[Çözüldü] ALC662 stereo çalışıyor fakat 5.1 çalıştıramadım?

Başlatan jaspo, 06 Eylül 2010 - 03:16:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

jaspo

Merhaba onboard ses kartım 3 giriş/çıkışlı kitapçığında yazdığına göre 5.1 destekliyormuş * tabi ki line in ve mic girişlerinden fedakarlık ederek fakat sıkıntım şudur ki;

Stereo olarak çalışmasına rağmen 5.1'e geçiremedim terminalden alsamixer'da da stereo gözüküyor.
"sudo gedit /etc/pulse/daemon.conf" içindeki "default-sample-channels = 2"  satırını 6 ile değiştirdim. Olmadı hatta altına daha sonra "default-channel-map = front-left,front-right,rear-left,rear-right,front-center,lfe" ekledim.
yine sonuç başarısız :(

Şimdiden teşekkürler, iyi günler dilerim..

x x x x

ubuntu 10.04 kullandığınız görüyorum.  bu  sorunu arayüzden kolayca halledebilirsiniz 4.1  de anca perfornmans alırsınız  ac3 gibi 5.1  ses veren videoda sistemi 5.1 yapınca  sadece efekt sesleri gelir. konuşma sesleri değil.  4.1 de speaker  da yalan oluyor :S ama genel olarak  stereo 4.1  :)  bende uzunca bir süre sorunu codec sandım

jaspo

Malesef hala ön sağ-sol dışında ses alamadım. Alsamixer'da da line in ve mic opsiyonları gözüküyor ki tahminimce onların yerine surrond center vs. gibi şeyler gelmesi lazım. Öneriniz için teşşekkür ederim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Eylül 2010 - 14:46:16

Uzun uğraşlarımdan sonra 5+1 ses almayı başarabildim. Uyguladığım işlemleri sıralamaya çalışacağım:
1- sudo aplay -l yazıp sürücü ismini buldum benimki (ALC662)
2- http://git.alsa-project.org/?p=alsa-kmirror.git;a=blob;f=Documentation/ALSA-Configuration.txt;h=e0e54a27fc10905a62bd649605ad2dbe8f8bfdbf;hb=ba283e5ded21f6585b1f15254d6b4df94638eac2 sitesinden modeli arayıp, tanımı buldum (ctrl-f yapıp bulmak daha kolay oldu zira 800 küsürüncü sıradaydı)
            ALC662/663

3stack-dig          3-stack (2-channel) with SPDIF
            3stack-6ch          3-stack (6-channel) 
            3stack-6ch-dig      3-stack (6-channel) with SPDIF
            6stack-dig          6-stack with SPDIF

3- modelin altındaki "3stack-6ch" kodunu "etc/modprobe.d/alsa-base.conf" 'da en alt satıra "options snd-hda-intel model=3stack-6ch" ekledim.(bu arada eğer digital çıkış için 3stack-dig yazılması gerekiyor sanırım)
4- reboot
5- terminale alsamixer yazıp en sağda <Channel> sekmesini yukarı/aşşağı yaparak 2 olanı 6ch'ye getirdim.

yararlandığım kaynak :https://help.ubuntu.com/community/SoundTroubleshooting

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.