[Çözüldü] Debian konsolda wireles ağa bağlanmak.

Başlatan Contempt, 10 Eylül 2010 - 00:32:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Contempt

Merhaba arkadaşlar debian testing squeze kurdum ama sistemim de herhangi bir ağ aracı gelmedi.Kablolu bağlantıda yapma sanşım şuan olmadığı için  wpa_supplicant aracı ile wireles birtürlü bağlanamadım.

Acaba bu konuda ne yapabilirim?

Nasıl yapacağıma dair bilgili arakadaşlar yardım ederlerse çok sevinirim.

Not: wicd ve knetworkmanager paketlerini indirip kurmayıda denedim ama onlarda hata veriyor sanırım bağımlılık eksikliği var ?

Herşeye Rağmen...

guestwho

Herhangi bir ağ yöneticisi gelmedi mi ? Hangi masaüstü ortamını kullanıyorsun peki ? Knetworkmanager'ı indirmek zorunda kaldığına göre KDE4 kullanmadığını varsayıyorum...
Şu komutun çıktısını verebilir misin ? cat /etc/NetworkManager/nm-system-settings.conf
You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!

Contempt

Garip ama öyle hiç ağ yöneticisi gelmedi :)

İlk olarak wicd kurmayı denedim
contempt@debian:~/wicd$ su
Parola:
root@debian:/home/contempt/wicd# dpkg -i wicd_1.7.0+ds1-5_all.deb
(Reading database ... 50438 files and directories currently installed.)
Preparing to replace wicd 1.7.0+ds1-5 (using wicd_1.7.0+ds1-5_all.deb) ...
Unpacking replacement wicd ...
dpkg: dependency problems prevent configuration of wicd:
wicd depends on wicd-daemon (= 1.7.0+ds1-5); however:
  Package wicd-daemon is not installed.
wicd depends on wicd-gtk (= 1.7.0+ds1-5) | wicd-curses (= 1.7.0+ds1-5) | wicd-cli (= 1.7.0+ds1-5) | wicd-client; however:
  Package wicd-gtk is not installed.
  Package wicd-curses is not installed.
  Package wicd-cli is not installed.
  Package wicd-client is not installed.
dpkg: error processing wicd (--install):
dependency problems - leaving unconfigured
Errors were encountered while processing:
wicd
root@debian:/home/contempt/wicd#

Bu hatayı alıyorum ardından knetworkmanager denedim ama oda benzer bir hata veriyor.

İstediğiniz çıktıyı birazdan debiana geçip vericem
Herşeye Rağmen...

guestwho

Wicd'yi kullanmak istiyorsan ilk önce wicd-daemon ardından wicd-gtk paketini kurmalısın, kurmaya çalıştığın meta paket maalesef Debian'da bağımlılıkları otomatik olarak kuramıyor benim de başıma gelmişti aynısı. Biraz önceki komutun çıktısı ile hangi masaüstü ortamını kullandığını söylersen sevinirim (sır değilse tabii ki :) )
You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!

Contempt

Arkadaşım çok teşekkür ederim. Debian Türkiye forumumda bir arkadaşın yardımı ile sorunu çözdük. Testing kde kurulumu yapmıstım.
http://forum.debian.org.tr/index.php?topic=398.0

Tekrardan teşekkür ederim.
Herşeye Rağmen...

guestwho

Sorunu aşabildiğine sevindim. Ben de testing amd64 kde kullanıyorum ve kurulumda kde ağ yöneticisi de vardı , forumdaki diğer arkadaşın da seninle aynı sorunu yaşadığını görünce araştırdım ve bu sorunun sadece i386 ISO 'sunda olduğunu farkettim. Debian testing dondurulduktan sonra böyle tuhaf sorunlar çıkarmazdı. Tekrar debian testing kurulumu yapmadan ISO dosyasının içeriğini görebilmek için şu bağlantıları kullanabilirsin:
http://cdimage.debian.org/cdimage/weekly-builds/i386/list-cd/
http://cdimage.debian.org/cdimage/weekly-builds/amd64/list-cd/

Contempt

Bilgilendirme için çok teşekkür ederim.
Herşeye Rağmen...

heartsmagic

Bağlantı sorunu vs. gibi meseleler için çözümü buraya da aktarıyorum. @ikia [1]'dan alıntıdır:
Alıntı Yap@ contempt
atheros kullanıyor olman çok iyi, çünkü hiçbir modüle veya başka birşeye gerek kalmadan sistem tanıyor.Burada tek sorun, sisteme ağ yöneticisinin kurulmamış olmasıdır.Nereden mi biliyorum?Birkaç gün önce KDE testing kurdum ve aynı sorunu yaşadım.Tek ihtiyacın, "knetworkmanager" ağ yöneticisini kurmak.knetworkmanager kurduğunda bu sorunu da aşmış olursun.(Bu arada bilmiyorum KDE mi Gnome mi kurdun.Benim yaptığım uygulama KDE üzerindeydi.) knetworkmanager'in bağımlılıkları da şunlar:
knm-runtime_0.1~svn1141976-1_i386.deb
libgudev-1.0-0_160-1_i386.deb
libnm-glib2_0.8.1-2+b1_i386.deb
libnm-util1_0.8.1-2+b1_i386.deb
network-manager-kde_0.9~svn1141976-1_i386.deb
network-manager_0.8.1-2+b1_i386.deb
Bu paketleri buradan [2] sistemine ve işlemci mimarine göre indirip konsoldan kurulumunu yap ve bilgisayarını yeniden başlat.knetworkmanager otomatik başlamayabilir.Konsolda "knetworkmanager" komutunu ver.Panelde belirdiğini göreceksin.Daha sonra Kmenu->Sistem Ayarları->Gelişmiş->Otomatik Başlat yolunu kullanarak açılışta otomatik başlatılmasını sağla.Bu kadar.
Eğer Gnome kurduysan da eksik olan ağ yöneticisini kurman yeterli olacaktır.Ancak, Gnome için gerekli olan paketleri bilmiyorum haliyle.Deneme yanılma yoluyla bulabilirsin.
Umarım  yardımcı olur.Kolay gelsin.

Ayrıca ağ yöneticisi kurmadan bağlanmak için düz bir anlatım da mevcut [3].

[1] http://forum.debian.org.tr/index.php?action=profile;u=40
[2] http://www.debian.org/distrib/packages
[3] http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,2748.0.html
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Contempt

Bahsedilen çözüm ili ilgili bilgim vardı fakat debian üzerinde sonuc vermedi. Oysa arch üzerinde sürekli o bilgiler ile wpa bağlantısı kuruyorum.

ip almak için

dhcpcd wlan0

komutu verdiğimde

bash: dhcpcd: komut yok

Hatası vermişti.
Herşeye Rağmen...

heartsmagic

Çünkü IP isteyecek istemci yok sistemde, haliyle IP alamıyorsun. Elle alma yöntemine başvurabilirdin belki.

Contempt

İstemci yok derken ? Elle İp alma işleminden kastınız?
Sonuçta denediğim olay çalıştığından emin olduğum sürekli kullandığım bir yöntemdi. Tıpkı Münir ekincinin wpa bağlantıda anlatımı gibi.
Herşeye Rağmen...

heartsmagic

IP'ler iki yoldan alınabilir.
1. Elle.
2. Otomatik.

Eğer otomatik alınacaksa önce IP dağıtacak bir sistemin olması gerekiyor. Bu ağ üzerindeki bir makine olabileceği gibi bizlerin internete çıktığı modem de olabilir. Bu IP dağıtan sistemden bizim otomatik olarak IP almamız içinse sistemde bir DHCP istemcisi olmalıdır. Haliyle senin Debian kurulumun (en temel kurulum sanırım) bu istemciyi içermediği için IP alamamışsın. Ubuntu üzerindeki istemci paketi: dhcp3-client

İstemci yoksa?
man ifconfig
Örnek:
sudo ifconfig eth0 192.168.2.2

Contempt

Alıntı yapılan: heartsmagic - 14 Eylül 2010 - 04:26:56
IP'ler iki yoldan alınabilir.
1. Elle.
2. Otomatik.

Eğer otomatik alınacaksa önce IP dağıtacak bir sistemin olması gerekiyor. Bu ağ üzerindeki bir makine olabileceği gibi bizlerin internete çıktığı modem de olabilir. Bu IP dağıtan sistemden bizim otomatik olarak IP almamız içinse sistemde bir DCHP istemcisi olmalıdır. Haliyle senin Debian kurulumun (en temel kurulum sanırım) bu istemciyi içermediği için IP alamamışsın. Ubuntu üzerindeki istemci paketi: dhcp3-client

İstemci yoksa?
man ifconfig
Örnek:
sudo ifconfig eth0 192.168.2.2
Açıklayacı cevabın için teşekkür ederim.
Herşeye Rağmen...

heartsmagic

Konuyu kapatalım tekrar, sonuçta sorun çözülmüş durumdaydı :)