Yine bir pardus tartışması(MEB okullara linux kursunmu anketinden bölünen)

Başlatan serkankersu, 01 Eylül 2010 - 01:11:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 9 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

serkankersu

Bence ne MEB ne de Türkler bu ise girismemeli. Sonuc çok memur zihniyetli bir işletim sistemi olur. (Bkz. Pardus)

Neye dayanarak bunu söylediğime gelelim.

1- Daha onceden soz konusu işletim sistemini kullandım. Ama ben ömr-ü hayatımda bu kadar memur zihniyetli bir yazılım görmedim. Pardus 2009 CD'sini  sipariş ettim. Geldi. Kurdum. O andan itibaren sorunlar başladı. Bı program kuracaksın "paket bağımlılığı" var. Bağımlı olduğu paketler depolarda yok. İnternetten güç bela bulup indiriyorsun bu kez de işletim sistemine uymuyor. Ya en basitinden "eski sürümde bulunan ama nedense yeni sürümde depodan çıkarılan" MAME emulatorunu kurmak istedim. Forumundan destek alayım desen soru soruyorsun cevap vermiyolar veya verdikleri cevap tatmin edici olmuyor. Hadi başka yerden indireyim desen sisteme uygun paket yok. Güç bela mame emulatorunu buldum ama çalıştırana kadar canım çıktı.

GAREZ

Alıntı yapılan: serkankersu - 01 Eylül 2010 - 01:11:08
Bence ne MEB ne de Türkler bu ise girismemeli. Sonuc çok memur zihniyetli bir işletim sistemi olur. (Bkz. Pardus)

1- Daha onceden soz konusu işletim sistemini kullandım. Ama ben ömr-ü hayatımda bu kadar memur zihniyetli bir yazılım görmedim. Pardus 2009 CD'sini  sipariş ettim. Geldi. Kurdum. O andan itibaren sorunlar başladı. Bı program kuracaksın "paket bağımlılığı" var. Bağımlı olduğu paketler depolarda yok. İnternetten güç bela bulup indiriyorsun bu kez de işletim sistemine uymuyor. Ya en basitinden "eski sürümde bulunan ama nedense yeni sürümde depodan çıkarılan" MAME emulatorunu kurmak istedim. Forumundan destek alayım desen soru soruyorsun cevap vermiyolar veya verdikleri cevap tatmin edici olmuyor. Hadi başka yerden indireyim desen sisteme uygun paket yok. Güç bela mame emulatorunu buldum ama çalıştırana kadar .... s..ildi

ne olmuş her şey depoda yok çünkü adamlar titiz... 1 gün olup 3 gün olmayan programları istemiyorlar... ayrıca memur zihniyeti diye bir kavramda yok... Pardus Mandriva gibi özel takılıyor... Herkes Pardus kullanamaz... KDE kullanan en iyi Linux dağıtımlarından 1 taneside Pardus... sen ubuntu yada kubuntu kullan... aradaki farkı gör ( kullanmak istersen tabi... )

canosayan

Alıntı yapılan: GAREZ - 01 Eylül 2010 - 01:17:19

1- Daha onceden soz konusu işletim sistemini kullandım. Ama ben ömr-ü hayatımda bu kadar memur zihniyetli bir yazılım görmedim. Pardus 2009 CD'sini  sipariş ettim. Geldi. Kurdum. O andan itibaren sorunlar başladı. Bı program kuracaksın "paket bağımlılığı" var. Bağımlı olduğu paketler depolarda yok. İnternetten güç bela bulup indiriyorsun bu kez de işletim sistemine uymuyor. Ya en basitinden "eski sürümde bulunan ama nedense yeni sürümde depodan çıkarılan" MAME emulatorunu kurmak istedim. Forumundan destek alayım desen soru soruyorsun cevap vermiyolar veya verdikleri cevap tatmin edici olmuyor. Hadi başka yerden indireyim desen sisteme uygun paket yok. Güç bela mame emulatorunu buldum ama çalıştırana kadar .... s..ildi

ne olmuş her şey depoda yok çünkü adamlar titiz... 1 gün olup 3 gün olmayan programları istemiyorlar... ayrıca memur zihniyeti diye bir kavramda yok... Pardus Mandriva gibi özel takılıyor... Herkes Pardus kullanamaz... KDE kullanan en iyi Linux dağıtımlarından 1 taneside Pardus... sen ubuntu yada kubuntu kullan... aradaki farkı gör ( kullanmak istersen tabi... )

Sakin ol şampiyon.

Pardusu severiz. Hatta daha dün kurdum. Ama pardusun bazı şeyleri yanlış yaptığı ortada.
Eğer cidden çok iyi olsaydı biz bu siteyi kapatırdık. Ama bazı noktalarda takıldığı aşikar.
Chmod bizim işimiz.

GAREZ

Alıntı yapılan: canosayan - 01 Eylül 2010 - 11:09:36
Alıntı yapılan: GAREZ - 01 Eylül 2010 - 01:17:19

Sakin ol şampiyon.

Pardusu severiz. Hatta daha dün kurdum. Ama pardusun bazı şeyleri yanlış yaptığı ortada.
Eğer cidden çok iyi olsaydı biz bu siteyi kapatırdık. Ama bazı noktalarda takıldığı aşikar.
ortada yanlış yok ( %100 sorunsuz ki ubuntu ile aynı oran belki wubi biraz sorun çıkartıyor oda dert değil... ) ben Pardus içinde mandriva ve ubuntu, openSuse kullandım hiçte fark göremedim... memur zihniyeti ne? benim için önemli olan Bluethoot ve WLAN kullanımı... 3 telefon ile denedim Sony Ericsson Z520i ve SGH-E250 ile sorunsuz kullanabildiğim işletim sistemi benim için iyidir...

Wacom Intuos

Alıntı YapSakin ol şampiyon.

Canosayan başharfleri D ve H olan ünlü forum sitesine üye misiniz? Merak ettim de.

Ubuntu-Mac OS X-Windows 7

eribol

canosayan

Alıntı yapılan: Turbolinux - 01 Eylül 2010 - 12:36:21
Alıntı YapSakin ol şampiyon.
Canosayan başharfleri D ve H olan ünlü forum sitesine üye misiniz? Merak ettim de.
yok benimki sözlükten.
Chmod bizim işimiz.

andirinli

1- Daha onceden soz konusu işletim sistemini kullandım. Ama ben ömr-ü hayatımda bu kadar memur zihniyetli bir yazılım görmedim. Pardus 2009 CD'sini  sipariş ettim. Geldi. Kurdum. O andan itibaren sorunlar başladı. Bı program kuracaksın "paket bağımlılığı" var. Bağımlı olduğu paketler depolarda yok. İnternetten güç bela bulup indiriyorsun bu kez de işletim sistemine uymuyor. Ya en basitinden "eski sürümde bulunan ama nedense yeni sürümde depodan çıkarılan" MAME emulatorunu kurmak istedim. Forumundan destek alayım desen soru soruyorsun cevap vermiyolar veya verdikleri cevap tatmin edici olmuyor. Hadi başka yerden indireyim desen sisteme uygun paket yok. Güç bela mame emulatorunu buldum ama çalıştırana kadar canım çıktı.

Memur Zihniyeti Nedir ?
Bir bakalım.
1- http://www.uludagsozluk.com/k/memur-zihniyeti/
2- http://www.eksisozluk.com/show.asp?t=memur%20zihniyeti
bu iki adreste çeşitli yorumlar mevcut. ama bana kalırsa tanımlayacak en güzel cümle "Görüntü var Ses yok."
Pardus u bende kullanıyorum. görsellik önplanda ama kullanışlılık bana göre sıfır. (bence KDE çoğunlukla görsellik konusunda kendini geliştiriyor.)
Bahsettiğiniz memur zihniyetine verdiğim tanımlama bence cuk oturuyor. cıcılı bıcılı bir sistem ama kullanışlılık yok. ("Görüntü var Ses yok.")
nedeni ise gayet basit. bizim ülkemizdeki yönetici statusunde bulunanların bir çoğu güzel görüntülü olan herşey çok iyidir felsefesinde olduklarından ve Pardus TUBİTAK bünyesinde geliştirildiğinden, geliştiriciler de  mecburen işlevsellikten çok görselliğe ağırlık vermek zorunda kalıyorlar. sırf bu yüzden pardus u kötülemenin bir manası yok. üstelik kamu kurumlarının teknolojik alanda gerçekleştirdiği yada gerçekleştirmeye çalıştığı bütün projelere bir bakarsanız mutlaka ilk önce görsellik daha sonra işlevsellik yapıları oluşur. pardus da aynı şekilde oluyor. eski sürümlerinde sadece kde seçeneği var iken şimdi xfce ve lxde masaüstleri de dahil durumda. yani önce astarını boyadılar şimdi kılıfını dikiyorlar. :)

forumlarından cevabın geç gelmesi konusuna gelince. Pardus  üzerinde kendi paket yönetim sistemiyle gelen bir dağıtım. ve bu paket yönetim sistemi tamamen kendine has. Ubuntu ise Debian üzerine kurulu bir dağıtım. yani zaten zamanında yeterli altyapısı oluşmuş kişiler mevcut. http://tr.wikipedia.org/wiki/Debian Debian ın ilk sürümü 1996 da yayınlanmış. pardus un ise ilk sürümü 2005 de yayınlandı diye hatırlıyorum. aralarında yaklaşık 9 senelik bir zaman ve doğal olarak kullanıcıları arasında bir o kadar da destek ve deneyim farkı var.
Kasa : RAIDMAX AEOLUS-ATX-WB
PowerSupply :CODEGEN SX500
Anakart : GIGABYTE  GA-970A-DS3
İşlemci :AMD Desktop FX-Series X8120 3.1
Bellek : 4 x 4 GB CORSAIR 1600Mhz, DDR3 CL9 Vegeance
Ekran Kartı : MSI R7 370 GAMING 2G AMD Radeon R7 370 2GB GDDR5 256 Bit
HDD : 4 x Sandisk SSD Plus 480GB
Monitör : 2 x DELL S2240T Dokunmatik

GAREZ

BUGÜNE KADAR yapılan en iyi Linux Dağıtımı Pardus... %100 Türkçe özgür kablosuz ağ kırmak için bile kullanılabilir... Tubitak heralde bunu onaylamaz... ubuntu'da çok sönük diyenler var ( temasını değiştirince Compiz ile neler yapabileceğine bakmadan kötüleyenler var? ) Gnome pencere yöneticisi ile gelen diğer dağıtımlar ile kıyaslarsak nasıl olur bilmem ama aslında kullanım oranı yeterli açıklama yapıyor... Pardus çok iyidir ama nedense hala beğenmeyenler var... ubuntu kaçıncı yılında hala eleştriliyor... Pardusu beğenmeyen Linux kullanmasın... Windows'ta kullanmasın Bilgisayarını satıp köye taşınsın köydeki internet kafeden bilgisayar kullanmasını öğrensin(!)...

akelek

Alıntı yapılan: GAREZ - 01 Eylül 2010 - 14:19:56
Pardusu beğenmeyen Linux kullanmasın.

Hocam aşırı tepki vermişsin.Her insan kendi zevkine ya da kolayına gelmesi gibi sebeplerle bir dağıtımı beğenmeyip bir başkasını beğenebilir.
Mesela ben Pardusu şu anki haliyle sevmiyorum. Ama sevmememdeki aslan payı, KDE 4 e aittir. QT yerine GTK kullanan programları daha çok tercih ederim çünkü performans farkı çok fazla. Pardustaki diğer bir sorunda deposunun yetersiz oluşu, tabii bu anlaşılabiliir bir durum çünkü rpm ve deb haricinde paket sistemi kullanan dağıtımların durumuda pek farklı değil. Pardusta KDE yerine başka bir masaüstü ortamı kurmayı deneyincede pek başarılı olmuyor. Paket yöneticisi arayüzü pyQT ile yazılmış, çok yavaş açılıyor ve yazılar bozuk görünüyor diğer masaüstü ortamlarında. Paket yöneticisi arayüzü olarak gnome-packagekit kullanılabiliyor ( ki kendisi GTK ile yapılmıştır ) ama çok başarılı sayılmaz çok fazla takılıyor , paketleri listelemesi asır sürüyor. Depoda rhythmbox yok, lxde masaüstü yok; Kendimiz kurduğumuzdada yine bir sürü sorun. müzik dinlemek için rhythmbox ı resmi olmayan bir depodan kurdum müzik çalmıyor, onun yerine exaile kurayım dedim, resmi depodan bağımlılıklarıyla kurdum yine müzik çalmıyor.

Kısacası Pardusun yolu uzun, KDE dışındaki ortamlara iyi destek versin. Deposunu genişletsin o zaman kullanırız.Bu durumda tercihim ubuntu, mandriva, opensuse dağıımlarından birisi olur.

badhero

... Pardusu beğenmeyen Linux kullanmasın... Windows'ta kullanmasın Bilgisayarını satıp köye taşınsın köydeki internet kafeden bilgisayar kullanmasını öğrensin(!)...

Yaş kaç?

GAREZ

Alıntı yapılan: akelek - 01 Eylül 2010 - 15:39:35
Pardusu beğenmeyen Linux kullanmasın.

Hocam aşırı tepki vermişsin.Her insan kendi zevkine ya da kolayına gelmesi gibi sebeplerle bir dağıtımı beğenmeyip bir başkasını beğenebilir.
Mesela ben Pardusu şu anki haliyle sevmiyorum. Ama sevmememdeki aslan payı, KDE 4 e aittir. QT yerine GTK kullanan programları daha çok tercih ederim çünkü performans farkı çok fazla. Pardustaki diğer bir sorunda deposunun yetersiz oluşu, tabii bu anlaşılabiliir bir durum çünkü rpm ve deb haricinde paket sistemi kullanan dağıtımların durumuda pek farklı değil. Pardusta KDE yerine başka bir masaüstü ortamı kurmayı deneyincede pek başarılı olmuyor. Paket yöneticisi arayüzü pyQT ile yazılmış, çok yavaş açılıyor ve yazılar bozuk görünüyor diğer masaüstü ortamlarında. Paket yöneticisi arayüzü olarak gnome-packagekit kullanılabiliyor ( ki kendisi GTK ile yapılmıştır ) ama çok başarılı sayılmaz çok fazla takılıyor , paketleri listelemesi asır sürüyor. Depoda rhythmbox yok, lxde masaüstü yok; Kendimiz kurduğumuzdada yine bir sürü sorun. müzik dinlemek için rhythmbox ı resmi olmayan bir depodan kurdum müzik çalmıyor, onun yerine exaile kurayım dedim, resmi depodan bağımlılıklarıyla kurdum yine müzik çalmıyor.

Kısacası Pardusun yolu uzun, KDE dışındaki ortamlara iyi destek versin. Deposunu genişletsin o zaman kullanırız.Bu durumda tercihim ubuntu, mandriva, opensuse dağıımlarından birisi olur.

ters etki ile mesaj vermek neden aşırı tepki olsun yap dersin yapmazlar yapma dersin yaparlar :D

alquirel

Alıntı yapılan: GAREZ - 01 Eylül 2010 - 11:17:08
...
benim için önemli olan Bluethoot ve WLAN kullanımı... 3 telefon ile denedim Sony Ericsson Z520i ve SGH-E250 ile sorunsuz kullanabildiğim işletim sistemi benim için iyidir...
...

Benim için de WLAN ve Blootooth aygıtlarının bir işlevi yok. Haricindeki ihtiyaçlarım için belirtilen sorunlardan biriyle karşılaştığımda da o işletim sistemini haliyle beğenmem. O zaman ben açık kaynağa veda edeyim. (Bu nasıl bir özgür yazılım felsefesi ise?)

GAREZ

Alıntı yapılan: alquirel - 01 Eylül 2010 - 15:44:32
Alıntı yapılan: GAREZ - 01 Eylül 2010 - 11:17:08
...
benim için önemli olan Bluethoot ve WLAN kullanımı... 3 telefon ile denedim Sony Ericsson Z520i ve SGH-E250 ile sorunsuz kullanabildiğim işletim sistemi benim için iyidir...
...

Benim için de WLAN ve Blootooth aygıtlarının bir işlevi yok. Haricindeki ihtiyaçlarım için belirtilen sorunlardan biriyle karşılaştığımda da o işletim sistemini haliyle beğenmem. O zaman ben açık kaynağa veda edeyim. (Bu nasıl bir özgür yazılım felsefesi ise?)

verdiği mesajlara dikkat et Siemens CX75 ubuntu ile bluethoot üzerinde geniş bant modem olarak çalışmıyor... 30dakika boyunca bağlantı kurmak için uğraştım yok desteklemiyor mesajını kaldıramadım... ubuntu duruyor... zaten Vista bile tanımadı ubuntu için tanınmaması dert değil... her dağıtım hedefi farklı olmuyor mu? Pardus kolay kullanımlı KDE olarak tasarlandı... hedef kitlesi Windows kullanıcıları...

alquirel

Ben de onu diyorum. Sizin ihtiyaçlarınızı karşılamış olabilir ama sizin de dediğiniz gibi 'hedef kitle'nin tamamının ihtiyaçlarını karşılayacak kadar da iddialı değil.
Pardus bu kadar iddialı değilken Pardus'u beğenmeyen Linux kullanmasın demek nasıl bir iddiadır?

GAREZ

Alıntı yapılan: alquirel - 01 Eylül 2010 - 16:07:19
Ben de onu diyorum. Sizin ihtiyaçlarınızı karşılamış olabilir ama sizin de dediğiniz gibi 'hedef kitle'nin tamamının ihtiyaçlarını karşılayacak kadar da iddialı değil.
Pardus bu kadar iddialı değilken Pardus'u beğenmeyen Linux kullanmasın demek nasıl bir iddiadır?

zaten onu espiri olarak söyledim (!) işareti var ya...

alquirel

Pardus'un bu kadar ateşli savunuculuğunu yaptığınız o yazınızda espriniz anlaşılmadı diyelim o zaman.

GAREZ

Linux kullanmamak için Parsdus'uda bırakmak gerek... aslında hepsi kullanışlı arada ulaşılırlık var...

Tuxie

Arkadaşlar burada MEB'in bilgisayarlara Linux kurup kurmaması adına bir tartışma olması lazım iş döndü dolaştı yine Pardus'a geldi.Madem öyle bende bir kaç bişey söyliyeyim o zaman.
Pardus iyidir güzeldir,hoştur ama arkadaşın dedği gibi bencede memur zihniyetlidir ve bunu söylerken çok resmi olmasına da bağlıyorum yani dikkat edin yaz stajı seçimleri olsun başka şeyler olsun çok bürokratik yürütüyorlar belki o yüzden demek istemiştir.
Burada başka bir konuda aslında Pardus'un niye burada tartışılmaya başlandığını gösteriyor burada anket açılırken "MEB Okullardaki Bilgisayarlara Linux kursunmu diye açılmış ama dikkat ediyorum herkes nedense linux deyince aklına bir tek pardus geliyor eee biz çocukları sırf parasız argoda  beleş diye mi? Linux kullandırıcaz hani özgür yazılım felsefesi.
Ayrıca @GAREZ  bir açıklamanız var yukarıda aynen şöyle diyorsunuz "KDE kullanan en iyi Linux dağıtımlarından 1 taneside Pardus... sen ubuntu yada kubuntu kullan... aradaki farkı gör ( kullanmak istersen tabi... )"
Bu bence çok talihsiz bir cümle nasıl böyle bir kıyaslama yaparsınız eğer ubuntuyu kıyaslamak istiyorsanız bi kez daha düşünün bence kararlığı ile ün yapmış debian üzerine inşaa edilmiştir ubuntu ve bu yüzden geçmişi Pardus'tan çok daha köklüdür ve deposuda ağzına kadar programla doludur.Pardus'ta görsellikten çok bence de işlevselliğe önem verilmeli ki görselliğide yapabilmiş değiller Pardus kullandım ve ona göre cevap yazıyorum her an bir çökme ve kernel panic hataları ben ubuntu da bu tür bişey hiç rastlamadım.
Tabi ki ubuntu da rastlamayacağım anlamına gelmiyor ama daha az olacağı kesin.
Ve en önemlisi Türkiye de üretilen bir işletim sistemi olarak hala yeterli Türkçe olduğunu da düşünmüyorum bence ubuntu şu halde daha iyi bir Türkçe desteği sunuyor özellikle gnome ortamı bence inanılmaz son kullanıcıya yönelik hiçbir karmaşılığı yok kurulcaksa gonme sağlayan ubuntu kurulmalı

canosayan

Herkesin beklediği farklı. Sizin için bluetooth ve wlan önemli diye herkese olacak değil. Pardusu beğenmeyen linux kullanmasın ise oldukça basit bir anlayış.
Kimse pardusu beğenmek yada beğenmemek zorunda değil. Siz severek kullanıyor olabilirsiniz. Ben pardusu detekliyorum fakat gidişatından memnun değilim.
Alıntı Yap%100 Türkçe özgür kablosuz ağ kırmak için bile kullanılabilir...

Bu cümleniz ise ne yazık ki oldukça manasız. Ne yanı kablosuz ağ kırmak bir dağıtımı iyi mi yapıyor? O zaman en iyisi pardus değil backtrac. Ayrıca bu mantığın en iyi fal windowsta bakılıyor en iyi windowstan ne farkı var? Ona bakarsan benim telefonum ile ubuntu çok iyi anlaşıyor. Böyle mi yargılıyoruz? O zaman pardus bizim buzdolabını kontrol edemedi. çok kötü bir sistem.

Dağıtımı savunacak yada karalayacaksanız daha iyi argümanlara göre yapın bu işi. A kişisi temasını sade bulmuş diye ubuntu kötü demek manasızlık. Ona bakarsanız pardusta boya küpüne düşmüş gibi geldi bana.

Kişisel olarak pisi paket yönetimi bana manasız geliyor. Ubuntu her ne kadar debiandan güç alsa da şu an kendi paket sistemini geliştirecek kadar güçlü. Ama bu ona ne kazandırır? Pardus daha dünkü çocuk sayılabilecekken, kendi paket sistemini kullanması onu yalnız bırakıyor. Pisi yerine arkasında birikimi olan bir paket sistemi kullanarak yola başlayabilirdi. Gerekirse büyüyünce istediği sisteme geçerdi.
Şu an bu hareketleri anca ufak olsun bizim olsun mantığına uyuyor.
Chmod bizim işimiz.

krwlng

Pardus ilk çıktığı günden bu yana birçok bilgisayarda pardus denedim, kullandım ve tavsiye ettim. Ancak bir süre sonra farkettim ki hem kendi kullanımımda hem de tavsiye ettiğim kişilerde çeşitli sorunlar çıktı. Normaldir, gelişmekte olan bir sistemdir olabilir deyip devam ettim, önerdiğim herkes kullanmaktan vazgeçti, çünkü onlar için başedilebilir problemler değildi bunlar. KDE'nin bir günden bir güne hatasız başladğını görmedim kendi bilgisayarımda, daha sistem açılışında o şirin ejderhanın gülümsediği bir çökme bilgisi ile açıldı hep pardus. Ne zaman ki yeğenimin tavsiyesi ile gnome kullanan bir sistem denemek için Fedora kurdum, o zaman asıl sorunun benden ve arkadaşlarımdan değil de pardus'tan kaynaklandığını anladım. Ardından ubuntu kullandım ve halen kullanmaktayım, büyük bir değişiklik olmadığı sürece de kullanmayı düşünüyorum. KDE adına çok iyi dağıtımlarda kullandım, en büyük öğreği mandriva. Mandriva ne kde nede genel sistem çekirdeğinde bana hiçbir sorun çıkarmadı, fakat artık kde'den soğuduğum için fedora,ubuntu ve opensolaris benim için daha iyi alternatifler olmuştu. Bunları neden anlattım merak edenler olabilir, az çok bu sistemler üzerinde 8 seneye yakındır gidip gelmiş biri olarak bir linux kullanıcısının dağıtımlara hangi bakış açısından yaklaşabileceği adına bir fikir vermesi açısından anlattım bunları. Bence pardus yaptığı işi, çok iyi yapmaktan ziyade en göze hoş şekilde yapmaya çalışıyor, pardus kuranların ilk tepkisi, "çok güzel bir görünümü var harika birşey" oluyor, sonraki aşama genellikle ya windows'a dönüş ya da linux sevgisi kazanmışsa, opensuse,ubuntu, arch veya mint'e geçiş oluyor. Pardus'u severim gelişmesini ve ilerde adından çok söz ettiren evrensel bir dağıtım olmasını da isterim. Ben ki virtualbox'ın her yeni sürümünde seçeneklere pardus eklenmiş mi diye bakan biriyim, fakat eğri oturup doğru konuşmak gerek, şu saatten sonra ubuntu'yu bırakıp pardus'a dönmek ile windows'a dönmek arasında benim için mantıksal olarak hiçbir fark yok. Umarım pardus'un bize bunları sağlayabileceği günler uzak değildir.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

andirinli

Alıntı yapılan: GAREZ - 01 Eylül 2010 - 15:53:10
Pardus kolay kullanımlı KDE olarak tasarlandı... hedef kitlesi Windows kullanıcıları...

Bence bu cümle biraz abartı. KDE en profesyonel kullanıcılar için bile bazen karmaşık geliyor. Benim gözlemlediğim kadarıyla Windows kullancılarına sunulacak en iyi iki alternatif var. biri Mint diğeri Ubuntu. zaten mint ubuntu tabanlı olduğu için ilk alışma safhasında kurulumundaki varsayılan ayarlarının da windowstan gelen klasik alışkanlık olan altta panel panelde de başlat menüsü görev çubuğu vs. masaüstünde bilgisayar ve belgeler simgesi vb. benzer yapılandırmayı gören win kullanıcıları daha az çekingen davranıyor. ama bu güne kadar kaç kişiye KDE masaüstünü kullanan herhangi bir dağıtım göstersem, ilk başta "oo çok güzel"  diyor. ardından "bu ne ya çok karışık" diyor. Bence Pardus da temel olarak KDE seçilmesinin nedeni Qt kütüphanelerinin çok geniş olması. Muhtemelen ilk geliştiriciler aceleye getirildiler ve mecburen en hızlı nasıl ürün ortaya çıkarırız telaşı ile temeli Qt ye dayadılar. Tabi bu sadece tahmin. böyle oldu demiyorum yanlış anlaşılma olmasın.

barış

Pardus son kullanıcıya hitab etmesi açısından KDE kullanıyor. Ben de @andrinli gibi itrazlarda bulundum. Hele KDE 4.0 hiç stabil değil. GNOME kullanımı daha rahat ve daha kolay. KDE 4.0 çok janjanlı çok dandik çok ayrıntılı bir masaüstü. KDE 3.0 falan iyiydi. KDE 4.0 bence hiç stabil değil. GNOME 3.0 gelecek bakalım efsane oldu artık herkes onu bekliyor... Acaba nasıl :)

andirinli

Alıntı yapılan: barışubuntu - 01 Eylül 2010 - 18:22:11
GNOME 3.0 gelecek bakalım efsane oldu artık herkes onu bekliyor... Acaba nasıl :)
Ertelenme mevzusu zaten kıl etti beni. :) Eğer beklenildiği gibi efsanevi bişeyler ortaya çıkarmazlarsa eminim bir çok kişi tepki verecektir. :)

omergex

Alıntı yapılan: andirinli - 01 Eylül 2010 - 18:06:40
Bence Pardus da temel olarak KDE seçilmesinin nedeni Qt kütüphanelerinin çok geniş olması. Muhtemelen ilk geliştiriciler aceleye getirildiler ve mecburen en hızlı nasıl ürün ortaya çıkarırız telaşı ile temeli Qt ye dayadılar. Tabi bu sadece tahmin. böyle oldu demiyorum yanlış anlaşılma olmasın.

+rep
toshiba satellite a300 2d4
ati mobility readon hd 3400