Archlinux X

Başlatan ZooM, 01 Eylül 2010 - 22:02:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nomercy

X ortamı kurmadan önce bütün paketleri güncellediniz mi acaba?
intel ekran kartları için herhangi bir problem bulunmuyor vesa kullanmanızı gerektiricek önce ekran kartını kurun daha sonra xorg u kurmayı deneyin birde

ZooM

If I was your vampyre...

nomercy

ordaki komutlardan sırasıyla hangilerini verdiniz acaba?

ZooM

Alsadan sonra X'e gectigimde sirasi ile ;

pacman -S xorg
pacman -S xf86-input-evdev
pacman -S mesa
pacman -S xf86-video-vesa ( ilk once vesa...olmadi kaldirdim sonra pacman -S xf86-video-intel)
Xorg -configure
X -config /root/xorg.conf.new

X -config /root/xorg.conf.new uyguladigimda ekran sitah kaliyor hic bisi olmuyor. ne imlec var ne baska bisi... Konsol ekrarnina geride donemiyorum.

If I was your vampyre...

nomercy

Bütün bu işlemleri root kullanıcısı altında mı gerçekleştiriyorsunuz acaba?
pacman -S libgl

ardından deneyin

mesa paketini kaldırmayın ardından ekran kartı sürücüsünü kurun yani intel paketini

ardından
Xorg -configure

komutuyla baştan oluşturun X ortamını ve ardından düzgün kurulduğunu denemek için root kullanıcısı altında
X -config /root/xorg.conf.new

ile kontrol edin

eribol

Alıntı YapX -config /root/xorg.conf.new
bu komutu uygulamanız gerekmez. Vesa niçin olmadı? Intel de olmuş görünmüyor pek. Belge de söylendiği gibi eğer Xorg -config işinizi görmüyorsa pacman -S hwdhwd -xa

ZooM

kurulumlarn hepsni root ile yapiyorum
If I was your vampyre...

nomercy

Alıntı yapılan: eribol - 03 Eylül 2010 - 21:48:53
bu komutu uygulamanız gerekmez. Vesa niçin olmadı? Intel de olmuş görünmüyor pek. Belge de söylendiği gibi eğer Xorg -config işinizi görmüyorsa pacman -S hwdhwd -xa

o komut düzgün kurulup kurulmadığını anlamak için yanlış hatırlamıyorsam ben zamanında hwd ile sonuc alamamıstım ama

ZooM

Alıntı yapılan: eribol - 03 Eylül 2010 - 21:48:53

hwd bulunamadi veya okunamadi diyor hocam :S
If I was your vampyre...

eribol

Sizin okuduğunuz belgede ilk önce Xorg -config, olmuyorsa hwd o da olmuyorsa xorgcfg denenebilir denmiş. Bunları deneyin ve startx komutunu aktarın. Çıktılar olsun.

Not: hwd artık kullanılmıyor mu? Arch kullananlar bilgilendirse iyi olur.

ZooM

hwd xorgcfg xorgconfig bunlarda
-bash:xorgconfig: komut yok diyor hepsinde...
If I was your vampyre...

umityakup

Ekranın siyah olmasına aldırmayın işlemlere devam edin nano /root/xorg.conf.new ile dosyanın içeriğini kontrol edin daha sonra mv /root/xorg.conf.new /etc/X11/xorg.conf ile dosyayı taşıyın ve masaüstünü kurun..

Kenzi

cat /etc/rc.conf

çıktısına bakabilir miyim?

opusxx

Bende dun netinstall ile kurulum yaptim  hicbir cakisma yasamiyorum.  Xorg duzeneme konusunda  sorun yasabilirsin ama guncell verileri aldigin icin xorg -configure da bir sorun yasayacagini sanmiyorum.  Kusura bakmain bende arch da bir sorun yasadigim icin turkce karakterleri duzeltmeye pek ugrasmadigim icin boyle yaziyorum. Saygilar

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Eylül 2010 - 15:25:29

Kusura bakmayin firefox sayfayi tam actiginda yanitimin ustundeki 2-3 cevabi goremedim. Tam yuklenmemis sayfa sonuc itibari netinstall kurma onerisindeki yanitta bir cevap yazmis bulundum ::)
nVidia GeForce 8600 GT (512)
Lxde + Awesome wm 3.4.6
philips 109b6 (19 inc )
AMD Athlon(tm) 64 Processor 3000+  1024 ram,

Yiğit Ateş

pacman -S xorg komutuyla X'i kurduktan sonra xorg-configure gibi komutlara ihtiyaç yok. Inittab dosyasında kullandığınız masaüstüne göre düzenleme yapıp sisteme girebilirsiniz.

ZooM

inittab'i nasil duzenleyecegim hakkinda bi fikrim yok. xorg.conf'u editler gibi mi editlencek?
If I was your vampyre...

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: ZooM - 07 Eylül 2010 - 06:18:23
inittab'i nasil duzenleyecegim hakkinda bi fikrim yok. xorg.conf'u editler gibi mi editlencek?
Inittab yöntemi daha sağlıklı olsa da bunun yerine kullandığınız giriş yöneticisini rc.conf dosyasına ekleyerek de girebilirsiniz. Tavsiyem wiki'yi daha ayrıntılı olarak incelemeniz. Sorularınızın hepsinin cevabı orada mevcut.

opusxx

Wiki nin anlatımlarını biraz zaman alsada uğraşarak fotokopi edinmenizi tavsiye ederim.
nVidia GeForce 8600 GT (512)
Lxde + Awesome wm 3.4.6
philips 109b6 (19 inc )
AMD Athlon(tm) 64 Processor 3000+  1024 ram,