Ubuntu 10.04 üme virüs mü bulaştı?

Başlatan stery, 06 Eylül 2010 - 01:06:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

stery

Bugün google gadget ları kurdum. Bir de Avant Window Manager i (dock uygulaması). Onlarca gadget kurdum kaldırdım deneme maksatlı. Neyse, akşam opera browser ile Hürriyet'in ana sayfasında gezerken, rastgele bir haber başlığına tıkladım. Yeni açılan pencere üzerinde, peşi sıra durmaksızın dialog boxlar çıkmaya başladı. Üzerinde "ok" tuşu olan. Her dialog box ta farklı bir şeyler yazıyordu. Bu dialog box lar da çıkan 1-2 uyarıdan örnek :

"Klavye hatası"
"İnsandan klavye mi olur?" vb...

Şimdi böyle saçma şeyler yazması, bir opera hatası olmaktan çok, bir virüs veya hacker olasılığını düşündürttü bana. Bir de, bu deli saçması yazıların Türkçe olması, iyice ürküttü beni. Böyle bir şey başına gelen var mı? Düşünceleriniz nelerdir?

Teşekkürler..

Not : Operayı kapatınca dialog boxlar da kapandı. Bir daha da aynı şeyle karşılaşmadım. Sadece bir kez oldu bu olay.

plusnettr

Sorunun tarayıcıdan yada gadgetlerden kaynaklandığı kanısına nereden vardınız. Web sitesinden de kaynaklanıyor olabilir daha sonra aynı tarayıcı ile başka sitelerde gezdiğinizde benzer sorunlar varmıydı. Dialog Boxlar sayfalara HTML,ASP,PHP bir takım kodlarla yerleştirilebilir.

Not : Operayı kapatınca dialog boxlar da kapandı. Bir daha da aynı şeyle karşılaşmadım. Sadece bir kez oldu bu olay.

Siteden kaynaklanan bir durummuş not gözüme sonradan ilişti  :P
LMDE - Ubuntu 11.04 - Fedora 14

stery

Evet ben de siteden şüphelendim hatta "Aaaa Hürriyet'i demi hacklediler yoksa? diye düşündüm. 1 dk içinde aynı sayfaya girip tekrar baktım ilgili sayfa sorunsuz açılıyor. Açıkçası ne olduğunu tam anlayamadım. Ama buradaki Güvenlik başlığını fazla okuma şansım olmamıştı. Şimdi bayağı bir okudum ve firewall u enabled ettim. Shield up tan testleri falan yaptım güvenlik sorunum yok gibi gözüküyor.

amon-ra

Muhtemelen siteden kaynaklanan anlık hatalardan biridir.
Virüs bulaşma ihtimali yok denecek kadar az rahat olunuz bu konuda :)

stery

Teşekkürler.. Zaten Ubuntu ya o kadar güveniyorum ki. Windows ta virüs, hacker vb den gına geldiği için Ubuntu yu kurmuştum. (İyiki de kurmuşum windowsu ellemez oldum) Artık Ubuntu da güvende hissetmesem bırakacaktım bu bilgisayar olaylarını.  :D Ama evet galiba web sayfasından kaynaklı bir olaydı yaşadığım, biraz pimpiriklilik yaptım bu konuda sanırım. :)

amon-ra

Tedbir iyidir sormanız iyi olmuş yinede :)

heartsmagic

Bana da JS ile yapılan ufak bir eğlence gibi geldi bu. Eğer böyle şeyler yaşamak istemiyorsan Firefox kullanıp üzerine Noscript ilave edebilirsin. Sadece sen isteyince JS çalışır ilgili sayfalarda.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

jaspo

Bir taze yaprak olarak nedense ben opera'ya fazla güvenemedim. Normal midir bilmiyorum ama opera hızlı başlatında iş bankasının sayfası vardı. IP tarattım "netstat -atpe" ile o da bir sürü iş bankası ile ilgili port var. Hemen hızlı başlattan kaldırdım geçmişi paralaları vs. sildim tekrar başlattım gözükmedi bahsi geçen ip'ler normal midir değil midir bilmiyorum. Güvenlik ayar sayfalarına bakınıyorum bu aralar.

heartsmagic

İş bankası ile iş yapıyorsan, daha doğrusu bir banka ile iş yapıyorsan onları görmen normal :) Aynı işlemleri birebir tekrarlarsan yine görürsün bağlantıları.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

jaspo

Evet malesef çok acemiyim:D Hatta torrent açıkken tarattım ipleri gözlerim yuvalarından fırlicaktı:D