Fedora, neden bu kadar yavaş ve hantal?

Başlatan ynt, 10 Eylül 2010 - 13:32:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ynt

Fedora 13 Lxde Spini sistemime kurdum, wirelessi görme ve tanıtma konusunda hiç bir sıkıntı çekmedim.
Ancak hayatımda kullandığım en yavaş Linux dağıtımıydı, o kadar yavaş ve paket yöneticisinden bir program kurmak o kadar uzun sürüyor ki bu sistemi kullanmak bir işkence haline geliyor. Pardus, Ubuntu bile Lxde ile gelen Fedoradan çık hızlılar.
Bu problem sadece benim donanımım için mi geçeli yoksa Fedora gerçekten en hantal Linux dağıtımı mı?
(  Açılış servislerini düzenlesem dahi, yavaşlık için bir sonuca ulaşamadım.)

omergex

fedorada iş yok ya,o kadar dağıtım denedim, ubuntudan gerisi yalan valla.
toshiba satellite a300 2d4
ati mobility readon hd 3400

krwlng

Sanırım size özel bir yavaşlık olabilir bu, çünkü bildiğim kadarı ile Lxde en hafif masaüstlerinden biri, ve benim kullandığım en hızlı linux dağıtımı Fedora'dır. Ben gnome masaüstü ile kullanmama rağmen eski olan sistemimde en iyi çalışan dağıtım fedora oldu, ubuntu kullanmaktan zevk aldığım için fedora kullanmıyorum fakat fedora'yı her sürümünde indirip başka sabit diske kurar denerim.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

guestwho

Selinux güvenlik modülü Fedora çekirdeğiyle entegre olarak geliyor ve sistemdeki her şeye müdahele ediyor, buna yazılım kurma ya da dosyaları açma / görüntüleme işlemleri de dahil. Devre dışı bırakmak istiyorsan şu wiki sayfasına bakabilirsin:
http://fedoraproject.org/wiki/SELinux/FAQ#How_do_I_enable_or_disable_SELinux_.3F
    Sisteminin çalışma hızını başka ayarlar da etkileyebilir, sözgelimi ipv6 'yı devre dışı bırakmak da ağını hızlandırabilir...
You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!

plymouth

Red Hat, Fedora ve centOS en az diğer linux dağıtımları kadar hızlıdır.
Ancak paket yöneticisi (YUM) biraz yavaş çalışır. Sisteminizi yum'un düzenli olarak yaptığı (her açılışta) update işlemi kasıyor olabilir. Bende de aynı şekilde yavaşlama oluştuğu oluyor ama
terminalden top komutunu girerek hangi programın sistemi meşgul ettiğini görüyorum ki herzaman yum-update işlemi oluyor bu.
kill -9 `pgrep yum`
komutuyla processi öldürmek mümkün. Tabi arada bir izin vermek lazım ki güncellemeleri kontrol etsin...
This life is not the real thing.
It is not even in Beta.
If it was, then OpenBSD would already have a man page for it

guestwho

Alıntı YapRed Hat, Fedora ve centOS en az diğer linux dağıtımları kadar hızlıdır.
Her dağıtım varsayılan ayarlarla diğer dağıtımlar kadar hızlı çalışacaktır diye bir kaide yok. Red Hat tabanlı dağıtımlarda güvenliği güçlendirme (security hardening) hat safhada (paranoyaklık derecesinde) yapıldığı için doğal olarak diğer dağıtımlardan daha yavaş çalışacaktır. Belli değişikliklerden sonra her dağıtımın diğerleri kadar hızlı çalışması sağlanabilir...
Alıntı Yapkill -9 `pgrep yum` komutuyla processi öldürmek mümkün.
Bu komuttan sonra yum 'un yaptığı güncellemeyi yarıda kestiğin için yum bir dahaki sefere çalışmayabilir... Hele hele yapılan güncelleme bir de yum paket yöneticisinin kendisine ait güncellemeleri içeriyorsa , şu komutlarla yum'u kurtarman gerekecektir.
su -c 'yum-complete-transaction'
    O da işe yaramazsa Rpm veri tabanını şu komutla silmen gerekir:
su -c 'rm -f /var/lib/rpm/__db*'
Alıntı YapAncak paket yöneticisi (YUM) biraz yavaş çalışır
Yum varsayılan olarak her 1.5 saatte bir arkaplanda paket güncellemeleriyle ilgili meta verilerini kontrol edip indirmeye çalışır bu da yum'un diğer paket yöneticilerinden daha yavaş çalıştığı izlenimini uyandırabilir. Bunun için /etc/yum.conf 'daki "metadata_expire" değeri değiştirilebilir. Yine Yum 'un hızlı çalışması için Apt mantığıyla önbellekten işlem yapması sağlanabilir. Bunun için yum komutunu -C parametresiyle kullanmak (örneğin yum -C install vlc) yeterlidir. Yum önbelleğini manuel olarak güncellemek içinse (apt-get update mantığıyla) yum makecache komutunu kullanabilirsin.
You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!

plymouth

Alıntı yapılan: guestwho - 11 Eylül 2010 - 14:59:53
Alıntı YapRed Hat, Fedora ve centOS en az diğer linux dağıtımları kadar hızlıdır.
Her dağıtım varsayılan ayarlarla diğer dağıtımlar kadar hızlı çalışacaktır diye bir kaide yok. Red Hat tabanlı dağıtımlarda güvenliği güçlendirme (security hardening) hat safhada (paranoyaklık derecesinde) yapıldığı için doğal olarak diğer dağıtımlardan daha yavaş çalışacaktır. Belli değişikliklerden sonra her dağıtımın diğerleri kadar hızlı çalışması sağlanabilir...
Alıntı Yapkill -9 `pgrep yum` komutuyla processi öldürmek mümkün.
Bu komuttan sonra yum 'un yaptığı güncellemeyi yarıda kestiğin için yum bir dahaki sefere çalışmayabilir... Hele hele yapılan güncelleme bir de yum paket yöneticisinin kendisine ait güncellemeleri içeriyorsa , şu komutlarla yum'u kurtarman gerekecektir.
su -c 'yum-complete-transaction'
    O da işe yaramazsa Rpm veri tabanını şu komutla silmen gerekir:
su -c 'rm -f /var/lib/rpm/__db*'
Alıntı YapAncak paket yöneticisi (YUM) biraz yavaş çalışır
Yum varsayılan olarak her 1.5 saatte bir arkaplanda paket güncellemeleriyle ilgili meta verilerini kontrol edip indirmeye çalışır bu da yum'un diğer paket yöneticilerinden daha yavaş çalıştığı izlenimini uyandırabilir. Bunun için /etc/yum.conf 'daki "metadata_expire" değeri değiştirilebilir. Yine Yum 'un hızlı çalışması için Apt mantığıyla önbellekten işlem yapması sağlanabilir. Bunun için yum komutunu -C parametresiyle kullanmak (örneğin yum -C install vlc) yeterlidir. Yum önbelleğini manuel olarak güncellemek içinse (apt-get update mantığıyla) yum makecache komutunu kullanabilirsin.

Anlattıklarınız doğru evet yum tarnsaction error alıyorum sık-sık. Ancak yum sisteminin tüm süstemin çalışmasına (ve bana) dakikalar boyunca işkence etmesini beklemek yerine uygun bir ara problemi düzeltmek daha kolay geliyor. Zira ben Red Hat kullanıyorum ve malumunuz güncelleme için resmi destek yok. En kısa 6 ayda bir güncelleme çıkıyor. O da ya rpm-force'da ya da dag-wieers'da. Ne yalan söyleyeyim forumda bir kişinin daha Red Hat ailesine aşina olduğunu görmek güzel ve sevindirici. Yakında tüm özgür işletim sistemi kullanan Türklere hitab eden bir site olacak sanırım bu forum.
This life is not the real thing.
It is not even in Beta.
If it was, then OpenBSD would already have a man page for it