Arch linux kurulumda hata

Başlatan opusxx, 05 Eylül 2010 - 14:05:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

opusxx

Virgulu bulamadigim icin nokta ile snlandirip buyuk harf ile basladim kusura bakmayin.
Iki gun makaleleri okudum ve gerekli yerleri not aldim/ Kurulumdan sonra x yapilandirmasinda takidigin bir yer yerler de oldu. Uzun ugraslar sonucunda bir sekilde onlarida atlatip xfce4 e gecis yapabildim. Sorunumu burada fark ettim. Masaustune sadece root ile gire biliyorum. Normal kullaniciyi olurturup masaustu ortamina gecmeden hersey normal gorunuordu. Kisacasi bir normal kullanicim ve parolasina sahibim bunuda bu yolla yaptim adduser -m -G users.audio.lp.optinal.storage.video.wheel.power -s /bin/bash kullanici adi ( virgulu bulamadigimdan nokta kullandim ) .
Kisacasi masaustu ortaminda gordugum sey home kullanici dizininde sadece lost+fount dosyasi bulunuyor root kullanicisinda ise desktop  xorg.conf.new  .cache  .conf  .dbus  .gconf  .gconfd  .gstreamer  .local  .mc  .mozilla  .bash_history  .gtk-boomarks  .iceauthority   .nvidia-settings  .xinit  resently-used.xbel  xauthorit

Hdd bolumlendirmem hatali ise  bolumlendirmede nerelerde hata yapmis isem boyle bir sonuc ortaya cikar diye sormak istiyorum. Resimli anlatimda anlatinlari yazdim. primery 10gb lik  / dizini olusturup beginning ve bootable yaptim /home  hesabinida  primary beginning ile olusturdum  swap i type  dan sectim. Sonraki asamada ise sirasi ile  uuid.  sda1 i  ext4.  /root.  Sda2 yide ext4. /home / Swap i da swap secerek yaptim.  Format icin sabirsizlaniyorum  :P  Iyi isler saygilar
nVidia GeForce 8600 GT (512)
Lxde + Awesome wm 3.4.6
philips 109b6 (19 inc )
AMD Athlon(tm) 64 Processor 3000+  1024 ram,

eribol

Peki bu home şeklinde bağlandığınız disk bölümüne kullanıcının yazma hakkı var mı? Ayrıca disk yapılandırması kafamı karıştırdı. Kök dizin hangisi? Türkçe klavye için rc.local dosyasında en_US-utf8 yazan yeri tr_TR-utf8 şeklinde değiştirebilirsiniz.

opusxx

Kok dizini ni bende anlamis degilim. Anlatim sitesinde ` / ` bootable olarak actigim dizini   ikinci asama olan `` manually configure block device file system `` de ` /root ` olarak degistir diyor en azindan ben boyle algiladim. Buyuk ihtimal orada bir bir hata yaptim.
Nomal kullanici ile home dizinine   ctrl alt f2 ile birseyler kayit ediim dedim maalesef yetkisi yok.
etc/rc.local mi yoksa  /etct/rc.conf mu.   cunku rc.conf un icerinde ki satir dogru tr_TR-utf8/ etc/rc.local ise ecerigi soyle  #!/bin/bash
#
# /etc/rc.local: Local multi-user startup script.
#

Tekrardan ozur dilerim kafam bu soruna takildigi icin klavye sorununa odaklanamiyorum hala ariyorum internetten sorunumu.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Eylül 2010 - 15:12:43

Bu arada resimli anlatimin oldugu arch siteside sansima kapali  dunden beri kontrol edemiyorum yaptiklarimi da sadece deftere aldigim notlardan yola cikarak cevap vere biliyorum ama notlarimada guveniyorum/ sadece anlamada sorun yasadim
Lxde + Awesome wm 3.4.6
philips 109b6 (19 inc )

Yiğit Ateş

Kullanıcı oluşturmak için adduser betiğini de kullanabilirsiniz. X üzerinde Türkçe klavye için ise /etc/X11/xorg.conf.d dizininde 10-keymap.conf adında bir dosya oluşturup içine şunları yazmanız yeterli:

Section "InputClass"
    Identifier             "Keyboard Defaults"
    MatchIsKeyboard        "yes"
    Option                 "XkbLayout" "tr"
EndSection

opusxx

Arch ı kullanmayı çok isterdim ama acil nedenlerden dolayı arch kullanımını bir kez daha ertelemek zorunda kaldım. Bir kaç ay sonra umarım arch  kurup kullanacağım.. şimdilik debian lenny . Kusura bakmayın.  Belkide kısa süre içinde, ilk önce virtualda  deneyebilrim  ...  Şimdilik @Yiğit Ateş, vermiş olduğun cevab ile bu konuyu favorilerime ekleyip konuyu rafıma kaldırıyorum Herkese teşekkürler.
Lxde + Awesome wm 3.4.6
philips 109b6 (19 inc )

qhareb

Alıntı yapılan: Yiğit Ateş - 06 Eylül 2010 - 22:33:32
Kullanıcı oluşturmak için adduser betiğini de kullanabilirsiniz. X üzerinde Türkçe klavye için ise /etc/X11/xorg.conf.d dizininde 10-keymap.conf adında bir dosya oluşturup içine şunları yazmanız yeterli:

Section "InputClass"
    Identifier             "Keyboard Defaults"
    MatchIsKeyboard        "yes"
    Option                 "XkbLayout" "tr"
EndSection

@Yiğit Ateş
Teşekkür ederim. Bu çözüm önerisinden faydalanmak bana nasipmiş. Ne zamandır çözüm bulamamıştım. Sadece Gdm girişiyle ayarlayabiliyordum. Gnome'a mahkum kalmıştım. Sayende Slim üzerinde de Türkçe klavyeye kavuştum. Artık istersem daha hafif masaüstlerini de klavye sorununu düşünmeden deneyebileceğim. :)
"İşte dünyanın sonu gelir böylece
Bir patlamayla değil fakat
Bir iniltiyle" 
  T. S. Eliot

yasinkahriman