windows üzerinden virtualboxla ubuntu güvenli midir?

Başlatan spxln, 12 Eylül 2010 - 01:44:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

spxln

arkadaslar güvenlik konularına baktım ama göremedim. Antivirüs programı bulunmayan bir windows a virtualbox aracılığı ile sanal bir ubuntu kursak yine linuxun koruyucu kanatları altında olur muyuz acaba ?
ilk bakışta anlamsız bir soru gibi gelebilir ama usb den çalıştırmadan kurma özelliği sayesinde mecbur kaldığımızda güvenilirliğini bilmediğimiz bir bilgisayarda güvenli bir işlem yapmak adina yapılabilir gibime geldi ama söz bilenlerin .. 8)

heartsmagic

Neden olmasın? Sonuçta indirdiğin zararlı bir şey varsa ve bunu Windows tarafına taşımıyorsan zarar görmez Windows. Diğer işlemler zaten normal şartlar altında nasıl oluyorsa, sanal makine üzerinde de öyle olacaktır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

spxln

peki sizce, internet bağlantımız windows a bağlı olduğu için gezinme esnasinda tarayıcıda kullandığımız şifreler uçabilir mi?

fyodor

bu son dediğiniz mümkün  yani zaten sanal pcde gerçek sistemden tam bir anonimlik halinde değilsiniz. hatta  wmvare nin geçen yıl böyle bir açığı vardı ve kapatıldı.

heartsmagic

Hangi yolla uçabilir mi örneğin? Eğer ağım dinlenir de bir şeyler olabilir mi diye soruyorsan bu sistemden bağımsız bir olay zaten. Ancak diğer türlü bir açık varsa sanal makine sağlayan istemcilerde ben bilmiyorum. @fyodor işaret etmiş bir açığa, açıkçası benim haberim yoktu. Haliyle böyle açıklar varsa benim bir önceki iletim geçersiz oluyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

spxln

yani windows üzerinde türlü türlü virüs var.. biraz inceledim programı virtualbox windows ağ bağlantısına sanal bi eternet kablosu ile bağlanıyor .. sonra da sanal işletim sistemine interneti bu şekilde veriyor.. yani bir direk ağa bağlamiyor .. dolayısı ile hırsızlık için kullanılar trojan virüsler, acaba verilerdeki parola vs. leri  sanal ubuntudan windows agına geçip internete giderken ele geçirilebilir mi acaba diye düşünmüştüm..
arkadas böyle bir açiğin başka bir programda yaşandiğini yazmiş..

sem

Virtual Box'ı hiç araştırmadım tam olarak bilemiyorum işleyişini. Ben de şöyle bir şey sorayım aynı konu üzerinden; mesela Windows'ta keylogger var (biz kullanmıyoruz yani bize atmışlar, kayıt yapıyorlar, yani şifreler falanlar gidiyor elden)... Aynı keylogger, aynı windows'a kurulan Virtual Box üzerindeki Linux sistemi etkiler mi?

Yani katman katman mıdır çalışma mantığı? Tuşlar Windows'a iletilip orada çalışan bir program (VB) üzerinden mi Linux'a iletilecek yoksa tamamen Linux yönetiminde mi oluyor bilgisayar?
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

fyodor

evet her sayısında güncel ve kritik açıklaraı yazan bir pc dergisi vardı "güvanlik barometresi" başlığı altında şu an hangi sayı hangi sayfa bilemem ama okuduğumu ve böyle bir açığın olduğunu iyi hatırlıyorum. ve eğer ağ ana bilgisayardan tamamen bağımsız bir şekilde yapılandırılmamışsa belki virus enfekte olmaz ama "tam" bir güvenlik sağlanmaz. burada sun virtual boxte böyle bir seçenek var ağ  yapılandırmasını sun virtual box ara yüzünden ana bilgisayardan tamamen ayırısanız sorun olmaz ubuntuda ve sanal linuxte bu kolay çünkü ubuntu kablosuzu görüyor ve ayrı bir pc gibi bağlanıyor ağa msde öyle değil msde bu yapılandırmayı tam olarak ayırmadı iseniz önce kurduğunuz sanal ms nin driverini bulacak sonra kuracaksıznız ve genelde de muvaffak olamayacaksınıdır.