciyi yanlış gösterme olasılığı nedir?

Başlatan sem, 16 Eylül 2010 - 20:44:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sem

Evet  konunun sorusu başlıkta olduğu gibi... İşlemcimin 1.6 GHZ olması lazım, ben öyle biliyordum en azından... Fakat Windows tarafından baktım yüksek gözüküyor, 2.6 gibi bir şey gözüküyor... Bizim taraftan anlarım dedim bakayım dedim;

Ailurus'tan baktım;
Alıntı Yap
CPU Name:            Intel(R) Pentium(R) 4 CPU 2.66GHZ
Total Memory :      496.9 MB

Ubuntu Tweak ile baktım,  o da aynı değerleri gösteriyor... Uçbridimden bakınca;
Alıntı Yapsem0900@desktop:~$ lscpu
Architecture:          i686
CPU op-mode(s):        32-bit, 64-bit
CPU(s):                1
Thread(s) per core:    1
Core(s) per socket:    1
CPU socket(s):         1
Vendor ID:             GenuineIntel
CPU family:            15
Model:                 4
Stepping:              1
CPU MHz:               2666.532
L1d cache:             16K
L2 cache:              1024K

Ben işlemciyi 1.6 olarak hatırlıyorum  ki zaten hiç de 2.66 gibi davranmıyor... Çok çabuk donuyor gibi sorunlar yaşıyorum... Ya da bir kaç şeyi aynı anda açınca ekran kararıyor gibi... Fakat sakin böyle programları teker teker kullanırsam Compiz Fusion dahil kullanabliiyorum... Bu donmalar falan RAM ile de alakalı olabilir sanıyorum, yanlış görmüyorsam yaklaşık; 500 MB gibi bir değeri var ve az bir rakam bu... Fakat Windows ve Linux'taki bütün programların işlemciyi yanlış değerlendirme olasılığı nedir? 2.66 olmadığı kesin, hızına bakarsam eğer?
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

Yiğit Ateş

sem

Baktım o da aynı şeyleri söylüyor Yiğit... Bir iki bir şeye daha baktım hatta fakat hepsini yazmadım harbiden hepsi aynı sonucu veriyor... SuperPi gibi falan testler vardı onlar ile anlayabili miyim, yani bir tahmin imkanı verir mi acaba? 1.83 GHZ lik bir bilgisayar var ama çift çekirdek o... 2.66 GHZ tek çekirdek mi döver, 1.83 çift çekirdek mi acaba =) İkisini kıyaslayıp falan bir şeyler elde edebilir miyim
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Burası dünya?

Yiğit Ateş

Hepsi öyle diyorsa, öyledir :) Donmaların olmasının sebebi bellek miktarın bence. Günümüzde  500 MB bellek yetmiyor artık maalesef. Mesela bende Chromium uzun süredir açık ve şimdi baktım bellek kullanımı 300 mb olmuş. 512 mb bellek takviyesi bilgisayarı önemli ölçüde rahatlatacaktır.

sem

Ama çok net hatırlıyorum 1.6 GHZ idi bu bilgisayar... 2.66 hızlı çünkü... Ve bu eski bilgisayar yani zamanında bile vasatın biraz üzerindeydi... Bir yanlışlık olma ihtimalini araştırmak istiyorum da bütün çıktılar, iki sistemde de aynı değeri gösteriyor... 2 GB ram alsam 2.5 GB ram olur mu... Hiç duymadım çünkü de =) Bu donanım bilgimi biraz arttırsam iyi olacak... RAM kullanımı da %65'in aşağısında düşmüyor cidden... Swap %6 - 10 arası seyrediyor (swap'in Türkçesi nedir bu arada...) Bilahare bir RAM almak gerekecek sanırım artık ne zaman denk gelirse...
Burası dünya?

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: sem0900 - 16 Eylül 2010 - 21:17:39
Ama çok net hatırlıyorum 1.6 GHZ idi bu bilgisayar... 2.66 hızlı çünkü... Ve bu eski bilgisayar yani zamanında bile vasatın biraz üzerindeydi... Bir yanlışlık olma ihtimalini araştırmak istiyorum da bütün çıktılar, iki sistemde de aynı değeri gösteriyor... 2 GB ram alsam 2.5 GB ram olur mu... Hiç duymadım çünkü de =) Bu donanım bilgimi biraz arttırsam iyi olacak... RAM kullanımı da %65'in aşağısında düşmüyor cidden... Swap %6 - 10 arası seyrediyor (swap'in Türkçesi nedir bu arada...) Bilahare bir RAM almak gerekecek sanırım artık ne zaman denk gelirse...
Hızaşırtma yapmış olabilir misin acaba? 2 GB bellek alırsan 2.5 olur tabii ki, ama bellek hızlarına da dikkat etmen lazım boşa para verme yani. Swap = takas alanı.

sem

Hızaşırtma nasıl yapılıyor bir fikrim yok... Bu tarz bir ayar yapmadım, sistemi dün kurdum zaten... Fakat donanımsal değil de yazılım ile alakalı ise Windows tarafında aynı değeri göstermez sanırım?

Aynen swap = takas alanı =)... Cvabı görür görmes flaşlar patladı zaten =)
Burası dünya?

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: sem0900 - 16 Eylül 2010 - 21:25:55
Hızaşırtma nasıl yapılıyor bir fikrim yok... Bu tarz bir ayar yapmadım, sistemi dün kurdum zaten... Fakat donanımsal değil de yazılım ile alakalı ise Windows tarafında aynı değeri göstermez sanırım?

Aynen swap = takas alanı =)... Cvabı görür görmes flaşlar patladı zaten =)
Hız aşırtma yazılımsal bir şey değil zaten. Bir kere BIOS'tan ayarlarsın, sonra o hızla devam eder. Tabii dikkat etmezsen işlemciyi de yakarsın o ayrı :D

http://tr.wikipedia.org/wiki/Hız_aşırtma_(bilgisayar)

sem

Link ilginç çıktı... H harfine yönleniyor... Fakat ilgili konuyu arama ile bulabildim... Ben deneyeyim bir de; http://tr.wikipedia.org/wiki/H%C4%B1z_a%C5%9F%C4%B1rtma_(bilgisayar)

Ek: İlginç... (bağlantıların görünümü ve yönlendiği siteler)

Ek2: Hayır böyle bir ayar yapmamıştım...
Burası dünya?

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: sem0900 - 16 Eylül 2010 - 20:44:20
Ben işlemciyi 1.6 olarak hatırlıyorum  ki zaten hiç de 2.66 gibi davranmıyor...

1.6Ghz maximum/ulaşabildiği değer olarak'mı hatırlıyorsunuz.?
Cpufreq uygulamacığı ile değiştirmeye kalktığınızda hangi değerleri gösteriyor.?
Gösterdiği değer ile
cat /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_available_frequencies
komut ile elde ettiğiniz değerle uyuşuyor'mu.?
Gözlemlediğiniz donma sorunu çekirdek güncellemesi ile oluşmuş olabilir'mi.?

Belirtiğim komut donanıma göre değişebildiğinden,
ls /sys/devices/system/cpu/
veya
ls /sys/devices/system/
ile bakabilirsiniz.

rick

Hız aşırtma veya gâvurca ( :) ) "overclock" denilen fenomeni kastediyor.

sem

@ 9N0M3

1.6 yine program ile görebildiğimdi yanlış hatırlamıyorsam eğer (bütün sistem ve programlar aynı değeri gösterince kendimden şüphe etmeye başladım cidden)...

cpufreq kullanmayı bilmiyorum fakat biraz araştırınca;
cpufreq-selector -f 1600000

Şeklinde bir deneme yaptım...
Alıntı YapError calling SetFrequency: Error setting frequency on cpu 0: No cpufreq support
Şeklinde geri döndü...

Verdiğiniz komutun ise çıktısı aşağıdaki gibi oldu:
sem0900@desktop:~$ cat /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_available_frequencies
cat: /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_available_frequencies: No such file or directory

Bu en son komutu iki bilgisayarda denedim, birisinde olası işlemci hızları olarak tahmin ettiğim 1830000 gibi değerler çıktı, bunda ise bu yanıt döndü... Bunda bu şekilde hata veriyor... Donanım farkı nedeniyle bakmamı söylediğiniz yerlere bakındım biraz fakat  "scaling_available_frequencies" ile alakalı bir şey gözüme çarpmadı...

Bu komutun hata ile dönmesinden anlamam gereken nedir?

Burası dünya?

maydin95

Ben de şunu ekleyeyim Windows 7 olarak geldiğinde bilgisayar işlemci frekansını gösteren bir uygulamacık vardı masaüstünde. Orada işlemci hızı 2.93 GHZ'ye kadar çıkıyordu. Uygulamacık zaten İntel Hız Aşırtma grafiğiydi. Ubuntu'da ise hızaşırtma görünmüyor. Windowsta 2.6 GHZ e son değeri geçtiğini görünüyorum fakat Ubuntuda Performance yapınca 2.60 GHZ oluyor. Yani kesinlikle hız aşırtma derim.
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

sem

maydin95, yok hız aşırtma gibi bir niyetim yok, zaten güven bir donanımı da yok bilgisayarın... Araştırdım biraz o işleri az önce, işlemci falan elimde kalır yani... Benim merak ettiğim böyle bir yanlışlık olası mıdır, her iki sistemde de aynı yanlış değerin gözükmesi gibi... Ama bir hata varsa da donanım ile alakalı gibi duruyor, yoksa iki sistemin de aynı anda yanılması gibi bir şey saçma geliyor mantıken...
Burası dünya?

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: sem0900 - 16 Eylül 2010 - 23:03:51
Bu komutun hata ile dönmesinden anlamam gereken nedir?

Başka bir konumda olabileceği ihtimali.  :)

önceki yanıtımda belirtiğim gibi,
ls hatta nautilus ile o konumlara var olup olmadığına bakabilirsiniz.

ls /sys/devices/system/
çıktısı nedir.?

sem

=)=) Evet mantıklı...

Önceden dediğim gibi buraları araştırdım fakat avaible_frequencies ya da benzeri bir şey göremedim... Çıktısı şu şekilde;
Alıntı Yapsem0900@desktop:/sys/devices/system$ ls /sys/devices/system/
clocksource  cpu  i8237  i8259  ioapic  irqrouter  lapic  machinecheck  timekeeping

Hepsi dizin...

Ek: cpu içinde "cpufreq" dizini mevcut fakat içi boş...
Burası dünya?

Sherlock Holmes

tamam  :)
cpu ile devam ediniz.
ls /sys/devices/system/cpu/

Kısaca şöyle bir şeye rastlarsanız
scaling_available_governors
başına cat ekleyip çıktıyı buraya aktarırınız, Lütfen.

sem

Maalesef cpu içersinde benzeri bir dosya mevcut değil... locate scaling araması ile /usr/share/checkbox/scripts/cpu_scaling_test gibi bir şey buldum cpu ile alakalı olarak, fakat inceledğimde 500 satırlık bir Python programı çıktı.. Sanırım aranan şey değil?
Burası dünya?

heartsmagic

İki sistem birden 2.66 diyorsa 2.66'dır bence.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Sherlock Holmes

Hmmm, zannettmiyorum.
Yalnış hatırlamıyorsam Grub'daki Memtest buna benzer durumlar için idi, Yanılıyormuyum.?  :)
Ayrıca depo'da cpufreqd isminde bir paket mevcut,
sudo gedit /etc/cpufreqd.conf
ile düzenlemeler yapılabiliniyor.
Dikkatli şekilde deneyebilirsiniz.

sem

2.66 ise bakış açım değişir bilgisayara, daha bir güzel gelmeye başladı zaten gözüme... =)=)

@9N0M3

O paketi inceleme fırsatım olursa eğer deneyip sonuçları buraya yazarım... Peki orada ne gibi bir şey yazmam lazım? 1.6 olması için zorlayacak kodlar tarzında veriler mi gireceğim ?

Ek: Yani sormak istediğim programın işi nedir? Tam olarak görevi?
Burası dünya?

Sherlock Holmes

işlemciye ayrıca bir değer ekleme imkanı sağlamıyor.

Yaptığı iş:
Alıntı Yap[Profile] sample:
#           [Profile]
#           name=sample_profile
#           minfreq=66%
#           maxfreq=100%
#           policy=performance
profil örneğinde işlemcinin yönetimi performans olarak seçildiğinde,
işlemcinin vereceği tepkiyi belirlemek.

sem

Burası dünya?

cannizaro

1.6Ghz'i bekleme konumunda görmüş olabilirmisiniz? Belki aklınızda 1.6 Ghz olarak kalmıştır. Güç gerektirmeyen durumlarda bilgisayar işlemci çarpanını düşürerek güç tasarrufu için frekansı düşürür tabi değiştirmediğiniz sürece. Benim işlemcim core2duo E7400 beklemede 1.6 Ghz e düşüyor, normalde 2.8 Ghz, gerçi ben overclock yaptım şuan 3.56Ghz de çalışıyor  :) . En iyisi Windows kullanıyorsanız cpu-z programını kurup daha detaylı bilgi alın. Ubuntuda cpu-z alternatifi bir program bilmediğim için onu örnek verdim.

sem

Bekleme konumunda değil, normal çalışırken öyleydi ki baktığım yer değişiklik gösteren bir yer değil aslında... Hatırladığım zaman 4 5 sene önce, o zamanlar Linux ile tanışmıyorduk ki Windows ile bile tanışmıyordum diyebilirim... bilgisayarım -> sağ tık -> özellikler ile bakılan yerden hatırlıyorum bu dediğimi... Dediğiniz programa da bakarım boş bir anda... Teşekkürler...
Burası dünya?