Kütüphane YÜklenemedi

Başlatan maydin95, 11 Eylül 2010 - 19:18:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

maydin95

maydin@maydin:~$ imageshack-uploader
imageshack-uploader: error while loading shared libraries: libavcodec.so.52: cannot open shared object file: No such file or directory
maydin@maydin:~$

Bazı şeyleri çalıştırırken böyle hatalar alıyorum. Ara sıra tekrar kurunca düzeliyor kütüphaneyi ama bunda düzeltemedim. Ara sıra oluyor bu kütüphane yüklenememe sorunu. Bunu nasıl aşabilirim.
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

bytan

Hep aynı kütüphane için mi sorun veriyor? Eğer farklı ve sisteminde olmayan kütüphaneler için bu uyarıyı veriyorsa durum normal.

sudo apt-get install libavcodec52
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

maydin95

Aynı şeyde değil bazen oluyor.  Örnek vermek için bunu gösterdim. Libavcodec yerine unstripted 52 kurulu Xvidcap kurarken kurdu. Ara sıra oluyor dediğim gibi genelde paketi yeniden kuruyorum ama yine aynı. Geçen Phun da da olmuştu aynı sorun. DEB paketinin içinde libavcodec.so.52 diye dosya var. Listede de görünüyor fakat paketten çıakrdığında ismi değişiyor.
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

eribol

locate libavcodec.soçıktısı ne diyor?

ırmak

Şöyle bir durum var, sizin mesajınızı gördüm ve fark ettim ki aynı program benim sistemimde de çalışmıyormuş.
Aynı hatayla.
Yalnız daha önce böyle bir sorun yoktu.

ırmak

Alıntı yapılan: eribol - 11 Eylül 2010 - 21:45:47
loate libavcodec.soçıktısı ne diyor?

No command 'loate' found, did you mean:
Command 'late' from package 'late' (universe)
Command 'locate' from package 'locate' (universe)
Command 'locate' from package 'mlocate' (main)
loate: command not found

diyor:)

eribol

ırmak

/usr/lib/libavcodec.so.52
/usr/lib/libavcodec.so.52.20.1

şeklinde.

eribol

Başka hangi uygulamalar hata veriyor acaba? @ırmak, çıktı doğru görünüyor. Başka dizine bakıyor olabilir, kütüphane için.

maydin95

maydin@maydin:~$ locate libavcodec.so
/usr/lib/libavcodec.so
/usr/lib/libavcodec.so.52
/usr/lib/libavcodec.so.52.20.1
/usr/lib/synfig/modules/libmod_libavcodec.so
maydin@maydin:~$

/usr/lib dizininde libavcodec.so, libavcodec.so.52.20.1'e bağlı. Aynı şekilde libavcodec.so.52 de libavcodec.so.52.20.1'e bağlı. Ben Phun çalıştırırken kütüphane yine yüklenemiyordu. Onda dosyayı açtıktan sonra ismi değişiyordu ismini değiştirip dizine atmışmıydım ne oldu. Benda da libavcodec.so.52.20.1'in ismini libavcodec.so.52 yaptım ama olmadı

heartsmagic

Hangi sürüm Ubuntu ve hangi sürüm uygulamalar için diyor bunu? Kütüphane sistemde mevcutsa ve uygulama bulamıyorum diyorsa iki hitmal vardır:
1. Farklı bir mimari zorlama ile kurulmuştur.
2. Uygulamanın yeniden paketlenmeye ihtiyacı vardır.

@maydin95, hatırladığım kadarıyla Phun hatası sana özeldi. En azından bende sendeki sorun yoktu.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

maydin95

Phun 5 için kütüphane yüklenemiyordu. Phun 4 çalışıyordu. Ben de biraz zorlayınca oldu ben de bilmiyorum pek ne yaptığımı açıkçası Phun konusunda.

Neyse paketleri depodan kurdum. Dediğim gibi yüklenemeyen paketi tekrar kurunca oluyordu ama bazen olmuyor işte. Her zaman Ubuntunun son sürümü kullanıyorum ama git gide kararlılığı yitiriyor gibi. 10.04 64 bit var ama 32 bitte de aynı sorunlar var. İmageshack sorunu yoktu ama bazı kütüphaneler yüklenemiyordu.

heartsmagic

Örneğin hangi kütüphaneler? "Bazı" dersen ne yazık ki irdeleyemeyiz konuyu. Ayrıca bunun kararlılık ile ilgisi yok, dediğim gibi sen Phun ile sorun yaşarken ben yaşamıyordum örneğin, hatta senin haricinde kimse "sanırım" sorun yaşamıyordu.

maydin95

Belirli bir kütüphane yok yüklenmede. Karmicte olmuyor Lucidde oluyor böyle birşey. Bu hata 32 bit karmicte yoktu.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Eylül 2010 - 16:01:52

Bir örnek daha.
http://laylaylomgimp.blogspot.com/2008/07/alamak-istiyorum.html
sayfasında çok güzel bir eklenti var gimp için. Onu kuracağım ama şu hatayı veriyor:
Derlenmiş halini indirdim çalıştırırken şu çıkıyor:
maydin@maydin:~/Pardus_Paylasim/colorize-gimp$ ./colorize
./colorize: error while loading shared libraries: libgimpui-2.0.so.0: cannot open shared object file: No such file or directory
maydin@maydin:~/Pardus_Paylasim/colorize-gimp$

Gimpui pardusta gimp-devel paketinin içinde var ama ne pardusta ne de ubuntuda kuramadım bu eklendtiyi.

bytan

Eğer sistemde olan bir kütüphane derleme sırasında görünmüyorsa, o halde yapılacak iş, derlenen uygulamanın hangi dizinleri kontrol ettiğine bakmak veya readme/install belgelerini okuyarak derleme parametrelerini kullanıp ilgili kütüphaneyi derleme sırasında kendisine göstermekten ibaret.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

maydin95

Ben bunları paket yöneticisinden kurdum. Derleme yapmam eğer depoda varsa genelde.

bytan

Bu colorize depoda mı var? Oradan mı kurdun?

PF @ ST

maydin95

Colorize'yi kurmadım. Onun C dosyasının derlenmişini çalıştıramadım. Sadece bağımlılıkları depodan kurdum.

bytan

Kısaca çalıştırmaya çabaladığın colorize'yi depodan kurmamışsın. Bu durumda yukarıda söylediklerimiz geçerli halen.

PF @ ST

maydin95

CC=gcc

GIMPTOOL=gimptool-2.0

GIMP_LDFLAGS=`$(GIMPTOOL) --libs`
GIMP_CFLAGS=`$(GIMPTOOL) --cflags`

UMFPACK_CFLAGS=-I/usr/include/suitesparse -I/usr/include/umfpack -I/usr/include/ufsparse/
UMFPACK_LDFLAGS=-lumfpack -lamd -lcholmod -lm -lmetis -lcamd -lcolamd -lccolamd -lcblas -latlas -lblas -lgfortran -lg2c

CFLAGS=-g -Wall -O3 $(GIMP_CFLAGS) $(UMFPACK_CFLAGS)
LDFLAGS=$(GIMP_LDFLAGS) $(UMFPACK_LDFLAGS)

all: colorize

install: colorize
$(GIMPTOOL) --install-bin colorize

colorize: colorize.o colorize-plugin.o
$(CC) $(CFLAGS) -o $@ $^ $(LDFLAGS)

clean:
-rm -f *~ *.o core colorize

Bu Makefile dosyası. Dizinin içinde sadece şunlar var. Benim aldığım yerde derlenmiş olduğu için ben derlemedim söyleyeyim. Dizinin içi: colorize, coloriz.c, colorize.o, colorize.h, colorize-plugin.o, colorize-plugin.c ve Makefile.

Şimdi ben özgün halini alayıp kendim mi derleyeyim diyecem ama make deyince şu çıkıyor:

makmaydin@maydin:~/Pardus_Paylasim/colorize-gimp$ make
make: `all' için hiçbir şey yapılmadı.
maydin@maydin:~/Pardus_Paylasim/colorize-gimp$

heartsmagic

Yazı 17 Temmuz 2008 Perşembe'ye ait. Bu uygulama veya eklenti yeni paketlerle, kütüphanelerle çalışır mı? Denemedim, ancak mesele bu değil. Depodaki standart bir kütüphane, uygulama söyle bana, senin sisteminde çalışmayan. Onu irdeleyelim. Başlığın ilk iletisi ile şu an gelinen nokta değişti biraz. Kısacası önce durum tespiti yapalım, genel bir sorun mu yaşıyorsun yoksa uygulamalara özel mi?

Eğer genel bir sorunsa önce ona bakalım, yok uygulamalara özelse tek tek irdelememiz gerekiyor.

ırmak

Alıntı yapılan: heartsmagic - 14 Eylül 2010 - 04:32:02
Yazı 17 Temmuz 2008 Perşembe'ye ait. Bu uygulama veya eklenti yeni paketlerle, kütüphanelerle çalışır mı? Denemedim, ancak mesele bu değil. Depodaki standart bir kütüphane, uygulama söyle bana, senin sisteminde çalışmayan. Onu irdeleyelim. Başlığın ilk iletisi ile şu an gelinen nokta değişti biraz. Kısacası önce durum tespiti yapalım, genel bir sorun mu yaşıyorsun yoksa uygulamalara özel mi?

Eğer genel bir sorunsa önce ona bakalım, yok uygulamalara özelse tek tek irdelememiz gerekiyor.

Deneme olanağınız varsa imageshack-uploader programının çalışıp çalışmadığına bakmanız mümkün müdür?
@maydin95 da ben de aynı hatayı alıyoruz çalıştırmaya çalıştığımızda.

heartsmagic

Şu an yok ancak bir ara bakayım. Sanal makine üzerinden Lucid için de bakmaya çalışırım.

heartsmagic

Alıntı yapılan: ırmak - 14 Eylül 2010 - 09:14:29
Deneme olanağınız varsa imageshack-uploader programının çalışıp çalışmadığına bakmanız mümkün müdür?
@maydin95 da ben de aynı hatayı alıyoruz çalıştırmaya çalıştığımızda.

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim. Bir paket çalışmıyorsa, bir kütüphane yok deniyorsa ve o kütüphane varsa hemen mesele Ubuntu üzerinde aranmamalı. Bunu anlatmaya çalışıyorum ben. Phun meselesi de böyleydi, imageshack-uploader meselesi de böyley-miş.

Şimdi, sanal makine üzerindeki Lucid'e kurdum paketi, tıkır tıkır çalıştı. Tuttum Maverick'e kurdum, çalışmadı, libavcodec hatası verdi. Peki aradaki fark neydi? Lucid 32bit, Maverick 64bit. Peki denetlenmiş miydi paketin 64bit uyum desteği? Sanırım hayır.

Ben denetledim, daha doğrusu bakındım:
http://code.google.com/p/imageshack-uploader/issues/detail?id=181

Kısacası ya 64bit paketlemesi beklenecek ya da orada ikinci yorumu yapan vatandaşın önerisi yerine getirilecek.
getlibs kurulur:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=474790
Ardından öneri yerine getirilir:
getlibs /usr/bin/imageshack-uploader

@maydin95, tekrar belirteyim, depolarda olan standart yazılımların kütüphane sorunu yok denecek kadar azdır. Olmaz diye net bir şey söyleyeceğim ancak olur ya, dörtyüz kırk yılın başında sorun çıkar sonra mahcup olmayalım.

ırmak

@heartsmagic teşekkürler. Benim sistemim de 64 bit.
Atlamışım sanırım bunu. Daha önce çalıştığına göre demek ki bir ara getlibs'ı kaldırmış olmalıyım.