[Çözüldü] Windows 7 yanına Ubuntu kurulum sorunu

Başlatan erdo608, 04 Eylül 2010 - 15:38:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

erdo608

Merhaba arkadaşlar,
Forumu araştırdım ama bu sorunla karşılaşmadım. Harddiskin C bölümünde malumunuz windows 7 yüklü. Yanına da Ubuntu 9.10 yükledim, kurulum tamamlandı, dvd'yi çıkardım ve Windows 7 açıldı. Kurulum yaparken Windows loader'ı görmüş ve ona göre kurulum yapmıştı. Grub önyükleyici kurulmuştu. Yanyana kurulum konusunda deneyimsiz değilim, Windows Xp yanına OpenSuse, Pardus, Ubuntu yüklemiştim. Bir sorun yaşayacağımı tahmin etmiyordum.
Bu sorun dün yaşandı, bugün de dedim Ubuntu 10.04 yükleyeyim. Bu sefer de kurulum Windows'u göremedi. Bu bilgisayarda hiçbir işletim sistemi yüklü değil diyor. Şu an hala 9.10 yüklü durumda, acaba ondan dolayı mı 10.04 sorun yaşadı? Bu da mantıksız geliyor ama.
Sizce sorun nerden kaynaklanıyor, nasıl çözülür?

bytan

9.10'u tam kurulum olarak mı yaptın?  Eğer grub sorunu yaşandıysa yeniden grub2 kurulumu yaparak mbr'ye yazabilirsin.

10.04 yüklerken hem win'i hem de 9.10'u görmeliydi. En azından 9.10'u. Iso md5'i doğruysa ve 10.04 kurulumundan sonra grub'a win eklemesi gerçekleşmezse win'i elle ekleyebiliriz. VEya kendisinin görebilmesi için bir update-grub zorlaması yapabiliriz.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

oktay111

bende windows 7 home edition ve ubuntu 10.4 kullanıyorum ole bir sorun karsılasmadım.windows 7 de iki disk bolumum var c ve d olarak.Bu bolumler ubuntu kurulumu esnasında disk seciminde dev/ diye ayırır  sende bu  dev/ lerden kullanılmayan birini secersen sorun cıkmaz.Ayrıca kurulum esnasında yanılmıyorsam bir secenek var bu windowsla ubuntuyu secmek icin en basta yani hanigisinin acılmasını istiyorsak...

UniCoRN

bende de şöyle bir sorun var. bilgisayarımda 2 adet hdd var. birinde windows 7. diğer hdd ubuntu 10.10 . windows 7 yi açtığım zaman ubuntunun bulunduğu hdd yi göremiyorum. yani bilgisayarıma girdiğimde o hdd görünmüyor. ama ubuntudayken windows 7 nin bulunduğu hdd yi görebiliyorum. bu sorunu nasıl çözebilirim.

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: UniCoRN - 19 Ekim 2010 - 20:57:07
bende de şöyle bir sorun var. bilgisayarımda 2 adet hdd var. birinde windows 7. diğer hdd ubuntu 10.10 . windows 7 yi açtığım zaman ubuntunun bulunduğu hdd yi göremiyorum. yani bilgisayarıma girdiğimde o hdd görünmüyor. ama ubuntudayken windows 7 nin bulunduğu hdd yi görebiliyorum. bu sorunu nasıl çözebilirim.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=22372.0

UniCoRN

@Yiğit Ateş hızlı cevabın için teşekkürler. verdiğin linkte ext2explore dosyasını indirip inceledim. ama bilgisayarım'da ubuntunun bulunduğu hdd yi çıkartamadım. ext2explore sadece hdd yi okuyor sanırım.

heartsmagic

@UniCoRN, verilen bağlantıya bakarsan sadece okuyabilen bir uygulama önerildiğini görürsün zaten. Ne yazık ki Windows üzerinden verimli bir uygulama bulamazsın ext4 için. Eğer amacın iki taraftan da erişebileceğin ve ortak kullanabileceğin bir alansa ayrı bir disk bölümünü NTFS olarak biçimlendir ve orayı kullan. Ubuntu'nun kurulu olduğu bölümle zaten işinin olmaması gerekiyor Windows tarafından.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

UniCoRN

Alıntı yapılan: heartsmagic - 19 Ekim 2010 - 22:13:50
@UniCoRN, verilen bağlantıya bakarsan sadece okuyabilen bir uygulama önerildiğini görürsün zaten. Ne yazık ki Windows üzerinden verimli bir uygulama bulamazsın ext4 için. Eğer amacın iki taraftan da erişebileceğin ve ortak kullanabileceğin bir alansa ayrı bir disk bölümünü NTFS olarak biçimlendir ve orayı kullan. Ubuntu'nun kurulu olduğu bölümle zaten işinin olmaması gerekiyor Windows tarafından.

Yanıtın için teşekkürler. ubuntunun bulunduğu hdd yi, kurulum öncesinde 2 ye bölmüştüm. 2. bölümde önemli verilerim vardı. ubuntuyu kurarken acemilikten kaynaklı olarak bütün hddyi formatlayarak kuruldu ve 2. bölümdeki verilerim gitti. o verileri recovery programlarıyla kurtarmam gerek. bu yüzden o bölüme erişmem lazım. ubuntuyu silmek pahasına da olsa bunu yapmam gerek. verileri kurtarayım tekrar kurarım ubuntuyu.

heartsmagic

Eğer sorunun buysa Windows üzerinden görme yolunu aramayacaksın, forumdaki Testdisk başlıklarına göz gezdireceksin.

UniCoRN

Testdisk  i beceremedim. bende ubuntuyu sildim. başarılı bir recovery işleminin ardından yeniden ubuntu kurmaya hazırlık yapıyorum. yeni olduğum için veri kaybı falan yaşamış değilim. yardımlarınız için teşekkürler.

vizzit

merhaba arkadaşlar, forumu uzun zamandır takip ediyordum fakat yakın zamanda üye oldum.
linuxla ilk olarak ssh vasıtasıyla okulumdaki işleri yürütmek için tanıştım. merakım gün geçtikçe arttı ve ilk olarak 11.04ü Vmware aracılığı ile kurdum.
şimdi ise iki işletim sistemi kullanacak şekilde kurmak istiyorum. ilerde windowstan tamamen kurtulurum umarım.
bu kadar uzun bir girişten sonra soruma gelecek olursam, bu başlıkta ve arama sonucu baktığım bi kaç başlıkta kuruluma dair bilgiler verilmiş fakat istediğim cevabı biraz daha net alabilmek için buraya yazıyorum,
benim şu anda C diskimde win7 yüklü D diskimde ise bir kaç program var.
ubuntuyu D diskine bu programları kaybetmeden kurabilir miyim, ya da D diskini bölüp tamamen boş bir E disk alanı oluşturmak sizce daha mı mantıklı olur.
istediğim bilgisayarın açılırken bana iki işletim sisteminden birini seçtirmesi, 32bit 11.04 iso'su şu an sanal sürücümde onun üzerinden yükleme işlemine başlayabilir miyim.
söylediğim gibi C diskinde win 7 nin kalması şartıyla bu kurulumu yapmanın en iyi yolu nedir?
diğer konuları aradım özellikle http://forum.ubuntu-tr.net/subdomains/forum/index.php/topic,12927.0 başlığına yönlendirme yapılmış ama benim orda biraz karıştı.
işletim sistemi kurmakta tecrübeli değilim Vmware'den bile kurarken bi çok şey karıştırdım arkadaşlar.
bana yardım edebilirseniz çok sevinirim, kurulumdan sonra ubuntuyla daha içiçe olarak forumda güzel vakit geçireceğime eminim.
şimdiden teşekkürler.

Xmetalic

Direk D'ye kurarsan D'de bulunan tüm veriler silinir win. NTFS dosya sistemi kullanır ama linux ext4 dolayısı ile windows o kısmı görmeyecek ama yeni bir bölüm oluşturup oraya kurarsanız hiç sorun olmaz. Açılışta seçme olayı ise ubuntu kurulumu tamamlandıktan sonra ekstra bir işyapmanıza gerek kalmayacak Grub ismini verdiğimiz ekranda istediğiniz işletim sistemini seçebilirsiniz
Baarnah bassah olmuyomu :D  http://mageia-tr.org/forum/index.php

BayboraKaan

Windows 7'nin kurulu oldugu bölümde kac GB yer var. Kurulum esnasinda disk bölümlendirmeye geldiginizde yan yana kur secenegini sectiginizde direkt olarak Ubuntu'yu Windows 7'nin yanina kuracaktir yani C bölümüne.

vizzit

cevaplar için çok teşekkürler arkadaşlar.
şu an C ve D olarak 108Gblık iki disk var ve windows C diskinde kurulu, C'de 20gb kadar boş yer var.
D diskine kurmam mümkün mü? D yi de bölmeyi denedim fakat olmadı.
C'ye kuruluyorsa, grub menüsü ile açılışta işletim sistemi tercihi tercih mümkün oluyor mu acaba.
birde sanal sürücüye yerleştirdiğim ubuntu iso'sundan kurulumu nasıl başlatacağım install veya setup dosyası göremedim. wubi ile kurmak sanırım Vmware ile kurmak gibi yanlış mı anladım.
ben sanal olarak değil de ikinci işletim sistemi olarak kurulum yapmak istiyorum. şu an windowstan hala kurtulamamanın getirdiği dertle bu kadar soru soruyorum arkadaşlar.

BayboraKaan

C'de 20 GB'lik alan yeterli. Kurulum konusuna gelince biraz forum ve wikiyi kurcalaman yetiyor.

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Kurulum/10.10

Anlatim 10.10 icin ama fark eden pek fazla bir sey yok belgeden yararlanabilirsiniz.

heartsmagic

D'ye de kurabilirsin, fakat söylediğin üzere bu bölümden yer ayırman lazım. Yaşadığın sorun ne bunu yaparken?

Sanal sürücüden kurulumu deneme zira sen normal bir kurulum istiyorsun. Wubi gibi Windows'un içine kurabileceğin bir şey istiyorsan ayrı. Wubi sanal makine gibi değildir, gerçeğe yakın bir şekilde çalışır. Temel olarak NTFS veya Windows'un bölümü neyse oradan kendisi için bir bölüm ayırır ve kurulur.

vizzit

D diskimde 90gb kadar boş yer var ve disk boyutu 108gb ben diski 60 ~50 gibi bölüp yeni bir disk oluşturmayı denedim, gerek >Yönet'ten gerekse partition magicten bunu
başaramadım ayrılmamış disk oluşturulduktan sonra onu Yeni Birim'e çeviremedim.

Tam anlayamadığım şey eğer ubuntuyu da C diskine kurarsam ubuntu ile çalışırken D diskimi görebilecek ve kullanabilecek miyim.
ben iki işletim sistemini farklı disklere kurmak gibi yanlış bi bilgiye mi sahibim bilemedim. bir de ubuntu cdsini sanalsüürücü ile kullanıyordum cd'ye yazdırdım yükleme başlaması için cd içindeyken bilgisayarın açılışında boot kısmına geçip cd ile başlat mı yapmam gerekiyor? iki gündür disk bölmeye uğraşıyorum

kısacaası C diskimde win7 yüklü D'de de bi kaç program. sizce iki işletim sistemi kullanmak için ubuntuyu hangi diske kurmam doğrudur.
yanına kur, elle kur gibi seçeneklerde kafamı karıştırmadı değil hala forumdan o konuları okuyorum ama kimi yerde yanına kur kimi yerdede elle kur seçeneğiyle yazmış arkadaşlar.

heartsmagic

@vizzit, bazı şeyleri düzeltelim.
C ve D iki ayrı disk değil, iki ayrı disk bölümü.
Linux tarafında C,D gibi isimlendirmeler yok. Diskinde boş yer varsa, yer ayırabiliyorsan her türlü Linux kurulur. Kurulu sistem üzerinden de diğer disk bölümlerini rahatlıkla görebilir, Windows'u da açılışta seçerek kullanabilirsin.

Sen önce bölümleme sorununu aşmalısın. Ne yazık ki denediğin yöntem Windows üzerinde olduğu için net bir şeyler söyleyemiyoruz. Neden olmuyor, ne diyor, hata mı var gibi detayları da paylaşmadığın için -konu dışı olsa bile- tavsiye de veremeyiz sana.

Elindeki sanal sürücü ile gerçek kurulum yapamazsın. ISO'yu doğru bir şekilde, açmadan, kalıp olarak CD'ye yakman ve BIOS üzerinden açılışı CD'ye getirerek kuruluma geçmen lazım. Fakat önce belirttiğim üzere bölümleme işini halletmelisin. İster C'den, ister D'den yer ayır, yapman gereken yer ayırmak.

Eğer Ubuntu'yu CD'ye yakarsan, kuruluma geçmeden doğrudan masaüstüne kadar gidebilirsin. Gparted isimli uygulama ile bölümleme yapmayı da deneyebilirsin Ubuntu üzerinde.

heartsmagic

Kendimi düzelteyim, sen iki diske sahipmişsin, haliyle C ve D iki ayrı disk oluyormuş. Fakat yöntem fark etmeyecektir, sen bir şekilde önce yer ayırmalısın Ubuntu için.

ekopc

Bilgisayarım simgesine sağ tıkla yönet tıkla sonra disk yönetimine gel tıkla sağ tarafta diskler gözükür hangi  bölümü küçülteçeksen onun üzerinde işlem yapaçaksın
örnek. senin hdd için D 'seç sağ tıkla birimi küçült işaretle  nekadar böleçeksen  yaz tamam de okadar sana nekadar küçülteçegini önerir

vizzit

@ekopc
dediğiniz yöntem benim denediğim olaydı fakat küçülttüğüm diskten artan ayrılmamış bellek yeni birim olarak adlandırılamıyor yani görünmüyor zaten bir de hata mesajı veriyor. bu yüzden partition magic adlı programı indirdim o da diski bölemedi nedenini anlamadım bölmeye çalışdığım D diski. laptopu ilk aldığımda diski ikiye bölmüş C ve D bölümleri oluşturmuştum sanırım D bölümü sonradan bölünemiyor.
@heartsmagic
kalıbı cdye yazdırdım. şimdi biostan bi kurulum denemesi yapacağım gparted anlatımlarını inceledim. C diskindeki verileri kaybetmezsem iyidir. D'ye kurulum deneyeceğim.

not: ekopc'nin bahsettiği olayı yaparken aldığım windows uyarıları:
http://i1106.hizliresim.com/2011/6/7/5252.png
http://i1106.hizliresim.com/2011/6/7/5266.png

konudan sapmış gibi görünebilirim özür dilerim ama bahsi geçen windows yanına kurulum umarım sorunu çözerim ve diğer arkadaşlarada yardımcı olur. ve hatta çift işletim sistemi nasıl kurulur gibi bir konu sabitlenirse benim gibi windowstan linuxa geçiş yapacak arkadaşların işleri hızlanır.
en azından ben sorunumu halledince adım adım buraya yaptıklarımı yazarsam faydalı olacağı görüşündeyim

karizmaxi

Uyarıların aynısını bende aldım sakın o böldüğün yeri biçimlendirme bilgisayarda ne varsa gidiyot geri getirenekedar çok uğraşıyorsun bir de gördüğüm kadarı ile 5 tane birincil bölüm oluşturmaya çalıştığın için bu sorun oluyor Uzatılmış diğer adıyla genişletilmiş bölüm oluşturursan istediğin kadar bölebilirsin onu nasıl yaparım dersen win. üzerinden hiç yapmadım bilmiyorum
Cesaret akıldan gelirse cesarettir,
Bilgisizlikten gelirse cehalettir...

vizzit

@karizmaxi teşekkürler o biçimlendirme olayından tümüyle vazgeçtim :) diğer görünen birincil diskler kullandığım Harici HardDiskler.. şimdi D'deki dosyaları yedekliyorum sonrasında yine buraya ubuntu kurmayı deneyeceğim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Haziran 2011 - 15:14:19

arkadaslar sanirim sorunumu gec de olsa anladim `4ten fazla disk olamaz` uyarisini tam anlayamamisim benim sistem gpartedda acinca aynen resimdeki gibi gorundu.. sanirim once disk felan birlestirmem gerek 20gb disk alani ve 2gb swap ayiramiyorum konuda ki sorundan biraz saptim galiba ama resim her seyi anlatacaktir.
http://postimage.org/image/19q7zyu1w

dogusozcaner

[Çözüldü] selam, yeni üyeyim gecenin bir yarısı dara düşünce alelacele sorunu yazmak istedim, yanlış yere yazıyorsam üzgünüm, hata mı daha sonra telafi eder zaman içinde öğrenirim bir kezlik beni affedin çünkü çıldırmak üzereyim..
750 gbtlık bir harddiskim var, bu diski 3 e bölerek 1. win 7 için 2.ubuntu için 3. kısımda verilerimi medialarımı vs. bunları atmak için diski 3 e bölüp ayırmak istiyorum aynı zamanda da ubuntu için takas alanı ayırmak istiyorum deyip saatlerdir uğraşıp duruyorum ve windows 7 kurulum ekranında harddiski göremediğim bile oldu bu yüzden windows 7 bile kuramadığım anlar oldu, forumları geze geze nihayetinde windows 7 kurulum ekranında diski görebildim  fakat en son vardığım ya da  benim başaramamdan ötürü anladığım şey ; ubuntu kurulumunda 4 alandan fazlasına izin vermiyor ve windows 7 ayrıca 100 mgbte gibi bir alanı da kendisi için ayırıyor bu yüzden 4 alan dolmuş oluyor deyip , diski 2 ye bölüp düşündüğüm şeyi yapmaya çalıştım fakat bu kez  1. kısım 1mgbte ntfs 2.kısım 7 mgbte ntfs 3. kısım win 7 4.kısım da ubuntu olarak geliyor karşıma yani yine takas alanı oluşturamıyorum ve takas alanı oluşturmaktan da vazgeçmiyeceğim :) sırf inat için 7-8 saattir bunu deniyorum, ne yapmalıyım pes edeyim mi yoksa bir fikri olan var mıdır ? Saygılar ..

heartsmagic

Mesele Ubuntu'nun diskte dört bölümden fazlasına izin vermemesi değil, sen önce Ubuntu'yu kurup en sona Windows'u bıraksan yine aynı şey olur. Bu disklerin kendisiyle alakalı bir durumdur. Bir diskte dörtten fazla birincil bölüm olmaz. Yapacağın şey basit. Önce Window'su kur, o bölümlerini ayırsın. Sen geri kalan bölümleri oluşturmadan önce bir tane uzatılmış alan oluştur. Bu uzatılmış alan içinde de istediğin kadar bölüm oluşturabilirsin. Bu konuyu araştırırsan durumu daha net anlarsın.