Wireless bağlantısının sürekli kopması

Başlatan izzystradlin, 05 Eylül 2010 - 12:11:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

izzystradlin

Selamlar, forumda bir miktar araştırma yaptım ama çözüme ulaşamadım. Wireless bağlantım günde 3-4 defa kopuyor, ve işin ilginci restart atmadan düzelmiyor, illa bilgisayara restart atmam gerekiyor restart atar atmaz bağlantı otomatik düzeliyor. En sıkta, online oyun oynarken filan kopuyor (heroes of newerth, quake3) normalde surf yaparken kopması pek can sıkıcı değil ama, bütün eğlenceyi kaçırıyor.

Siz sormadan söyliyeyim wicd kurdum, ama onda da bi hata oldu anlamadım. network manager ı kapattığım zaman bağlantı kuramıyor wicd, sadece network managerla bağlantı açıkken bağlantı kurabiliyor. o da network manager koptuğu zaman otomatik kopuyor filan.

Bağlantı koptuğu zaman, neden koptuğuna dair bi hata mesajı error log u nerde bulunur bilmiyorum.
---

lspci -v

01:00.0 Network controller: Intel Corporation Wireless WiFi Link 5100
Subsystem: Intel Corporation Device 1201
Flags: bus master, fast devsel, latency 0, IRQ 30
Memory at 95600000 (64-bit, non-prefetchable) [size=8K]
Capabilities: <access denied>
Kernel driver in use: iwlagn
Kernel modules: iwlagn

03:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller (rev 03)
Subsystem: Device 1a46:1405
Flags: bus master, fast devsel, latency 0, IRQ 28
I/O ports at 1000 [size=256]
Memory at 92404000 (64-bit, prefetchable) [size=4K]
Memory at 92400000 (64-bit, prefetchable) [size=16K]
Expansion ROM at 92420000 [disabled] [size=128K]
Capabilities: <access denied>
Kernel driver in use: r8169
Kernel modules: r8169

iwconfig

lo        no wireless extensions.

eth0      no wireless extensions.

wlan0     IEEE 802.11abgn  ESSID:"mcan" 
          Mode:Managed  Frequency:2.412 GHz  Access Point: 00:22:93:CB:04:A8   
          Bit Rate=1 Mb/s   Tx-Power=15 dBm   
          Retry  long limit:7   RTS thr:off   Fragment thr:off
          Power Management:off
          Link Quality=53/70  Signal level=-57 dBm 
          Rx invalid nwid:0  Rx invalid crypt:0  Rx invalid frag:0
          Tx excessive retries:0  Invalid misc:0   Missed beacon:0

bytan

Bağlantın koptuğunda dmesg çıktında ve belki /var/log/syslog çıktında veri bulunabilir. Şifreleme yöntemini değiştirerek durumunu gözledin mi?

Ayrıca sitesinden sürücü alıp kullanmak da yapabileceklerimiz arasında yerini alabilir:

http://newyork.ubuntuforums.org/showpost.php?p=9394915&postcount=26
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

izzystradlin

Alıntı yapılan: bytan - 05 Eylül 2010 - 22:31:33
Bağlantın koptuğunda dmesg çıktında ve belki /var/log/syslog çıktında veri bulunabilir. Şifreleme yöntemini değiştirerek durumunu gözledin mi?

Ayrıca sitesinden sürücü alıp kullanmak da yapabileceklerimiz arasında yerini alabilir:

http://newyork.ubuntuforums.org/showpost.php?p=9394915&postcount=26

sadece ubuntuforums'taki düzenlemeyi yaptım, 3-4 saattir bir sorun yaşamadım. tekrar sorun yaşarsam diğer tavsiyelerinizide deniyeceğim teşekkürler. eğer sorun yaşamassam, problem şuymuş ki, kart modelim RTL8111/8168B olduğu halde -8168B- olduğu halde, kernelin kullandığı driver r8169. benzer bir sorun yaşayanlara, ubuntuforums bağlantısı yardımcı olacaktır. yarında test edeyim, sorun yaşamassam çözülü bilgisini eklerim.