[Çözüldü]C/C++ GTK+ Uygulama yazma?

Başlatan hckr, 07 Eylül 2010 - 13:51:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hckr

Alıntı yapılan: akelek - 08 Eylül 2010 - 22:38:03
netbeans olmadan denemenizi bir anlatabillir misiniz ?
nasıl bir kod yazdınız? ne hata verdi?
hem c hemde c++ ile netbeans ile vede komut satırından denedim bende hiç sorun çıkmıyor.
komut 1:
gcc -o ornek ~/NetBeansProjects/CppApplication_2/main.c `pkg-config --libs --cflags gtk+-2.0`
komut 2:
./ornek
Hata
(ornek:8576): Gtk-CRITICAL **: gtk_main_quit: assertion `main_loops != NULL' failed

sem

GTK'nın bağlanması ya da kullanımı değil de kod hatası varmış gibi sanki? Ama GTK kullanmadığım için kesin bir şey diyemedim... Derleme sırasında hata ya da uyarı veriyor mu?
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

akelek

Alıntı yapılan: sem0900 - 08 Eylül 2010 - 22:44:17
GTK'nın bağlanması ya da kullanımı değil de kod hatası varmış gibi sanki? Ama GTK kullanmadığım için kesin bir şey diyemedim... Derleme sırasında hata ya da uyarı veriyor mu?

aynen. derlemede sorun yok. kodda hata olmalı. main.c nin içeriğini kontrol edebilir misiniz?

sem

akelek'in verdiği kodlar kendisinde çalışmış... Demek ki hata yok, o kod ile deneyin isterseniz öncelikle...  Hatanın ne olduğu daha rahat tespit edersiniz bu şekilde...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Burası dünya?

hckr

main.c

#include <gtk/gtk.h>

int main( int   argc,
          char *argv[] )
{
    GtkWidget *window;

gtk_init (&argc, &argv);

window = gtk_window_new (GTK_WINDOW_TOPLEVEL);
    gtk_widget_show  (window);

gtk_main ();

return 0;
}

akelek

bu kod aynen bende çalışıyor. sorunu çok merak ettim doğrusu. biraz araştırayım.

hckr

Alıntı yapılan: akelek - 08 Eylül 2010 - 22:54:46
bu kod aynen bende çalışıyor. sorunu çok merak ettim doğrusu. biraz araştırayım.
Dur kardeşim dur araştırma konsolda çalışmış kusura bakma minik bir pencere açılmış ama görmemişim netbeansta çalışmama sebebi ben include dizinleri eklemiştim ondanmıdır ki sen bilirsin?
Edit:değilmiş sildim onlar sadece auto comp... sağlıyormuş.
Netbeanssız ben yapamam :S

akelek

Netbeansta gtk dizinini ekleyip denedim yinede sorun yok.
propertiesteki ayarı yanlışlıkla C++ compilerda yapmış olabilirmisiniz?

sem

Merakımdan Linux'a geçip kurdum kütüphaneleri, sorun yok bende de çalışıyor... Sağ ol akelek, bir ara üzerine gitmek lazım aslında bunun ama bir kaynak olsa şöyle güzel daha iyi olur tabi...
Burası dünya?

akelek

Alıntı yapılan: sem0900 - 08 Eylül 2010 - 23:08:07
Merakımdan Linux'a geçip kurdum kütüphaneleri, sorun yok bende de çalışıyor... Sağ ol akelek, bir ara üzerine gitmek lazım aslında bunun ama bir kaynak olsa şöyle güzel daha iyi olur tabi...

türkçe kaynak olduğunu pek sanmıyorum. Belki vakit ayırıp tercüme yaparım, ama sıkılabilirimde çevir çevir :) bakalım.

eribol

http://www.gtk.org/documentation.html
Dökümanlar burada. Az bir ingilizce başlangıç için yeter artar. İlk adımları atmadan netbeans gibi araçlar bence gereksiz. Sorun çıktığında çakılıyor insan. Küçük adımlarla başlamak gerek. Özellikle dökümanları bol bol okumak.

sem

Konu Dışı:  akelek, belki gözünüzden kaçmış olabilir, daha yeni oturtmaya çalışılıyor zaten her şey fakat belki ilginizi çekebilir diye gönderiyorum;

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,22253.msg267537.html#msg267537

Ek: Kaynak için sağ ol eribol...
Burası dünya?

thekazma

Bence C++ kullanacaksanız gtkmm'yi deneyin. Yeni başladım ama bence C++ gtk'ya daha uygun. http://library.gnome.org/devel/gtkmm-tutorial/stable/ adresinde kapsamlı bir ingilizce döküman var.

hckr

Arkadaşlar yardımlarınız için teşekkürler yeni proje açıp denedim düzeldi sorunlar forumda olmadığım için yazamamıştım kusura bakmayın.Ayrıca bu iş için bir çok paket indirmiştim.O paketlerin için de bir  de Devhelp paketi varmış içerisinde baya kaynak var.Sağolun hatta bir showmessage uygulaması bile yazdım :D.Sıra hesap makinesinde :D

sem

Sorunn çözüldü ise ilk iletiye [Çözüldü] ibaresi ekleyip yönetici arkadaşların konuyu daha rahat görmesini sağlayabilirsiniz... Projelerinizde kolay gelsin bu arada...
Burası dünya?

hckr