[Çözüldü] mandrivada misafir oturum kapatma

Başlatan fyodor, 14 Eylül 2010 - 12:48:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fyodor

mandrivayı kurduktan sonra mandriva boot ekranında şu seçenkler var:
1.mandriva
2.mandriva rescue vs.
4. windows
4. desktop
5.desktop

4 ve 5. seçenekler sanırım misafir oturum onları nasıl kabaptabilir ve boot ekranından iptal edebilirim.  diğer bir sorunsa şu mevcut parolalı mandriva oturumum otomatik parola sormadan açılıyor bunun parolasını nasıl aktive edebilirim. teşekkürler.

atillux

Otomatik girişi iptal etmek için, Mandriva Denetim Merkezi'ni açın. Sol panelde Önyükleme seçeneğini seçin. Sağdan "Otomatik Giriş Ayarı" simgesinin üzerine tıklayarak çalıştırın. "Hayır, Otomatik Giriş İstemiyorum" seçeneğinin yanındaki kutucuğu işaretleyin.

Artık sistem açılışında, otomatik giriş yapılmayacak. Kullanıcı adı ve şifresinin sorulduğu KDM ekrana gelecek.

Grub ekranında seçenekler üzerinde değişiklik yapmak ve bazılarını silmek için /boot/grub/menu.lst dosyası üzerinde değişiklik yapmanız gerekiyor. Grub ekranındaki 4. ve 5. seçenekler, zannedersem bilgisayarınızdaki ntfs ile formatlanmış fakat içinde işletim sistemi kurulu olmayan disk bölümleri. Grub'daki 4. ve 5. girdi değerlerini menu.lst dosyasından silebilirsiniz veya ilgili satırların başına # işareti koyarak, o satırların etkisiz olmasını sağlayabilirsiniz.

fyodor

@attilux açılışta parola işini anlattığın yolla halletim teşekkürler ancak yalnız boot ekranında 4. ve 5. desktop adlı yerleri seçince yine mandriva açılıyor ben ekstradan bir mandriva kurmadım.  bahsettiğiniz yolla "/boot/grub/menu.lst " menu list düzenlemeye çalıştım ancak aşağıdaki gibi bir hata veriyor ve açılmıyor.

[IMG]http://i51.tinypic.com/30kbqz6.png[/img]

heartsmagic

Nasıl açmaya çalıştın bu dosyayı? Ayrıca bu dosya değil menu.lst dosyası olmalıydı, tabii Mandriva hâlâ Grub kullanıyorsa.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

fyodor

@ heartsmagic      yanlış yolu izlemişim evet haklısınız "menu.lst"  olacakmış ben "old" ile bitenini açmaya çalıştım. bu dosyayı normal ms deki gibi tıklayarak açtım ve yine yukarıda verdiğim hatayı verdi. konsoldan mı açmam gerekiyor.

heartsmagic

Gedit ile açacaksın o dosyayı.  Uçbirimden de yapabilirsin:

sudo gedit /boot/grub/menu.lst

Eğer KDE kullanılıyorsa:

sudo kate /boot/grub/menu.lst

Eğer Mandriva sudo kullanmıyorsa:

su - ve ardından komutlar sudo olmadan uygulanabilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

fyodor

@ heartsmagic  tamam açıldı ve o satırların başına # ekledim. şunuda geri bildirim vermek adına söylüyorum suda değil su - kullanıyor root olmak için. teşekkürler.